logologo_small

Naše mladé talenty, dnes synchrozinované plávanie s Chiarou Diky

pondelok, 09.11.2020|Posledná aktualizácia 09.11.2020 15:06

Pred pár dňami bola súčasťou relácie Tipos talent týždňa, v ktorej počas štyroch minút mala možnosť odprezentovať sa a predstaviť všetkým navyše tak krásny, ale náročný šport, akým synchronizované plávanie nepochybne je. Chiara Diky má 16 rokov a synchronizovanému plávaniu sa venuje už 11 rokov. Dnes si spoločne v našom miniseriáli Chiaru predstavíme.

,,Chiara robí náhradníčku pre seniorský pár, ktorý sa pripravuje na olympijskú kvalifikáciu a sama viac-menej v juniorskej kategórii pracuje na disciplínach sólo, pár, tím a kombo a je veľmi všestranná, vie sa zapojiť. Je veľmi disciplinovaná a tvrdá na seba, nemá rada keď jej niečo nejde, ale nevzdáva to. Ten boj väčšinou vyhráva a nakoniec nájde spôsob ako sa zlepšiť a posunúť dopredu" prezradila o našom mladom talente reprezentačná trénerka Nora Szauder vo videu, Tipos talent týždňa.

Ako sa vlastne Chiara Diky dostala k tak náročnému, ale krásnemu športu akým je synchronizované plávanie? 

,,K synchronizovanému plávaniu som sa dostala úplnou náhodou. Už od štyroch rokov som chodila na plávanie, ale keď si môj tréner všimol, že viac času trávim pod vodou ako nad vodou a mňa plávať od kraju ku kraju veľmi nebavilo, tak nám odporúčal ísť na nábor akvabeliek. Moja mamina neváhala a onedlho sme išli na nábor. Ani sme tomu neverili, ale ako jedinú ešte s jedným dievčatkom nás vybrali do vyššej skupiny. Veľmi ma tento šport zaujal tým, čo všetko sa dá vo vode robiť. Vyzeralo to veľmi náročne, ale na druhej strane to bolo niečo, v čom som si vedela samú seba predstaviť" začala Chiara naše príjemné rozprávanie. 

Skúšala popri synchronizovanému plávaniu aj iné športy? 

,,Keď som mala tri roky, chodila som do folklórneho súboru do bývalého PKO. Chodila som tam do mojich piatich rokov, takže som sa popri tomu venovala aj plávaniu. No už keď som začala robiť synchronizované plávanie, ktoré som mávala 5x do týždńa, musela som sa rozhodnúť len pre jeden šport a bolo to práve synchro." Sama vraví, že synchronizované plávanie je jej život a v inom športe si samú seba snáď ani nevie predstaviť: ,,Je to predovšetkým odhodlanie a trpezlivosť, ale najlepší pocit je, keď prekonám samú seba, dosiahnem svoj cieľ a všetci naokolo sú spokojní s mojím výsledkom a ja som sama na seba hrdá, čo som dokázala." S množstvom driny na tréningoch sa spája aj chuť predstaviť sa na pretekoch, zasúťažiť si, ukázať sa v čo najlepšom svetle. 

Na čo je doteraz Chiara zo svojich úspechov najviac hrdá? 

,,Som pyšná na všetky moje doterajšie úspechy. Aj ako staršia žiačka, juniorka, či seniorka. Najviac som ale pyšná na Comen cup 2019 v kategórii starších žiakov, kedy som sa po prvýkrát dostala so sólovou zostavou do finále. Taktiež som mala možnosť po prvý raz ako 15-ročná súťažiť v kategórii seniori s mojou sólovou zostavou na Svetovej sérii v španielskej Barcelone a v juniorskej kategórii som reprezentovala SR na MEJ v Prahe 2019. Spolu s dievčatami sme boli na MS 2019 v Južnej Kórei a na MS mladších juniorov 2019 v Šamoríne, kde sme sa s našou kombinovanou zostavou prebojovali až do finále." 

Chiara navštevuje osemročné gymnázium na Tilgnerovej ulici v Bratislave a v škole nemá žiadne problémy. Nás zaujímalo, ako sa jej darí spojiť štúdium s tréningami, ktoré sú mimoriadnym drilom a je známe, že akvabely musia tráviť vo vode množstvo hodín: ,,Do spomínanej školy chodím už od 1. ročníka a zatiaľ som spokojná s tým ako to zvládam. Veľmi si vážim aj to, ako mi učitelia umožňujú vynechávať školu, keď sú reprezentačné sústredenia, či súťaže. Viete, zo začiatku to bolo náročné, ale teraz si to už viem všetko dopredu naplánovať. Keď mám sústredenia, viem učivo rýchlo dobehnúť, keďže mám aj úžasné spolužiačky, ktoré mi hneď všetko posielajú, za čo si ich veľmi vážim. Písomky si hneď po príchode dopisujem, alebo sa s učiteľmi dohodnem, kedy by som si ich mohla napísať. Možno to bude teraz ťažšie, keďže som na strednej škole, ale ja sa budem snažiť to zvládať tak dobre, aby som sa synchru aj škole mohla venovať naplno." 

Podobne ako ďalšie mladé talenty, aj naša Chiara má vo svojom repertoári športovcov, ktorí sú jej vzorom a ktorým by sa chcela podobať:

,,Môj veľký vzor v synchre je Jacqueline Simoneau z Kanady. Jej charizma, ktorou zostavu prezentuje je neopísateľná a veľmi sa mi páči ako si každú sekundu pred publikom vychutnáva. Mám aj ďalšie vzory a aj z rôznych iných športov." Ak už hovoríme o vzoroch, možno sa tam nájde aj niekto zo sveta gymnastiky, koniec - koncov, aby zvládala krkolomné zostavy je nutné absolvovať aj niečo práve zo spomínanej gymnastiky a možno aj baletu? ,,Keďže synchronizované plávanie je spojenie viacerých športov dohromady a to gymnastiky, baletu a plávania, musíme sa popri synchru venovať aj tomu. Plávame kondične, raz do týždňa mávame gymnastiku, počas leta sme mali hodiny tanca a ja chodím aj na súkromné hodiny baletu, ktoré mi veľmi pomáhajú v mojej prezentácii, ladnosti pohybov a samotnom držaní tela." 

A koľkokrát týždenne Chiara trénuje? ,,Trénujem cca 30 hodín týždenne, pretože mám aj tréningy navyše kde sa súčasne so seniorkami ako náhradníčka ich dua pripravujem na kvalifikáciu na OH. Venujem sa skoro všetkým zostavám, ale hlavne pracujem na sólových a párových. Zdokonaľujem sa stále vo veľa veciach, ale hlavne pracujem na výbušnosti, ostrosti a prejave, pretože keď idem celú zostavu, musím ju ísť naplno od začiatku až do konca." 

Vo svojich 16-tich rokoch je ambiciózna, cieľavedomá, vytrvalá, ale aj sebakritická. Navyše nám prezradila, že na každom tréningu sa snaží urobiť čo najmenej chýb, ale nie vždy má najlepší deň. Nemá veľmi rada ak jej niečo na tréningu nejde, alebo sa jej nedarí, ale nakoniec sa cez to vie nejako preniesť. A čo by chcela vo svojej kariére dosiahnuť a o čom sníva ? ,,Mojim najväčším snom je pravdaže účasť na OH, keďže to je pre športovcov vždy tá najvyššia méta. Už tým, že mám tú možnosť trénovať s dievčatami Naďou Daabousovou a Dianou Miškechovou, ktorých cieľom je kvalifikovať sa na olympiádu v roku 2021 v Tokiu, tak už teraz som k tomu o niečo bližšie."  

Spracoval Patrik Pavelka
Autor synchro
Mohlo by vás zaujímať

Tréningová bublina Šamorín, nástupné dni

17.11.2020

Naše mladé talenty, dnes akvabel Jozef Solymosy

12.11.2020

Naše akvabely Naďa a Diana o týchto dňoch : ,, Myslíme pozitívne, máme pred sebou cieľ, ktorého sa pevne držíme!"

2.11.2020

Na každom športe záleží!

21.10.2020

Plavci bojujú o rovnaký prístup, Ivan Šulek: Trpíme dvakrát!

13.10.2020

Spomienky na OH v Sydney 2000 ? Zimomriavky stále, najlepšia olympiáda!

5.10.2020

Pondelkové stretnutie u splnomocnenca vlády pre šport

24.8.2020

Informácie pre členov SPF o víruse COVID 19 - Aktualizované o novinky!

19.8.2020

Aktualizovaný rozpis tréningov našich reprezentantov v Bratislave

22.5.2020

Ideme do vody!

7.5.2020

Ako ďalej ?

11.5.2020

Preloženie ME v plávaní na budúci rok, prezident Šulek: ,, Správny krok!"

6.5.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK