logologo_small

Skvelá Andrea Podmaníková v USA prepisovala univerzitnú históriu, po Moravcovej sa stala druhou Slovenkou vo finále NCAA

štvrtok, 01.04.2021|Posledná aktualizácia 01.4.2021 19:19

Záver marca 2021 za morom prial našim plavcom a ako sme vás už informovali, zrodilo sa množstvo zaujímavých výsledkov, o ktorých by sme vám chceli bližšie povedať viac. V predposledný marcový víkend sme boli na celonárodných majstrovstvách USA svedkami množstva pekných výkonov, ktoré dosiahli Andrea Podmaníková, Karolína Balážiková Dubčáková, Matej Duša a Daniel Mizera. K ich výkonom sa spoločne vraciame teraz, pretože ich školská vyťaženosť po absolvovaní pretekov bola a je enormná. Andrea Podmaníková sa stala po legendárnej Martine Moravcovej len druhou Slovenkou, ktorá si zaplávala vo finále NCAA a to už je čo povedať!

V období od 17. marca do 20. marca 2021 sa konali (NCAA Women’s Swimming & Diving Championships), teda ženské plavecké univerzitné majstrovstvá divízie I. Sú to v podstate najdôležitejšie preteky sezóny pre školské plavecké tímy a v nej sa darilo najlepšej plavkyni Slovenska za rok 2019, ktorou sa stala Andrea Podmaníková. Stala sa druhou plavkyňou zo Slovenska po Martine Moravcovej, ktorá si zaplávala vo finále NCAA : ,, Prvú disciplínu, ktorú som plávala bola 100 metrov prsia, kde som sa časom 58,59 s dokázala prebojovať do A-finále a obsadiť konečné 7.miesto (58,62 s). Osobný rekord som zaplávala pred mesiacom a ten mal hodnotu 58,10 s, " prezradila nám priamo z USA Andrea.

Neskončilo sa to len pri jednej disciplíne, druhou bolo 200 yardov prsia a tam zaznamenala ďalší perfektný výsledok: ,, Áno, mojou druhou disciplínou bolo 200 yardov prsia, kde sa mi tiež podarilo kvalifikovať medzi osem najlepších a celkovo som obsadila 4.miesto v novom osobnom rekorde 2:05,51 min., " dopĺňa naša plavkyňa, ktorá sa po roku strávenom na Slovensku v lete vrátila za oceán, ale do metropoly Severnej Karolíny do Raleighu.

Že Andrea dosiahla skvelé výsledky v oboch disciplínach, o tom hovorí aj samotný sumár : ,, Oboma časmi som sa zaradila na 2.miesto v histórii plaveckého programu NC State Univerzity na prsiarske disciplíny. Školské rekordy drží moja aktuálna spoluplavkyňa a aj víťazka tohto šampionátu (100y & 200y prsia) Sophie Hansson." Andrea Podmaníková pôsobí na štátnej univerzite v Raleighu a jej univerzita patrí v USA medzi najlepšie : ,, Iba pre porovnanie, z minulých rokov keď som navštevovala SMU v Dallase tak som sa síce dokázala kvalifikovať na NCAA, ale nikdy sa mi nepodarilo prebojovať ani do B-finále. Myslím, že najvyššie som sa umiestnila na 28. mieste", zamýšľa sa bronzová medailistka z vlaňajšieho SP v Budapešti.

Ako sme už neraz avizovali, za morom sa stretla zaujímavá slovenská úderka a to si uvedomuje aj naša elitná prsiarka : ,, Tým chcem povedať, že by bolo fajn nemať predsudky voči americkému systému a slovenským športovcom, ktorí sa rozhodnú ísť inou cestou ako si väčšina z našej krajiny predstavuje. Aj keď sa výsledky nedostavia hneď, niekedy len trvá trošku dlhšie nájsť správne miesto, ktoré vám vyhovuje napredovať. Koniec - koncov, tento rok nebol úspešný len pre mňa ale aj pre väčšinu slovenských plavcov, ktorí sa pripravujú na univerzitách v Amerike. " A akú úroveň má samotné podujatie ? ,, Čo sa týka úrovne podujatia, je skutočnosťou, že divízia I. je najsilnejšiou výkonmi a kvalitou tímov v porovnaní s divíziou II. respektíve III. Či už je to plávanie, tenis, alebo iné športy, v divízii I. je výkonnosť a teda aj konkurencia považovaná za najvyšší level v univerzitnom športe."

A ako to vlastne na takom podujatí funguje ? Vysvetlila nám to členka topoľčianskej Pirane Andrea Podmaníková : ,, Aj keď je pre väčšinu z nás plávanie individuálny šport, americký univerzitný systém je nastavený inak a plávanie sa považuje za tímový šport. Tým pádom okrem individuálnych umiestnení sa súťažilo aj o najlepšie tímové umiestnenie. Každý plavec má šancu skórovať istý počet bodov, ak sa umiestní do 16.miesta a tak môže aj pomôcť k celkovému úspechu tímu. Po minulé roky sa ženský plavecký tím NC State dokázal najlepšie umiestniť na celkovom 7.mieste. Tento rok sme prepísali históriu a obsadili druhé miesto na amerických univerzitných majstrovstvách." 

Ako sa počas tohoto víkendu darilo ďalším našim plavcom ? Nechajme hovoriť Daniela Mizeru plávajúceho v D2.

Vzhľadom na to, aká bola naša sezóna nevyspytateľná si myslím, že som mal celkovo dobré preteky. Vo všetkých mojich disciplínach (500/1000/1650k a 400pp) som bol na úrovni osobného maxima (okrem 400 pp kde sa mi podarilo zlepšiť môj predošlý čas) zaplávaného zhruba pred mesiacom na majstrovstvách našej konferencie, kde som mal príležitosť sa vidieť aj s krajanom Matejom Dušom. Majstrovstvá našej divízie by sa dali porovnať s medzinárodným súťažami ako sú ME, keď hovoríme o systéme kvalifikácií. V každej disiplíne je A aj B limit.


Áčkové limity sú nastavené celkom prísne, takže väčšina plavcov sa kvalifikuje čo najbližším časom k nemu (samozrejme s už splneným B-limitom). Osobne sa mi podarilo kvalifikovať v piatich disciplínach (200-1650k a 400pp), ale každy plavec je limitovaný na štyri individuálne štarty plus tri štafety, alebo mix týchto dvoch (konečný počet štartov nesmie prekročiť 7). V každej disiplíne je pozvaných top 20/21 placov a plavkýň s čo najrýchlejšími časmi zaplavanými v daný rok. Tento rok kvôli pandémii bol počet pozvaných zredukovaný na 16/17 vzhľadom na disciplínu.

Celkovo bolo tento rok pozvaných 130 mužov a 130 žien. Počas pretekov “skóruje” body len top 16-tka. Tieto preteky sú jediná príležitosť pre mnoho plavcov súťažiť s plavcami z iných kútov USA, ale povedal by som, že aj z celého sveta, kedže je tu veľké množstvo nás “medzinarodných”, ktorí plávame za rôzne americké univerzity. Táto rozmanitosť, rivalita a celková vyrovnanosť top plavcov robia tieto preteky neodolateľnými a zaujimavými a sú organizované na top úrovni každý rok. A ako sa darilo nášmu mužskému tímu ? Nášmu mužskému tímu (Wingate University) sa podarilo obsadiť celkové siedme miesto a ženám šieste. Osobne sa mi podarilo prispieť najviac bodmi na mojej 500 - vke, kde som zaostal tesne pred bránami top osmičky a nakoniec som skončil na 12. mieste. Moje ciele boli definitívne vyššie, ale vzhľadom na to aká je situácia v plaveckom svete, som vďačný za každú príležitosť, " doplnil Daniel Mizera.

Aké boli preteky z pohľadu Mateja Dušu plávajúceho v D2?

,, Z mojej strany boli NCAA Championships veľmi úspešné. Plával som 50 yardov vs a dosiahol som čas 19.42 s a obsadil som pekné 3. miesto), ďalej som plával 100 vs a dosiahol som osobný rekord 42.87 s a obsadil som pre zmenu 2. miesto) a 100 motýlik, tu bol môj čas 47.59 s a dosiahol som na 12. miesto). Plával som aj štyri štafety, ktoré sa nám nepodarilo vyhrať, ale získali sme dosť bodov na to, aby sme v silnej konkurencii vyhrali cele podujatie o 30 bodov. "

A ako sa darilo našej najlepšej diaľkoplavkyni za rok 2019 Karolíne Balážikovej Dubčákovej plávajúcej v D2 ?


,, Na NCAA šampionát som sa kvalifikovala už začiatkom sezóny v štyroch disciplínach (400 pp, 500 vs, 1000 vs, 1650 vs). Konkurencia medzi univerzitami je veľká, hlavne medzi top 5-6 univerzitami. Náš tím UINDY skončil bodovo na 3. mieste v oboch, teda v mužskej ale aj v ženskej kategórii. V disciplínach 400 pp a 1650 vs som zaplávala osobné rekordy a bodovala pre tím. S osobnými výsledkami som spokojná, vzhľadom na týždňovú karanténu pre COVID pozitivitu zopár spoluplavcov, ktorú som musela absolvovať tesne pred šampionátom. Program majstrovstiev sa v prvých dňoch menil vzhľadom na tornádo v našej oblasti a bolo teda zrušené finálne poobedie a na ďalší deň sa potom pre časový skĺz plávalo len raz a to rovno na finále. "


Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po Štokholme smerujeme na míting do Grazu, tréner Procházka: ,, Nepamätám si, žeby sme sa v taktom počte zúčastnili nejakých pretekov."

Dnes

Dnes naživo s prezidentom SPF Ivanom ŠULEKOM!

19.4.2021

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

18.4.2021

Multistretnutie starších juniorov v Kyjeve

17.4.2021

Dôležité info pred ORCA Cupom!

17.4.2021

Reportáž na TA3 a reakcia na aktuálne dianie s prezidentom SPF Ivanom Šulekom

17.4.2021

Víkendová súťaž ,, Bubble Open " v šamorínskej bubline!

16.4.2021

Priebežné plnenie limitov na majstrovstvá Európy

16.4.2021

Pre SPF je šesť ľudí málo, Ivan Šulek: ,,V pondelok sa bazény neotvoria."

15.4.2021

Starší juniori nabrali smer ukrajinský Kyjev!

15.4.2021

Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný

15.4.2021

Žiaľ, aj tento rok bez BB Cupu!

14.4.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK