logologo_small

Médiá: Slovenskí vodní pólisti do 19 rokov skončili na ME v Podgorici na poslednom 16. mieste

štvrtok, 29.09.2022|Posledná aktualizácia 29.9.2022 11:36

Slovenskí vodní pólisti do 19 rokov skončili na ME v Podgorici na poslednom 16. mieste

Prehra s Českom ako bodka za neúspešným letom


V apríli tohto roka sa vodnopólová verejnosť na Slovensku tešila, že sa po dlhom čase predstavia na majstrovstvách Európy obe seniorské aj obe juniorské reprezentácie. Vôbec prvý raz v ére samostatnosti. Tento fakt je potešiteľný, ale výsledky našich výberov na záverečných turnajoch už podstatne menej. Alebo skôr vôbec. Dve posledné miesta, jedno predposledné a jedno trináste iba potvrdzujú ďalší výkonnostný úpadok slovenského vodného póla. Akousi symbolickou bodkou za neúspešným letom našich reprezentácií bola prehra juniorov s Českom v zápase o predposledné miesto.

V iných športoch by prehra s Čechmi zrejme až taká prekvapujúca nebola. Vo vodnom póle však boli federálne derby až donedávna zakaždým jasná záležitosť Slovákov. Súčasný tréner juniorskej reprezentácie a v minulosti šesťnásobný víťaz ankety o najlepšieho vodného pólistu Slovenska Karol Bačo mladší netajil z prehry 8:10 sklamanie, ale zároveň hovorí, že to odzrkadľuje, kde sa aktuálne naše vodné pólo nachádza. „Sú veci, na ktoré nie sme zvyknutí a na ktoré si budeme musieť zvykať. Žiaľbohu. Aj sám som si musel uvedomiť, že keď sme my boli mladí, mali sme neporovnateľne lepšie podmienky a motiváciu hrať,“ začal hovoriť po návrate z Podgorice Karol Bačo mladší, ktorý – ako sám tvrdí - nemal ružové okuliare na očiach ani pred turnajom. „Fakt je, že naša juniorská reprezentácia postúpila na majstrovstvá Európy po šiestich rokoch. Už to môžeme za súčasných podmienok považovať za úspech. Hovoril som, že cieľ bude vyhrať aspoň jeden zápas. Prehra s Českom, samozrejme, mrzí tak mňa ako aj chlapcov, ale treba si uvedomiť, z akého počtu hráčov sme mohli vyberať v tomto ročníku... Stále budem tvrdiť, že ak chceme mať lepšie reprezentácie, treba zlepšiť podmienky v kluboch. Žiaľ, tie živoria,“ snažil sa nám vysvetliť dôvody výsledkového úpadku našich tímov tréner juniorov.

Pri otázke, čo s tým a ako ďalej, odpovedal bez váhania. „V prvom rade potrebujeme ľudí, ktorí sa postavia k bazénu s píšťalkou a začnú trénovať deti. Máme veľa takých, ktorí spomínajú, aké to bolo kedysi, veľa odborníkov, chceme šéftrénerov, ale je stále menej takých, ktorí sa budú venovať najmenším. Každý hovorí o výchove mládeže, o metodikách, ale treba si uvedomiť, v akých podmienkach pracujeme u nás a v akých v zahraničí. A potom sa nebudete čudovať, že sú pred nami súperi, ktorých sme pred pár rokmi považovali za trpaslíkov. Poviem to tak, treba menej rozprávať a viac konať. Myslím si, že v každom klube by sa potešili, keby prišli záujemcovia o trénovanie mládežníckych tímov, keďže tých je všade málo,“ uzavrel Karol Bačo mladší.

UMIESTNENIA TÍMOV SR NA ME V ROKU 2022

● ME MUŽOV 15. MIESTO
● ME ŽIEN 12. MIESTO
● ME JUNIOROV 16. MIESTO
● ME JUNIORIEK 13. MIESTO

Na ME žien bolo len dvanásť účastníkov

HĽADÁ SA ORGANIZÁTOR POHÁRA

Karol Bačo mladší je okrem trénera juniorskej reprezentácie aj kouč košického ŠK Hornets Košice. V metropole východu čakajú na plavecké športy náročné dva roky, keďže tamojšiu krytú plaváreň budú rekonštruovať. Kluby by mohli čoskoro začať trénovať na kúpalisku ČH, ktoré je už niekoľko dní prekryté „bublinou“. „Osobne som rád, že sa konečne začalo niečo robiť. Zatiaľ je to v štádiu, že sa to chystá. Počas rekonštrukcie plavárne to bude náročné, budeme sa tlačiť v malej nafukovačke. Keď sa to však celé sfinalizuje, mohla by byť situácia konečne priaznivejšia,“ verí Karol Bačo a na margo problémov s bazénmi pridáva aj jeden aktuálny príklad: „Finančné nároky na bazén sú také, že teraz napríklad nikto nevie zorganizovať Slovenský pohár.“ Fakt je, že Slovenským pohárom sa u nás už tradične začína nový ročník vodnopólovej sezóny. V posledných rokoch sa konal v septembri alebo októbri, ale termín ani dejisko tohto ročníka zatiaľ známe nie sú.(denník Šport/Patrik Tkáč)

Spracoval Patrik Pavelka
Autor vodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Slovenský pohár vo vodnom póle žien po piaty raz v klubovej histórii pre hráčky ŠK Olympia Košice!

Včera

Dnes na bratislavských Pasienkoch súboj v Slovenskom pohári vo vodnom póle žien - Slávia UK Bratislava vs ŠK Olympia Košice

26.11.2022

Zápis VSSP č. SPF/2022/VSSP/Z6

25.11.2022

Ďalšie významné podujatie budúci rok v našich vodách, prezident SPF Ivan Šulek: ,,Som hrdý na tím ľudí v SPF!"

24.11.2022

Voľby do orgánov zabezpečenia spravodlivosti - aktualizácia k 24.11.2022!

24.11.2022

Druhé kolo Slovenského pohára v zimnom plávaní - Oravská priehrada

22.11.2022

Nominačný list | Majstrovstvá sveta na krátkom bazéne, Melbourne, Austrália

22.11.2022

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2022/VSVP/U71/P

22.11.2022

Ponuka POISTENIA KLUBOV (trénerov) SPF na rok 2023

22.11.2022

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie - CECJM /multistretnutie/, Praha

22.11.2022

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2022/VSVP/U70/P

22.11.2022

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2022/VSVP/U69/P

22.11.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK