Matej Duša a Tamara Potocká pocestujú do Paríža na LOH 2024!

utorok, 25.06.2024|Posledná aktualizácia 25.6.2024 20:23

Slovenská výprava pre Hry XXXIII. olympiády v Paríži sa rozšíri o dvoch plavcov. Slovensko získalo univerzálne miestenky do plaveckých súťaží pre jedného muža a jednu ženu. V Paríži sa predstavia na základe rozhodnutia Slovenskej plaveckej federácie Matej Duša a Tamara Potocká.

Svetové plávanie stanovilo pre kvalifikáciu na olympijské hry veľmi tvrdé limity, ktoré sa nepodarilo splniť ani jednému slovenskému plavcovi. Cieľom medzinárodnej federácie je mať pod piatimi kruhmi čo najviac krajín, Slovensko tak získalo miestenku pre jedného muža a jednu ženu.

„Na základe najvyššej bodovej hodnoty výkonov boli na olympijské hry nominovaní Matej Duša a Tamara Potocká,“ povedala v rozhovore pre TA3 generálna sekretárka Slovenskej plaveckej federácie Ivana Lange.

Pred začiatkom minulotýždňových majstrovstiev Európy v Belehrade bola podľa FINA bodov zo slovenských žien na tom najlepšie Andrea Podmaníková. Výbornými výkonmi v srbskej metropole, ktoré ozdobila dvoma slovenskými, troma osobnými maximami a navyše aj 4. miestom na neolympijskej trati 50 metrov motýlik a 5. priečkou na olympijskej krátkej polohovke, sa však pred účastníčku olympijských hier v Tokiu 2020 dostala Potocká.

„S výkonmi v Belehrade som maximálne spokojná, boli najlepšie v kariére. Nebude ľahké udržať formu a načasovať všetko tak, aby vyvrcholila na olympijských hrách. S trénerom však urobíme maximum, aby vydržala,“ povedala po návrate z Belehradu 21-ročná plavkyňa J&T Sport Teamu a VŠC Dukla Banská Bystrica.

Matej Duša je momentálne najrýchlejší Slovák v bazéne. Plavec VŠC Dukla skončil na ME v Belehrade na 16. mieste na 50 m v. sp. za 22,33 s. „Teraz si trocha oddýchnem, potrénujem a doladím formu na olympijské hry. Raz to dám aj pod 22 sekúnd,“ povedal Duša.(zdroj:www.olympic.sk)

Autor aktualityplávanie

Fantastický úspech na majstrovstvách Európy na Malte, Lea Anna Krajčovičová a Žofia Strapeková na krásnom 5.mieste vo svojom debute!

Včera

Žofia Strapeková a Michaela Bernáthová sa kvalifikovali do finále na ME juniorov!

Včera

Lea Anna Krajčovičová postúpila do finále ME na Malte vo voľnom sóle!

Včera

Štartuje juniorský šampionát v synchronizovanom plávaní na Malte aj s našimi dievčatami!

26.6.2024

Záverečné hodnotenie akcie | V4 Budapešť, 18. - 19.05.2024

26.6.2024

Šampionátom vyvrcholila olympijská kvalifikácia, na OH bude štartovať Tamara Potocká a Matej Duša!

26.6.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Vienna International Swim Meet, 09. - 12.05.2024 Viedeň

26.6.2024

Ženská polohová štafeta na 4x100 metrov na ME v Belehrade na 8.mieste, prehľad našich výsledkov na šampionáte a reportáž na TA3!

24.6.2024

Záverečný deň ME v Belehrade a ešte jedno finále pre Slovensko!

23.6.2024

Na ME v Belehrade Tamara Potocká vo finále na 200 metrov polohové preteky na 5.mieste

23.6.2024

V sobotu do semifinále ME postúpil Matej Duša, Tamara Potocká večer vo finále na 200 metrov polohové preteky!

22.6.2024

Neskutočná Tamara Potocká v novom slovenskom rekorde do finále na 200 metrov polohové preteky na ME v Belehrade!