logologo_small

Médiá: X-bionic Sphere sa uchádza o certifikát, Antonio Da Silva: Výborné podmienky!

štvrtok, 22.06.2023|Posledná aktualizácia 22.6.2023 15:05

Podľa prezidenta SPF Ivana Šuleka by mohla certifikácia X-bionic Sphere priniesť významné benefity pre športovcov i trénerov

Športové centrum X-bionic Sphere v Šamoríne sa v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) uchádza o certifikát akreditovaného centra Európskej plaveckej federácie (LEN). V piatok o tom informovali na tlačovej konferencii predstavitelia SPF za prítomnosti prezidenta LEN-u a viceprezidenta World Aquatics Antonia da Silva, ktorý vyzdvihol kvalitu šamorínskeho športového komplexu.

"Je to obrovská česť, že tu sedím s množstvom dôležitých zástupcov. Priestory majú podmienky na to, aby sa toto miesto stalo tréningovým centrom na základe našich požiadaviek. Neexistuje žiadna špecifická globálna podmienka na certifikáciu, avšak musíme sa pozrieť bližšie na stredisko. Mal som možnosť si ráno zaplávať vo vonkajšom bazéne, ktorý je naozaj skvelý. Podmienky pre plávanie, vodné pólo sú výborné, rovnako aj posilňovňa a ubytovanie. Centrum v Šamoríne by sa mohlo stať jedným z kľúčových centier akreditovaných pre Európsku plaveckú federáciu," povedal na tlačovej konferencii da Silva.

"Sme radi, že sme si prešli všetky potrebné kroky, ktoré musíme spoločne uskutočniť s cieľom, aby sa X-bionic Sphere stalo ďalším certifikovaným centrom pod hlavičkou Európskej plaveckej federácie. Pomohlo by nám to posunúť sa ďalej v rozvoji slovenského športu. Popri plávaní tu máme aj ďalšie športy pod hlavičkou Slovenského olympijského a športového výboru. Verím, že sa o pár týždňov stretneme a budeme si môcť podať ruky a podpísať zmluvy," uviedol generálny riaditeľ X-bionic Sphere Michal Kraus, ktorý poznamenal, že celý proces certifikácie bude trvať niekoľko týždňov. Cieľom je aj dohoda spolupráce s partnerským strediskom Gloria Sports Arena v Turecku.

Podľa prezidenta SPF Ivana Šuleka by mohla certifikácia X-bionic Sphere priniesť významné benefity pre športovcov i trénerov: "Šamorín sme si vybrali preto, lebo je to jediné centrum plaveckých športov na Slovensku, ktoré spĺňa medzinárodné predpoklady World Aquatics. Som veľmi rád, že pán prezident da Silva navštívil Slovensko už tretíkrát. Centrum sem pritiahne špičku svetových plavcov. Naši tréneri a plavci získajú možnosť spolupráce. Budeme radi, keď sa tu budú konať odborné semináre, ktoré prinesú nové poznatky pre našich trénerov aj športovcov. Sme veľmi radi, že prezident prijal naše pozvanie, a veríme, že naša spolupráca bude naďalej pokračovať."

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba si myslí, že kvalitné tréningové podmienky môžu posunúť vpred nielen plávanie, ale aj celý slovenský šport: "Pre nás je dlhodobá spolupráca s našim domácim olympijským centrom tu v Šamoríne dôležitá. Každý medzinárodný certifikát len pozdvihne úroveň nádherného prostredia pre rôzne druhy športov. Pritiahne to významných športovcov, ktorí tu budú môcť trénovať. Je to príležitosť aj pre športovcov sa potiahnuť dopredu, rovnako tiež pre našich odborníkov sa lepšie vzdelávať. Cieľom je mať tu čo najkvalitnejšie podujatia a tréningové podmienky, pretože to je jediná cesta, ako vieme posunúť slovenský šport dopredu."

V roku 2025 bude mať Slovensko možnosť organizovať majstrovstvá Európy do 23 rokov na základe úspešne zorganizovanej plaveckej časti Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici. Ešte predtým bude 19. augusta roka 2023 hostiť 4. kolo Európskeho pohára v diaľkovom plávaní. "Nie je to bežné, aby sme na Slovensku robili takéto podujatia. Doteraz ich bolo pomenej. Návštevy prezidenta da Silvu prispeli k tomu, že sa Slovensko otvára a ukazuje, že sme schopní usporiadať veľké podujatia. Sme radi, že vedenie Európskej plaveckej federácie nám verí. Máme šancu ukázať mladým ľudom, že to vieme organizovať, a zároveň ich namotivovať pre ďalšie napredovanie," poznamenal Šulek.

Pozitívne vníma proces aj šesťnásobná víťazka ankety Športovec roka a držiteľka dvoch strieborných medailí z OH v Sydney Martina Valko Moravcová. Bývalá plavkyňa je v súčasnosti viceprezidentkou SPF, rovnako zastáva funkciu členky technickej komisie World Aquatics: "Teším sa, že napriek tomu, že sme malá federácia, tak na diplomatickom poli sme uchopili príležitosť. Prišlo k zmenám v oboch federáciách, World Aquatics aj Európskej plaveckej federácie, vďaka čomu sme boli schopní etablovať sa do týchto sfér, z čoho mám nesmiernu radosť."

Generálna sekretárka SPF Ivana Lange: ,, Veľmi si vážime, že prezident LEN-u si našiel vo svojom bohatom kalendári čas a prišiel nás znova navštíviť a že sa venuje aj menším federáciám. Je vidieť a cítiť, že trend, ktorý si LEN nastavila, tak práve tým smerom sa uberá. Dokazuje to aj fakt, že sa zaujímajú aj o naše starosti. Sú situácie, s ktorými sa musíme boriť a musíme sa pred ne postaviť čelom a v LEN-e a v prezidentovi LEN-u sme našli nielen prezidenta ale aj priateľa, ktorý je kedykoľvek a v akejkoľvek situácii ochotný pomôcť nám a my si to vážime a sme za to vďační."

Záznam tlačovky na linku:

https://fb.watch/lk07UN4k-U/Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityplávanieSPF
Mohlo by vás zaujímať

Majstrovstvá sveta juniorov v plávaní v izraelskom Netanya - aj takto nám na MS plynul čas!

11.9.2023

Írsky Dublin na ME U23 v plávaní s dvoma bronzovými medailami pre Slovensko a s novým slovenským rekordom!

14.8.2023

Premiérová súťaž v plaveckom kalendári v Írsku ME U23 klope na dvere, naša výprava odlieta do dejiska podujatia dnes

9.8.2023

Fantastická Stela Megelová získala na EYOF 2023 v Maribore pre Slovensko bronzovú medailu!

28.7.2023

Tibor Tišťan na MS vo Fukuoke s vylepšeným osobným rekordom!

28.7.2023

EYOF 2023 v slovinskom Maribore priniesol našej výprave skvelé 6.miesto Milana Vojtka!

27.7.2023

Plavkyňa Teresa Ivan nepostúpila do semifinále na 100 m voľným spôsobom

27.7.2023

Plavci Duša, Jablčník a ani miešaná polohovková štafeta ďalej na MS vo Fukuoke nepostúpili

26.7.2023

Stela Megelová na EYOF 2023 v Maribore vo finále na 200 metrov znak na 6.mieste, Vojtko do finále na 200 metrov pp z pozície prvého náhradníka!

25.7.2023

Prvé finále pre Slovensko na EYOF 2023 v slovinskom Maribore zásluhou Stely Megelovej!

25.7.2023

Richard Nagy má za sebou aj druhú disciplínu na MS vo Fukuoke

25.7.2023

V slovinskom Maribore štartuje EYOF 2023 na úvod aj so sedmičkou našich plavcov!

24.7.2023

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK