Na decembrových majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v Budapešti (10. – 15. 12.) sa predstaví rekordný počet slovenských plavcov. V konečnej nominácii, ktorá bola uzavretá pred pár dňami ako sme už informovali, figuruje až sedemnásť mien, čo je jasne najviac nielen z pohľadu našej účasti na tohtoročných bazénových vrcholoch, ale aj v 30-ročnej histórii „krátkych“ MS.
Medzinárodný plavecký kalendár 2024 je veľmi nabitý, pre Európanov zahŕňa až štyri prestížne podujatia. Na všetkých bude zastúpené aj Slovensko, avšak len dvaja z jeho predstaviteľov, Tamara Potocká a Matej Duša, si môžu zapísať stopercentnú účasť. Je to preto, že obaja sa, ako jediní z našich, zúčastnili aj na olympijských hrách v Paríži, pričom v dlhom bazéne nechýbali ani na februárových MS v katarskej Dauhe a na júnových ME v Belehrade.
Budapešť sa v poslednom období takpovediac premenila na centrum svetového plávania. V nedávnej minulosti organizovala nielen dva globálne šampionáty v plaveckých športoch (2017 a 2022), ale aj preteky Svetového pohára, pričom túto adresu si namiesto Lausanne za svoj trvalý pobyt pred časom zvolilo vedenie svetovej plaveckej federácie World Aquatics (WA).
Na svetový šampionát v 25 bazéne u našich susedov v miestnej Duna aréne sa podľa predbežných údajov chystá asi tisíc plavcov z vyše 180 krajín. „Rekordný počet našich bude preto, že štrnásti splnili kritéria WA, teda minimálne B-limit, pričom dejisko šampionátu je veľmi blízko, a traja boli nominovaní pre zostavenie štafiet,“ povedala nám manažérka slovenskej reprezentácie Martina Moravcová, ktorá ako aktívna plavkyňa nechýbala hneď na prvých MS v krátkom bazéne v roku 1993 v Palme de Mallorca a následne v ďalších rokoch si počas hviezdnej kariéry vyplávala na podujatiach tohto rangu celkovo sedem zlatých a po päť strieborných a bronzových medailí.
Súčasná slovenská generácia, samozrejme, nemá medailové ambície. Najprísnejší A-limit na budapeštiansky šampionát splnila sedmička Andrea Podmaníková (Piraňa Topoľčany), Tamara Potocká (PK Azeta), Lillian Slušná (PAP Svit), Nikoleta Trníková (Považskobystrický PO), Matej Duša (XBS swimming), Richard Nagy (PK Azeta) a Tibor Tišťan (PO Ružomberok). Účastnícky B-limit ďalšia sedmička Laura Benková (Považskobystrický PO), Teresa Ivan (Kúpele Piešťany), Zora Ripková (Orca Bratislava), Adam Halas (XBS swimming), Samuel Košťál (J&T Sport Team Bratislava), Martin Perečinský (ROYAL) a Jakub Poliačik (Orca Bratislava). Nomináciu doplnili „štafetári“ Alexandra Hrnčárová (TENAX Žilina), František Jablčník (STU Trnava) a Matej Martinovič (Azeta). „Všetci limitári absolvujú minimálne dve individuálne disciplíny, s výnimkou Tišťana, ktorý sa predstaví v jednej, ale bude vyťažený i štafetami. Náš zámer je obsadiť takmer všetky štafety, štyri miešané, okrem toho mužské aj ženské, okrem ženskej na 4x200 m voľný spôsob,“ načrtla Martina Moravcová súťažný program Slovákov.
Najvyššie plnenie kritérií pre účasť dosiahla Andrea Podmaníková, ktorá splnila A-limit vo všetkých troch prsiarskych disciplínach. Topoľčianskej rodáčke sa v krátkom bazéne zvyčajne darí, takže by mala spoločne s duom našich parížskych olympionikov patriť medzi opory. Martina Moravcová prezradila, že v Budapešti sa s reprezentáciou rozlúči trnavský odchovanec Adam Halas. Naopak, do tímu pribudne jeden nováčik, 18-ročný Martin Perečinský, rodák z New Yorku s východoslovenskými koreňmi a študent Ohio State university tak ako Teresa Ivan.
Po zavŕšení olympijského cyklu dochádza spravidla ku generačnej výmene, mnohí športovci sa tiež rozhodnú zmeniť pôsobisko, klub či trénera. Takýto vietor neobišiel ani niektorých našich, platí to napríklad o Trníkovej, Slušnej, Poliačikovi a Košťálovi. V duchu sťaby „prestupného obdobia“ sa môže odvíjať i dianie v Budapešti, kam pravdepodobne neprídu viaceré svetové hviezdy. Medzi nimi pre ukončenie kariéry Austrálčanka Emma McKeonová (30), špecialistka na kraul a motýlik, so 14 medailami (6 zlatých) najdekorovanejšia olympionička svojej domoviny a viacnásobná svetová rekordérka, ktorá zažiarila hlavne v Tokiu 2020, keď počtom siedmich cenných kovov (4 – 0 – 3) vyrovnala historický rekord najdekorovanejšej športovkyne na jedných OH ruskej gymnastky Gorochovskej z Helsínsk 1952. „Na nedávnych kolách Svetového pohára padali tiež svetové rekordy, a tak sa istotne veľmi rýchlo bude plávať aj na zimnom vrchole roka,“ predpokladá Martina Moravcová.(zdroj: Roman Riša, denník Šport)