logologo_small

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

nedeľa, 18.04.2021|Posledná aktualizácia 18.4.2021 22:24

Kvalitne obsadený medzinárodný plavecký míting pod názvom ,, Swim Open Stockholm 2021 "je už pár dní za nami a naša výprava ho hodnotí kladne. Na mítingu padlo veľa olympijských limitov, naša reprezentácia zaznamenala niekoľko zaujímavých výsledkov, ktoré sme vám každý deň priniesli v zaujímavých reportoch priamo zo Švédska s našim trénerom Karlom Procházkom. Poďme sa v tejto chvíli pozrieť za našimi mladými a za ich pocitmi, ktoré si zo Štokholmu odniesli. Dostávame sa k tomu práve dnes, pretože ich vyťaženosť, tréningová a školská, po príchode domov bola veľká. Pozrite si teda plejádu názorov našich reprezentantov na svoje účinkovanie vo Švédsku.

TOMÁŠ KLOBUČNÍK 

Prebehlo to nad očakávanie dobre. Nevedel som, čo môžem očakávať, keďže som veľmi dlho nesúťažil a s pretekmi sa nedá porovnať žiadny tréning. Nemal som v hlave žiadne časy, no z posledných tréningov som mal dobrý pocit. Plány mi trochu naštrbilo, že tesne pred odletom ma dosť seklo v chrbte, bol som zlomený ako vzduchovka, ale do štartu to stihlo ako-tak povoliť. Som veľmi rád, že po dlhej dobe som si zapretekal v dlhom bazéne a v medzinárodnej konkurencii a dokázal som súperom konkurovať. Výkony ma milo prekvapili. Bola to príjemná odmena za to, čo sme si posledný rok ako plavci prežili. A čo ho vo Švédsku potešilo ? Asi to, že viem znova plávať. Konečne bola v mojom prejave ľahkosť, nič ma nebolelo, vedel som to udýchať, takže naozaj som si preteky užil. A čo sa týka atmosféry v Štokholme ? Mňa najmä prekvapilo, aká bola vo Švédsku obrovská pohoda. Už na letisku, ale aj v uliciach mesta. Nikto nič neriešil, aj reštaurácie boli otvorené, ľudia na ulici fungovali normálne, vysmiati, bez rúšok. To nám na Slovensku veľmi chýba, o to viac som si to tam užil. Ani som nejedával v našom hoteli, ale chodil som sa najesť do reštaurácií, kde som si jedlo sám zaplatil. Len aby som si užil túto slobodu. Ja som síce rúško nosil vonku, no už len pocit, že sedím niekde v reštaurácii, objednám si dobré jedlo a schuti sa najem a že ľudia normálne fungujú, bolo uvoľňujúce na psychiku. Pri bazéne, samozrejme, platili hygienické pravidlá, ktoré sa dodržiavali, najviac sa dbalo práve na nosenie rúška. Stále verím v malý zázrak, že sa na olympiádu dostanem.

EMMA MARUŠÁKOVÁ

Musím za seba povedať, že tieto preteky v Štokholme boli vzhľadom na okolnosti veľmi dobré. Čakala som, že atmosféra a celkovo celý priebeh pretekov bude veľmi taký strhaný a obmedzený kvôli korone a tomu, že tam boli plavci z naozaj rôznych krajín a bolo nás tam veľa. Bola som milo prekvapená. Áno, museli sme dodržiavať opatrenia ako nosenie rúšok, kde tam väčšie rozostupy, sedieť na tribúne mohli prevažne iba tréneri a plavci, ktorým sa tam podarilo prekĺznuť. Odhliadnúc od týchto okolností to boli preteky na aké som bývala zvyknutá kým ešte neprišla táto pandémia. Po dlhej dobe bolo pre mňa úžasné vidieť aj iné tváre ako len tie slovenské, ktoré stretávam denno - denne v šamorínskej bubline. Čo sa týka samotného plávania a výsledkov, tak som celkom spokojná. Neladili sme na tieto preteky nejako špeciálne, čiže som tam odchádzala s pocitom, že pokiaľ zaplávam dobre budem rada a ak nie tak si aspoň užijem, že som po dlhej dobe "vypadla" zo Slovenska. Najviac som asi spokojná s 200-vkou znak, ktorá nebola tak ďaleko od osobného rekordu a dokázala som sa s ňou prebojovať na prvé miesto v B-éčkovom finále, čiže som bola spokojná. V každej znakovej disciplíne, ktorú som išla som sa vedela "preplávať" do finále (béčkové 1x, céčkové 2x), čiže švédska voda bola celkom rýchla. Pobyt s našou reprezentáciou som si veľmi užila nakoľko mám pocit, že sme tam boli celkom dobrá partia. Myslím si aj, že všetci sme boli celé preteky dobre naladení a vládla medzi nami taká príjemná a bojová atmosféra. Z týchto pretekov som si odniesla najmä veľmi dobrý pocit z toho, že som konečne mohla zase pretekať a plávať v jednom bazéne s plavcami, ktorý sú mojimi vzormi. 

TOMÁŠ PECIAR


Preteky sa mi veľmi ľúbili. Na bazéne bolo všetko potrebné na dobré rozplávanie. K dokonalosti chýbali napustené hot tub, do ktorých by sme mohli ísť na pokec s ostatnými plavcami. Bazén na vyplávanie bol úžasný,chcel by som si niekedy na ňom určite skúsiť nejaké preteky. Išlo o 13 dráhovú 25-ku. Dlhý bazén bol až moc dlhý na niektorých pretekoch. Pripadal som si, že má 60m, ale výkony niektorých plavcov to značne popierajú. Čo sa týka organizácie, boli preteky spravené dobre, čo sa týka mojich výkonov sa to až tak moc povedať nedá. Absolvoval som 11 štartov, z ktorých za kus reči stálo 5. 50 VS bol z môjho pohľadu najlepšia ale bohužiaľ z pohľadu Fina bodov sa to isté nedá povedať. 100 VS nebola zlá, ale pocitovo som určite očakával viacej. 200 VS bola sranda. Po dlhšej dobe som sa zatiaľ dostal na prvé miesto slovenských rankingov v tejto sezóne, ale pri narastajúcej forme mojich reprezentačných kolegov (Lanyí a Guman) sa budem musieť veľmi snažiť, aby som sa tam udržal do konca sezóny. 400K v rozplavbách boli dobré preteky, ale vo finále to bolo trápenie. Verím, že 400-vka sa nepridá na slovenských pretekoch ako finálová disciplína. 50 metrov nebola veľká sláva. Jeden z priemerných časov. 100 metrov bola bieda, piaty najrýchlejší čas aký som kedy zaplával a o 200 m nechcem ani rozprávať. Čaká nás tam veľa práce, ale bolo to najlepšie umiestnenie. Finále 200 m mi pripomínalo finále českého pohára, 4 Česi a 1 Slovák. Čakal som, že niektoré štarty zaplávam o dosť rýchlejšie a tým pádom aj vyššie bodové výkony. Nebola forma. Čo sa týka pandemických opatrení je Švédsko absolútne ako z iného sveta. Rúška na letisku doporučili, ale nikoho nenútili. V lietadle sme museli mať respirátor FFP2, ale to je požiadavka Austrian Airlines. Pri exkurzii mesta sa na nás pozerali ako na mimozemšťanov, keď sme chodili v rúškach. Taktiež v obchode nikto nemal rúško. Väčšina podnikov fungovala. Niektoré s obmedzeniami ako nejaká vzdialenosť medzi hosťami, ale inak všetko fungovalo tak, ako je to na Slovensku už dlhodobo nepredstaviteľné. Majú viacej prípadov, ale nerieši sa to. 

ZORA RIPKOVÁ

Swim open Stockholm bolo prijemným spestrením už zaužívaného života v bubline. V prvom rade to bola zmena. Konečne sme videli na uliciach tváre bez rúšok, či ochutnali trochu inú, severskú kuchyňu. Čo sa týka organizácie pretekov, nemám čo vytknúť. Je to špičkový pretek s dlhoročnou tradíciou a najmä kvalitným obsadením. Z pohľadu Covid situácie som sa aj napriek miernejším opatreniam v uliciach cítila bezpečne. Na plavárni nosili všetci účastníci rúška a zvládli sme to bez podpory divákov. To síce trochu ubralo na atmosfére, ale koniec - koncov prvoradá je bezpečnosť. Moje výkony považujem za celkom stabilné. Plávala som na úrovni osobných rekordov a taktiež sa mi podarilo dostať do poobedňajších finálových rozplávb. Bol to skvelý pocit po dlhšom čase si zmerať sily so zahraničnými plavcami či nebodaj olympionikmi. Ak by som to mala zhrnúť jednou vetou, bola to to vydarená reprezentačná akcia, ktorá mi dodala novú motiváciu do ďalších tréningov.

LUKÁŠ KALNÍK

Preteky v Štokholme by som ohodnotil na veľmi vysokej úrovni z hľadiska organizácie a obsadenia štartovej listiny. S mojimi výkonmi som až tak veľmi spokojný nebol aj napriek osobným rekordom na každej disciplíne, čo som plával. Viem, že mám na kvalitnejšie časy, pretože na tréningu viem plávať rýchlo. Podľa môjho názoru sa musím len vypretekať, pretože to boli moje prvé preteky od decembra a po prekonanom ochorení Covid-19 na prelome január/február, kde som potom mal problémy sa dostať do plného tréningového nasadenia. Najlepšie by som ohodnotil disciplínu 50m prsia kde som sa umiestnil na celkovom 11. mieste s osobným rekordom. Som veľmi rád, že som mohol štartovať na takomto prestížnom podujatí a vidieť špičkových svetových plavcov pretekať. Týmto chcem povedať, že je to určite ďaľšia motivácia do tréningového procesu, aby som sa stále zlepšoval. Ďalej chcem vyzdvihnúť náladu v reprezentácií, veľmi sme sa povzbudzovali a podporovali ako v správnom kolektíve. Atmosféra v Štokholme bola veľmi príjemná a nazval by som to, že tam bol úplne iný svet. Rúška v bežnom živote boli na báze dobrovoľnosti aj keď na bázene sme ich museli mať stále. Veľmi príjemné bolo vidieť znovu úsmevy na ulici a byť súčasťou pokojného, bežného života. Videli sme úplný opak toho, čo sa deje práve na Slovensku. Pevne verím, že situácia na Slovensku sa čoskoro zlepší a budeme mať také možnosti, ako práve vo Švédsku. Najbližšie ma čakajú preteky v Grazi kde sa veľmi teším, pretože tam je “rýchly” bazén. Tak už sa len správne psychicky naladiť, oddýchnuť si fyzicky a môžu to byť znovu osobné rekordy.

LAURA BENKOVÁ


Na preteky v Štokholme som sa veľmi tešila, ale zároveň som mala aj obavy. Obavy boli hlavne z cestovania lietadlom, ale všetko bolo zariadené a prebehlo to bez problémov. Tieto preteky som absolvovala už tri krát a z predchádzajúcich pozitívnych skúseností som očakávala kvalitný pretek a silnú konkurenciu. Oproti predchádzajúcim rokom bol tento ročník predsa len odlišný. Zvláštne a iné bolo to, že bol bez divákov a po celý čas sme na bazéne museli nosiť rúška. Ale ani tieto opatrenia neovplyvnili kvalitu a organizáciu tohto mítingu. Mne osobne sa plávalo dobre. Mám tento bazén rada, ale žiaľ časy nezodpovedali mojim pocitom a očakávaniam. Za najlepšie odplávanú disciplínu považujem asi 400vs, kde sa mi po dlhšej dobe podarilo priblížiť k môjmu najlepšiemu výkonu. Som veľmi vďačná, že mi zo strany reprezentácie bolo po dlhom čase umožnené štartovať na medzinárodných pretekoch. Zmena prostredia a opätovné porovnanie si síl so zahraničnými plavcami mi dodalo potrebnú motiváciu naďalej na sebe pracovať a posúvať sa ďalej.


MARIÁN DRAGÚŇ


Preteky vo Švédsku boli ako vždy na vysokej úrovni, mali sme možnosť sa porovnať aj so zahraničnými plavcami a okúsiť pretekanie s lepšou kvalitou ako klasicky na Slovensku. Protipandemické opatrenia boli zvládnuté, priebiehalo to v podstate ako aj u nás, testy, rúško a viac sa toho moc nedá robiť. Z našej výpravy sa nenakazil nikto o ostatných neviem. Moje osobné výkony boli poslabšie, nezvládol som to po psychickej a technickej stránke, čo mi je ľúto, keďže mal som určite na lepšie výsledky. Beriem si z toho ale čo sa dá a verím v ďalšie zlepšenie. Pobyt v reprezentácii nekomentujem, keďže momentálne nie som jej členom a čakám na zaradenie. Celkovo hodnotim preteky vo Švédsku ako skvelú skúsenosť a zážitok a myslím si, žeby sme mali čím viac pretekať v zahraničí, pokiaľ sa chceme zlepšovať.


MARTINA CIBULKOVÁ


Celé preteky hodnotím veľmi kladne a spokojne. Preteky som si užila, časy boli lepšie ako som očakávala a potvrdila som si B limit na ME, takže čistá spokojnosť. Bazén bol "rýchly" a plávalo sa mi veľmi dobre aj napriek únave z tréningov a ku koncu už zo samotných pretekov. Aj napriek pandemickým obmedzeniam bola atmosféra na pretekoch výborná a povinnosť nosenia rúšok sa dala prekúsnuť. Inými slovami, tieto preteky hodnotím veľmi pozitívne, potvrdila som to, čo som mala a boli len ukazovateľom, že tréningy sú nastavené dobre a ide sa tým správnym smerom.


ALEX KUŠÍK


Vzhľadom na aktuálnu situáciu či už na Slovensku alebo vo svete spôsobenú pandémiou koronavírusu, som bol ako športovec a reprezentant veľmi nadšený keď sa mi naskytla možnosť po roku vycestovať na medzinárodné podujatie do zahraničia. Už po pristátí na letisku v Štokholme nastal veľký šok, keď v podstate nikto nenosil rúška ani respirátory. V krajine funguje všetko skoro normálne. Obchody, reštaurácie ba dokonca aj športoviská sú otvorené. Na plaveckých pretekoch pod názvom Swim Open Stockholm som sa predstavil prvý krát a musím povedať, že organizátori pretekov to mali zvládnuté na vysokej úrovni. Na začiatku ranných rozplavieb sa vždy najskôr plávali tri najrýchlejšie rozplavby z každej disciplíny a následne všetky ostatné, pomalšie rozplavby. Preteky prebiehali na desať dráhovom 50 metrovom bazéne, ale plávalo sa len na ôsmich dráhach. Dve krajné dráhy zostali voľné. Náplňou poobedného programu bolo finále A, B a C. K dispozícií bol taktiež trinásť dráhový 25 metrový rozplavovací a zároveň vyplavovací bazén. Navyše celé podujatie sa dalo sledovať online vo vysokej kvalite. Napriek rôznym nepríjemnostiam ako bola aj 10 dňová karanténna izolácia, ktorá sa mi skončila týždeň pred odletom som bol rád že som sa mohol tohto podujatia zúčastniť a reprezentovať Slovensko. Predstavil som sa v disciplínach 200m polohové preteky, 100, 200m prsia a 100m znak. Vo všetkých disciplínach sa mi podarilo prebojovať sa do poobedného finálového bloku. Najlepšie som skončil vo svojej najsilnejšej disciplíne 200m polohové preteky na 11. mieste aj keď osobný rekord sa mi zaplávať nepodarilo. Najbližšie sa mi podarilo priblížiť k osobnému rekordu na 100m prsia, kde som za ním zaostal len necelých 30 stotín sekundy. Z hľadiska proti pandemických opatrení môžem povedať, že neboli také prísne ako u nás na Slovensku no aj napriek tomu, som mal pocit, že som v bezpečí. Na štvrtý deň po prílete nás otestovali PCR testom. Na bazéne sme museli nosiť rúška a na tribúne pri bazéne sa mohli zdržiavať len tréneri. Pre mňa ako športovca to veľký problém nebol. Na letisku a samozrejme aj počas letu sme museli mať nasadené respirátory. Po prílete domov sme sa z letiska presunuli priamo do Karanténneho centra v Šamoríne, kde sa aj momentálne nachádzam. Budúci týždeň absolvujem preteky v rakúskom Grazi a následne bude moja plavecká príprava pokračovať v Bubline, nakoľko ma už o mesiac čakajú majstrovstvá Európy v Budapešti.


NINA VADOVIČOVÁ


Po dlhšej dobe som sa zúčastnila pretekov Swim Open Stockholm, kde bola veľmi príjemná atmosféra. Vo Švédsku máte pocit, akoby žiadna pandémia vo svete ani nebola. Žiadne viditeľné opatrenia, žiadne rúška/respirátory vonku. Po dlhšej dobe sme si mohli zapretekať s plavcami z rôznych kútov sveta. Ja sama som len prednedávnom prekonala Covid, preto moja forma nebola úplne ideálna, no i napriek tomu som dokázala plávať takmer na úrovni osobákov. Celkovo hodnotím pobyt vo Švédsku ako veľmi príjemný, bolo to najmä spestrenie programu po dlhej dobe v karanténe doma, či v X-bionic, hlavne to bola zmena, no teraz sa opäť vraciame do Šamorína, kde budeme trénovať na najbližšie preteky.

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po prvých pretekoch na ME s Tomášom Peciarom

Včera

V stredu boli v hre na ME v Budapešti Tomáš Peciar a Nada Daabousová

Včera

Do hry na ME v Budapešti vstupuje reprezentant Slovenska Tomáš Peciar

11.5.2021

Fantázia na ME v Budapešti, akvabela Nada Daabousová dosiahla životný úspech, nadchla aj rozhodcov

11.5.2021

Historická premiéra slovenskej skokanky do vody na ME v Budapešti

11.5.2021

Od finále delili naše akvabely len tri desatiny!

11.5.2021

VIDEO! Zora Opalka pred premiérovým vystúpením na ME v Budapešti

11.5.2021

Utorok na ME v Budapešti v našich farbách

11.5.2021

Nada Daabousová do finále, súťaž dvojíc na ME v synchronizovanom plávaní s účasťou SR nedokončili

11.5.2021

V Budapešti sa v utorok z pohľadu Slovenska budú diať veľké veci!

10.5.2021

Nominácia Slovenska na ME v plaveckých športoch v Budapešti

10.5.2021

Mimoriadne dôležité!

9.5.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK