logologo_small

Naše akvabely Naďa a Diana o týchto dňoch : ,, Myslíme pozitívne, máme pred sebou cieľ, ktorého sa pevne držíme!"

pondelok, 02.11.2020|Posledná aktualizácia 02.11.2020 17:33
Naše akvabely Naďa a Diana v týchto dňoch: ,,Napriek všetkému sa snažíme myslieť pozitívne a veríme, že situácia sa čoskoro zmení a my opäť budeme môcť trénovať. Máme pred sebou cieľ, ktorého sa pevne držíme!"

Situácia s bazénmi je na Slovensku žiaľ taká aká je. Z uplynulých dní nás potešila aspoň na chvíľu informácia o možnosti vytvorenia karanténneho centra v Šamoríne. To by znamenalo, že naši reprezentanti v jednotlivých plaveckých športoch by sa znova dostali po dlhšom čase do vody a naplno sa mohli pripravovať na svoje vrcholy. Naše akvabely Naďa Daabousová a Diana Miškechová by to isto iste privítali, veď ich kvalifikácia o postup na OH do Tokia 2021 sa blíži míľovými krokmi, na programe by mala byť v dejisku OH v Tokiu už na začiatku marca. Aj keď sú bazény zavreté, náš pár si ide svoje a tento čas využíva na maximum a spolu s trénerkou Norou Szauder tvorí efektívny tím. Chceli sme preto v našom rozhovore vedieť, ako to okolo našich dievčat momentálne vyzerá a preto sme začali tým, čo od spustenia bazénov v máji, až do znovuzavretia, ktoré sa uskutočnilo nedávno, stihli? 
,,Bol to pre nás veľký šok, keď sme po vyše dvoch mesiacoch skočili do bazéna. Cit pre vodu sme stratili veľmi rýchlo, preto sme museli začať našu prípravu úplne od začiatku. Chodili sme behať a posilňovať na Kuchajdu a vo vode sme hlavne plávali a postupne sme pridávali základné synchro prvky. Zostavy sme začali cvičiť až neskôr. Postupne sme pridávali počet tréningových hodín v bazéne, až sme sa dostali k vytvoreniu novej technickej zostavy s našou trénerkou Norou Szauder. Celé leto sme trénovali približne 6-7 hodín denne, aby sme dobehli čas, ktorý sme strávili bez bazéna počas prvej vlny pandémie. Naše tréningy sa skladali z tanečnej prípravy na suchu, posilňovania a ohybnosti. Vo vode sme každý deň absolvovali kondičnú plaveckú prípravu a samozrejme trénovanie našich zostáv." uviedli nás Naďa a Diana do problematiky. 

V akom štádiu prípravy na marcovú kvalifikáciu na OH do Tokia boli naše akvabely?  ,,Povedali by sme, že stopku sme dostali vo fáze, keď už sme začali cítiť, že naša kondícia v zostavách sa začala zlepšovať. Dlhšie sme už trénovali aj so závažím na nohách, čo nám potom neskôr pomáha pri prevedení našich zostáv. Kvalifikáciu budeme mať v marci, preto sme sa dostávali do fázy drilovania našich zostáv." A na čom sa pracovalo snáď najviac?  ,,Už od začiatku sme pracovali najmä na kondícii, na sile, ohybnosti a technike. Najviac času venujeme príprave našich zostáv. Keďže jednu zostavu máme úplne novú, potrebujeme viac času, kým si na ňu zvykneme.

Vyzerá to teda tak, že sa pomaly ale isto naše kočky dostávali do správnej prevádzkovej teploty a zrazu prišla ďalšia stopka v podobe opätovného zavretia bazénov: ,,Boli sme veľmi sklamané, ale napriek tomu sme nestratili chuť i naďalej robiť všetko, čo je v našich silách." A tak teda znova raz úplne bez vody a na suchu. Ako vyzerali dni našich športovkýň?  ,,Momentálne trénujeme každý deň na suchu online s našimi trénermi. Opäť máme viac času venovať sa našim nedostatkom na suchu. Striedame posilňovacie tréningy s ohybnosťou. Tento čas sa tiež snažíme využiť aj na regeneráciu a kompenzáciu, chodíme k fyzioterapeutke. Okrem tréningov sa, samozrejme, venujeme aj štúdiu, ktoré máme tiež online. Školu máme každý deň, takže čas doma máme vyplnený. Snažíme sa nadbehnúť čo sa dá a využiť tento čas na prípravu do školy." 

Ako sa teda zdravotne cítia Naďa s Dianou? ,,V momentálnej situácií máme viac času na regeneráciu. Občasné bolesti sú pri takejto záťaži bežné. Vo všeobecnosti sme zdravé a cítime sa dobre." To naozaj radi počujeme, aj keď psychicky táto situácia dá človeku vážne poriadne zabrať. Ako sa dá udržať v dobrej nálade a s dobrým a pozitívnym myslením, ak aj viete, že ostatné krajiny zarezávajú naplno a vy ,,stojíte" ? ,,Úprimne povedané, nie je to jednoduché. Nie pre všetky športy bola zastavená tréningová činnosť. Pre plavecké športy je nevyhnutný kontakt s vodou. Áno, stále je čo zlepšovať aj na suchom tréningu, ale žiadny takýto tréning nenahradí tréning v bazéne. Samozrejme, že nás znepokojuje skutočnosť, že väčšina krajín stále trénuje. Napriek všetkému sa snažíme myslieť pozitívne a veríme, že situácia sa čoskoro zmení a my opäť budeme môcť trénovať. Máme pred sebou cieľ, ktorého sa pevne držíme." 

Veríme, že čoskoro by sa situácia mohla zlepšiť aj spomínaným vytvorením centra v Šamoríne: ,,Veľmi nás to potešilo a veríme, že sa to aj podarí. Podmienky v X-bionic sphere sú na vysokej úrovni. Naša kvalifikácia na OH by sa mala konať na začiatku marca. Času už nie je veľa, ale my myslíme na náš cieľ a výkon a nenechávame sa ničím rozptyľovať." A čo ešte treba vylepšiť, aby bolo všetko tak, ako má byť? ,,V prvom rade sa musíme dostať znovu do vody, znovu získať späť cit pre vodu a dosiahnuť vo vode ten level kde sme už boli pred zatvorením bazénov a začať stavať ďalej. Pracovať na zostavách, synchronizácii, presnosti, výške, sile a ostrosti."Spracoval Patrik Pavelka
Autor synchro
Mohlo by vás zaujímať

Tréningová bublina Šamorín, nástupné dni

17.11.2020

Na každom športe záleží!

21.10.2020

Plavci bojujú o rovnaký prístup, Ivan Šulek: Trpíme dvakrát!

13.10.2020

Spomienky na OH v Sydney 2000 ? Zimomriavky stále, najlepšia olympiáda!

5.10.2020

Pondelkové stretnutie u splnomocnenca vlády pre šport

24.8.2020

Informácie pre členov SPF o víruse COVID 19 - Aktualizované o novinky!

19.8.2020

Aktualizovaný rozpis tréningov našich reprezentantov v Bratislave

22.5.2020

Ideme do vody!

7.5.2020

Ako ďalej ?

11.5.2020

Preloženie ME v plávaní na budúci rok, prezident Šulek: ,, Správny krok!"

6.5.2020

Prezident SPF Ivan Šulek: ,, Akvabely vo vzduchu a plavci na gume sú nezmysel"

4.5.2020

Plávanie: MS v japonskej Fukuoke budú v máji 2022

4.5.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK