Slovenské reprezentantky vo vodnom póle pred ME a životným turnajom v Budapešti

Vodnopólové ME v metropole Maďarska sa pomaly ale isto hlásia o slovo a po 27.rokoch si účasť na šampionáte vybojovali obe reprezentácie, ako ženy, tak aj muži. Sme všetci v očakávaní toho, čo to teda prinesie. Do dejiska samotných ME sa naše dievčatá presúvajú v piatok a dnes v Košiciach absolvovali príjemné, neformálne stretnutie so zástupcami siedmej veľmoci a odznelo množstvo pekných myšlienok z úst trénera Milana Henkricha, kapitánky Janky Kurucovej a ďalšej z našich opôr Daniely Kátlovskej. Prvý zápas, ktorý bude zároveň otváracím stretnutím ME je pred Slovenkami už v nedeľu od 11:30 hod. Nastúpime proti piatemu družstvu z posledného šampionátu a to proti Rusku. Ako to teda vníma naša trojica krátko pred odchodom do Duna arény ?

Po náročných kvalifikačných bojoch nasledovali mesiace tvrdej prípravy a teraz už slovenské reprezentantky vo vodnom póle odpočítavajú posledné dni do najväčšej kariérnej skúsenosti. Nedeľňajším duelom proti Rusku vstúpia v Budapešti do bojov v rámci majstrovstiev Európy a na niečo také čakalo slovenské ženské pólo takmer tri desaťročia.

„Prvým cieľom bude overiť si, ako to po tých 27. rokoch vyzerá. Stratili sme kontakt s európskou špičkou a teraz uvidíme, na čom sme. Druhým cieľom je získať historicky prvé body na ME a tretím je postup zo skupiny,“ zadefinoval hlavné predšampionátové ciele na dnešnom stretnutí s novinármi v Košiciach tréner Milan Henkrich. Po úspešnej kvalifikácii vygradovanej dvojzápasom proti Turecku, absolvovali Slovenky dva výcvikové tábory v Novákoch a natrénované veci si následne v praxi overili v rámci turnaja v Srbsku a súbojov proti maďarskej juniorskej reprezentácii v Budapešti.„Zo začiatku to nebolo podľa našich predstáv. Po rozpačitom úvode sa to postupne zlepšovalo a chyby ubúdali,“ konštatuje Henkrich, ktorý do hlavného mesta Maďarska privezie tím zložený z trinástich hráčok, troch členov realizačného tímu a fyzioterapeuta. „Toto družstvo je v podstate totožné s tým, ktoré odohralo play-off kvalifikácie proti Turecku.“ Pre samotné hráčky pôjde o vrchol doterajšej kariéry, veď o účasti na európskom šampionáte doposiaľ iba snívali.„Všetky sa tešíme na to, že si zahráme na takomto veľkom podujatí. Budú to pre nás obrovské skúsenosti a zároveň sa tam môžeme ukázať. Chceme skončiť čo najlepšie, krásne by bolo dostať sa do prvej osmičky. Uvidíme však, čo ukážu samotné zápasy,“ zamyslela sa Janka Kurucová, na ktorú nadviazala Daniela Kátlovská. „Hlavne sa na to veľmi tešíme a osobne sa už neviem dočkať úvodného zápasu proti Ruskám. Hlavne tam chceme podať čo najlepšie výkony a dostať sa do prvej osmičky. Postúpiť by sme chceli cez Srbky a Chorvátky. Minulý týždeň sme hrali proti Srbsku a tam sme neukázali svoj najlepší výkon. Ony naopak ukázali svoje maximum. Verím preto, že ich môžeme zdolať.“

Isté je, že Slovenky nepatria medzi favorizované celky a do jednotlivých zápasov tak môžu ísť bez prehnaného tlaku. Na druhej strane, súboje na takomto fóre ešte nezažili.„Obávam sa, že budú mať rešpekt,“ priznáva tréner Henkrich. „Ten je na mieste, ale nesmie byť prehnaný a nesmie zväzovať ruky. Pre tieto dievčatá to bude prvý takýto turnaj a sám som preto zvedavý, ako to zvládnu.“Veľmi náročný bude už prvý zápas proti Rusku. „Tie začínajú na šampionátoch pozvoľna a verím, že neprebudíme medveďa zo spánku. Druhý zápas hráme proti domácim a čaká nás plná hala a televízne kamery. Potom prídu Grékyne a to už bude príprava na naše kľúčové duely proti Srbsku a Chorvátsku,“ rozobral našu skupinu na drobné reprezentačný tréner.Daniela Kátlovská sa teší predovšetkým na atmosféru, ktorá zavládne vo veľkej Duna Aréne počas zápasu proti domácemu tímu. „To bude určite z pohľadu atmosféry vrchol a myslím si, že hala bude zaplnená naozaj pekne. Bude to tlak, ale pre nás bude podstatné zvládnuť v hlavách hlavne súboje proti Srbkám a Chorvátkam.“„Pre nás ten turnaj v podstate začne štvrtým hracím dňom,“ uvedomuje si Janka Kurucová. „V prvých troch zápasoch to bude o tom, aby sme nedostali nejaké debakle a pošetrili sily na Srbky. Tam sa musíme ukázať.“Prípravné obdobie podľa nej ukázalo kiksy v obrane a rezervy sú aj pri efektivite premieňania vypracovaných šancí.„Čakajú nás súboje proti silným súperkám a musíme teda hrať s rozumom, disciplinovane a nerobiť si veci po svojom. Ak budeme plniť pokyny trénerov, tak to bude v poriadku,“ prízvukuje hráčka košickej Olympie, podľa ktorej treba vstupovať do zápasov v pozícii rovného proti rovnému. „Verím tomu, že keď sme zvládli kvalifikáciu, tak sa nemusíme báť. Musíme to brať ako svoju šancu. Zahráme si proti hviezdam európskeho póla a to sme predsa chceli. Môžeme sa od nich iba učiť.“Právo účasti na šampionáte v Budapešti si okrem žien vybojovali aj slovenskí muži a počas svojich zápasoch sa tak môžu navzájom povzbudiť.„Ak budeme mať čas, tak ich určite podporíme,“ sľubuje J. Kurucová. „Navzájom si musíme držať palce, veď sme z jednej krajiny. Viem, že sa nás chystá povzbudiť aj veľa fanúšikov zo Slovenska a verím, že nám vytvoria dobrú atmosféru.

SLOVENSKO na ME v Budapešti budú reprezentovať:

https://www.swimmsvk.sk/sites/default/files/download/nominacny_list_svk_...

Program slovenskej ženskej reprezentácie na ME vo vodnom póle 2020 v Maďarsku (Budapešť)

ZÁKLADNÁ SKUPINA:

Nedeľa 12. januára o 11:30: Slovensko - Rusko

Pondelok 13. januára o 19:00: Slovensko - Maďarsko

Streda 15. januára o 14:30: Slovensko - Grécko

Piatok 17. januára o 17:30: Slovensko - Srbsko

Nedeľa 19. januára o 13:00: Slovensko - Chorvátsko

 

Muži vodnopólovej reprezentácie Slovenska sa momentálne nachádzajú v záverečnej časti prípravy v maďarskom Miškolci a stretnutie s médiami majú naplánované na sobotu 11.januára 2020 v Košiciach na 14,00 hod. O všetko dôležitom Vás budeme informovať.