logologo_small

Čo čítajú naše osobnosti ?

streda, 01.04.2020|Posledná aktualizácia 02.4.2020 10:58

Marec, mesiac knihy je pomaly ale isto za nami, prehupli sme sa spoločne do apríla. Ako trávia naše osobnosti tieto mimoriadne náročné dni bez bazénov, to už z našich statusov na našom FB profile viete. Sú súčasťou ich života aj knihy ? Čítajú vôbec ? Dostanú sa vôbec k čítaniu takej, či onakej knihy ? A čo ich najviac v poslednom období zaujalo ? Čo by nám odporúčili ? Pozrite sa na to ako to teda u nás s knihami vyzerá.

Ivan ŠULEK, prezident Slovenskej plaveckej federácie

„Osobne práve čítam knihu Dobehni svoj mozog od Andersa Hansena - výborný Bestseller o tom ako znížiť stres a úzkosť (v dnešnej dobe aktuálne) a zároveň podporiť pamäť. Pravidelné cvičenie stimuluje mozog nevídaným spôsobom, jeho účinok neprekoná ani kombinovaný účinok liekov, výživových doplnkov a mentálnych cvičení, ako je lúštenie krížoviek či sudoku. Možno niektorí tomu neveríte, ale potvrdzujem že to naozaj funguje, takto si posilňujem mozog už roky. Odporúčam ale aj ďalší bestseller od Antonyho Robbinsa - Prebuďte svoju vnútornú silu, ktorá vás naučí riadiť svoj duševný, telesný a finančný osud. Obe knihy čítam na striedačku.

Karel PROCHÁZKA, tréner plávania, asistent v reprezentácii

Kniha ma sprevádza ako dobrý priateľ cca od 10-tich rokov. Sú obdobia, keď prečítam za mesiac aj 5-6 kníh, ale boli obdobia, že som dlhší čas neprečítal ani jednu. Môj čiateľský záber za 30 rokov bol rôznorodý. Momentálne mám rozčítané viaceré knihy, ku ktorým sa podľa nálady postupne vraciam. Základ pre mňa tvorí biblia. Z beletrie ma momentálne zaujal český básnik a prozaik Pavel Kohout - Cizinec a Krásná paní, ďalej mám rozčítané dejiny Dejiny Anglicka od Petra Ackroyda, biografiu Metallici od Martina Popoffa. Situácia okolo koronavíru, ktorá ma prinútila tráviť väčšinu času doma mi zároveň umožnila siahnuť aj po už po prečítaných knihách. Takže siahol som opäť po Igorovi Bukovskom (Návod na prežitie pre muža), veľmi netradične a aktívne využívam knižné rady Zdeňka Pohlreicha (Taková normální kuchařka). No a v týchto tažších časom by som odporúčal knihu David a Goliáš od kanadského novinára a spisovateľa Malcolma Gladwella, ktorú som minulý týždeň opäť prečítal na jeden nádych, prípadne aj ďalšie knihy od tohto autora (napríklad Bod zlomu a iné). No a okrem toho mám so 7-ročným synom spoločne rozčítané asi tri rozprávkové knihy.

Richard NAGY, slovenský plavecký reprezentant

Ku knihám mám veľmi kladný vzťah. Od detstva som hltal Verneovky, dobrodružné, fantasy, alebo historické knihy a nadšenie pre ne ma stále neopustilo. Dnes si veľmi rád prečítam čokoľvek, naposledy to boli cestopisy od Ladislava Ziburu a momentálne hľadám do čoho sa pustím najbližšie. Teraz mám na to dost času. Čo by som odporúčal ? Zo športového prostredia jednoznačne - Open od Agassiho, čo sa cestovania týka, tak hore spomenutý Zibura je dobrý a asi najlepšie napisaná fantasy je - Song of Ice and Fire od George R.R. Martina.“

Tomáš KLOBUČNÍK, slovenský plavecký reprezentant

Na začiatok by som spomenul knihy, ktoré som čítal začiatkom tohto roka: Cukríkový Test a Hľadanie zmyslu života - sú veľmi zaujímavé a poučné, no človek musí byt na také knihy poriadne oddýchnutý, takže sa mi po tréningu niekedy ani nedalo čítať. Aj preto bola moja posledná kniha trochu iného žánru ako spominané. Má názov -  Muž menom Ove a napísal ju Fredrik Backman - bola to pre mňa taká tragikomická oddychovka. Ak by som mal fanúšikom poradiť nejakú tú knihu, tak zo športového žánru /odvetvia by to bola asi autobiografia tenistu A. Aggasiho. 

Tomáš HOFERICA, slovenský vodnopólový reprezentant 

Knihy majú významne miesto v mojom živote, keďže cielene doma nemáme televízor práve preto,aby sme voľný čas vypĺňali čítaním kníh. Takmer počas každej cesty na zápas mám tak isto v ruke knihu. Mám veľmi rád knihy a najradšej čítam biografie známych ľudí od ktorých sa inšpirujem a snažím sa čo najviac naučiť z ich minulosti. Posledna kniha bola od Boris Valabik- Volali má bitkár a aktuálne čítam Fidel Castrol Ruz- Strategické víťazstvo. Najviac ma asi ovplyvnila kniha od Jack Canfield- Pravidlá úspechu, ale snažím sa vždy, niečo si zobrať z každej knihy ktorú čítam.

Natália PECKOVÁ, slovenská vodnopólová reprezentantka 

Čítam veľmi rada a vzťah ku knihám mám už od malička, najčastejšie čítam detektívky alebo knihy o historických udalostiach, biografie. Momentálne čítam knihu Šaty robia človeka od Martina Greenfielda a Wyntona Halla je to o človeku, ktorý prežil druhu svetovú vojnu a pobyt v niekoľkých koncentračných táboroch keď mal 16 rokov a stane sa z neho úspešný človek, baví má to čítať preto lebo to poukazuje na udalosti významne udalosti v histórii či dobre alebo zlé a vždy sa dozviem niečo nové. Tiež mi to niekedy pomáha keď mám zle obdobie a potom si spomeniem že to vždy môže byt ešte horsie. Väčšinou knihy čítam aj ja na odporúčanie a knihu ktorú by som odporučila je Jo Nesbø Headhunters, toto bola prvá kniha ktorú som od neho prečítala a odvtedy má jeho knihy tak chytili že som čítala skoro všetky.

Jana McDonnell, manažérka reprezentácie Slovenska v synchronizovanom plávaní

Počas vrcholiaceho stresu súvisiaceho s organizovaním Majstrovstiev sveta, ktoré sme mali vlani v auguste v Šamoríne som dostala knihu "Jemné umenie mať veci v p..i", autor Mark Manson (The subtle art of not giving a f..k). Asi bola na mne vidieť pomerne veľká dávka stresu. Síce som ju ešte celú neprečítala, ale rada ju pravidelne nosím so sebou. Týmto chcem na diaľku pozdraviť aj bývalého olympionika a reprezentanta SR vo vodnom póle, Radovana Lukáča, od ktorého túto knihu mám. Po prečítaní ju určite posuniem ďalej.

Nora Szauder, reprezentačná trénerka Slovenska v synchronizovanom plávaní

Ja som toho za život veľa neprečítala, nie je čas a väčšinou pri knihe zaspím. Ale mám, samozrejme, už dlhodobo rozčítanú jednu knihu, znie to neuveriteľne, ale jej názov je: Za všetko môže Nora (od Annie Robertsonovej). To bol vlastne jediný dôvod, prečo sa u mňa ocitla... milé, ľahké čítanie len kedy ju dokončím, naozaj netuším... Dnes skôr čítam prvácke učebnice s mojou dcérou. Ale mam predsavzatie, že na penzii prečítam všetko, čo som zameškala, ak mi oči budú slúžiť.


Spracoval Patrik Pavelka
Autor Patrik Pavelka
Značky
home
top
Mohlo by vás zaujímať

Opatrenie ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia

Včera | PATRIK PAVELKA

Informácia o schválení návrhu rozpočtu SPF na rok 2020 - ÚTM, Top Talent Team SPF a Top Team SPF reprezentácia

1.6.2020 | SPF

Zaujímavý pohľad!

30.5.2020 | PATRIK PAVELKA

Tréneri, pripojte sa v sobotu!

30.5.2020 | PATRIK PAVELKA

Najdôležitejšie bolo nastaviť si hlavu, hovoria slovenské akvabely o živote bez bazéna  

30.5.2020 | PATRIK PAVELKA

O olympiádu zabojujú vodné pólistky až v januári

27.5.2020 | VODNÉ PÓLO

Vodnopóloví reprezentanti majú za sebou prvé kilometre  

24.5.2020 | VODNÉ PÓLO

Pokyny na dodržiavanie opatrení počas tréningového procesu

22.5.2020 | PATRIK PAVELKA

Aktualizovaný rozpis tréningov našich reprezentantov v Bratislave

22.5.2020 | DIAĽKOVÉ PLÁVANIE, PLÁVANIE, SYNCHRO, VODNÉ PÓLO

Dôležité pre športové kluby!

20.5.2020 | PATRIK PAVELKA

Dôležité upozornenie!

20.5.2020 | PATRIK PAVELKA

Smutná správa, navždy nás opustil Karol Rybárik

20.5.2020 | PATRIK PAVELKA