logologo_small

Ako sa má naša uviaznutá štvorica v Abú Zabí? Aké má pocity a čo vlastne robí ?

štvrtok, 23.12.2021|Posledná aktualizácia 23.12.2021 10:48

Plavecké MS v krátkom bazéne v Abú Zabí sa v utorok skončili a ich účastníci sa veľmi rýchlo vytratili domov za rodinami, užiť si najkrajšie sviatky roka. Z 15-člennej výpravy Slovenska sa domov vrátilo 11 jej členov, ktorí po tom ako generálny sekretár Ivana Lange odhlásil našich reprezentantov v nedeľu z podujatia skrz zvýšeného počtu prípadov nákazy koronavírusom, mali negatívny test a mohli opustiť dejisko MS. Zostávajúci štyria členovia už také šťastie nemali a doslova a dopísmena uviazli v Abú Zabí v zostave Ivana Lange, generálny sekretár SPF a naša bývalá olympionička a dnes mimoriadne dôležitá osobnosť v štruktúrach Slovenskej plaveckej federácie, plavci a nádejní študenti študujúci za morom Matej Duša a Zora Ripková a mladučká Lillian Slušná, náš benjamín, strávia Vianoce v karanténe v tamojšom hoteli. Pre nás, ktorí sme dnes ešte v zhone čo kúpiť, dokúpiť, aký bude kapor, či šalát, akú chuť budú mať oblátky, komu zavolať, či víno bude správne vychladené a čo ešte zobrať, je to nepredstaviteľné, niečo čo chytí človeka za srdce.

Ako to náš štvorlístok vníma ? ,, Ja trávim v podstate celý deň na telefóne, som ako taká ústredňa. Volám každému kto by nás vedel odtiaľto dostať domov. Desať dní predpísanej karantény sa dá zniesť aj psychicky, aj fyzicky, ak sa človek správne nastaví a dokáže sa na to pozerať ako na vec, ktorá je potrebná aj na ochranu svojej vlastnej rodiny. To, že nie sme u rodín na Vianoce beriem podľa hesla - čo ťa nezabije, to ťa posilní, ale fakt, že na odlet potrebujeme dva negatívne testy pri víruse, ktorý preukazuje pozitivitu až 90 dní po prekonaní je niečo, čo sa musí riešiť. Cítime veľkú oporu v prezidentovi SPF Ivanovi Šulekovi, ktorý kontaktoval v našej záležitosti predsedu parlamentu, pani prezidentku, predsedu olympijského a športového výboru i zástupcov poisťovne. Ja sa snažím získať, čo najviac informácií od miestneho konzulátu, zástupcov Fina a leteckých spoločností. Okrem toho, život ide ďalej a ďalšia sezóna na nikoho nečaká, takže pracujem z "home office". Obrovskou psychickou oporou je samozrejme rodina, priatelia a moji kolegovia z SPF. Všetkým veľmi pekne ďakujem za podporu, spolu to zvládneme, " prezradila nám Ivana Lange svoje bezprostredné pocity a pokračovala na tému stravy: ,, Čo sa stravy týka, myslím si, že rátajú s tým, že sme stratili chuť a čuch. V tomto prípade, žiaľ čuch a chuť stále máme. Toto budú prvé Vianoce bez potrebnej povianočnej odtučňovacej kúry, " smeje sa Ivana.

A čo naše decká a ako sú dnes na tom ? Náš druhý semifinálový účastník na MS Matej Duša: ,, Ja si zvykám pomaly. Snažím sa byť produktívny čo najväčšiu časť dňa ( zacvičiť si, naučiť sa niečo). Jedlo tu nie je nič moc, ale dá sa zvonku objednať a to je veľké plus. Mali sme pozitívne testy, takže samozrejme, že sa s tým nič nedá robiť a nie je to vec, ktorú môžeme “kontrolovať,” takže si myslím, že zbytočne byť kvôli tomu mrzutý nemá veľký zmysel. Ostávam v kontakte s ľuďmi, hlavne počas dňa, keď veľmi nie je čo, ale nemôžem povedať, žeby som sa nejako extra nudil. Naozaj, musíme vydržať pár dní a raz sa predsa domov dostaneme," vyjadril svoje presvedčenie. Mateja Dušu sme sa pýtali aj na to, ako reagujú na danú situáciu doma a ako to vnímajú jeho najbližší ? ,, Nie sú, samozrejme, radi. Hlavne kvôli tomu, že väčšinu roka už aj tak nie som doma a teraz počas Vianoc nebudem tiež." Človek u nás doma ma momentálne iné ,, starosti " a asi si ani nevie predstaviť aké to môže byť uviaznuť na Vianoce v Spojených arabských emirátoch a vôbec ani len netušiť, kedy sa dostanete domov, aké pocity lomcujú našim študentom a rýchlikom Dušom ?,, Ja nemám z toho žiadny pocit, deväť mesiacov z roka som sám. Vynechávam všetky sviatky rad radom, čiže či sú to Vianoce a či je to Abú Zabí, nič sa nemení. Vôbec túto situáciu nevnímam zle, ako by si asi ľudia mohli myslieť." 

Matej to teda dáva naozaj ukážkovo a čo naše dievčatá, Zora Ripková? ,, Ak mám byť úprimná, tak momentálne nemám náladu na to, aby som nejak pekne odpovedala na dané otázky. Ubieha to pomaly. Vnímam to tak, že som mala smolu, ale život ide ďalej, Vianoce sú aj tak len dátum. Akurát ma hnevá že som bola 5 mesiacov v Amerike a tešila som sa domov na moju rodinku a na jedlo. Dni na izbe trávim rovnako. Pre predstavu, dni sa snažím si trochu štruktúrovať a vždy niečo robiť, aby mi z toho nehrablo. Lúštim krížovky, sudoku, skladám puzzle, pozerám seriály, počúvam hudbu. Ale na druhej strane som vďačná, že mám ľahký priebeh, predsa len, zdravie je prvoradé. A nad čím premýšľam najčastejšie ? Či ten ďalší test už bude negatívny, aby som konečne mohla odletieť, alebo nad tým, či bude to najbližšie jedlo dobré." 

A čo na to náš najmladší člen, Lillian Slušná ? ,, Pred pár dňami som sa cítila aj horšie, aj fyzicky, aj psychicky. Teraz cítim, že to nie je na 100 percent, ale je to už oveľa lepšie. Inak, ja trávim čas v karanténe hlavne pozeraním Netflixu na mobile, žiaľ, je to tak. Pravidelne volám s rodinou a s priateľmi, ktorí sa mi snažia to tu celé spríjemniť. Beriem to tiež tak ako moji kolegovia, že čo ma nezabije, to ma posilní a ja len dúfam, že nebudem mať následky z korony a že čo najskôr budem doma medzi svojimi. " A kto ju dokáže dostať do dobrej nálady? ,, Jednoznačne rodina, tak isto ma teší aj jóga, ktorá ma dokáže ukľudniť." 

Záver by mal vyznieť v tomto prípade optimisticky, ale keď ani dnes, deň pred Vianocami neviete kedy prídete domov, čakať na klasický ,, americký " happy end je mimoriadne náročné. Ale my budeme veriť, že to náš štvorlístok dá a bude to dobré. ,, Ja sa vždy riadim heslom, že všetko sa dá a keď sa naozaj nedá, treba skúsiť ešte raz, či naozaj... Ešte ma to nikdy nesklamalo a preto neverím tomu, že sa po desiatich dňoch odtiaľ nedostaneme, " doplnila v závere Ivana Lange, ktorá spoločne s našimi deckami ďakuje za podporu a praje všetkým krásne, šťastné a veselé Vianoce.

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Prvý deň na VC Slovenska v Šamoríne je za nami, pokračujeme v sobotu!

Dnes

Piatkový priamy prenos zo Šamorína - LIVE finále

Včera

Štartuje 60.ročník VC Slovenska v plávaní, sledujte naše PRIAME PRENOSY

Včera

Ako vyzeralo naše sústredenie v Taliansku ?

26.5.2022

Veľká cena Slovenska v Šamoríne aj s oceňovaním najlepších plavcov a diaľkoplavcov

26.5.2022

Kemp diaľkoplavcov 2022 - 4.ročník klope na dvere!

25.5.2022

VC Slovenska a jej jubilejný 60.ročník už tento týždeň! Čo to znamená pre prezidenta SPF Ivana Šuleka?

25.5.2022

V4 Olympic Hopes Meet 2022 v Prahe

24.5.2022

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie 04.06. - 14.06.2022 Colonia de Sant Jordi, Malorka

23.5.2022

Skvelé Slovenky predviedli v gréckych Aténach vynikajúce výkony!

23.5.2022

FINA Artistic Swimming World Series Super Final v Aténach aj s našou výpravou

19.5.2022

,,Ukáž sa" aj tento rok! Nadácia SOŠV znova pomáha plniť športové sny

17.5.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK