logologo_small

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF: Keď športové srdce zažiari. Na podujatí nechýbali ani zástupcovia SPF!

pondelok, 27.03.2023|Posledná aktualizácia 27.3.2023 13:13

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica EYOF z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez všetky nástrahy počas príprav.

Publikácia prenesie čitateľa do atmosféry otváracieho ceremoniálu a rozpovie príbehy športových hrdinov, ktorí zažiarili v desiatich športoch. Navyše je cenným zdrojom pre organizátorov športových podujatí, keď členovia organizačného výboru dovolili nazrieť pod pokrievku príprav a riadenia najväčšieho športového podujatia na Slovensku. Kniha ponúka výnimočný vizuálny zážitok prostredníctvom športových fotografií Andreja Dobríka, Romana Benického, Radovana Stoklasu, Milana Illíka, Vladimír Šimíček, Igor Kupčo, Andreja Galicu či Jakuba Súkupa.

Na nezabudnuteľnú atmosféru festivalu mládeže si zaspomínal počas krstu predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý pred ôsmimi mesiacmi pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici slávnostne otváral podujatie.

„Bola to úžasná atmosféra a eufória. Je až neuveriteľné, čo sa podarilo na Slovensku zorganizovať.“ Mladým športovcom vyjadril obdiv. „Je mimoriadne, ako títo mladí športovci dokážu drieť, sú schopní stanoviť si cieľ a zabojovať oň. Poznatky a sebadisciplína zo športu im pomôžu aj na inom ako na športovom poli.“

„Proces príprav skomplikovali mnohé udalosti,“ pripomenul Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru. „Boli sme postavení pred ťažké situácie, nielen v domácom prostredí, ale aj vo svete. Presun dejiska podujatia z Košíc do Banskej Bystrice, pandémia koronavírusu či vojna na Ukrajine neboli ľahkými prekážkami, s ktorými sme sa dokázali popasovať a dokázali sme usporiadať nezabudnuteľné podujatie, ktoré zarezonovalo celým športovým svetom.“

Primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru Ján Nosko zdôraznil prínos podujatia pre Banskú Bystricu a celý región nielen zo stránky športovej infraštruktúry, ale aj atmosféry, ktorá v meste rezonuje dodnes.

Strieborná medailistka na atletickej štvorstovke Lenka Gymerská a zlatý tenista v miešanej štvorhre Daniel Balaščák sa zhodli, že atmosféra a zážitky z Európskeho olympijského festivalu mládeže u nich dodnes rezonujú a sú skvelou motiváciou do ďalšieho tréningu. V lesku svojich medailí pokrstili knihu symbolicky hviezdnym prachom s prísľubom a želaním, že jedného dňa prinesú na Slovensko aj cenné kovy z olympijských hier.

Na tomto podujatí sa za Slovenskú plaveckú federáciu zúčastnili prezident SPF Ivan Šulek a generálna sekretárka SPF Ivana Lange: ,,Veľmi radi sme prijali pozvanie na krste knihy EYOF Banská Bystrica 2022. Úvodnými príhovormi organizátorov podujatia ako aj autorov knihy, ktorými sú Andrea Zererová a Peter Buček sme sa vrátili spomienkami na skvelé a veľmi úspešné podujatie, pod ktoré sa podpísali aj členovia SPF na čo som veľmi hrdý, " prezradil nám Ivan Šulek, ktorého doplnila Ivana Lange: ,,Vznik knihy pod názvom - Keď športové srdce zažiari - nebol plánovaný. Bol to silný pocit budúcich autorov zachytiť v čase niečo, na čom sa podieľali a čo sa počas procesu priprav a samotnej súťaže stalo pre nich, tak ako aj pre nás všetkých obrovským zážitkom, ktorý je stále plný emócií. Je to nádherne spracovaná kniha, o to cennejšia v dnešnom digitálnom svete, ktorá je plná okamihov, ktoré sa už nebudú nikdy opakovať, na ktoré by mnohí z nás v zhone všedných dní mohli zabudnúť a ktoré nám táto publikácia i po rokoch pripomenie. Táto kniha bude mat u mňa na stole čestné miesto. Autorka knihy Andy Zererová, ktorá stála pri organizovaní podujatia po mojom boku v každej situácii je dcérou pána Zerera, autora knihy OH Sydney, na ktorých som sa zúčastnila ešte ako aktivna plavkyňa. Dve nádherné podujatia, na ktorých som mala tú česť sa podielať sú zachytené v dvoch nádherných knihách očami dvoch generácií vynikajúcich autorov, ktorí navždy zväčnili neopakovateľné momenty v našich športových životoch". Na tomto podujatí sa nemohol zúčastniť náš dvojnásobný bronzový medailista z EYOF 2022 Samuel Košťál, ktorý si plnil svoje reprezentačné povinnosti.(zdroj:olympic.sk, SPF)


Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

Včera

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

Včera

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

Včera

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

Záverečný deň na 50.ME v plávaní juniorov vo Vilniuse

7.7.2024

Jazerná desiatka na košickom Bukovci klope na dvere

7.7.2024

Vo večernom finále na 4x200 metrov voľný spôsob naša štafeta na 7.mieste v zlepšenom slovenskom rekorde!

6.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK