Médiá! ME v plávaní v Kazani, záver šampionátu

utorok, 09.11.2021

Víkendový záver európskeho šampionátu ozdobili svetové aj európske rekordy

Tri semifinálové účasti pridali do svojej zbierky slovenskí plavci cez víkend na záver 21. ME v krátkom bazéne v Kazani. Medailové hodnotenie krajín vyhralo Rusko (11 – 5 – 8).

Najlepšie umiestenie z našich cez víkend dosiahla Tamara Potocká na 200 m kraul, ktorá časom 1:59,23 min obsadila 14. miesto. „S týmto časom som veľmi spokojná, pričom ráno som si urobila osobný rekord o 3,5 sekundy,“ citovala Slovenská plavecká federácia vo svojej správe po semifinále Potockú, ktorá z rozplavieb postúpila časom 1:59,57 min. „Teraz som dokonca tento osobák dokázala zlepšiť, takže som veľmi rada. Urobila som si najlepšie individuálne umiestnenie, čo je 14. miesto, takže za mňa spokojnosť.“ Druhá Slovenka v semifinále tejto disciplíny Laura Benková finišovala šestnásta za 2:00,49 min, pričom z rozplavbách skončila časom 1:59,66 až na 21. mieste, ale v redukovanom poradí a po odhláškach súperiek sa z role druhej náhradníčky posunula do elitnej šestnástky. „Som naozaj veľmi rada, že som sa umiestnila na 16. mieste na ME a je to pre mňa veľká pocta, že som si mohla zaplávať semifinále na ‚dospeláckom‘ šampionáte. Za čas, ktorý som zaplávala dopoludnia, som rada, pretože za posledné obdobie to bol najlepší čas a som rada, že sa vraciam späť,“ uviedla Laura Benková. V semifinále na 100 m polohové preteky skončil Adam Halas na 13. mieste časom 53,50, keď o dve desatiny sekundy zaostal za vlastným národným maximom. „Plávalo sa mi veľmi dobre, pocity mám úžasné, trošku ma mrzí, že nevyšiel môj rekord, ale verím, že na decembrových MS v Abú Zabí to vyjde,“ povedal Halas, ktorý sa v porovnaní s rozplavbami zlepšil o jednu priečku a o päť stotín. Druhému nášmu zástupcovi v tejto disciplíne Tomášovi Klobučníkovi chýbali na postup z rozplavieb (55,15) iba štyri stotiny a nedočkal sa ho ani ako prvý náhradník... O vrchol sobotňajšieho finálového bloku sa postaral Maďar Szebasztián Szabó, ktorý vo finále 50 m motýlik časom 21,75 sekundy utvoril nielen európsky rekord, ale vyrovnal aj svetový Brazílčana Nicholasa Santosa z roku 2018. V nedeľný finálový blok, už bez slovenskej účasti, bol vrcholom svetový rekord miešanej štafety Holandska Kira Toussaintová, Arno Kamminga, Maaike de Wardová, Thom de Boer na 4x50 m polohové preteky, ktorá časom 1:36,18 min prekonala o štyri stotiny maximum Ruska z decembra 2019. Bielorus Iľja Šymanovič vo finále 50 m prsia dohmatol v európskom rekorde a vo vyrovnanom svetovom 25,25 s, ktorý v novembri 2009 zaplával Juhoafričan Van der Burgh, a v kraulovej osemstovke Talian Gregorio Paltrinieri vďaka európskemu rekordu 7:27,94 min o päť stotín odplatil prehru Nemcovi Florianovi Wellbrockovi z tisícpäťstovky.

Médiá, monitoring, Roman Riša, denník Šport

Autor plávanie

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie, 05. - 07.04.2024, Graz, Rakúsko

26.3.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie, 04. - 08.04.2024, Skopje, Severná Macedónia

Včera

Usmernenie k vyplácaniu ŠO v SPF a najčastešie otázky členov

26.3.2024

Vodnopólová reprezentácia žien U19 na ME v Záhrebe v skupine C s Rumunskom, Švajčiarskom a Ukrajinou

26.3.2024

Školenie trénerov 1. kvalifikačného stupňa a jeho všeobecná časť

22.3.2024

Prezident SPF Ivan Šulek a generálna sekretárka Ivana Lange na stretnutí s ministrom cestovného ruchu a športu SR Dušanom Keketim