logologo_small

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF: Keď športové srdce zažiari. Na podujatí nechýbali ani zástupcovia SPF!

pondelok, 27.03.2023|Posledná aktualizácia 27.3.2023 13:13

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica EYOF z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez všetky nástrahy počas príprav.

Publikácia prenesie čitateľa do atmosféry otváracieho ceremoniálu a rozpovie príbehy športových hrdinov, ktorí zažiarili v desiatich športoch. Navyše je cenným zdrojom pre organizátorov športových podujatí, keď členovia organizačného výboru dovolili nazrieť pod pokrievku príprav a riadenia najväčšieho športového podujatia na Slovensku. Kniha ponúka výnimočný vizuálny zážitok prostredníctvom športových fotografií Andreja Dobríka, Romana Benického, Radovana Stoklasu, Milana Illíka, Vladimír Šimíček, Igor Kupčo, Andreja Galicu či Jakuba Súkupa.

Na nezabudnuteľnú atmosféru festivalu mládeže si zaspomínal počas krstu predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý pred ôsmimi mesiacmi pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici slávnostne otváral podujatie.

„Bola to úžasná atmosféra a eufória. Je až neuveriteľné, čo sa podarilo na Slovensku zorganizovať.“ Mladým športovcom vyjadril obdiv. „Je mimoriadne, ako títo mladí športovci dokážu drieť, sú schopní stanoviť si cieľ a zabojovať oň. Poznatky a sebadisciplína zo športu im pomôžu aj na inom ako na športovom poli.“

„Proces príprav skomplikovali mnohé udalosti,“ pripomenul Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru. „Boli sme postavení pred ťažké situácie, nielen v domácom prostredí, ale aj vo svete. Presun dejiska podujatia z Košíc do Banskej Bystrice, pandémia koronavírusu či vojna na Ukrajine neboli ľahkými prekážkami, s ktorými sme sa dokázali popasovať a dokázali sme usporiadať nezabudnuteľné podujatie, ktoré zarezonovalo celým športovým svetom.“

Primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru Ján Nosko zdôraznil prínos podujatia pre Banskú Bystricu a celý región nielen zo stránky športovej infraštruktúry, ale aj atmosféry, ktorá v meste rezonuje dodnes.

Strieborná medailistka na atletickej štvorstovke Lenka Gymerská a zlatý tenista v miešanej štvorhre Daniel Balaščák sa zhodli, že atmosféra a zážitky z Európskeho olympijského festivalu mládeže u nich dodnes rezonujú a sú skvelou motiváciou do ďalšieho tréningu. V lesku svojich medailí pokrstili knihu symbolicky hviezdnym prachom s prísľubom a želaním, že jedného dňa prinesú na Slovensko aj cenné kovy z olympijských hier.

Na tomto podujatí sa za Slovenskú plaveckú federáciu zúčastnili prezident SPF Ivan Šulek a generálna sekretárka SPF Ivana Lange: ,,Veľmi radi sme prijali pozvanie na krste knihy EYOF Banská Bystrica 2022. Úvodnými príhovormi organizátorov podujatia ako aj autorov knihy, ktorými sú Andrea Zererová a Peter Buček sme sa vrátili spomienkami na skvelé a veľmi úspešné podujatie, pod ktoré sa podpísali aj členovia SPF na čo som veľmi hrdý, " prezradil nám Ivan Šulek, ktorého doplnila Ivana Lange: ,,Vznik knihy pod názvom - Keď športové srdce zažiari - nebol plánovaný. Bol to silný pocit budúcich autorov zachytiť v čase niečo, na čom sa podieľali a čo sa počas procesu priprav a samotnej súťaže stalo pre nich, tak ako aj pre nás všetkých obrovským zážitkom, ktorý je stále plný emócií. Je to nádherne spracovaná kniha, o to cennejšia v dnešnom digitálnom svete, ktorá je plná okamihov, ktoré sa už nebudú nikdy opakovať, na ktoré by mnohí z nás v zhone všedných dní mohli zabudnúť a ktoré nám táto publikácia i po rokoch pripomenie. Táto kniha bude mat u mňa na stole čestné miesto. Autorka knihy Andy Zererová, ktorá stála pri organizovaní podujatia po mojom boku v každej situácii je dcérou pána Zerera, autora knihy OH Sydney, na ktorých som sa zúčastnila ešte ako aktivna plavkyňa. Dve nádherné podujatia, na ktorých som mala tú česť sa podielať sú zachytené v dvoch nádherných knihách očami dvoch generácií vynikajúcich autorov, ktorí navždy zväčnili neopakovateľné momenty v našich športových životoch". Na tomto podujatí sa nemohol zúčastniť náš dvojnásobný bronzový medailista z EYOF 2022 Samuel Košťál, ktorý si plnil svoje reprezentačné povinnosti.(zdroj:olympic.sk, SPF)


Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Sledujte LIVE majstrovstvá Slovenska Open a juniorov v Šamoríne od piatka do nedele!

15.12.2022

Majstrovstvá Slovenska v plávaní starších žiakov v krátkom bazéne v Spišskej Novej Vsi

9.12.2022

Majstrovstvá Slovenska v plávaní mladších žiakov v Šamoríne!

2.12.2022

Multistretnutie CECJM mladších juniorov tento víkend v Prahe aj so slovenskou výpravou!

29.11.2022

Žiadosť o zaradenie podujatia do TERMÍNOVEJ LISTINY na rok 2023! Pozor, do 30.11.2022!!!!

16.11.2022

Ako dopadla VC Brna? Šéftréner Havrlant: ,,Bola to bašta našich plavcov!"

14.11.2022

Velká cena Brna v sobotu a v nedeľu aj s našim bohatým zastúpením, kto nás nakoniec bude reprezentovať na MS?

11.11.2022

Andrea Podmaníková znova štvrtá! Tentoraz vo finále na 100 metrov prsia vo Svetovom pohári v Indianapolise

5.11.2022

Vydarený Slovakia Swimming Cup 2022 v Šamoríne s množstvom pozitív!

24.10.2022

Aj sobota v znamení rekordov, LIVE sledujte aj nedeľné súboje v Šamoríne na Slovakia Swimming Cupe 2022!

23.10.2022

SLOVAKIA SWIMMING CUP 2022 LIVE aj v sobotu popoludní a podvečer!

22.10.2022

LIVE! Sobota na Slovakia Swimming Cupe 2022 v Šamoríne

22.10.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK