logologo_small

Na MS do Budapešti smeruje náš najlepší diaľkoplavec roka 2021 Tomáš Peciar

štvrtok, 23.06.2022|Posledná aktualizácia 23.6.2022 09:57

Najlepší diaľkoplavec na Slovensku za rok 2021 Tomáš Peciar pomaly ale isto naberá smer metropola Maďarska, aby sa zúčastnil 19. MS v plaveckých športoch v diaľkovom plávaní. 19-ročný slovenský reprezentant v bazénovom a diaľkovom plávaní, ktorý skončil na juniroských ME 2021 na 10 km na 12.mieste a na ME 2018 na 5 km obsadil 24.priečku by sa mal predstaviť medzi diaľkoplavcami na 5 km v pondelok 27.júna 2022 od 9-tej hodiny ráno. Člen Národného športového centra je majstrom Českej republiky na 5 km za rok 2021 a my sme chceli krátko pred jeho odchodom vedieť ako sa cíti.

Tomáš, na MS v roku 2019 ste obsadili v disciplíne na 5 km celkové 40.miesto, ako si spomínate na Kóreu na Gwandžu a na tento šampionát?

,,Na Kóreu spomínam len v dobrom. Bola to skvelá skúsenosť. Prvé preteky na svetovom šampionáte, plávanie so svetovou špičkou a ako bonus fotka s veľkým šampiónom Gregom Paltrinierim. Talianská bazénová reprezentácia si dokonca zvolila mesto Yeosu, kde sme pretekali, ako miesto aklimatizačného pobytu, takže som mal možnosť pozorovať hviezdy ako Detti a ich tréning pred vrcholným podujatím. Miestami som im meral 50-tky a nechápavo krútil hlavou nad ich výkonmi. "

Teraz sú však už pred nami MS v Budapešti, prezraďte nám s akými pocitmi odchádzate na MS seniorov v diaľkovom plávaní v disciplíne na 5 km?

,,Na MS sa budem snažiť odísť v dobrej nálade. Snažil som sa pripravovať ako vždy, svedomito. Spravil  som, čo som vedel. Neviem koľko som naplával kilometrov a ani koľko hodín som trénoval. Povedal by som, že o niečo viac ako minulý rok. Nedokážem a ani sa neodvážim dávať predikcie, ako by mohlo dopadnúť moje tohtoročné vystúpenie. Pôjdem na štart a skúsim vydať zo seba maximum. Buď to bude dobré, alebo nie. Každé preteky sú iné, sám som zvedavý, čo prinesú tieto."

Aká je konkurencia na týchto MS v Budapešti ?

,,Čo sa týka konkurencie, čo k tomu dodať? Kto sleduje teraz bazénové plávanie vie a vidí, čo tam predvádzajú. Florian Wellbrock - zlatý medailista z OH, neuveriteľne rýchly a má neskutočnú schopnosť držať veľmi vysoké tempo, Greg Paltrinieri - okrem jedného Európskeho pohára vyhral všetky, dokonca aj Svetový pohár v portugalskom Setubale. Ďalej je tam jeho sparing Domenico Acerenza, ktorý bol na všetkých zmienených pretekoch v jeho závese. Romanchuk, ďaľší do zbierky. Síce nováčik, ale s jeho rýchlosťou by ma neprekvapil, keby je aj majster sveta. Rasovszky (majster sveta z roku 2019) a Betlehem určite nebudú chcieť zaháľať pred domácim publikum. Kynigakis ako účastník OH, ktorý skončil na piatej priečke je ďalší z favoritov. Logan Fontaine (2. miesto v KOR) a Olivier si určite brúsia zuby spolu s Matejom Kozubekom a dvojicou z Austrálie Sloman a Lee. Plavci z Turecka potvrdili svoju kvalitu na ME juniorov v Setubale a Američania nebudú chcieť za všetkými, úž spomenutými zaostávať. Konkurencia je veľká, ale čo sa dá očakávať od MS?"

Vyzerá to tak, že to bude naozaj riadne nabité. Na týchto MS sa nakoniec predstavíte v disciplíne na 5 kilometrov. Prečo len v jednej? Ako to bude na ME v Ríme?

,,S trénerom sme sa dohodli na jednej disciplíne. 10 km nie je ľahká disciplína a treba sa na ňu pripravovať mierne inými tréningami ako na 5 km.V Ríme by som mal štartovať v oboch disciplínach, teda aj na 5 a aj na 10km. "

Ako by mal vyzerať Váš program po MS v Budapešti?

,,Môj plán na obdobie po MS je jednoduchý. Trénovať, trénovať a trénovať. Mal by som ísť na Európsky pohár do Srbska, kvôli podmienke od LEN pre účasť na ME. Určite je tam nejaké sústredenie a nejaký ten kus zábavy na bicykli. Sám som zvedavý ako to dopadne."

Spracoval Patrik Pavelka
Autor diaľkové plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

Včera

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

Včera

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

Včera

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Prípravný zraz pred Majstrovstvami Európy Juniorov, 24. - 29.06.2024, Šoproň, Maďarsko

10.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie CECJM, 10. - 12.07.2024, Belehrad/SRB

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

Záverečný deň na 50.ME v plávaní juniorov vo Vilniuse

7.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK