Na testovanie musí ísť do iného štátu
Do slovenskej tokijskej zostavy sa poslední prešmykli plavci Andrea Podmaníková a Richard Nagy, dlhodobo sa pripravujúci v zahraničí, ktorí po splnení B-limitu dostali miestenku až na základe rozhodnutia Medzinárodnej plaveckej federácie.
Kým Nagy zvolil po májových ME v Budapešti namiesto odchodu do Sheffieldu tréning na Slovensku („Do Anglicka ako čiernej krajiny sa mi letieť neoplatilo“), Podmaníková sa vrátila do Ameriky, odkiaľ zamieri priamo do Tokia. „Posledný mesiac-dva som sa cítila ako na hojdačke,“ opísala nám naša elitná prsiarka obdobie neistoty, kým sa dozvedela, že pôjde na olympiádu. Na ME chcela zaútočiť na A-limit, ale plány jej nevyšli. Stovku pokazila a hoci dvojstovku zvládla veľmi dobre, na postup z rozplavieb a ešte jedny preteky to bolo málo. Po šampionáte chcela ísť na sústredenie s českými plavcami a potom sa na nejakých pretekoch ešte raz pokúsiť o limit, no – po porade s americkými trénermi – sa napokon rozhodla vrátiť do Severnej Karolíny na prípravu a staviť všetko na jednu kartu. Buď to vyjde, dosiahnuté časy budú stačiť a na OH ju pozvú, alebo nie a na ďalšiu olympijskú šancu si bude musieť počkať minimálne tri roky. „Hlavne prvý týždeň po návrate mi nebolo všetko jedno, mala som pocit, akoby som všetko vzdala,“ povedala nám rodáčka z Topoľčian z amerického Raleigha. „Nevedela som stráviť, že sa o limit už viac nepokúsim a musím len čakať. Mohla som trénovať, ale chuť do plávania nebola veľmi veľká. Pozvánka dlho nechodila a už som si myslela, že miestenku nezískam. Keď som to už naozaj nečakala, došiel mi email, že na olympiádu idem. Napokon teda všetko do seba zapadlo a som veľmi rada, že som do Ameriky odcestovala na záverečnú prípravu.“
Každá minca má však dve strany, platí to aj o Podmaníkovej. Znova je v tvrdom tréningu, no okrem toho musí vyriešiť, ako zvládnuť potrebné formality, vrátane dvoch PCR testov, bez ktorých sa žiadny účastník OH do Japonska nedostane. Testy sa nemôžu vykonať hocikde, ale len na testovacích miestach, ktoré v príslušnej krajine uznávajú Japonci. „Do príslušných formulárov som uviedla, že pred olympijskými hrami sa budem nachádzať v Amerike, takže už nemôžem prísť na Slovensko,“ hovorí Andrea Podmaníková. „Musím nájsť oficiálne testovacie miesto akceptované Japoncami, pretože v Severnej Karolíne, kde bývam, také nie je. Najbližšie, zistila som, je vo vedľajšom štáte vo Virgínii, čo je asi päť-šesť hodín jazdy autom, ale otáčať sa desať hodín v aute zopár dni pred Tokiom by nebolo veľmi pohodlné.“
Andrea Podmaníková však našla iné riešenie a dohodla sa s bývalou slovenskou plavkyňou a olympioničkou Katarínou Filovou, ktorá štartovala na 100 a 200 m kraul v Londýne 2012 a dnes žije s rodinou v Jacksonville na Floride. „Aj tam je jedno z akceptovaných testovacích miest, takže je možné, že tam odletím na nejaké štyri dni a dám sa otestovať, koľko treba. A zároveň tam absolvujem záverečnú prípravu pred odchodom do Tokia,“ skladala uplynulý víkend plány topoľčianska rodáčka.
Monitoring: Roman Riša / denník Šport
Foto: Martin Vaňo