Najprenikavejšie slovenské výsledky v umeleckom plávaní na šampionáte v Budapešti dosiahla Nada Daabousová. V súťaži sólistiek obsadila v technickom programe siedme miesto, vo voľných zostavách skončila dvanásta, keď aj v kvalifikácii aj vo finále prekonala hranicu 80 bodov, a napokon v pároch jej spolu s Dianou Miškechovou ušiel o tri desatiny postup do finále voľných zostáv, skončili trináste.
,, Som šťastná, že som dosiahla takýto výsledok a najlepšie umiestenie Slovenska na takomto podujatí,“ konštatuje naša najskúsenejšia reprezentantka. „Rovnako ma teší, že som vo voľnej zostave prekonala hranicu 80 bodov, navyše vo finále som moje maximum ešte posunula takmer o pol bodu. S Dianou sme spokojné aj s vystúpením v párových zostavách. Určite sme urobili chybičky, ale teraz vieme, na čom máme pracovať pred blížiacou sa olympijskou kvalifikáciou.“
Reprezentačná trénerka Nora Szauderová aj jej zverenka mali radosť z prekonania 80-bodovej hranice. Vyšplhať sa na túto métu nie je v umeleckom plávaní – okrem absolútnych hviezd – jednoduché. Do finále, od sóla po tímové zostavy, postupuje najlepšia dvanástka na základe bodov v kvalifikácii.
Niekedy sa doň prešmykne niekto s menším ziskom ako 80, ale kto chce finálovú istotu, osemdesiatku asi musí pokoriť. „Hranica 80 bodov značí na vrcholných podujatiach zväčša finále, je to vyššia trieda vo svete,“ vysvetľuje Nada Daabousová. „My sme sa väčšinou pohybovali na úrovni od 77 do 79 bodov a tvrdo sme pracovali na posune. V našom športe to ide naozaj veľmi pomaly, preto som veľmi rada, že som túto métu prekročila.“
Príprava na olympijskú sezónu nebola ľahká, na Slovensku na dlhé mesiace zatvorili bazény, takže od novembra sa takmer nepretržite zdržiavala s ďalšími dievčatami v „bubline“ v Šamoríne. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Bratislavy pripisuje svoje zlepšenie v Budapešti v prvom rade náročnej príprave. „Tvrdá práca a hodiny tréningu, ktoré som si všetky spoločne ‚odmakali’ v ‚bubline’, sa prejavili. Určite je to aj vďaka tomu, že sme zmenili zostavy. Pracovali sme na ich zvládnutí dlho, takisto na zvýšení kondície, sily a výšky prevedenia jednotlivých elementov. Umiestenie je dôkaz, že sme odviedli dobrú robotu. V posilňovni i bazéne, kde sme veľa trénovali vo vode so závažiami, s potápačským opaskom, so záťažami na nohách, čo sa prejavilo na výškach elementov. Tréningových hodín bolo neuveriteľne veľa a som rada, že to rozhodcovia aj ocenili.“
Finále v párových voľných zostavách ušlo Daabousovej s Miškechovou len o tri desatiny. „Mrzelo nás to, no s naším výkonom sme boli spokojné,“ podotýka prvá menovaná. „Určite budeme ešte viac pracovať, snažiť sa zacvičiť ešte lepšie a získať vyššie body. "
Nie je tajomstvo, že umelecké, po staršom synchronizované, plávanie je veľmi subjektívny šport, záleží v ňom na mienke rozhodcov. Nie je teda vždy motivujúce, keď sa technický či umelecký pokrok v zostave neprejaví hneď na známkach. „Preto som rada, že nám to v Budapešti vyšlo,“ neskrýva spokojnosť účastníčka olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro.
Hoci lepšie umiestenie dosiahla Daabousová v sóle, po ME je jej priorita jasná – spoločne s Dianou Miškechovou sústrediť celú pozornosť na párové zostavy, keďže v polovici júna ich v Barcelone čaká olympijská kvalifikácia na Tokio.
„Budeme dolaďovať detaily, aby sme v kvalifikácii podali čo najlepší výkon,“ avizuje Daabousová. „Vystúpenie v Budapešti bol pre nás veľmi pozitívny odpich, lebo sme si mohli prejsť zostavy v ostrých pretekoch. Šampionát sme brali ako dobrú skúšku, ako na tom sme, a získali sme aj odozvy od rozhodcov na náš výkon. Bola to pre nás veľmi dobrá previerka.“
Vo štvrtok sa slovenské akvabely presunú späť do šamorínskej „bubliny“, v ktorej zotrvajú až do odchodu na kvalifikáciu do Španielska. Európsky šampionát bol pre naše akvabely prvé významné podujatie po vyše roku, na ktorom sa mohli merať so špičkou. A pocity? „Určite sme nezaspali, ale nezaspal ani svet. Je vidieť, že je olympijská sezóna, všetci idú naplno. Nemáme informácie, ako sú na tom iné krajiny, trebárs z Južnej Ameriky či Afriky. My sa v Barcelone budeme snažiť podať svoj najlepší výkon a v pravý čas zapnúť na maximum. A uvidíme, na čo to bude stačiť. Verím, že aj na olympiádu,“ želá si poslucháčka Fakulty aplikovaných jazykov na bratislavskej Ekonomickej univerzite.
Monitoring: Roman Riša, denník Šport