Na ME v Belehrade Tamara Potocká v stredu len tri stotiny sekundy od bronzovej medaile!

štvrtok, 20.06.2024|Posledná aktualizácia 20.6.2024 13:58

Na ME v Belehrade Tamara Potocká len tri stotiny sekundy od bronzovej medaile!

Veľmi blízko, blizúčko bola tretia najlepšia plavkyňa roka 2023 na Slovensku Tamara Potocká k zisku medaily na ME v srbskom Belehrade v dlhom bazéne v disciplíne na 50 metrov motýlik Bolo to jej vôbec prvé finále na takomto veľkom podujatí v kariére počas tretieho dňa bazénových sútaží.

Tamara Potocká dohmatla za 26,21 sekundy a len 9 stotín sekundy od národného rekordu z rozplavby. Len tri stotiny sekundy jej chýbali na tretiu plavkyňu z Grécka, ktorá v porovnaní s Tami predviedla na štarte rýchlejšiu reakciu o štyri stotiny. Vo videu po doplávaní nám povedala: ,,Som maximálne spokojná, skončila som štvrtá, tri stotinky, samozrejme, zamrzia. Bolo to moje prvé finále, to je nad očakávanie." Včera malo Slovensko v boji o cenné kovy ešte jedno želiezko, a to vo finále prsiarskej stovky žien, v ktorom Andrea Podmaníková finišovala ôsma za 1:09,27 min. Naše plávanie čaká na cenný kov z ME v dlhom bazéne od mája 2016, keď v Londýne vybojoval Richard Nagy striebro v polohovke na 400 metrov. Tamara postúpila do finále po tom, ako v utorok najprv utvorila v rozplavbe slovenský rekord 26,12 sekundy, čo bol druhý najlepší čas z 30-tich štartujúcich, a potom zo semifinále postúpila z 5.miesta časom 26,33 s.Na rozdiel od nej mala Andrea do svojho prsiarskeho finále hrboľatejšiu cestu a aj kusisko šťastia, keď v rozplavbe skončila na 18.mieste ako druhá náhradníčka, avšak po odhlásení dvoch súperiek zaujala posledné voľné miesto v elitnej 16-tke, a z nej postúpila posledným ôsmym časom, iba 11 - tich stotín pred deviatou v poradí: ,, Z 18.miesta sa mi podarilo dostať sa do finále, potichúčky poza bučky, " svojsky okomentovala účasť v prvom finále na ME v dlhom bazéne v živote. A po ňom nám ešte prezradila: ,,Bolo to ťažké. Pokiaľ sa nenaučím prvú 50-tku pod 32 sekúnd a s ľahkosťou, tak môžem ísť asi zarábať ,,jonťáky" nejakým iným športovcom. Skúsila som začať rýchlejšie, dobehlo ma to na druhej 50-tke, zabolelo. Nebolo to bohviečo, som však rada, že som vo finále." Tamara Potocká včera absolvovala 15 minút po motýlikovom finále ešte semifinále znakárskej 50-tky, v ktorom jej čas 29,43 s stačil na 16. miesto: ,,Po finále mi už veľa síl nezostalo," povedala.V rovnakej disciplíne ďalšia naša plavkyňa Teresa Ivan obsaidla 17.pozíciu s Bulharkou Georgievovou , čo im zaručilo akurát pozície náhradníčok.Vo svojom prvom štarte v individuálnych pretekoch na ME v kariére doplávala z rozplavieb vo svojej vedľajšej disciplíne polohovke na 400 metrov na post druhej náhradníčky pre finále naša Olivia Ana Šprláková-Zmorová časom 4:57,98 min. Výkonom 20 stotín od osobného rekordu obsadila síce až 12.miesto z 15 plavkýň, ale po ,,škrte" dvoch zo štyroch Maďariek pred ňou podľa pravidla maximálne dvoch postupujúcich z jednej krajiny postúpila vyššie, no do finále neprenikla: ,, Som celkom spokojná, aj keď som čakala, že to bude určite osobný rekord," povedala nám vo videu. Na svoju finálovú šancu márne čakalo v role prvých náhradníčok aj slovenské ženské kvarteto na 4x100 metrov voľný spôsob Teresa Ivan, Laura Benková, Zora Ripková, Lillian Slušná, ktoré v rozplavbe skončilo deviate časom 3:47,81 min., pol druha sekundy od priamej ôsmej postupovej priečky. Pre dve z nich, Ripkovú a Benkovú, bola predtým na 200 metrov voľný spôsob konečná stanica už v rozplavbe obsadili 27. a 32.miesto. (foto:Miroslav Nowak)

Autor aktualityplávanie

Lea Krajčovičová zvládla svoju premiéru v technickom sóle na ME na Malte!

Včera

Skvelý vstup našich mladých plavcov na ME juniorov v litovskom Vilniuse, Samo Košťál do finále z 1.miesta!

Včera

Náš voľný pár Žofia Strapeková a Michaela Bernáthová obhájili na ME na Malte výsledok z minulého roka!

Včera

Nominačný list | MEJ Viedeň, 11.07. - 14.07.2024, Viedeň/AUT

Včera

Lea Anna Krajčovičová na ME juniorov na Malte na 6.mieste vo finále vo voľnom sóle!

1.7.2024

V litovskom Vilniuse štartujú v utorok ME v plávaní juniorov!

1.7.2024

Mladší juniori zavŕšili sezónu prenikavým úspechom!

1.7.2024

Fantastický úspech na majstrovstvách Európy na Malte, Lea Anna Krajčovičová a Žofia Strapeková na krásnom 5.mieste vo svojom debute!

30.6.2024

Žofia Strapeková a Michaela Bernáthová sa kvalifikovali do finále na ME juniorov!

30.6.2024

Lea Anna Krajčovičová postúpila do finále ME na Malte vo voľnom sóle!

30.6.2024

Štartuje juniorský šampionát v synchronizovanom plávaní na Malte aj s našimi dievčatami!