logologo_small

Naše mladé talenty, dnes s plavkyňou Martinou Cibulkovou

utorok, 10.11.2020|Posledná aktualizácia 10.11.2020 12:40

Miniseriál s našimi mladými talentami pokračuje dnes ďalej, tentoraz s čerstvou narodeninovu oslávenkyňou, plavkyňou Martinou Cibulkovou z Bratislavy. Práve dnes oslavuje členka VŠK UK Bratislava a zverenka trénera Matúša Putalu svoje 17. narodeniny a tak jej pri tejto príležitosti dovoľte zaželať krásny narodeninový deň plný zdravia, šťastia, lásky, úspechov v škole ale aj v bazéne.

S Martinou Cibulkovou sme začali naše príjemné rozprávanie klasicky a to tým, prečo si vybrala práve plávanie za šport ktorému sa chce venovať ? ,, Priznám sa, už od malička ma to bavilo, vo vode som bola ako doma a tak som nevidela dôvod, prečo nie. Skúšala som aj iné veci, športy a podobne, ale plávanie bola vždy priorita a najväčšia záľuba. " A ktoré zo športov naša dnešná oslávenkyňa vyskúšala ? ,,Hrala som basketbal, v škole som mala vybíjanú a tiež som skúsila aj moderné ale aj folklórne tance." Vráťme sa však spoločne predsa len k plávaniu, v ktorom zo štýlov sa Martina cíti ako ryba vo vode a ktorý pre zmenu nemusí ? ,, Mojou srdcovkou je 200 metrov kraul a taktiež mám veľmi rada kraulovú 100 - vku. V tom kraule sa cítim predsa len najlepšie. Ťažko povedať, ktorý zo štýlov nemusím. Sú to také fázy, niekedy prsia, niekedy znak. Asi záleží na tom, ako sa vyspím. " Dokáže sa dobre vyspať a podať výkon na ktorý je náležite hrdá a pyšná a to sa, samozrejme, odzrkadlí aj v získavaní pekných ocenení, ktorých pomaly ale isto pribúda : ,, Úprimne, hrdá som asi na všetky. Či už je to prvá medaila na majstrovstvách Slovenska, kvalifikácia na EYOF, alebo prvé miesto na medzinárodných pretekoch V4. Z tých posledných som pyšná na výkon našich štafiet na ME a na MS juniorov, kvalifikáciu na ME seniorov v škótskom Glasgowe a na prekonaný juniorský rekord na 200 metrov kraul, čo bol aj B limit na ME 2020 v Budapešti, takže to ma naozaj veľmi potešilo." 

Na takéto výkony sa človek musí v tak mladom veku riadne koncentrovať, kto alebo, čo dokáže čerstvú 17- ku pred pretekmi najviac ovplyvniť ? ,, Ja a moje nervy. Všetko to záleží na tom, ako sa nastavím a či si dostatočne verím. Samozrejme, sú tu aj veci ako zlá strava, alebo zlý spánok a to tiež dokáže nepekne ovplyvniť výkon, no najviac si to viem pokaziť resp. vylepšiť vždy ja sama, " hovorí skromne Martina. Mimoriadne dôležité je teda to, ako sa na preteky nastaví fyzicky a najmä psychicky, veľký boj sa častokrát odohráva v hlave. Má nejakú filozofiu, ktorej sa dokáže držať ? ,, Mám ich aj viac, tiež to záleží na tom, ako sa zobudím a v akej som nálade. Vždy si pripomínam, že mojím najväčším protivníkom je môj čas, ktorý chcem prekonať. Taktiež si hovorím, že to robím pre seba a to ma tak mentálne posúva." Áno, psychika je mimoriadne dôležitá a najmä pred samotnými pretekmi. Kto sa u nej stará o dostatočnú pohodu ? ,, Áno, je to tak. Psychika je na pretekoch veľmi dôležitá. Všetko je to o nastavení. Človek môže mať natrénované na svetový rekord, no keď si neverí a bude sa podceňovať, nič z toho nebude. U mňa sa o pohodu starajú všetci naokolo, myslím rodičov, trénera, mojich spoluplavcov. V dobrom kolektíve to ide ľahšie. Nakoniec sa však aj tak musím spoľahnúť len sama na seba. Nikto to za mňa neodpláve a nikto ani nenastaví moju hlavu na požadovaný výkon." 

Nie len na preteky treba byť dostatočne pripravený, ale istý výkon je treba podať aj v škole, preto nás zaujímalo, ako dokáže v dnešnej dobe mladá plavkyňa, ktorá toho musí predsa len veľa naplávať skĺbiť školu, tréningy, sústredenia, reprezentačné výjazdy ? ,, Škola je komplikovaná. Študujem na osemročnom gymnáziu Bilíková v Bratislave. Myslím si, že zatiaľ sa mi darí dobre. Zvládam sa učiť a známky si držím, takže si nemôžem sťažovať. Je to však komplikované skĺbiť s tréningami, pretekmi, poprípade sústredeniami. Na všetko je málo času. Ale je to len o zvyku. Najprv sa mi to zdalo nereálne, ale teraz už lepšie fungujem, keď som v jednom kole. Mám v tom akýsi systém, ktorý mi vyhovuje, " vraví Martina, ktorá sa posledný rok nachádza v kategórii juniorov a postupne sa posúva vyššie. A ako vyzerá jej obyčajný nekaranténny deň ? ,, Veľmi jednoducho. Ráno vstanem, idem na tréning kde si poplávem a potom rýchlo do školy. Po škole sa zastavím u maminy v robote, kde si porobím veci do školy, naučím sa a zasa na tréning. Po tréningu prídem domov, užijem si večeru, poprípade ešte dokončím veci do školy a idem spať. A zasa znova a znova." 

Nie je bez zaujímavosti, že u Cibulkovcov sa športuje naozaj naplno, veď jej brat hráva hokej a preto sme chceli vedieť ako sa obaja dopĺňajú a kto vlastne doma vyhráva ? ,, Tak ono je to ťažké s ním, dopĺňame sa rôznymi zápachmi, asi. Ja chlór a on hokejový výstroj. Okrem toho je to celkom podobné. Obaja makáme a snažíme sa na max. Občas on príde na moje preteky a povzbudí ma, občas ja prídem na jeho zápas. Je to ťažké skombinovať, keďže sa nám zápasy a preteky často prelínajú. No držíme si palce, ja dúfam, že padne gól do súperovej bránky a on dúfa, že padne ten čas." Ako sme už neraz v našich predstaveniach mladých talentov prezradili, mladí športovci by dnes mali mať aj isté vzory, ktoré ich motivujú byť neustále lepšími, nielen čo sa týka športovej stránky, ale aj v súkromí. V angažovaní sa pomoci slabším, v pomoci deťom, v podpore tých, ktorí to dnes najviac potrebujú, vidieť a byť videný, ale aj žoviálny, vtipný. Kto je pre Martinu takým športovcom ? ,, Plaveckých vzorov mám viac. Plávať ako Katinka Hosszu je sen, najmä tak dlho. Udržať sa na vrchole tak dlho nie je jednoduché a úprimne, ju v tom obdivujem. Medzi také moje vzory patrí aj Sarah Sjöstrom, alebo Caeleb Dressel. Mám však aj taký športový vzor a tým je Peter Sagan. Nie je to síce plavec, ale páči sa mi ako sa dokázal vyšplhať na vrchol a udržal sa tam. Taktiež je to športovec zo Slovenska, takže je tam istá národná náklonnosť."

Celá Martinina snaha by mala, nepochybne, niekde vyústiť a tak sme chceli vedieť, o čom naša nádejná mladá plavkyňa sníva ? ,, Hlavný cieľ je olympiáda. Okrem toho sa však chcem hlavne zlepšovať. Dosiahnuť svoje maximum a byť s tým spokojná. Avšak, rada by som sa dostala medzi Top 16, alebo Top 8 na ME, alebo na MS seniorov, dobré umiestnenie na takomto podujatí by som isto chcela dosiahnuť." A čo by sme v závere mohli ešte na Martinu prezradiť ? Nuž nemá rada kyslú kapustu, ale je priateľská a empatická, pomimo plávania rada číta knihy a píše, neodolá ani dobrému seriálu. Nemá rada upratovanie a nemčinu a zbožňuje pizzu Hawaii. Ešte predtým ako si v závere pozriete jej pár NAJ mi dovoľte jej poďakovať za rozhovor a zaželať veľa šťastia a dobré nasmerovanie vetra do plachiet. Držíme palce.

Pár NAJ Martiny Cibulkovej

Obľúbený film : Harry Potter, to je taká srdcovka
Obľúbený seriál : je vždy ten, ktorý aktuálne pozerám
Obľúbené jedlo : najradšej mám pizzu a kebab a nikdy nepohrdnem dobrým
pomarančovým džúsom
Obľúbená hudba : počúvam všetko, no medzi obľúbené skupiny patrí isto
Imagine Dragons
Obľúbený bazén : s bazénmi je to ťažké, plavé sa mi dobre takmer
všade, ale z tých domácich mám najradšej Pasienky a celkovo sa mi
najlepšie plávalo v Györi a v Budapešti
Obľúbený tréner : je môj tréner, teda Matúš Putala
Obľúbený klub : je tiež môj klub, VŠK UK
Obľúbený športovec : asi nemám, každý z nás maká najviac ako vie a
snaží sa prekonať sám seba, čo je podľa mňa veľmi chválihodné
Moja najlepšia vlastnosť : asi empatia a z pohľadu trénovania pracovitosť
Moja najhoršia vlastnosť : tvrdohlavosť a ťažko si priznávam chyby, no pracujem na tom
Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Tréningová bublina Šamorín, nástupné dni

17.11.2020

Na každom športe záleží!

21.10.2020

Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP 2020 sa nakoniec už neuskutoční (ani v treťom termíne)

15.10.2020

Prezentácia NTOC v Šamoríne

14.10.2020

Plavci bojujú o rovnaký prístup, Ivan Šulek: Trpíme dvakrát!

13.10.2020

Jarná cena Žiliny 2020 a SPF Slovenský pohár družstiev a jednotlivcov

13.10.2020

Štartuje Jarná cena Žiliny 2020

9.10.2020

Spomienky na OH v Sydney 2000 ? Zimomriavky stále, najlepšia olympiáda!

5.10.2020

Jarná cena Žiliny 2020, informácia o štartovnom

5.10.2020

Uskutoční sa plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP 2020 nakoniec v treťom termíne?

3.10.2020

Ivana Lange: ,, Na Slovensku sa o každý jeden talent musíme starať ako o vzácnu kvetinku"

3.10.2020

Najlepšia slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková zarezáva vyše mesiaca v novom pôsobisku za oceánom

3.10.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK