logologo_small

Najväčšia hrozba športovcov - Postcovidový syndróm!

streda, 24.03.2021|Posledná aktualizácia 24.3.2021 17:10

Hoci Covid-19 je súčasťou našich životov už viac ako rok, na mnohé otázky dostávame odpovede postupne. Začínajú sa totiž ukazovať možné krátkodobé a dlhodobé následky po prekonaní ochorenia. „Následky môžu byť od srdcových problémov až po celoživotné poškodenie pľúc a pre mnohých môže byť návrat k 'normálnemu stavu' v každodennom živote výzvou. Niekedy si je potrebné v tomto prípade dať od športu pauzu,“ vysvetľuje lekárka Katarína Bergendiová.

Pri športovcoch registrujú lekári zatiaľ najviac pneumologických ťažkostí, bolesti hlavy či únavu. Okrem toho sa vyskytuje aj kašeľ, nespavosť, poruchy pamäti a niekedy mravčenie prstov. „Niektorí majú kožné problémy, bolesti kĺbov či bolesti na hrudi. Objavujú sa covidové prsty - svrbivá vyrážka, často pocitovo prirovnávanú k omrzlinám - a na vzostupe sú aj autoimunitné ťažkosti,“ vymenúva imunologička Bergendiová. Po prekonaní ochorenia je preto vhodné absolvovať preventívnu telovýchovnú prehliadku.

Úplné zotavenie môže trvať mesiace

Prerušenie rutinnej fyzickej činnosti môže mať nepriaznivé účinky na schopnosť športovca udržiavať aeróbnu silu a svalovú silu. Preto treba počítať s možnou celkovou stratou až 10 % kondície za každý týždeň nečinnosti, znižuje sa svalová sila a VO2 max.. „Okrem toho sa preukázalo, že miera straty aeróbnej vytrvalosti a silovej vytrvalosti je vyššia ako miera straty rýchlosti a maximálnej sily, čo je dôležité pri príprave protokolu o návrate športovca k fyzickej aktivite,“ tvrdí lekárka Katarína Bergendiová.

Aspoň dva týždne by sa mali zdržať intenzívneho alebo kondičného cvičenia aj „bezpríznakoví“ pozitívni športovci. Je totiž nevyhnutné, aby bol návrat k fyzickej záťaži veľmi pomalý. Podľa odborníkov je vhodné po ukončení karantény začať cvičiť na 50 % zvyčajnej intenzity a sledovať svoje telo, či sa náhle neobjavia akékoľvek príznaky.

Očkovanie je najlepšia cesta

Po očkovaní je vhodné vyvarovať sa na 48 hodín nadmernej fyzickej aktivite a užívaniu alkoholu. Ak je ruka obzvlášť bolestivá alebo slabá, treba sa vyhnúť aj zdvíhaniu ťažkých vecí. Tak, ako všetky lieky, aj vakcíny môžu spôsobovať vedľajšie účinky. „Väčšina z nich je mierna a krátkodobá a nie u každého sa vyvinú. Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napríklad pocit zvýšenej teploty, ktorý sa môže vyskytnúť prvé 2 až 3 dni po očkovaní. Ak je však teplota vysoká, môže to znamenať, že máte COVID-19 alebo inú infekciu. Menej častým vedľajším účinkom je začervenanie v mieste vpichu a opuch lymfatických uzlín. Pri výskyte nežiadúcich účinkov by ste si mali oddýchnuť. Tieto príznaky zvyčajne trvajú menej ako týždeň,“ dodala na záver lekárka Katarína Bergendiová.

Celý článok tu : https://antidoping.sk/najvacsia-hrozba-sportovcov-postcovidovy-syndrom/?fbclid=IwAR1b9B53QfpLwkT2Q9tI4zV3-g8pTQJl949lUHyL7nTRm0jbHnjeD-iELBs

Spracoval Patrik Pavelka
Autor Covid-19
Mohlo by vás zaujímať

Po Štokholme smerujeme na míting do Grazu, tréner Procházka: ,, Nepamätám si, žeby sme sa v taktom počte zúčastnili nejakých pretekov."

Dnes

Dnes naživo s prezidentom SPF Ivanom ŠULEKOM!

19.4.2021

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

18.4.2021

Multistretnutie starších juniorov v Kyjeve

17.4.2021

Dôležité info pred ORCA Cupom!

17.4.2021

Reportáž na TA3 a reakcia na aktuálne dianie s prezidentom SPF Ivanom Šulekom

17.4.2021

Víkendová súťaž ,, Bubble Open " v šamorínskej bubline!

16.4.2021

Priebežné plnenie limitov na majstrovstvá Európy

16.4.2021

Pre SPF je šesť ľudí málo, Ivan Šulek: ,,V pondelok sa bazény neotvoria."

15.4.2021

Starší juniori nabrali smer ukrajinský Kyjev!

15.4.2021

Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný

15.4.2021

Žiaľ, aj tento rok bez BB Cupu!

14.4.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK