logologo_small

Naše mladé talenty, dnes plavkyňa Sabína Kupčová

utorok, 22.12.2020|Posledná aktualizácia 22.12.2020 16:04

Sabína Kupčová. To je meno našej mladej plavkyne, ktoré vám dnes predstavíme v našej rubrike ,, Naše mladé talenty " ako posledné v roku 2020. Ale nezúfajte, v novom roku v tejto vami obľúbenom cykle budeme pokračovať ďalej. Talentov máme v našich štyroch športoch, chválabohu, viac ako dosť, takže sa je na čo tešiť. Ale späť k našej dnešnej hviezde. Tá má 17 rokov, jej trénerom je Petr Vodák a preteká za levický klub ŠK Aquasport. Predstavte si, že ako 15-ročnej sa jej podarilo splniť limit na MS na 200 metrov polohové preteky, kde sa jej podarilo vyplávať 24. miesto v disciplíne 400 metrov voľný spôsob zo 41 pretekárok a prekonala tak svoj prvý juniorský rekord. Jej najväčším úspechom je zisk 6. miesta na MEJ 2019 v štafete na 4x100 metrov voľný spôsob. Ako prvej slovenskej juniorskej plavkyni sa Sabíne minulý rok podarilo zaplávať 200 metrov voľný spôsob pod hranicu dvoch minút.

Sabi, prezraď nám, ako si sa ty dostala k plávaniu, je pravda, že si začala keď si mala sedem rokov ?

,, Áno, je. K plávaniu ma priviedli rodičia, keď som mala sedem rokov. V triede som bola najvyššia a hrbila som sa k nižším spolužiakom. Mamina si to všimla a spoločne s ocinom sa rozhodli, že ma prihlásia na plavecký kurz. Ďalším z dôvodov bolo, aby som sa o mňa nemuseli báť, že sa utopím, keď sme cez leto chodili na dovolenky k moru. Iný šport som nerobila."

Ale je dobré, že si sa nakoniec rozhodla pre plávanie, z čoho máme veľkú radosť, pretože ako sa pozeráme, výpočet tvojich úspechov a množstvo krásnych ocenení od roku 2012, ktoré si získala je naozaj neskutočný. Obdivuhodné!

,, Ďakujem. Podľa trénera som mala už od začiatku prirodzený cit pre vodu a v bazéne som sa cítila skoro ako doma. V roku 2012 som sa zúčastnila na prvých plaveckých pretekoch, kde sa mi hneď podarilo vyplávať jednu bronzovú a dve strieborné medaily. Odvtedy sa mi podarilo získať 138 medailí z majstrovstiev Slovenskej republiky. Z toho 99 titulov majsterky Slovenskej republiky a prekonať 99 slovenských rekordov v rôznych kategóriách v individuálnych disciplínach."

Je nejaký z toho množstva úspechov, na ktorý si obzvlášť hrdá ?

,, Popravde, na všetky svoje úspechy som pyšná, pretože za každým úspechom je tvrdá drina a odhodlanie. Ale keby mám vybrať tie najhodnotnejšie, tak určite by to bola účasť vo finále na ME juniorov z roku 2019 v štafete na 4x100 metrov voľný spôsob, kde sme spolu s dievčatami skončili na 6. mieste. Ako prvej slovenskej juniorskej plavkyni sa mi minulý rok podarilo zaplávať 200 metrov voľný spôsob pod hranicu dvoch minút."

Presne ako zvykneme tvrdiť, pod týmito úspechmi sú podpísaní tréneri, ktorí ťa trénovali a za týmito krásnymi úspechmi a oceneniami priviedli. Na koho rada spomínaš ?

,, Ako malá som začínala v plaveckej škole u Jozefa Bogára. Keď mojich rodičom približne po pol roku oslovil pán tréner Tibor Lacko, či by som nechcela plávať aj za klub a ja som súhlasila, preradili ma do druhej skupiny, kde ma mal na starosti Matej Olejár. Po troch rokoch som prešla k Tiborovi Lackovi u ktorého plávam v podstate doteraz. Ale keďže chodím do školy v Brne, kde aj trénujem, mojím súčasným trénerom je Petr Vodák. Na všetkých spomínam v dobrom, pretože každý z nich ma naučil niečo nové a vďaka nim som sa posúvala ďalej."

Čo tvoje silné a slabé stránky ? Na čo si právom hrdá a naopak, na čom treba ešte popracovať ?

,, Myslím si, že medzi moje silné stránky patrí zodpovednosť, húževnatosť a cieľavedomosť. Som perfekcionista a všetko čo robím, sa snažím robiť na 100%. Mala by som zapracovať na koncentrácii na vrcholových podujatiach a tiež na sebadôvere."

Čo je zaujímavé a to si už trošku načrtla, študuješ v Brne. Ako to teda u teba vyzerá so školou, tréningami, sústredeniami ? Ako sa ti to darí dať dokopy, aby to celé dobre ladilo ?

,, Ako som už spomínala, chodím na Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka do Brna. Kvôli sústredeniam a výjazdom s reprezentáciou v škole vymeškávam viac ako ostatní spolužiaci. V škole sa mi snažia vychádzať v ústrety. Povedala by som, že aj v škole nás učia určitú formu fair play. Podľa toho ako k učiteľom pristupujeme my, tak oni pristupujú k nám."

Zaujímavá myšlienka. Ako sa pri tomto dá pripraviť si denný plán a ako sa to darí tebe ? V mnohých prípadoch našich mladých plavcov sú tie dni akokeby navlas podobné. Ako je to v tvojom prípade ?

,, Asi tiež tak isto, vlastne všetky moje dni vyzerajú v podstate skoro rovnako. Tréning, škola, tréning a príprava do školy na ďalší deň. Keď neplávam, alebo sa neučím, tak cestujem. Keď mám voľno, rada si pozriem dobrý film, alebo seriál. Najradšej mám romantické, dobrodružné alebo detektívne filmy. Doma veľa času netrávim, takže keď som doma užívam si každú minútu s rodičmi, sestrou a psom."

Máš svoj športový či plavecký vzor ?

,, Mojím športovým vzorom je náš najlepší chodec Matej Tóth. Je olympijským víťazom a majstrom sveta, takže v živote už niečo dokázal. No napriek tomu si zachováva skromnosť a pokoru."

Ak sa opýtame niekoho na to, čo by chcel v plávaní dosiahnuť, veľa respondentov nám odpovie, žeby sa chcelo dostať na OH, čo je, samozrejme, veľkým snom mnohých. U ďalších je to o napredovaní a ich cieľom je prekonávať sa a zlepšovať si ,, osobáky." Ako je to u teba ?

,, Naďalej by som chcela v plávaní napredovať, zlepšovať sa a prekonávať svoje osobné maximá. Zbierať skúsenosti a s plávaním sa plavcom otvárajú nové možnosti, tak by som ich chcela využiť."

Zažila si niečo zaujímavé, vtipné v bazéne ?

,, Za tých pár rokov som zažila veľa úsmevných príhod na rôznych sústredeniach a pretekoch či už s klubom, alebo s reprezentáciou. Ale na čo určite nezabudnem, boli dva týždne strávené s Aďou Podmaníkovou na izbe na MS v Hangzhou (Čína). Musím povedať, že v živote som sa viac nenasmiala."

Pred pár dňami sme uzavreli dva turnusy v šamorínskej bubline, čo si ty osobne od toho očakávala a ako sa to naplnilo ?

,, Lepšie podmienky by sme si ako plavci ani nemohli priať. Všetko čo sme potrebovali, sme mali pod jednou strechou. Bazény, posilňovňu, jedáleň, wellness a aj ubytovanie. S X-Bionic sphere mám už nejaké tie skúsenosti, takže som približne vedela, čo ma čaká. Tým, že sme tu boli zatvorení skoro mesiac, to bolo náročné aj na psychiku."

Nemala si ,, ponorku" ?

,, Išla som sem s tým, že tu budem mesiac a niečo. Snažím sa nepripúšťať si to a musím povedať, že sa mi to celkom podarilo. Pomáhalo mi, že som tam mala kamarátov, s ktorými sme si navzájom zlepšovali náladu a socializovali sa. Najviac ma ale hnevalo, že nebudem doma ani jednu adventnú nedeľu, takže si predvianočnú atmosféru veľmi neužijem."

Prezraď nám v závere ako bude vyzerať záver roka u teba ?

,, Po návrate zo Šamorína budem tráviť vianočné sviatky doma spolu s rodinou. Budem oddychovať a načerpávať sily do nového roka. Teším sa na rozprávky a filmy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každoročných Vianoc a na vianočné maškrtenie."

Sabína Kupčová :

VEK : 17
VÝŠKA, VÁHA : 176 cm, 67kg
KLUB: ŠK Aquasport Levice
TRÉNER : Petr Vodák
ŠKOLA : Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka v Brne
NAJ ÚSPECH : 6. miesto na MEJ 2019 v štafete na 4x100 VSP
FILM : komédie, romantické a dobrodružné filmy
HUDBA : pop
NAJ ÚSPECHY : Účasť na EYOF (2017), MS (2018), MEJ (2018, 2019), MSJ (2019),
ME (2019). Ako 15-ročnej sa mi podarilo splniť limit na MS na 200m PP, kde sa mi podarilo vyplávať 24. miesto v disciplíne 400VSP zo 41 pretekárok a prekonať svoj prvý juniorský rekord.Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

V poslednom zápase v Terste rozhodoval 3x VAR, po prehre s Izraelom sme obsadili ôsme miesto

Včera

S výnimočnou osobnosťou nášho vodnopólového života Ing.Štefanom Bottlikom o živote, vodnom póle a všeličom inom

Včera

Po tesnej prehre s Kazachstanom hráme v Terste v nedeľu o konečné 7.miesto

23.1.2021

Tlačová správa VSPL

23.1.2021

Naše vodnopólové reprezentantky si na OH v Tokiu nezahrajú. Rozhodla o tom vysoká prehra s Gréckom!

22.1.2021

Príhovor prezidenta SPF Ivana Šuleka ku covidovej situácii a plánom v roku 2021

22.1.2021

Kluby, dôležitý oznam!

21.1.2021

Na koniec skupinových bojov vysoká prehra s domácim Talianskom

21.1.2021

Odveta za Budapešť v Terste našim vodným pólistkám proti Francúzsku nevyšla

20.1.2021

S Holandskom prehra v Terste navlas podobná tej z Budapešti

19.1.2021

Štart kvalifikácie o OH v Tokiu už dnes, pred odchodom nečakané problémy našich vodných pólistiek

19.1.2021

Uznesenie vlády zo 17.januára 2021

19.1.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK