logologo_small

Dnešný deň na MS v plaveckých športoch s rekordom Adama Halasa a postupom do finále mixového páru pre Jozefa a Silviu Solymosyovcov

sobota, 18.06.2022|Posledná aktualizácia 19.6.2022 21:00

Naši plavci neuspeli v sobotných rozplavbách na 19. MS FINA v Budapešti. Richard Nagy bol na 400 m pol. preteky 20. časom 4:20,78 min a neprebojoval sa do osemčlenného finále. Za tohtoročným maximom skončil len 0,09 s pričom potvrdil B limit na ME do Ríma: ,,Vždy to bolo náročnejšíe takto na úvod, ale keď sa človek rozbehne, tak je to jednoduchšie, mám to za sebou i keď bohviečo to nebolo, " povedal nám Richard viac po doplávaní. Plával na hranici svojho najlepšieho výkonu z tohto roka, i keď posledných pár mesiacov nebolo jednoduchých dostať sa do ideálnej formy, ale zlé pocity sedemnásobný plavec roka na Slovensku nemal: ,,Čo sa týka mojich pocitov, naozaj neboli zlé, nemal som v sebe viac, plával som najlepšie ako som vedel a aj medzičasy čo som si pozeral, sú môj štandard, len každá 50-tka bola viac-menej v tom čase, ktorý chcem plávať len o pár desatín pomalšia, ale ak sa to celé zráta, tak sú tam tie tri, či štyri sekundy. Trochu ma mrzí, že to nebolo pod tých 4:20 min, chcel som ísť niekde okolo 4:17 min, či 4:18 min, myslím si, že som na to mal, ale neviem, nevyšlo to dnes." O dva dni čaká Richarda Nagya na MS v Budapešti 200 metrov motýlik: ,,Ako si na to verím? Neviem, uvidím, ten motýlik som aj po štarte zaplával za niečo viac ako 27 s, teda tú prvú 50-tku, čo je na mňa do 400 metrov polohy celkom fajn, bolo to tak na pol plynu. Dúfam, že sa mi podarí zlepiť tú 200-vku dohromady a rád by som útočil na svoj osobný rekord."

Adam Halas vyhral časom 23,94 štvrtú rozplavbu na 50 m motýlik a o 20 stotín prekonal národný rekord, ktorý mal hodnotu 24,14 a utvoril ho práve Adam Halas na pretekoch Orca Cup v Bratislave, ktoré sa konali 1.mája. V silnej konkurencii stačil jeho výkon na 34. miesto. ,,Veľmi sa teším z rekordu, plávalo sa mi vynikajúco, od rána som veril, že to padne a v pretekoch mi vyšlo takmer všetko, takže som veľmi spokojný, " prezradil nám priamo z dejiska MS z Duna Arény spokojný Hali. V maďarskej metropole sa vlani v máji uskutočnil európsky šampionát, vtedy Adam spokojný nebol: ,,Nevyšlo mi to podľa predstáv, forma zrejme nebola úplne dobrá." Veril, že si chuť napraví a naozaj to vyšlo parádne.

Tamara Potocká skončila v osobnom rekorde na 100 m motýlik na 18. priečke časom 1:00,12 min, od postupu do semifinále ju delilo 66 stotín, ale zaistila si týmto časom účasť na ME v Ríme. Podľa slov nášho šéftrénera a manažéra Romana Havrlanta môžeme jej 18.miesto považovať za veľký úspech: ,,So svojim výkonom som maximálne spokojná, pretože moja príprava nebola až taká ideálna a to z dôvodu prípravy na maturitu a na prijímacie skúšky, takže tréning nebol ideálny, ale som spokojná, podarilo sa mi urobiť aj osobák a umiestniť sa do 20.miesta, čiže 18.miesto. Mrzí ma trošku, že sa mi nepodarilo to semifinále, ale bolo to až šesť desatín, takže opakujem, som veľmi spokojná so svojim výkonom." V prípade Tamary Potockej je zaujímavé, že už skôr splnila limity na motýľkarske trate, už minulý rok a teraz sa skôr sústreďovala na znakové disciplíny. Aké to bolo pre ňu po tak dlhej dobe dať si na tak dôležitej súťaži motýlik? ,,Pripravovala som na sústredení na Mallorke na motýľkarske disciplíny, takže som sa vedela preorientovať na to. Ja plávam motýliky vždy s radosťou, takže pre mňa to nebol problém." Týmto časom Tamara splnila kritérium aj pre nomináciu na ME kde má zaplávaný limit na 50 metrov motýlik, ktorý ju čaká na MS o päť dní, pričom je tu pomerne dlhá pauza. Ako to ona vníma? ,, 50-tku mám veľmi rada, viem, že je to tam všetko predsa len o detailoch, ale uvidíme, hádam mi všetko výjde a ešte potvrdím aj ten limit." Nikoletu Trníkovú klasifikovali na 200 m pol. preteky na 26. pozícii (2:17,36 min).

Súrodenci Solymosyovci postúpili na MS v Budapešti do pondelkového finále!

Z dejiska MS v plaveckých športoch z Budapešti prichádzajú dnes skvelé správy. Po Chiare Diky nás v umeleckom plávaní potešili súrodenci Jozef a Silvia Solymosyovci. Pred pár minútami postúpili na MS v Budapešti do finále technického programu miešaných párov.

V dnešnej kvalifikácii obsadili 10. miesto so ziskom 72,2422 bodu. V súťaži štartovalo 13 dvojíc. Spokojná s týmto výsledkom je ich trénerka a mamina v jednej osobe Ivana Solymosyová: ,,Áno, s výkonom som spokojná, v pondelkovom finále budeme chcieť ešte zlepšiť povinný piaty element a možno priestor trošku v závere, aby sme skončili viac v strede bazéna. Vo finále ideme, bohužiaľ prví, takže tam nečakám, že sa poradie potom nejak zmení, takže potom sa zameriame viac na tú voľnú zostavu kde by sme mohli skončiť o niečo lepšie." Silvia Solymosyová po pretekoch a po postupe do finále doplnila: ,,S postupom do finále sme počítali. Sme radi, že práve mixový pár vybojoval historicky prvé finále pre slovenské synchronizované plávanie na MS seniorov." Z prvej priečky sa do pondelkových bojov o medaily kvalifikovali Taliani Lucrezia Ruggierová s Giorgiom Minisinim (88,5734).

V nedeľu vstupuje do hry na MS v Budapešti mladý plavec PK STU Trnava František Jablčník, ktorý sa premiérovo na takomto šampionáte predstaví v disciplíne na 200 metrov voľný spôsob.


Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávaniesynchro
Mohlo by vás zaujímať

Úvodný deň na MS Mladších juniorov v americkom Charlotte

Dnes

Dnes ráno štart ME v plávaní v Ríme aj s našimi želiezkami v ohni

Dnes

LIVE! O slovo sa hlási americký Charlotte a MS Mladších juniorov aj s našou výpravou!

Včera

Naši vodní pólisti v Šamoríne prehrali v príprave na ME s Nemeckom o 5 gólov

Včera

Slovenskí reprezentanti v bazénovom a umeleckom plávaní odleteli na ME do Ríma

Včera

VT mužov SR Bratislava 3.-12.8.2022

9.8.2022

VT A-ženy Košice (SVK) 10.- 18.8.2022

9.8.2022

Pred nami sú ďalšie dve kolá Slovenského pohára v diaľkovom plávaní,sťahujeme sa na východ

9.8.2022

Médiá: Naša plavecká výprava dnes odcestovala na ME do Ríma

8.8.2022

Bohatá fotogaléria - piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v DP na 5km, Bátovce

8.8.2022

Piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v diaľkovom plávaní na 5km - Bátovce! Výsledky a bohatá fotogaléria!

9.8.2022

Slovenskí vodní pólisti v príprave na ME porazili doma Slovinsko, v utorok v Šamoríne hráme s Nemeckom

8.8.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK