logologo_small

Naše mladé talenty, dnes s najlepším vodným pólistom v U17-tke Adamom Berlanským

piatok, 13.11.2020|Posledná aktualizácia 13.11.2020 14:20

V závere tohoto týždňa sa v našej rubrike ,, naše talenty " vydáme spoločne k domácemu vodnopólovému dianiu. Tentoraz vám predstavíme najlepšieho vodného pólistu na Slovensku za rok 2019 v kategórii U17 Adama Berlanského, rodáka z Piešťan, ktorý hráva v čiapočke 15-násobného majstra Slovenska KVP Nováky.

S Adamom sme naše rozprávanie začali klasicky, chceli sme vedieť ako sa dostal k vodnému pólu ? ,, S vodným pólom som začal keď som mal šesť rokov. Keďže sa takmer celá moja rodina pohybuje na kúpalisku Eva v Piešťanoch a obaja moji rodičia hrávali vodné pólo, tak bolo od malička jasné, kde asi skončím. Istú úlohu vo výbere športu zohral aj môj starší brat. Keďže tiež chodieval na tréningy, tak ma to tam ťahalo. No a samozrejme aj môj otec, ktorý je ešte dodnes trénerom. K žiadnemu inému športu som nepričuchol tak ako k vodnému pólu, " vraví Adam, ktorý hrá na pozícii ľavého ( streleckého ) krídla. Voda celej rodine učarovala a Adamovi zvlášť, takže v tomto prípade naozaj nebolo čo veľmi riešiť : ,, Je to tak, od malička ma bavilo byť vo vode a plávať a ako som už spomínal, tak celá moja rodina je vodnopólová. Vodné pólo ma zaujalo hlavne tým, že to nie je úplne tradičný šport, ako napríklad futbal, alebo basketbal a od malička ma bavilo." Svoje pôsobenie v čiapočke a v plavkách 181 cm vysoký a 73 kg vážiaci vodný pólista nikdy neľutoval: ,, Je to určite často náročné a je to obrovská drina, no nikdy som neoľutoval, že som sa vodnému pólu začal venovať. Našiel som si mnoho kamarátov a naučil sa veľmi veľa vecí. Isto to hodnotím ako šťastné obdobie v mojom živote."

Náš úspešný mládežník je nielen najlepším v kategórii U17 za uplynulý rok ale v jeho ,, portfóliu " nájdeme nejeden pekný úspech, koniec-koncov bol dva razy bronzový v extralige mužov, dokonca 3x bol tretí v Slovenskom pohári, nezabudnime ani na kategóriu juniorov a kadetov, v sezónach 2017/2018 a 2018/ 2019 sa stal majstrom Slovenska: ,, Najviac pyšný som asi na účasť na ME U17, ktoré boli minulý rok v gruzínskom Tbilisi, ale samozrejme, som rád za všetky medailové úspechy, ktoré sme dosiahli spolu s chlapcami z Novák alebo z Piešťan." Úspechov je naozaj viac ako dosť, vydareným bol najmä rok 2019, ktorý mu vyšiel na výbornú a stal sa najlepším hráčom vo svojej kategórii na Slovensku : ,, Bol to veľmi dobrý rok. V extralige mužov sme mali veľmi mladé mužstvo, no dokázali sme hrať vyrovnané zápasy, či už so Sláviou UK Bratislava alebo s ŠK Hornets Košice. Čo ma trochu mrzí, že nám vždy v týchto zápasoch niečo chýbalo a väčšinou sa nám ,,podarilo" ich prehrať. Nakoniec sme sa stretli v sérii o tretie miesto s Modrými Drakmi, kde sa nám zo začiatku veľmi nedarilo a prehrávali sme už 0:2 na zápasy, no nakoniec sa nám to podarilo otočiť a mohli sme sa radovať z bronzu. Tiež sme s Novákmi vyhrali v juniorke a podarilo sa nám vyhrať aj kadetskú ligu. No a v neposlednom rade sme sa kvalifikovali na ME U17. Boli sme na kvalifikácii v Manchesteri a potom aj na samotných majstrovstvách Európy v Tbilisi. Rok to bol vaic ako zaujímavý, " vraví Adam. A ak by mal možnosť on sám udeliť v kategórii U17 víťazné ocenenie, pre koho by sa rozhodol ? ,, Myslím si, že by si to zaslúžili viacerí chlapci, no ak by som mal povedať konkrétne mená, tak by to bol jeden z dvojice mojich spoluhráčov - Patrik Tisaj, Adam Šimkovič, alebo Mišo Varga z Košíc."

Trénerom v mužstve KVP Nováky je naša vodnopólová veličina, ktorú vodnopólovej verejnosti hádam ani netreba predstavovať, meno Peter Nižný hovorí za všetko. Ak už hovoríme o samotných tréneroch, na ktorých si Adam rád spomína ? ,, V Piešťanoch som začínal v prípravke u Roba Žáka, od ktorého som sa neskôr posunul k ocinovi Martinovi a s ním som to potiahol vlastne až do 15 - tich rokov, kedy som odišiel do Novák. Tu samozrejme treba spomenúť Petra Tkáča, ktorý mi dal hneď prvý rok príležitosť u mužov. Neskôr sa stal trénerom nováckeho Áčka Peter Nižný, ktorý je trénerom doteraz. Tiež by som spomenul aj Vladka Prelovského, s ktorým sme väčšinou chodili na kadetské súťaže." Áno, jeho otec je Martin Berlanský, ktorý je trénerom A-mužstva v extralige mužov KVP Kúpele Piešťany. Je téma vodného póla doma každodennou debatou ? ,, Nepovedal by som, že na dennej báze, no určite je to jedna z najčastejších a najdiskutovanejších tém u nás doma. Najčastejšie sa rozprávame o zápasoch, ktoré sme odohrali. Samozrejme, ocino je asi môj najväčší kritik, ale vždy sa mi snaží poradiť a rád ho vypočujem."

Úspešnému gymnazistovi, ktorý navštevuje gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi sa darí skĺbiť školu a tréningy i keď je to podľa neho občas náročné, ale ako vraví, dá sa to. Chce zmaturovať a dostať sa na vysokú školu. Ak už sme pri škole, ako vyzerá jeho denný program ? ,, Môj denný program je v súčasnosti veľmi ovplyvnený pandémiou koronavírusu. Je to väčšinou tak, že ráno vstanem a doobeda sedím pri počítači, kvôli online vyučovaniu. Po škole si buď zacvičím, alebo si idem zabehať. Má to však aj svoje výhody, môžem tráviť viac času s rodinou a s priateľkou. Teraz mám čas si aj pozrieť nejaký ten seriál, alebo si prečítať knihu. Tiež rád chodím na prechádzky do prírody, samozrejme, všetko v rámci pravidiel súvisiacich s pandémiu. Dúfam však, že toto šialenstvo sa čo najskôr skončí a že sa čoskoro vrátime do bazéna."

Ako rodák z Piešťan pôsobí v mužstve Petra Nižného, v ktorom pôsobí ďalšia z našich osobností, Juraj Zaťovič, ešte stále aktívny hráč. S prístupom a podmienkami je Adam spokojný : ,, Hrá sa mi tu veľmi dobre, myslím si, že sme veľmi dobrý kolektív a vieme sa navzájom podporiť. Tiež s nami hráva Juraj Zaťovič, čo je určite veľká osobnosť a vie nás mladších usmerniť a poradiť nám."

Má či už vo vode, alebo mimo nej najlepší vodný pólista v U17-tke za rok 2019 nejaký športový vzor ? ,, Veľmi fandím Petrovi Saganovi, ktorý je podľa mňa doslova zjav, vzhľadom na to, čo dokázal. Byť trojnásobným majstrom sveta v cyklistike a sedemnásobným držiteľom zeleného dresu na TdF je niečo neuveriteľné a to ani nevravím o všetkých ostatných jeho úspechoch."

Mladý a ambiciózny chalanisko nám v závere prezradil aj svoj športový sen: ,, Chcel by som raz určite skúsiť vodné pólo v zahraničí a dostať sa s reprezentáciou na nejaké významné podujatie ako MS, ME alebo na olympiádu. S Novákmi by som tiež chcel získať majstrovský titul v mužskej extralige."


Meno: Adam 

Priezvisko : Berlanský

Pozícia: ľavé (strelecké) krídlo

Vek: 18

Váha : 73 kg

Výška : 181 cm

Aktuálny klub a tréner : KVP Nováky, Peter Nižný

Obľúbený klub: Ferencváros Budapešť
Obľúbený tréner : Peter Nižný
Obľúbené jedlo: sviečková od mojej babky
Obľúbený seriál, film : Game of Thrones, Breaking Bad     


Spracoval Patrik Pavelka
Autor Patrik Pavelka
Mohlo by vás zaujímať

Tréner Karel Procházka o víkende v Budapešti: ,, Náš plavec, či plavkyňa na ISL ? Do dvoch, troch rokov! "

Dnes

Naše talenty, dnes s plavkyňou, ktorou je Lillian Slušná

Dnes

Slovenské vodné pólistky vstupujú do šamorínskej „bubliny“

23.11.2020

Nikoleta Trníková a Sabína Kupčová v Oswienčime

23.11.2020

Zomrel profesor Milan Turek, niekdajší dekan pedagogickej fakulty

20.11.2020

Otvorený list, žiadosť o prehodnotenie opatrení

17.11.2020

Tréningová bublina Šamorín, nástupné dni

17.11.2020

Karanténne tréningové centrum pre vrcholový šport v Šamoríne

13.11.2020

Navýšenie v kapitole Športu mládeže s príslušnosťou k SPF a v kapitole Rozvoj talentovaných športovcov

12.11.2020

Naše mladé talenty, dnes akvabel Jozef Solymosy

12.11.2020

Premiér hovoril so zástupcami športu. Vybrané 50 metrové bazény otvorené nebudú

11.11.2020

Naše mladé talenty, dnes s plavkyňou Martinou Cibulkovou

10.11.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK