Tamara Dubná je prvým talentom v novom roku 2021, ktorý vám radi predstavíme a nadviažeme tak na úspešný seriál z minulého roka, ktorý ste si u nás obľúbili. Mladá vodná pólistka z Topoľčian sa ocitla začiatkom roka 2021 v reprezentačnom výbere trenéra Milana Henkricha, ktorý zabojoval v talianskom Terste o postup na OH do Tokia. Našim vodným pólistkám sa na tomto podujatí nedarilo a nakoniec nezískali ani bod, no Tamare účasť v tíme a samotná atmosféra dali do budúcna veľmi veľa. Na kvalifikáciu o OH mohlo odcestovať celkovo 14 hráčok, hrať mohlo len 13, takže naša mladá a nádejná hráčka bola v pozícii náhradníčky, no všetko naokolo vnímala mimoriadne intenzívne.
Ako si sa dostala k vodnému pólu? Kto ťa k tomu športu doviedol?
Od piatich rokov som chodila na tanečnú, potom som si pridala hádzanú a futbal. Avšak, po odporúčaniach ortopéda, keďže som mala dosť veľké problémy s chrbticou, som musela tieto športy ukončiť a začať plávať. Po necelom roku ma prestalo baviť plávať len hore-dole :), začala som chodiť na vodné pólo, pretože moja trénerka plávania Zuzka bola úspešná vodnopólistka. A tiež ma to vždy ťahalo ku kolektívnym športom.
Ktorý súťažný ročník bol pre teba zatiaľ najpamätnejší?
Určite to bola sezóna 2018/2019, kedy ako kapitánka žiačok klubu Pirana, sme sa stali majsterkami Slovenska a v súťaži kadetiek sme sa stali vicemajsterkami krajiny. V tejto sezóne som sa ako reprezentantka Slovenska v kategórii U15 zúčastnila majstrovstiev Európy v ruskom Kirishi. A za tieto úspechy som bola ocenená druhým miestom v kategórii jednotlivcov v ankete Športovec roka v Topoľčanoch a prvým miestom v kategórii kolektívov.
Zúčastnila si sa i majstrovstiev Európy v Rusku. Ako sa ti darilo?
V Rusku sme sa zúčastnili spomínaných majstrovstiev v kategórii pätnásťročných. Ja som vtedy mala 13 rokov a bola som veľmi šťastná, že som sa dostala do reprezentácie aj spolu s mojimi dvomi staršími spoluhráčkami z klubu. Prvýkrát som mala možnosť zúčastniť sa takéhoto podujatia. Hrala som v základnej zostave. Bola to pre mňa veľká skúsenosť a snažila som sa zo všetkých síl bojovať a hrať čo najlepšie. Obsadili sme 10. miesto spomedzi 12 tímov.
Celý rok 2020 i začiatok roka 2021 bol a je poznačený koronou. Ako si trénovala?
Na jar po uzatvorení plavárne to bolo pre mňa veľmi ťažké, keďže voda je môj život. Voda mi veľmi chýbala. Trénovala som teda doma individuálne (beh a posilňovanie). Pridali sa potom aj on-line tréningy zamerané na posilňovanie celého tela. Takto som fungovala až do júna, kedy sa otvorila plaváreň a kúpalisko a my sme začali opäť naplno trénovať vo vode. Celé leto som trávila na tréningoch na kúpalisku alebo na Duchonke, kde sme mali vo vode postavené ihrisko. Všetko sa zas opäť zastavilo v októbri a vo vode sme skončili. Vrátila som sa zas k individuálnym tréningom doma a neskôr k tréningom so spoluhráčkami v posilňovni v šesťčlenných skupinkách. No a na konci novembra som mala šťastie a mohla som skočiť „do vody“ v Šamoríne, kde ma vybrali trénovať so ženskou reprezentáciou, ktorá sa pripravuje na kvalifikačné zápasy na Olympijské hry do Tokia.
Plavárne sú dlhodobo zatvorené, fungujú len jednotlivé bubliny, do akej miery ti chýba voda?
Áno, voda mi veľmi chýba. Toto obdobie je pre mňa veľmi náročné a myslím, že väčšine z nás tiež chýba. Chýba mi to každodenné ranné vstávanie o piatej na ranné tréningy, chýbajú mi tie svalovice a padnutia do postele po večerných tréningoch, kedy ma okamžite „vypne“. Chýbajú mi spoločné turnaje z ligy, z ktorých mám extrémne veľa zážitkov a smiechu. Taktiež mi chýba ten adrenalín zo zápasov a v neposlednom rade aj náš kolektív, s ktorým sa dokážeme potiahnuť aj keď už nám v zápasoch niekedy dochádzajú sily.
V závere roka si so ženskou reprezentáciou bola „v šamorínskej bubline“. Koľko dní si tam strávila, ako prebiehali tréningy a vôbec, ako vyzeral tvoj deň?
V bubline v Šamoríne som bola od 26. novembra do 10. decembra. Bola som veľmi šťastná, že som sa tam dostala trénovať ako najmladšia a mala som možnosť získať nové skúsenosti. Ráno o šiestej sme mali plavecký tréning, po ňom nasledovali raňajky a o jedenástej začal suchý tréning. Po ňom sme ďalšie dve hodiny strávili v bazéne, kde sme trénovali presilovky, osobné súboje a rôzne kruhové cvičenia. Nasledoval obed, po ňom krátky oddych a zas tréningy – hodinu v posilňovni a hodinu a pol v bazéne. Spoločne sme sa navečerali, niektoré sme ešte absolvovali pobyt v kryokomore, ďalšie zasa masáž. A takto to išlo každý deň, rovnako aj počas môjho druhého pôsobenia v bubline od 15. do 20. decembra.
Ako si reagovala keď si sa dozvedela, že ideš s reprezentáciou bojovať do talianskeho Terstu ? Ty si bola v pozícii náhradníčky, že ?
Bola som veľmi šťastná, že som sa dokázala v takomto mladom veku dostať na takúto významnú súťaž. Odcestovalo nás 14 hráčok, mohlo nás hrať len 13, takže som bola náhradníčka. Bola som aj tak veľmi šťastná, že som sa tam dostala a mohla som to všetko vidieť naživo.
V Talianskom Terste sa nám nakoniec nedarilo tak, ako by sme si to predstavovali. Prehrali sme vo všetkých zápasoch. Čo ti tento turnaj dal do budúcna a čo si si z neho pre seba odniesla ?
Mohla som si vyskúšať ako to funguje v starších kategóriách a mohla som si pozrieť hru kvalitných súperov, proti ktorým sme nastúpili. Celá príprava v Šamoríne mi dala veľa skúsenosti, či už to boli presilové hry, alebo celkovo hra so staršími hračkami.
Budeš sa ďalej venovať vodnému pólu po tom ako sa život aspoň trošku začne vracať do normálu, alebo sa tvoje kroky budú uberať iným smerom ? Ak áno, kam máš namierené ?
Budem sa určite venovať vodnému pólu, mám pred sebou ešte veľké ciele, ktoré chcem dosiahnuť.
Čo by si chcela s vodným pólom dosiahnuť ty ?
Ako som už spomínala vyššie, chcem toho ešte veľa dosiahnuť . Myslim si, že snom každého športovca je dostať sa na Olympijské hry. Ale ešte predtým, aby som na to bola dostatočne pripravená, chcem hrať za zahraničné tímy ako sú napr. v Taliansku, v Grécku, v Španielsku, či v Maďarsku, kde je to vodné pólo predsa len oveľa kvalitnejšie. V dospelosti by som sa chcela tým živiť .
Čo si si priala do roka 2021?
Osobne si želám najviac zdravie. Samozrejme, aby sa čo najrýchlejšie otvorili bazény, aby som mohla robiť to, čo ma baví a plniť si svoje sny. Želám si veľa šťastia a úspechov pre náš klub v súťažiach, ale aj v rámci reprezentácie Slovenska. Prajem si, aby sa všetko čoskoro vrátilo do normálu a mohla som sa tešiť z každej chvíľky v bazéne.