,, Bolo to moje posledné súťažné vystúpenie pred majstrovstvami Európy. Podujatie ukázalo, že moja forma má stúpajúcu úroveň. Vo všetkých 3 disciplínach som mal lepšiu 2. polovicu tratí, čo je dobrý ukazovateľ. Po pretekoch ostávam v Šamoríne, kde ma čaká pár ťažkých tréningov. Na nich musím vyladiť formu tak, aby som i prvú polovicu tratí zvládol rýchlostne lepšie. Verím, že do majstrovstiev Európy sa to ešte podarí, “ povedal po úspešnom vystúpení na 22.ročníku medzinárodného plaveckého mítingu Orca Cup 2021 náš reprezentant Tomáš Klobučník pre športovú agentúru Dukla.
Vyzerá to tak, že po mimoriadne nepríjemnom období je náš ,, klobúk " z najhoršieho von a výsledky posledných týždňov ukazujú, že forma je na mieste a ako sám povedal, má stúpajúcu úroveň. Spokojný je aj jeho tréner, bývalý držiteľ slovenského rekordu na 50 metrov prsia a niekoľkonásobný majster Slovenska Matej Kuchár, ktorý s našim elitným plavcom spojil sily v septembri 2020. A ako si ,, Kuchťo " na tie časy spomína ? ,, V športovej praxi, ale aj osobnom živote sa riadim výrokmi ľudí, ktorí v danej oblasti dosiahli úspech a preto by som rád začal citátom od Frederike Ryder „Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť,“ vraví na začiatku nášho rozprávania Matej a pokračuje: ,, Viete, s Tomášom sme sa zblížili a naše priateľstvo začalo vtipnou príhodou po doplávaní disciplíny 50m prsia, keď ako môj súper na vedľajšej dráhe, vylepšil môj slovenský rekord. Pritiahol sa ku mne a pýta sa “Koľko som išieľ?” Nevedel som, či ide o provokáciu a mám mu dať „facana“, alebo čo tam nacvičuje. Nakoniec sa ukázalo, že naozaj nevidel na výsledkovú tabuľu a tak som ho pozval na pivko. Od tej doby sa mu snažím pomôcť dosiahnuť vrcholných výsledkov a zdieľam s ním všetko, čo viem. Mimochodom aktuálne je akékoľvek pivko zakázané!"
Nie je bez zaujímavosti, že trénerskú spoluprácu ponúkal Tomášovi Klobučníkovi už oveľa skôr: ,, Áno, spoluprácu ako tréner som Tomášovi ponúkal už pár rokov dozadu v čase, keď som bol trénerom národného týmu Spojených Arabských Emirátov a v Dubaji som mal k dispozicii jedno z najlepších plaveckých centier na svete Hamdan Sports Complex. Toto centrum bolo otvorené pri priležitosti Majstrovstiev Sveta v roku 2010 kde sme v tom čase obaja reprezentovali Slovensko ako plavci, " spomína si rodák zo srdca Slovenska narodený v znamení Kozorožca, ktorého životný príbeh je vskutku mimoriadne zaujímavý. Kuchťo mal svoje vzory v bazéne, v krauliarskych disciplínach Alexandra Popova, jedného z najlepších plavcov všetkých čias. Medzi prsiarmi pre zmenu obdivoval Olega Lisogora, ktorého zažil aj osobne.
S plávaním začal v 18-tich rokoch, začínal s moderným päťbojom. Ak sme boli už pri vzoroch z bazéna, neobídeme samozrejme, ani trénerský : ,,Môj trénerský vzor Dean Boxall, ktorému som rok asistoval a učil sa od neho priamo v Australii zvykne hovoriť „Dobrý kovboj (rozumej tréner), potrebuje dobrý dobytok (rozumej plavcov)“. Plavca svetovej úrovne, ktorým Tomáš bez pochýb je, sa mi podarilo získať zhodou okolností v čase, keď sa všetko rútilo, prišiel som o prácu v SAE a bol som nútený vrátiť sa domov z dôvodu pandémie. Ale, všetko zlé je na niečo dobré! Nakoľko sa Tomáš bál vycestovať do Srbska, kde mal vtedajšie pôsobisko a trénera, znova sme začali diskutovať o možnostiach spoločnej spolupráce. Po vzhliadnutí tréningového programu, ktorý som vypracoval pre výberové konanie na pozíciu trénera národného týmu Južnej Kórei (ktoré som mimochodom vyhral, ale pre druhú vlnu pandémie to bolo zrušené) sa rozhodol, že vloží do mňa svoju dôveru a spoločne skúsime splniť náročné nominačné kritériá pre účasť na olympiáde v Tokiu."
A príbeh, nepochybne, pokračoval ďalej : ,, V tej dobe na začiatku septembra 2020 sme ani len netušili, aká náročná sezóna, hlavne po mentálnej stránke nás čaká. Neustále tréningové výpadky z dôvodu uzatvárania športovísk, izolácia v karanténnych športových centrách bez kontaktu s najbližšími a ako klinček do rakvy prekonanie ochorenia a zdĺhavá rekonvalescencia. Obaja sme však veľkí bojovníci a nikdy sa nevzdávame! Nakoľko platí že „Úspech nie je náhoda. Je to tvrdá práca, vytrvalosť, obeť a zo všetkého najviac láska. Láska k tomu, čo robíte.” Tak sa výsledky našej snahy začínajú vynárať. Na pretekoch vo Švédskom Štokholme zaplával na všetkých tratiach B limit na ME, počas víkendu v rakúskom Grazi zlepšil výkon na 100m prsia na úroveň B limitu pre OH a A limitu na ME. Posledný víkend sa nám na domácich pretekoch v Šamoríne podarilo zlepšiť 200 metrovú trať rovnako na úroveň B limitu pre OH a A limitu na ME, zamýšľa sa Matej, ktorý miluje šport, prírodu a cestovanie."
V závere ,, Kuchťo " dopĺňa : ,, Všetko máme našľapnuté správnym smerom a budeme vďační, ak nám budete držať palce na európskom šampionáte v Budapešti, kde sa Tomášov program začína disciplínou 100m prsia 17.05.2021. "