logologo_small

Dnes štart 19.MS v plaveckých športoch v Budapešti, v hre sú aj naši bazénoví plavci

sobota, 18.06.2022|Posledná aktualizácia 18.6.2022 01:08

Slovenskí bazénoví plavci odcestovali na MS, v dejisku sa k nim pripojí Nagy

Slovenskí bazénoví plavci nabrali vo štvrtok kurz na prvý z dvoch vrcholov poolympijského leta. Od soboty sa predstavia na 19. MS v plaveckých športoch v Budapešti.  

Zo zrazu v Bratislave sa do maďarskej metropoly presunula pätica Matej Duša, Adam Halas, František Jablčník, Tamara Potocká a Nikoleta Trníková, ku ktorým sa v dejisku pripojí po trase z Britských ostrovov Richard Nagy.

FORMA BY MALA BYŤ 

„Cítim sa dobre, máme za sebou tri týždne vylaďovania, takže forma by mala byť. Verím, že sa mi podaria osobné rekordy aj solídne umiestnenia,“ povedal nám pred odchodom Adam Halas. Tak ako väčšina z nášho budapeštianskeho poltucta absolvoval záverečnú prípravu na Malorke, do utorka v stredisku Colonia de Sant Jordi. Mimochodom, na najväčšom Baleárskom ostrove sa pripravovali naši aj v máji. „Dosiahnuté časy na druhom sústredení ukázali, že by som mohol byť rýchly,“ prezradil nám člen XBS swimming, ktorý drží na motýľkových tratiach na 50 m a 100 m slovenské maximá. Mimochodom, v maďarskej metropole sa vlani v máji uskutočnil európsky šampionát, no Halas vtedy spokojný nebol: „Nevyšlo mi to podľa predstáv, forma zrejme nebola úplne dobrá. Dúfam však, že teraz si napravím chuť.“ 

EXCELENTNÝ ROK V USA 

Dobrú náladu pred cestou mal tiež Matej Duša. Na poslednom svetovom podujatí – MS v krátkom bazéne v Abú Zabí, ktoré sa pre slovenskú reprezentáciu skončili predčasne pre pozitívne testy členov tímu na covid – sa postaral o najlepší mužský výsledok, na 50 m voľný spôsob bol jedenásty. „To ma síce istým spôsobom zaväzuje, na druhej strane je nový rok, nový šampionát s novými očakávaniami,“ hovorí študent univerzity v americkom Charlotte v Severnej Karolíne. V Duna aréne ho čaká náročná úloha, kraulová päťdesiatka aj stovka patria na vrcholných podujatiach k najviac obsadeným. „Týmto tratiam sa venujem od začiatku, takže sa nad tým nezamýšľam,“ tvrdí člen XBS swimming. „Obsadenosť na stovke je naozaj extrém, päťdesiatka je zasa veľa o detailoch, aj na nich sme veľa pracovali počas záverečných týždňov, takže verím, že to bude výhoda pred súpermi. Na päťdesiatke si určite viac verím. Úspech bude, ak si posuniem osobné, a teda tiež slovenské rekordy, a keď sa umiestnim vyššie, ako mi to vychádza podľa prihlásených časov. A ak by z toho bolo semifinále, nebodaj finále, to by bolo úplne úžasné.“ Matej Duša môže mať dôvod na optimizmus, rok za oceánom mu plavecky vyšiel podľa predstáv. Na americkom univerzitnom šampionáte NCAA II. divízie vyhral 50 yardov voľný spôsob, pričom časom 18,88 sekundy prekonal druhodivízny rekord z vlaňajška a na stovke bol druhý za Karolom Ostrowským, poľským olympionikom. „Po univerzitných majstrovstvách sme museli mať povinné dva týždne voľno, také sú ligové pravidlá, a potom som už tam koncom marca začal prípravu na majstrovstvá sveta,“ zhrnul rok v USA Duša, ktorého za oceánom vedie Niklas Eriksson – posielal mu aj tréningové plány na Slovensko. „Rok v Amerike som mal excelentný. Každý štart mi vyšiel a splnil som si všetky ciele, ktoré som si napísal pred sezónou. Som veľmi spokojný a uplynulé týždne som sa už len snažil preniesť si tieto pocity z yardového do metrového bazéna.“

ŠKOLA PRED TRÉNINGOM 

Okrem Nagya budú mať všetci plavci premiéru na MS v dlhom bazéne, aj Tamara Potocká. „Tento rok som sa sústredila na školu, maturitu a prijímačky na vysokú školu, takže tréning nebol ideálny. Nemôžem mať preto priveľké očakávania, ale, samozrejme, dám do toho všetko a uvidím, ako to vypáli. Ak by som si zlepšila osobné rekordy a skončila okolo 20.-25. miesta, budem rada,“ želá si absolventka Športového gymnázia v Poprade, ktorú prijali na FTVŠ do Bratislavy a ešte čaká, či jej vyjde aj snaha študovať na zdravotníckej univerzite fyzioterapiu.

TRNÍKOVÁ NAJVYŤAŽENEJŠIA

Individuálne najvyťaženejšia na MS bude Nikoleta Trníková, jediná má v programe tri disciplíny, prsiarsku dvojstovku a obe polohovky. „Pripravovala som sa zodpovedne, aj keď som v závere musela poľaviť v tréningu, keďže som utrpela menšie zranenia členka a pred dvoma týždňami som ochorela a brala som antibiotiká,“ upozornila členka Považskobystrického PO. „Robila som však, aby to bolo čo najlepšie. Dúfam, že budú osobáky aj dobré umiestnenie. V mojich disciplínach je síce menej prihlásených, na druhej strane príde kompletná svetová špička, žiadni plavci z ‚rozvojových’ krajín, takže budem mať čo robiť. Beriem to však ako výzvu. Bola by som veľmi rada, keby som sa dostala do semifinále na prsia, čo zatiaľ nevyzerá reálne, ale človek nikdy nevie. Ja urobím všetko.“ Hádam jej psychologicky pomôže spomienka na rok 2019, keď na juniorských ME v Budapešti pri rozlúčke s touto kategóriou skončila siedma. Práve Trníková spolu s Jablčníkom mali najkomplikovanejšiu cestu na včerajší zraz – na desiatky minút uviazli v zápche po nehode kamióna medzi Trnavou a hlavným mestom. „Som rád, že som sa dostal na šampionát, aj trochu nervózny, lebo je to môj najväčší štart v kariére. Príprava prebehla veľmi dobre, takže mám právo očakávať od seba čo najlepšie výsledky,“ podotkol člen STU Trnava, v osemnástich najmladší člen plaveckej zostavy, ktorý vidí šancu najmä v polohovke. 

ČESKÝ KOUČ: NOVÁ VÝZVA 

S Trníkovou spojil šancu na slovenské semifinále na MS Roman Havrlant, ktorý zažije premiéru na vrcholnom podujatí v role trénera a manažéra slovenskej reprezentácie. „Je to nová výzva, veľmi sa teším,“ priznal bývalý reprezentant Česka, ktorý už viedol českú juniorskú reprezentáciu. „Väčšina z tých plavcov, ktorí budú v Budapešti, sú zároveň držitelia slovenských rekordov, z tohto pohľadu je latka nastavená vysoko. Pre mňa bude úspech návrat so štyrmi až šiestimi slovenskými rekordmi. Motiváciou pre všetkých by malo byť aj plnenie limitov na augustové ME v Ríme. Čím ich bude viac, tým budem spokojnejší.“ 

MUŽI 

● MATEJ DUŠA – klub: XBS swimming, doterajšie štarty na MS: žiadny, prihlásené disciplíny: 50 m voľný spôsob (os. rekord 22,31) a 100 m voľný spôsob (49,96). 

● ADAM HALAS – klub: XBS swimming, doterajšie štarty na MS: žiadny, prihlásené disciplíny: 50 m motýlik (os. rekord 24,14) a 100 m motýlik (53,27). 

● FRANTIŠEK JABLČNÍK – klub: STU Trnava, doterajšie štarty na MS: žiadny, prihlásené disciplíny: 200 m voľný spôsob (os. rekord 1:52,70) a 200 m pol. preteky (2:03,58). 

● RICHARD NAGY – klub: Dukla Banská Bystrica, doterajšie štarty na MS: 4, prihlásené disciplíny: 200 m motýlik (os. rekord 1:59,29) a 400 m pol. preteky (4:13,87).

ŽENY 

● TAMARA POTOCKÁ – klub: Dukla Banská Bystrica, doterajšie štarty na MS: žiadny, prihlásené disciplíny: 50 m motýlik (os. rekord 26,84) a 100 m motýlik (1:00,28). 

● NIKOLETA TRNÍKOVÁ – klub: Považskobystrický PO, doterajšie štarty na MS: žiadny, prihlásené disciplíny: 200 m prsia (os. rekord 2:27,54), 200 m pol. preteky (2:17,33) a 400 m pol. preteky (4:48,72).  ( denník Šport )

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Úvodný deň na MS Mladších juniorov v americkom Charlotte

Dnes

Dnes ráno štart ME v plávaní v Ríme aj s našimi želiezkami v ohni

Dnes

LIVE! O slovo sa hlási americký Charlotte a MS Mladších juniorov aj s našou výpravou!

Včera

Naši vodní pólisti v Šamoríne prehrali v príprave na ME s Nemeckom o 5 gólov

Včera

Slovenskí reprezentanti v bazénovom a umeleckom plávaní odleteli na ME do Ríma

Včera

VT mužov SR Bratislava 3.-12.8.2022

9.8.2022

VT A-ženy Košice (SVK) 10.- 18.8.2022

9.8.2022

Pred nami sú ďalšie dve kolá Slovenského pohára v diaľkovom plávaní,sťahujeme sa na východ

9.8.2022

Médiá: Naša plavecká výprava dnes odcestovala na ME do Ríma

8.8.2022

Bohatá fotogaléria - piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v DP na 5km, Bátovce

8.8.2022

Piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v diaľkovom plávaní na 5km - Bátovce! Výsledky a bohatá fotogaléria!

9.8.2022

Slovenskí vodní pólisti v príprave na ME porazili doma Slovinsko, v utorok v Šamoríne hráme s Nemeckom

8.8.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK