logologo_small

Na vodnopólové ME 2024 do Izraela sa prebojovali aj muži, aj ženy!

nedeľa, 25.06.2023|Posledná aktualizácia 25.6.2023 20:16

Vyšlo to! Obidva naše vodnopólové výbery postúpili na ME 2024!

Slovenská mužská vodnopólová reprezentácia dnes v kvalifikačnej skupine v tureckom Istanbule porazila Veľkú Britániu o potrebných 10 gólov 17:7 a kvalifikovala sa na januárové ME 2024 do Izraela.

Pod vedením trénerskej dvojice Roman Polačik a Karol Bačo mladší naši vodní pólisti ovládli prvú štvrtinu proti Veľkej Británii hladko 5:1 a vo svojej snahe nemienili vôbec poľaviť, pretože už pred začiatkom svojho tretieho skupinového zápasu poznali výsledok duelu medzi Portugalskom a Poľskom a ten hovoril o tom, že ak Slováci vyhrajú o 10 gólov a viac, kvalifikujú sa do Izraela. Prvé dejstvo napovedalo tomu, žeby sa to mohlo podariť.V druhej osemminútovke sme vyhrávali aj 6:1, 7:2 ale aj 8:3, polčas sme však vyhrali o 5 gólov 9:4.Súboj o preteky s gólmi a s časom pokračoval aj v druhom polčase. V tretej časti hry súper znížil na 9:5, ale fantastickou sériou piatich gólov po sebe sme sa dostali do vedenia na 14:5.Pred posledným dejstvom svietil na ukazovateli stav 15:6. Náš 16-ty gól dal Andrej Kováčik a niečo viac ako 5 aj pol minúty pred koncom to bolo o 10 gólov 16:6, no 91 sekúnd pred koncom Briti znížili na 16:7, čo nám ale vôbec nevyhovovalo. 71 sekúnd pred záverom napriahol Maroš Tkáč a dal náš 17-ty gól. Naši reprezentanti dostali v závere ešte výhodu presilovej hry, ale tú na gól nepremenili a tak Slovensko porazilo Veľkú Britániu 17:7 a postúpilo na ME 2024, ktoré sa budú konať od 3.do 16.januára 2024 v meste Netanya.V skupine obsadili zverenci Romana Polačika a Karola Bača mladšieho 2. miesto, ktoré síce neznamenalo priamy postup, no vďaka skóre obsadili v tabuľke tímov z druhých miest jednu z troch postupových priečok. Na záverečný turnaj sa prebojovali víťazi štyroch kvalifikačných tímov a tri najlepšie mužstvá z druhých miest. Z tabuľky tímov z druhých miest postúpili Slovinci, ktorí nazbierali 7 bodov a aj hráči Malty, ktorí mali rovnako ako Slováci po 6 bodov, no výrazne lepšie skóre - plus 20. Slovenskí reprezentanti postúpili na úkor druhého tímu z kvalifikačnej A-skupiny Portugalska, ktoré dosiahlo popri 6 bodoch skóre plus 7, ktoré bolo o jeden gól horšie než slovenské. Pre slovenský tím to bude 12. účasť na ME v ére samostatnosti. Najlepším výsledkom je 7. miesto z roku 2003. Slováci obsadili na uplynulom šampionáte v chorvátskom Splite v roku 2022 predposledné 15. miesto, keď dokázali zvíťaziť iba v záverečnom zápase proti Slovinsku.

Veľká Británia vs SLOVENSKO 7:17 ( 1:5, 3:4, 2:6, 1:2 )

Góly: Marek Tkáč 6, Zaťovič a Baláž po 3, Maroš Tkáč a Čaraj po 2, Kováčik 1

Karol Bačo ml., asistent trénera SR: "Po dvoch fantastických zápasoch sme boli unavení a ruky nám zväzoval aj pocit zodpovednosti. Nebol to náš ideálny zápas, vieme hrať lepšie. V takýchto chvíľach sa však počíta výsledok. Napokon sme sa na ME kvalifikovali o jeden gól. V prvom rade sa chceme poďakovať všetkým hráčom za to, že prišli a obetovali svoj čas na to, aby pomohli v ťažkej situácii, v ktorej je slovenské vodné pólo. Verím, že to bude inšpirácia aj pre iných."

Samuel Baláž, kapitán SR: "Ako kapitán som veľmi hrdý na tento tím. Myslím si, že je viac ľudí, ktorí nám neverili a som o to šťastnejší, že sme ukázali, že si zaslúžime postup. Naše výkony v Istanbule boli veľmi bojovné. Môžem povedať, že už dávno som nebol súčasť takého bojovného a kompaktného tímu ako na tomto turnaji."

Usporiadateľská krajina: Izrael

Najlepších osem tímov z ME 2022: Chorvátsko, Maďarsko, Španielsko, Taliansko, Grécko, Francúzsko, Čierna Hora, Gruzínsko

Víťazi štyroch kvalifikačných skupín: Holandsko, Nemecko, Srbsko, Rumunsko

Tri najlepšie tímy z druhých miest kvalif. skupín: Slovinsko, Malta, SLOVENSKO

Priebeh zápasu na linku:

Slovenské vodnopólové reprezentantky vyhrali aj vo svojom druhom zápase kvalifkácie o postup na ME 2024 do Izraela, keď po včerajšej výhre nad Maltou 16:10 dnes porazili domáce Bulharsko o osem gólov 20:12 a na šampionát postúpili z prvého miesta v skupine. Prvú štvrtinu boli vždy o krok vpredu naše súperky, ktoré vyhrávali 1:0, ale aj 2:1 a 3:2 a dokonca sa dostali do trojgólového vedenia na 5:2.Stankovianska a Pecková po svojich presných zásahoch znížili na rozdiel gólu a tak po prvej štvrtine Bulharsko vyhrávalo 5:4. V druhej štvrtine sa strelecky dokázali presadiť Kátlovská, Baranovičová a Kačková a naše dievčatá zo 4:5 sa razom dostali do vedenia na 7:5, na čo ešte domáce hráčky dokázali reagovať šiestym gólom a po polčase Slovensko vyhrávalo tesne o gól 7:6. Podobne ako v prvej osemmniútovke, aj v tej tretej padlo 9 gólov, akurát s tým rozdielom, že zverenky Cinzie Ragusa a Jána Baranoviča skórovali 7x, pričom inkasovali len dva razy a definitívne odrazili odpor súperiek.Od stavu 9:7 dali 5 gólov po sebe a dostali sa do vedenia na 14:7, jednu sekundu pred koncom súperky znížili na 14:8.Najviac gólov padlo v poslednej štvrtine a to 10, od stavu 16:10 sa naše dievčatá dostali na 19:10 necelé dve minúty pred koncom zápasu a ten sa už prakticky len dohrával. Na naše konto pribudla druhá skupinová výhra v pomere 20:12 a to znamená náš postup z prvého miesta na ME 2024.Slovenky sa na ME premiérovo predstavili v roku 1993. Na turnaji vo Veľkej Británii prehrali všetkých šesť zápasov a so skóre 14:114 obsadili 12. miesto. Na druhú účasť museli čakať 27 rokov. Na ME 2020 v Maďarsku dosiahli v 8 zápasoch dve víťazstvá (skóre 35:133) a umiestnili sa na 8. priečke.Na ME 2022 v chorvátskom Splite skončili naše vodnopólové reprezentantky na poslednom 12.mieste.

Bulharsko - SLOVENSKO 12:20 (5:4, 1:3, 2:7, 4:6)

Góly: Kačková 5, Baranovičová, Sedláková a Pecková po 3, Stankovianska a Kátlovská po 2, Grežďová a Telipko po 1

Natália Pecková, hráčka SR: "Určite sme podali lepší výkon než v zápase proti Malte. Aj tak však mohol byť náš výkon lepší, predovšetkým v prvých dvoch štvrtinách. Spravili sme veľa chýb v obrane. Čakali sme, že to nebude jednoduché, Bulharky boli doma a mali veľa fanúšikov. Snažili sme sa hrať tímovo a to sa nám darilo. Podporovali sme sa a boli sme pokojné až do konca zápasu. Do ME ešte musíme popracovať na viacerých veciach, najmä na obrane, aby sme nedostávali lacné góly."

Priebeh zápasu na tomto linku:

Konečná tabuľka A skupiny:

1. SLOVENSKO 2 2 0 0 36:22 6b

2. Bulharsko 2 1 0 1 23:27 3b

3. Malta 2 0 0 2 17:27 0b

Usporiadateľská krajina (a zároveň jeden z tímov najlepšej osmičky ME 2022): Izrael

Najlepších sedem tímov z ME 2022: Španielsko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Maďarsko, Francúzsko, Chorvátsko

Tímy na prvých dvoch priečkach v kvalifikačných skupinách: SLOVENSKO, Rumunsko, Srbsko, Veľká Británia, Bulharsko, Turecko, Česko, Nemecko

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Európsky pohár v diaľkovom plávaní v talianskom Piombino s našou výpravou!