logologo_small

Naše mladé talenty, dnes akvabel Jozef Solymosy

štvrtok, 12.11.2020|Posledná aktualizácia 12.11.2020 13:20

Miniseriál predstavovania našich mladých talentov je aj dnes v plnom prúde a po Chiare Diky sa spoločne znova pozrieme do domáceho synchronizovaného plávania. Vedeli ste, že medzi našimi dievčatami akvabelami máme aj reprezentanta Slovenska, ktorý má 15 rokov, je z Bratislavy a volá sa Jozef Solymosy? Máme teda synchronizovaného plavca, ktorý sa venuje synchronizovanému plávaniu už 10 rokov a darí sa mu celkom dobre a preto sme chceli vedieť, ako sa v tomto športe cíti a čo všetko by chcel dosiahnuť.

,,Som úžasný, talentovaný a vtipný. Momentálne veľa jem a rastiem. Niekedy sa mi do tréningov veľmi nechce, lebo ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Doma si rád zapnem nejakú hru a s bratom sa hrám," prezradil nám hneď v úvode s úsmevom Jozef, ktorý je reprezentantom Slovenska a jeho materským klubom je Slávia STU Bratislava. Trénujú ho reprezentačné trénerky Slovenska a na zmiešanom páre pracuje so svojou maminou. 

Pýtate sa ako sa dnes môže chalan v jeho veku dostať k synchronizovanému plávaniu? ,,Ako 5 ročný som chodil na plavecký kurz do Bratislavy a moja sestra Silvia chodila na tréningy do Senca. Časovo sa to nedalo zvládnuť, tak som začal chodiť na tréningy s ňou." Ak hovoríme o jeho sestre Silvii, tá má 17 rokov a je tiež našou reprezentantkou v synchronizovanom plávaní a pred pár dňami s ňou portál www.cas.sk priniesol rozhovor na tému jej obrovskej sledovanosti na TikToku. Dnes ju sleduje vyše milión sledovateľov a ako sama povedala, jej doteraz najväčším úspechom je finále v kombinovanej zostave na MS juniorov 2018 v Budapešti a spomínaný jeden milión sledovateľov. Dokonca písali o nej aj francúzske weby, americký Popsugar, ABC News a ďalší. Ako na tieto úspechy a túto propagáciu reaguje jej brat Jozef? ,,So sestrou som natočil pár videí, viem ako na sebe pracuje a denne sa tomu venuje, ale mňa to, popravde, nechytilo, rád si udržiavam súkromie. Úspech jej doprajem." 

Spomeňme, že Jozef bol na piatom mieste na MS Mladších juniorov v roku 2019 v disciplíne zmiešané páry spoločne s Laurou Domčekovou a je viacnásobným majstrom Slovenska. Tomuto športu sa venuje aj preto, že ako sám vraví, môže ukázať svoje silné stránky. A aké to sú ? ,,Som extrémne pohyblivý, ohybný, mám dobrú techniku. Musím viac popracovať na sile a výraze v tvári" vraví jeden z dvoch synchronizovaných plavcov na Slovensku, ktorý chodí na tanečné konzervatórium Evy Jaczovej do Bratislavy. Momentálne je v systéme ,,online školy", ale ak je všetko ako má a my veríme, že sa čoskoro vrátime do normálu a všetko bude tak ako bolo, ako sa dá táto škola a štúdium spojiť s tréningami vo vode a čo na tom má najradšej? ,,Ráno vstávam o šiestej, vlakom idem do školy, kde som väčšinou tak do pol piatej, odtiaľ sa presúvam na tréning a podľa toho kedy sa končí tréning, prichádzam domov okolo deviatej večer. Navečeriam sa, robím úlohy a idem spať. Keď mám normálne školu, tak cca 6 hodín denne tancujem v škole. Ak sme už pri tréningu, častokrát mávam nácvik divadelných predstavení a samotné predstavenia v SND, vtedy musím tréningy vynechať. Na tom všetkom mám rád plavecké technické cvičenia a vymýšľanie nových zostáv. Z figúr a elementov mám najradšej barracudy, lebo sú krátke na dych a som v nich veľmi vysoko." Ak sme už boli pri škole, tam to náš mladý talent ľahké vonkoncom nemá: ,,Nemám žiadne výhody, neuvoľňujú ma zo školy, dokonca som musel cestovať počas súťaže z Prahy domov a potom sa vrátiť naspäť. Na súťaž do Maďarska som tiež musel ísť neskôr ako ostatní, lebo ma neuvoľnili zo školy a na niektorých súťažiach som nebol kvôli divadelným predstaveniam. V škole mi dávajú najavo, že si treba vybrať." 

Jozef nám priblížil aj to, ako dlho je potrebné sa tomu venovať vo vode, pokiaľ dosiahnete želaný úspech: ,,Absolvujem tréning na suchu, tak asi 1-1,5 hod posilňovanie, ohybnosť, počítanie zostáv, gymnastika a ďalej voda 2-3 hod, ono záleží na tom, v akom období prípravy sme, nuž a 1 hod je to plavecká kondičná príprava, 1 hod technika a 1 hod zostavy. Čo sa týka sústredení, voda 2x 3 hod + 1-2x sucho 1hod." Klobúk dole, naozaj. V jednom kolotoči a vo vode. 

Ako vnímajú Jozefa naše dievčatá? ,,Veľmi s nimi nespolupracujem, lebo zostavy s nimi necvičím. Ako ma vnímajú? To neviem, to je skôr otázka pre ne." Ako nám prezradil, na súťaži vystupuje podľa toho aká je to forma súťaže, ak je v povinných figúrach, alebo v technických elementoch, tak sám, alebo v sóle, inak súťaží len v zmiešaných pároch, robil aj tímovú súťaž a kombo. Páry pláva so sestrou Silviou, v Šamoríne vystupoval s Laurou Domčekovou, lebo Silvia už vtedy nespĺňala vekový limit na túto súťaž. Apropo, Šamorín a rok 2019, podujatie, na ktoré sme ešte aj dnes všetci na Slovensku právom hrdí, vníma Jozef s odstupom viac ako roka triezvo: ,,Súťaž v Šamoríne bola pre mňa sklamaním, pretože koncom júna sme za párom, ktorý v Šamoríne zvíťazil zaostávali v zostave len o jeden bod. V zmiešaných pároch sme obsadili s Laurou Domčekovou piate miesto na MS Mladších juniorov. Nevnímal som to nijak zvláštne, lebo na veľké podujatia som už bol zvyknutý, ešte ako 11-ročný som bol so sestrou na MS seniorov v Budapešti v pozícii predplavcov, o rok neskôr na MS juniorov, tiež v Budapešti a o ďalší rok neskôr na ME juniorov v Prahe. Konečne veľké podujatie som mal absolvovať v tomto roku, ale situácia sa zmenila a súťaže sa zrušili" vraví sklamaným hlasom. 

A čo by chcel Jozef do budúcna ako synchro plavec dosiahnuť? ,,Keď som bol menší, myslel som si, že môžem vyhrať hocijakú súťaž. Teraz už viem, že tento šport nie je len o výkone. Tiež zmiešané páry nie sú stále zaradené do programu na OH, takže ani neviem aké môžem mať najvyššie ciele. Tiež musím myslieť na to, že tento šport ma na Slovensku neuživí. Do budúcna chcem, aby som bol hlavne zdravý. Teraz si chcem užívať prítomnosť." Nuž nezostáva iné, len Jozefovi držať palce, aby sa jeho sny naplnili.  Spracoval Patrik Pavelka
Autor synchro
Mohlo by vás zaujímať

Tréningová bublina Šamorín, nástupné dni

17.11.2020

Naše mladé talenty, dnes synchrozinované plávanie s Chiarou Diky

9.11.2020

Naše akvabely Naďa a Diana o týchto dňoch : ,, Myslíme pozitívne, máme pred sebou cieľ, ktorého sa pevne držíme!"

2.11.2020

Na každom športe záleží!

21.10.2020

Plavci bojujú o rovnaký prístup, Ivan Šulek: Trpíme dvakrát!

13.10.2020

Spomienky na OH v Sydney 2000 ? Zimomriavky stále, najlepšia olympiáda!

5.10.2020

Pondelkové stretnutie u splnomocnenca vlády pre šport

24.8.2020

Informácie pre členov SPF o víruse COVID 19 - Aktualizované o novinky!

19.8.2020

Aktualizovaný rozpis tréningov našich reprezentantov v Bratislave

22.5.2020

Ideme do vody!

7.5.2020

Ako ďalej ?

11.5.2020

Preloženie ME v plávaní na budúci rok, prezident Šulek: ,, Správny krok!"

6.5.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK