logologo_small

Naše mladé talenty, dnes vodné pólo a v hlavnej úlohe Anastasija Halocká

pondelok, 21.12.2020|Posledná aktualizácia 21.12.2020 12:43

Pomaly ale isto sa blíži záver tohoto roka a v našom seriáli ,, Naše talenty " vám radi predstavíme do konca roka jednu vodnú pólistku a jednu plavkyňu. Náš smer dnes naberieme do vodnopólového klubu Červená hviezda Košice a predstavíme vám Anastasiju Halockú, šikovné 17-ročné krídlo, ktoré 17-tku oslávilo 11.novembra. Nastinka už má za sebou dokonca pôsobenie v zahraničí a to v Taliansku. Zahrala si v dvoch kluboch, ale zahrala si aj za mládežnícke reprezentácie a dosiahla s nimi pekné úspechy, dokonca v šamorínskej bubline si zatrénovala v dvoch turnusoch so ženskou reprezentáciou Slovenska, ktorá sa pripravuje na januárovú kvalifikáciu v talianskom Terste o postup na OH, ktoré sa budúci rok konajú v Tokiu. Poďme teda za Nasťou.

Nasťa, ako si ty spomínaš na svoje vodnopólové začiatky ?

,, Asi v siedmich rokoch som prišla na tréning na plaváreň v Košiciach. Boli sme rozdelení do skupín začiatočníci a pokročilí. Ja som, samozrejme, začínala v začiatočníckej skupine. Asi po dvoch týždňoch ma hneď presunuli do skupiny pokročilých, lebo sa mi veľmi darilo. Zo začiatku sme iba plávali, tak som si myslela, že bude možno zo mňa raz plavkyňa. Ale v jeden deň na tréningu ,,prišli" aj lopty aj brány. Bola som prekvapená, že také niečo existuje. Od toho dňa som si povedala, že načo plávanie, keď vodné pólo je oveľa väčšia zábava. Žiadny iný šport som nerobila, keďže som sa stále sústreďovala práve na vodné polo. K tomuto ma priviedla mamka, keďže ona bola plavkyňa a myslela si, že aj zo mňa bude. "

Komu by si odporúčala túto hru a ako ju ty vnímaš ? Je vodné pólo náročné ?

,, Určite by som odporúčila vodné pólo tomu, kto má rád kolektívny šport a hlavne chuť športovať. Niekedy, podľa mňa, sa to ženské vodné pólo neberie tak vážne ako to mužské a pritom je oveľa tvrdšie. "

Na ktorý z tvojich úspechov si najviac pyšná ?

,, Pre mňa najväčším úspechom sú všetky šampionáty kde som bola nominovaná a to Novi Sad 2017 s U17-tkou, Volos 2017 s U20-kou a Volos 2019 s U17-tkou. Ale taktiež aj výhra nad Maďarskom vo Volose 2019. Som na to pyšná, pretože som dostala takúto veľkú možnosť reprezentovať Slovensko a tým pádom hrať proti veľmi kvalitným družstvám. "

Pod týmito peknými úspechmi je isto aj pár trénerských podpisov. Kto sa pod to podľa teba najviac podpísal ?

,, Mojím prvým trénerom bol pán Kramár, pri ktorom som sa naučila plávať a nejako udržať tú loptu na ruke. Ďalej, keď som hrala s chlapcami za 11 ročných, bol mojím trénerom pán Varga, s ktorým sme získali aj tituly. Taktiež ma trénoval aj pán Komjáthy a pán Szabolcs Eschwig-Hajts. Od roku 2014 ma trénuje olympijská víťazka z Atén v čiapočke Talianska Cinzia Ragusa, s ktorou mám dobrý vzťah a môžem sa na ňu spoľahnúť. Myslím si, že každý z nich robí svoju prácu najlepšie ako vie a ďakujem im, že ma naučili veľa vecí. "

Čo je tvoja najsilnejšia stránka ? A aká osobnostná ?

,, Mojou silnou stránkou je tá plavecká. Mám veľa naplávané. V tej osobnostnej by som povedala, že som cieľavedomá a nevzdám sa, ak sa mi niečo nepodarí. Trpezlivosť je moja slabá stránka. Musím mať všetko rýchlo spravené aj keď mám na to veľa času. "

Tréningov, sústredení je viac než dosť, teraz si spoločne so ženskou reprezentáciou absolvovala s krátkou pauzou dva turnusy v bubline v Šamoríne. Ak sa podarí a tréneri ťa nominujú,budeš Slovensko reprezentovať na januárovej kvalifikácii v talianskom Terste kde sa hrá o postup na OH. Ako sa ti to celé darí zladiť so školou ?

,, Do školy chodím v Košiciach na bilingválne gymnázium. Zatiaľ to zvládam dobre, aj keď je toho veľmi veľa. Učitelia teraz chcú napísať veľa písomiek, stále skúšajú a niekedy je to až na nervy. Pokiaľ je stále to dištančné vyučovanie, nevymeškám veľa hodín a to ma teší. Nechcela by som doberať toľko učiva. Učitelia mi vychádzajú v ústrety, tak niekedy mám toho menej. "

Ako vyzerá taký tvoj obyčajný deň ?

,, Teraz na sústredení môj deň vyzeral tak, že ráno o 6 sme mali tréning, potom som mala online vyučovanie a znova ďalší tréning o 11. Poobede väčšinou spím a o 16:30 hod idem na ďalší tréning. Mimo sústredenia som väčšinou doma, pozerám nejaký seriál, alebo film a tiež pomáham mamke. Občas chodím s kamarátmi von."

Máš nejaký vodnopólový vzor ? A čo nejaký ten vodnopólový sen ?

,, Môj najväčší vzor je španielská hráčka Annie Espar. Motivuje ma v dosahovaní cieľov, lepších výsledkov a prekonávaní prekážok. Rada by som si s ňou zahrala v jednom tíme, aby som od nej mohla získať nové skúsenosti. Najväčší cieľ je sa dostať na Olympijské hry. To je asi môj najväčší sen."

Vo vode, či už na tréningoch, alebo v zápasoch sa toho udeje vždy viac, ako by sa malo. Zažila si ty osobne nejakú kurióznu príhodu ?

,, Vo Volose 2019 sa nám stala taká príhoda. Ubytovali sme sa a pripravovali na tréning. Zrazu sme počuli ako niekto kričal z nejakej izby. Boli to naše trénerky. Hneď sme pribehli, že čo sa stalo ? Hlavná trénerka vybehla z izby s krikom, že niečo je v kúpeľni a uteká to. My sme si mysleli, že sa jej to iba zdalo. Avšak, hneď na to vybehlo druhá trénerka, že našla veľkého švába. Hneď sme vedeli, že ich tam bude viac. Neboli sme ani vybalené a okamžite sme vymenili hotel. Bol to taký nepríjemný zážitok."

V už tak mladom veku si pôsobila dva roky v Taliansku, v krajine, ktorá je vodnopólovo na vysokej úrovni, u mužov, ale aj u žien, čo ti to dalo a ako si tam dokázala sama fungovať ? 

 ,, Dalo mi to veľa. Videla som veľa kvalitných družstiev, ich hru a mohla som sa od nich učiť čo najviac. Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, predsa už od 14 - tich rokov byť takto preč od domova a bez rodičov zvládne len málokto. Časom to bolo lepšie. Mali sme tam dvojfázové tréningy a aj posilňovňu, takže sme trénovali veľa. Žiaľ, tú druhú sezónu sme nedohrali, kvôli koronavírusu, ale boli sme umiestnení na dobrej priečke. Dievčatá mi chýbajú, ale sme v stálom kontakte."

Pokiaľ dobre vieme, do Talianska si išla v roku 2018. Sezónu 2018/2019 si odohrala v Catanii v čiapočke tímu Torre del Grifo a sezónu 2019/2020 si pre zmenu odohrala v Cosenzi v tíme Cosenza nuoto. Dajú sa úrovňou tieto dva kluby porovnať ?

,, Áno, dajú sa porovnať. Pre mňa bol oveľa lepší tím Cosenza nuoto. Boli tam oveľa lepšie podmienky. Bývala som v rodine s mojou spoluhráčkou. Stále som mala navarené, takže o jedlo som sa nemusela starať. Dievčatá sa ku mne správali oveľa lepšie. Pomáhali mi, rozprávali sa so mnou a hneď ma prijali do kolektívu. Mám ešte dve vysnívané krajiny kde by som si chcela niekedy zahrať. Je to Grécko a Rusko. Veľmi sa mi páči ich vodné pólo. Tá rýchla hra a ako držia všetky spolu. "

Pozrime sa spoločne na záver nášho príjemného rozprávania do šamorínskej bubliny. V bubline v Šamoríne absolvuješ dva turnusy, aký bol ten prvý, aké máš z toho pocity ? Ako na teba prostredie vplýva, čo vravíš na komplex, na vytvorené podmienky, ako si to užívaš ? Na čo ste sa s repre sústreďovali, aké boli tréningy ?

,, Hodnotím to celkom dobre, až na zranenia ktoré sa stali. Zameriavali sme sa skôr na útok a nacvičovali sme veľa realizáciu presiloviek. Mali sme denne 3 tréningy vo vode a taktiež aj posilňovňu. Ja sa tu cítim fajn. Máme tu dobre podmienky na trénovanie a taktiež tu dobre varia. "

Ako bude vyzerať u teba záver roka ? Ako vnímaš Vianoce a aký darček by ťa potešil ? Čo záver roka ?

,, Každý rok sme počas sviatkov na Ukrajine s mojou rodinou. Tento rok to však nie je možné kvôli koronavírusu. Mrzí ma to, ale nedá sa nič robiť. Poteší ma hocijaký darček, keďže podľa mňa Vianoce nie sú len o darčekoch, ale hlavne o tom, že sme všetci spolu. Znamenajú pre mňa pokoj, pohodu a hlavne veľa jedla :) Záver roka by som asi najradšej strávila s mojimi kamarátmi, pretože teraz veľmi nie som s nimi, keďže máme reprezentačné sústredenia. Teraz asi najväčšie prianie pre rok 2021 je dostať sa na OH."

VEK: 17
VÝŠKA: 165 cm
VÁHA: 57,5 kg
KLUB: Červená hviezda Košice
TRÉNER: Cinzia Ragusa
POZÍCIA: krídlo
ŠKOLA: Bilingválne gymnázium
NAJ ÚSPECH: výhra nad Maďarskom
FILM: Divergent
HUDBA: všeličo
RELAX: rada spím ale taktiež rada chodím von s kamarátmi 


Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

V poslednom zápase v Terste rozhodoval 3x VAR, po prehre s Izraelom sme obsadili ôsme miesto

Včera

S výnimočnou osobnosťou nášho vodnopólového života Ing.Štefanom Bottlikom o živote, vodnom póle a všeličom inom

Včera

Po tesnej prehre s Kazachstanom hráme v Terste v nedeľu o konečné 7.miesto

23.1.2021

Tlačová správa VSPL

23.1.2021

Naše vodnopólové reprezentantky si na OH v Tokiu nezahrajú. Rozhodla o tom vysoká prehra s Gréckom!

22.1.2021

Príhovor prezidenta SPF Ivana Šuleka ku covidovej situácii a plánom v roku 2021

22.1.2021

Kluby, dôležitý oznam!

21.1.2021

Na koniec skupinových bojov vysoká prehra s domácim Talianskom

21.1.2021

Odveta za Budapešť v Terste našim vodným pólistkám proti Francúzsku nevyšla

20.1.2021

S Holandskom prehra v Terste navlas podobná tej z Budapešti

19.1.2021

Štart kvalifikácie o OH v Tokiu už dnes, pred odchodom nečakané problémy našich vodných pólistiek

19.1.2021

Uznesenie vlády zo 17.januára 2021

19.1.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK