logologo_small

Náš plavec Matej Duša pred odletom do dejiska LOH 2024 v Paríži : ,,Som nadšený, že môžem byť súčasťou tejto cesty."

utorok, 23.07.2024|Posledná aktualizácia 23.7.2024 18:23

Ďalšia časť našej výpravy odlieta už v stredu predpoludním do dejiska LOH 2024, ktoré sa uskutočnia v metropole Francúzska, v Paríži. Tentoraz aj s našou malou plaveckou výpravou pod vedením generálnej sekretárky a vedúcej výpravy Ivany Lange a s trénerom Tomášom Trešlom a plavcami Matejom Dušom a Tamarou Potockou. Včera sme vám priniesli zaujímavý rozhovor s Ivanou Lange a dnes sa pozrieme za druhým najlepším mužom na Slovensku za rok 2023, čerstvo 24 ročným plavcom a študentom univerzity Queens v severokarolínskom meste Charlotte Matejom Dušom, s ktorým sme sa porozprávali aj o jeho pocitoch krátko pred odletom pod Eiffelovku.

Matej2.jpg

Matej, isto mi dáte za pravdu, že snom každého športovca je vo väčšine prípadov dostať sa na olympiádu. Ak si trošku zaspomínate, ako to bolo vo Vašom prípade?

,,Mojím snom bolo už dlhé roky dostať sa na olympiádu. Je to šanca, ktorá sa veľa športovcom naskytne iba raz za život. Som rád, že tú svoju som dostal v ešte celkom mladom veku, pravdepodobne predtým ako som vo svojej životnej forme."

Dostať sa na OH je fantastická vec, je to isto Váš najväčší úspech v doterajšej veľmi pekne a sľubne sa rozbehnutej kariére. Keď sa spätne obzriete, dosiahli ste množstvo krásnych výsledkov, prekonali ste nejeden slovenský rekord, pričom pri ich výpočte by sme strávili veľa času, nedá mi neopýtať sa, čo radíte u seba medzi dosiahnuté úspechy?

,, Osobne by som nerátal kvalifikáciu na preteky, čo vlastne štart na OH znamená za svoj najväčší úspech. Pomohol som viacerým štafetám prebojovať sa do finále na MS aj na ME. Sám som plával semifinále na MS v krátkom aj dlhom bazéne. Keď dokážem udržať svoju formu a zaplávať dobre aj na OH, vtedy to započítam ako najväčší úspech." 

Ako si Vy spomínate na svoju cestu plávaním od začiatku, od nejakých štyroch rokov? A prečo to bolo práve plávanie? Kto bol pri Vás vo Vašich začiatkoch, kto Vás podporoval? Akým štýlom, či spôsobom ste sa venovali?

,, Začal som plávať keď som mal štyri roky. Dostal som to nariadené od doktora, keďže sme aj s bratom mali zdravotné ťažkosti a oslabenú imunitu. Veľká vďaka patrí mojím rodičom, že mi v začiatkoch nedovolili skončiť. Nemyslim si, že by som tak rýchlo našiel niečo iné, v čom by som sa mohol dostať do svetovej špičky v 24. rokoch. Trénerov som za tých 20 rokov v športe vystriedal mnoho. Najväčší vplyv na moje terajšie výsledky mal tréner Karol Púzser z XBS Swimming, ale hlavne môj tím Queens University of Charlotte v USA. Bolo to po prvom návrate z USA, kedy moje plávanie nabralo úplne iné obrátky."

Kto bol pre Vás športovým, či životným vzorom a prečo? Kto ovplyvnil najviac Vaše športové a životné kroky?

,,Ťažko by sa mi vyberalo jeden vzor. Ako mladší som veľa sledoval Nathana Adriena. Neskôr Caeleba Dressela, pokiaľ ešte pretekal na University of Florida. Čítal som biografiu Davida Gogginsa a Connora Mcgregora. Jeden plavec, od ktorého som sa veľmi veľa naučil, lebo je mi podobný vo veľa veciach je Anthony Ervin. Mám šťastie, že mám v USA šancu trénovať s jeho osobným trénerom, ktorý ho dostal až k zlatej medaile z OH v roku 2016.

Spomínate na Vaše pôsobenie za morom, je zaujímavé, že ste sa zo Slovenska presunuli do USA kde to isto nie je med lízať. Prečo ste sa tak rozhodli a ako sa spätne dívate na tento krok vo Vašom živote?

,, Dôležité bolo rozhodnúť sa, či som schopný skončiť po strednej škole, alebo chcem pokračovať. Ak sa pozrieme na úspešnosť plavcov, ktorí sa snažili študovať na Slovensku a počas toho pretekať, ukazuje sa, že to väčšinou nevychádza. Takýto problém majú skoro všade v Európe. Málokto sa vie presadiť aj akademicky, aj športovo a často si treba vyberať. Ja som spravil jednu z najlepších volieb akú som mohol. Predo mnou to nebolo až také populárne sťahovať sa do USA a o škole som nevedel skoro nič. Jedine som vedel, že nie som pripravený skončiť." 

Matej3.jpg

Ako sa Vám darí skĺbiť štúdium a plávanie za morom?

,,V USA je na toto veľmi dobre vymyslený systém. V našej škole sa mi tiež nesnažia robiť naprieky. Mám povolené vynechávať fakt veľa, ale kým si dokončujem svoju robotu a nie som lenivý, nie je to až taký problém. Napríklad tento rok kvôli MS v Dohe a následným majstrovstvám konferencie v USA som sa v škole neukázal vyše mesiaca vkuse. Skorou komunikáciou a pochopením profesorov sa to však dalo zvládnuť."

Ako by ste teda porovnali podmienky na Slovensku a za morom? Asi neporovnateľné, však?

,,Nedá sa to porovnať, lebo tu tie podmienky nie sú žiadne. Tu sa to nedá! V USA nemám limitované absencie, rozvrh si vyberám sám (vrátane časov prednášok), bazén mám 3 minúty pešo z postele, všetko po ruke, len aby som sa v pokoji a v kľude mohol sústrediť na školu a výkonnosť v bazéne."

Pre akú školu ste sa rozhodovali, čo študujete a ako sa Vám tam darí? A čo ďalej po štúdiách, kde sa vidíte o pár rokov?

,,Študujem na Queens University of Charlotte v Severnej Karoline a aktuálne si dokončujem bakalárske diplomy z matematiky a po novom aj z dátových vied. Mám pred sebou posledný rok školy a vlastne posledný rok pretekania za môj tím. Čo príde ďalej, netuším, ale plánujem zostať niekde v okolí. Zatiaľ celkom utópia, ale po OH sa moje kariéra isto nekončí. Cieľom je vydržať ďalšie štyri roky."

Matej5.jpg


Skúste nám priblížiť ako vyzerá taký Váš obyčajný deň v USA? Čo je vlastne na USA pre Vás zaujímavé?

,, Je to veľká rutina. To mám na tom najradšej. Ťažko sa vyskakuje z vlaku, ktorý sa hýbe a tak je to tam nastavené. Každý deň ráno tréning/ posilka, neskôr škola, ďalší tréning/ posilka, večer stihnúť nejaké rege a robiť na úlohách. Keď nemám čas na somariny, tak žiadne nerobím haha:)"

Kto sa o Vás trénersky stará v USA a kto doma? Dá sa prístup trénerov porovnať alebo sú predsa len každý iný?

,, Veľký rozdiel medzi trénovanim v USA a doma je počet trénerov, ktorý sa o vás stará a teraz ich prvýkrát vymenujem. V bazéne to je Nic Eriksson, Jeff Dugdale, Bob Grosset, Jon Lau, Elliot Ptasnik, Mike Bottom. Ďalej tréneri v posilňovni Matt Donelson a Brady Fields. Plávanie má pridelenú fyzioterapeutku Kyle Johns, ktorá je nám k dispozícii celý deň a občasne spolupracujem s Bogan Frahm. Obrovský počet ľudí na všetky faktory plávania. Mal som šťastie, že môj najbližší tréner Nic Eriksson mohol prísť na Slovensko aspoň na dva týždne a odtrénovať so mnou sústredenie pred OH. Už len z tých čísiel vyplýva, že ten prístup je diametrálne odlišný."

Výsledkom Vašej chuti a nasadenia je účasť na OH v Paríži. Čo to pre Vás znamená? Ako na to reagovalo okolie, rodina, tréneri?

Matej4.jpg

,, Samozrejme, všetci boli a sú veľmi nadšení. Ja osobne som už vyše roka tvrdil, že na tú olympiádu pôjdem. Vedel som a nájdete to aj v niekoľkých mediálnych výstupoch kde som tvrdil, že na ten A limit mám. Bohužiaľ, príprava sa musela vyvinúť s ohľadom na OH a tak som ostal 0,1 s za A limitom. Na OH to však robiť rozdiel nebude. Budem sa takisto pretekať s chalanmi, ktorým sa raz o tych 0,1s podarilo zaplávať a tam to uz rozdiel robiť nebude."

V Paríži o pár dní budete plávať jednu disciplínu a to 50 metrov voľný spôsob, veľmi tvrdú disciplínu, ak to tak môžem povedať. Ako vnímate konkurenciu v tejto disciplíne a s čím osobne by ste boli spokojný po doplávaní?

,, 50 metrov voľný spôsob je naozaj veľmi tvrdá disciplína. Veľa ľudí si myslí, že to nie je až tak fyzicky náročné, ale na tom nie je nič pravdy. Za pár sekúnd treba vytiahnuť laktát nad 15 a držať ho tam dokonca počas toho, ako sa treba sústrediť na každý jeden detail. Vie to byť neuveriteľne náročné. Ja vždy hovorím, že 50 metrov voľný spôsob netrvá 22 sekúnd, ale dva dni, možno aj viac. Tak dlho mi trvá šetriť energiu a dostať sa do štádia, kedy dokážem podať svoj najlepší výkon. Nemyslím si, žeby niekto spochybňoval že mužská 50 metrov vs a 100 metrov vs sú najobsadenejšie disciplíny v plávaní. Je to boj stotiny a desatiny sekundy získané z každého zaváhania a budú robiť rozdiel medzi semifinále a 60 - tým miestom. Môj cieľ je, ako vždy, odísť lepší ako som prišiel. Keď budem prihlásený 40 - ty, cieľom bude 39.miesto a lepšie. Čím viacej svetových plavcov dokážem predbehnúť v tomto štádiu svojej kariéry, tým lepšie. Pri výbornom prevedení, verím, že som schopnú skončiť aj do 16. miesta. Na to však budem pri sebe potrebovať všetkých svätých a ešte aj trošku toho športového šťastia."

Spomínali sme, že ste tu mali na dva týždne trénera priamo z USA, s ktorým ste sa na OH pripravovali. Ako ste sa teda na OH pripravovali, na čom ste pracovali? 

,, Väčšinu času som strávil v X - bionic sphere v Šamoríne a v Banskej Bystrici na VŠC Dukla. Mal som šťastie, že som mohol trénovať aj s trénerom v Dukle Tomášom Klobučníkom a aj s mojím trénerom Nicom Erikssonom. Do tréningovej skupiny sa mi pridal aj český olympionik Daniel Gracík a tiež mi veľmi pomohol môj brat Ondrej, ktorý väčšinu prípravy strávil so mnou. Kľúč k 50 m vs spočíva v prvých 25 metroch. Štart, vlnenie, výjazd, rozbeh do sily a nakoniec do maximálnej rýchlosti. Druhých 25 metrov je hlavne o udržaní techniky a laktátovej tolerancii. Robili sme fakt veľa na prvých 25 metroch, aby som dokázal minimalizovať stratu času pri každom pohybe."

Slovensko na OH budete reprezentovať spoločne s Tamarou Potockou. Už ste absolvovali spoločne fotenie pred odchodom, slávnostný sľub do rúk prezidenta republiky, mediálne povinnosti, pravidelné rozhovory. Čo hovorite na takýto zvýšený záujem aj o naše plávanie?

,, S Tamarou Potockou už toho máme odskákaného veľa. Od majstrovstiev Európy juniorov, cez mládežnícke olympijské hry ale aj na ME, MS a teraz na OH. Väčšina mediálnych povinností je už za nami a plne sa sústredíme na dolaďovanie posledných detailov. Plávanie je vždy najviac sledované na svete počas OH. Som nadšený, že môžem byť súčasťou tejto cesty."

MatejTamara.jpg

Na poslednom vyhlasovaní o najúspešnejšieho športovca SPF 2023 ste poznamenali, že sa vždy okolo Vás deje voľačo zaujímavé a následne sa to nejak pretaví do Vašich výkonov. Bolo, či je všetko teraz v poriadku?

,,Na moje prekvapenie je zatiaľ všetko v poriadku (klop, klop, klop). Príprava ide bez ťažkostí, som zdravý, ani ma nečaká jet lag. Teraz sa naozaj ukáže, či tie ťažkosti potrebujem, alebo mi to pôjde takto."

Stihnete popri sústredení sa na vlastný výkon na OH navštíviť nejaké ďalšie športy? Čo by ste chceli v Paríži zažiť, vidieť? Možno, koho stretnúť?

,,V Paríži budem mať dosť času aj na iné veci ako plávanie. Plánujem ísť na otvárací ceremoniál aj na iné športy. Zatiaľ neviem ich rozvrh, čiže konkrétne plány nemám, ale jednoznačne po doplávaní pôjdem podporiť aj ostatných členov slovenskej výpravy."

Máte veľa žiadostí od blízkych o to, aby ste domov priniesli maskota, či maskotov z OH?

,,Maskoti bývajú veľmi drahí, takže možno to vymením za nejaký iný suvenír ale jednoznačne plánujem priniesť veľa vecí pre blízkych a aj pre trénerský zbor."

S čím teda odchádzate na OH do Paríža?

,, Pocity sú dobré, očakávania vysoké a laťka nastavená ešte vyššie. Veľmi sa teším na to ukázať sa medzi fakt svetovou špičkou a ukázať na čo zatiaľ mám. Ako som spomínal, toto nie je môj koniec a ešte ma uvidíte. Sezóna je už naozaj dlhá a prinieslo by mi to neuveriteľnú radosť, kebyže to môžem všetko dať dokopy a podať osobné maximum. V Amerike nám opakujú jednu vec - control what you can control. Nedokážem ovplyvniť ako budú plávať ostatní a svoje umiestnenie. Dokážem ovplyvniť len to, aby som spravil najlepšie prevedenie aké viem a čo najviac sa priblížil víťazovi. Ak sa nevzdám a urobím všetko pre to, aby ten výsledok bol čo najlepší, tak umiestnenie nebude mať vplyv na to, že to budem brať ako úspešné preteky. S touto mentalitou odchádzam do Paríža."(Foto: X-bionic aquatic sphere, SOŠV)

Matej1.jpg


Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityplávanie
Mohlo by vás zaujímať

VIDEO! Štartujú majstrovstvá Slovenska Open a juniorov v Šamoríne, sledujte NAŽIVO naše priame prenosy!

Včera

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti vo Svetovom pohári Divízie 2 v Istanbule v piatok vo štvrťfinále s Nemeckom!

Včera

Záverečné hodnotenie akcie | Majstrovstvá sveta 25m bazén, 08. - 16.12.2024 Budapešť/HUN

19.12.2024

Svetový pohár mužov a žien i s účasťou našich vodnopólových reprezentantov!

18.12.2024

Zápis VSSP č. SPF/2024/VSSP/Z6

17.12.2024

VIDEO: Záverečný deň na plaveckých MS v Budapešti so slovenským rekordom v ženskej štafete na 4x100 m polohové preteky

15.12.2024

VIDEO: Andrea Podmaníková a Matej Duša boli v rozplavbách blízko k postupu do semifinále MS v Budapešti

14.12.2024

VIDEO! Najlepší výsledok našich plavcov na MS! Miešaná štafeta obsadila vo vylepšenom slovenskom rekorde krásne 6.miesto!

13.12.2024

VIDEO! Štvrtý súťažný deň na MS v Budapešti - Náš štvorlístok vo finále miešanej štafety, Duša: ,,Je naša najsilnejšia!"

13.12.2024

VIDEO! Majstrovstvá Slovenska v plávaní starších žiakov sledujte NAŽIVO zo Spiša!

13.12.2024

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti od piatka do nedele na vianočnom medzinárodnom turnaji na Malte

13.12.2024

VIDEO: Tamara Potocká v semifinále na 100 metrov polohové preteky na delenom 12.mieste

13.12.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK