logologo_small

Naše mladé talenty, dnes s najlepším juniorom roka 2019 Alexom Kušíkom

nedeľa, 13.12.2020|Posledná aktualizácia 13.12.2020 14:48

V našej rubrike ,, naše talenty " dnes v Komárne zostávame a po Miriame Szászovej sa dostaneme k najlepšiemu juniorovi za rok 2019 Alexovi Kušíkovi. 18-ročný zverenec trénera Michala Knihára, ktorý je študentom gymnázia Ľ.J.Šuleka v Komárne je vysoký 191,5 cm a váži 84 kg a preteká za Delta klub Komárno. Jeho najväčším úspechom je slovenský rekord na 200 metrov polohové preteky v 50 metrovom bazéne. K jeho úspechom musíme tiež prirátať účasť na EYOF v roku 2017 v maďarskom Gyori), účasť na MEJ v roku 2019 v ruskej Kazani), účasť na MSJ v roku 2019 v Budapešti a účasť na Svetovom pohári v rokoch 2018 a 2019 v Budapešti.


Alex, vieme o tebe, že si začal s plávaním pomerne skoro a že si mal vodu naozaj veľmi rád, ale nebolo to len o vode, tak ako to bolo v tvojich začiatkoch ?

,, Je to tak. Plávať som začal ako 5 ročný v Bratislave. Veľmi som mal rád kontakt s vodou a moji rodičia sa rozhodli prihlásiť ma na plávanie. Pred plávaním som hral tenis, ale keďže loptička bola vždy inde len nie na mojej rakete, tak som sa rozhodol pre plávanie."

Ako ti zo začiatku chutili plavecké tréningy ? Predsa len, tam už ide o dodržiavanie istých pokynov, zásad, človek musí byť vytrvalý....

,, Zo začiatku sa mi plavecké tréningy veľmi nepáčili, ale moji rodičia boli na mňa prísni a musel som chodiť na tréningy, aj keď som nechcel. V 9 - tich rokoch sa ma tréner spýtal, či by som nechcel začať pretekať. Moji rodičia ma v tom podporili, pretože na mne videli, že by som to rád skúsil. Zistil som, že pretekať sa mi páči. Od mojich prvých pretekov som si plávanie a aj tréningy obľúbil a som veľmi vďačný rodičom, že ma stále podporujú ako sa len dá. "

Pretekať ako vravíš sa ti páčilo, s tým je spojených množstvo pekných úspechov, ktoré si dosiahol, čo sme spomínali hneď v úvode. Máš nejaký, na ktorý si obzvlášť hrdý ?

,, Za môj najväčší úspech považujem dosiahnutie limitu na EYOF v roku 2017, ktorý som splnil na posledných kvalifikačných pretekoch. V tom čase som tvrdo trénoval, aby som sa na tieto preteky kvalifikoval a za pol roka sa mi podarilo stiahnuť 7 sekúnd na 200m trati."

Tak to už áno, klobúk dole. S týmito úspechmi sa spája, samozrejme, nielen podpora rodiny, chuť trénovať, vytrvalosť, ale aj otázka trénerov. Pamätáš si na tých, ktorí stoja za tvojimi úspechmi ?

,, Moji prví tréneri boli Marcela Daneková Bulková, Jozefov Světlík a Peter Macho. Pamätám si, že všetci mi venovali veľa času a úsilia. V súčasnosti ma trénuje Michal Knihár a som veľmi rád, že som natrafil na takého trénera. Zažil som s ním tréningy, o ktorých sa mi predtým ani nesnívalo a na ktoré asi nezabudnem. Tvrdá drina na tréningoch viedla k zlepšovaniu osobných rekordov na pretekoch, za ktoré som mu vďačný."

Možno najlepšia otázka pre samotného trénera, ale skúsime to. Čo je tvojou najsilnejšou plaveckou stránkou ? Počuli sme, že sa snažíš byť dobre a pozitívne naladený, je to tak ?

,, Áno, je. Po plaveckej stránke by som povedal, že mám veľké rezervy vo vyvlnení a to ma často stojí drahocenné stotiny až sekundy. Snažím sa myslieť vždy pozitívne, aj keď mám tažké dni."

U teba to nie je len o plávaní, ale dôležitou súčasťou je aj vzdelanie. Ako sa ti to celé darí spájať a akú máš podporu v škole ?

,, Chodím do školy v Komárne na Gymnázium Ľ. J. Šuleka. V škole mám úžasného riaditeľa ako aj učiteľov, ktorí ma veľmi podporujú a vždy mi vychádzajú v ústrety keď idem na nejaké preteky alebo sústredenia."

Ako dokážeš mimo školy a tréningov vypnúť, čo uprednostňuješ ?

,, Mimo školy chodím rád von s kamarátmi a vždy si niečo nájdeme, buď ideme do kina, alebo na ryby. Veľmi rád sledujem komédie a akčné filmy na Netflixe. Počúvam americký rap napr. od Eminema, ale nájdu sa aj iné obľúbené pesničky iného žánru."

Máš nejaký športový, či plavecký vzor, ktorý uznávaš ?

,,Môj najväčší vzor je atlét Usain Bolt. Páči sa mi, že je veľmi veselý a vtipný. Vždy som mu fandil na pretekoch. Kto ho pozná tak vie, že mal už od malička problémy s chrbtom a tréneri mu vraveli, že z neho nikdy nič nebude. Opak sa stal pravdou a stal sa najrýchlejším mužom planéty. Čo sa týka plaveckých vzorov, tak asi nemám žiaden, ale obdivujem každého, kto si na tento ťažký šport trúfne."

Snom mnohých našich mladých talentov v tejto rubrike je dostať sa na OH, predpokladáme, že inak to nebude ani u teba, alebo sa mýlime ?

,, Nie, nemýlite sa. V plávaní by som sa chcel aj naďalej zlepšovať a prekonávať osobné maximá. Priblížiť sa k európskej a svetovej špičke a ako sen každého športovca, tak aj mojím snom je kvalifikovať sa na OH."

Máš zo svojej kariéry pri množstve tréningov nejaké zaujímavú, alebo humornú príhodu ?

,, Pred pár rokmi na jedných pretekoch som plával 200 znak na 25 metrovom bazéne. Všetko bolo v poriadku, kým som neodštartoval. Moje pretekárske plavky sa mi roztrhli priamo na zadku. Preteky som doplával a dokonca sa mi podarilo zaplávať si nový osobný rekord. Do dnešného dňa si to pamätá aj obrátková rozhodkyňa na mojej dráhe a vždy sa na mňa s humorom usmeje keď sa stretneme."

Aj to prináša plavecký šport so sebou, po čase si na to človek s úsmevom rád zaspomína. To, na čo nechceme nikdy spomínať je rok 2020 a to všetko, čo sme museli absolvovať a čo sme absolvovať nemohli. Sme radi, že sa nám v závere tohoto pomerne frustrujúceho roka podarilo vytvoriť parádne podmienky pre našich plavcov v šamorínskej bubline. Ty si v nej bol počas prvého, ale aj počas druhého turnusu. S akými očakávaniami tam išiel náš najlepší junior roka 2019 a ako sa naplnili?

,, Predtým ako som prišiel do bubliny, som nemal žiadne očakávania. X-Bionic Sphere je známy svojimi kvalitnými podmienkami na prípravu vrcholových športovcov, takže mi bolo jasné, že bude o nás veľmi dobre postarané. Situácia na Slovensku momentálne nie je priaznivá, takže si vážim príležitosť, že tu môžem trénovať."

Po prvom turnuse si odbehol domov trošku si hlavu vyčistiť, pomohlo to ?

,, Áno bolo to dobré, avšak musel som odísť skrz z osobných povinností. Nebyť tých, zostal by som tu a myslím si, že by mi to nerobilo problém. Mne sa tu veľmi páči a som rád, že tu môžem byť s mojími kamarátmi, s ktorými sa tak často nevídam."

Komplex v Šamoríne sa ti teda s vytvorenými podmienkami pozdáva, z čoho sa tešíme. Pochodil si toho viac než dosť, zažil si ty osobne čosi podobné ?

,, Myslím si, že plavci tu majú výborné podmienky na trénovanie. Neviem povedať, že by mi tu niečo chýbalo. Pochodil som už veľa bazénov, no nespomínam si ani na jeden, ktorý by bol spojený aj s hotelom i jedálňou, alebo s posilňovňou."

Na závere sú pripravené kontrolné preteky v šamorínskej bubline a potom už len najkrajšie sviatky roka a zamávame spoločne roku, ktorý už nehceme, aby sa vôbec niekedy opakoval. Ako záver roka 2020 bude vyzerať u teba ?

,,Koniec roka strávim , ako zvyčajne, doma spolu s rodinou. Pevne verím, že budem môcť ísť navštíviť aj príbuzných. Konečne si budeme môcť všetci vydýchnuť a nazbierať sily do nového roka."


Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

V poslednom zápase v Terste rozhodoval 3x VAR, po prehre s Izraelom sme obsadili ôsme miesto

Včera

S výnimočnou osobnosťou nášho vodnopólového života Ing.Štefanom Bottlikom o živote, vodnom póle a všeličom inom

Včera

Po tesnej prehre s Kazachstanom hráme v Terste v nedeľu o konečné 7.miesto

23.1.2021

Tlačová správa VSPL

23.1.2021

Naše vodnopólové reprezentantky si na OH v Tokiu nezahrajú. Rozhodla o tom vysoká prehra s Gréckom!

22.1.2021

Príhovor prezidenta SPF Ivana Šuleka ku covidovej situácii a plánom v roku 2021

22.1.2021

Kluby, dôležitý oznam!

21.1.2021

Na koniec skupinových bojov vysoká prehra s domácim Talianskom

21.1.2021

Odveta za Budapešť v Terste našim vodným pólistkám proti Francúzsku nevyšla

20.1.2021

S Holandskom prehra v Terste navlas podobná tej z Budapešti

19.1.2021

Štart kvalifikácie o OH v Tokiu už dnes, pred odchodom nečakané problémy našich vodných pólistiek

19.1.2021

Uznesenie vlády zo 17.januára 2021

19.1.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK