logologo_small

Naše talenty, dnes s plavkyňou Miriamou Szászovou

piatok, 11.12.2020|Posledná aktualizácia 11.12.2020 15:17

V našej rubrike ,, naše talenty " mladým patrí svet. Sme naozaj veľmi radi, že si získala vašu obľubu a priazeň a za množstvo pekných a povzbudivých správ, samozrejme, ďakujeme. Dnes teda pokračujeme ďalej a vyrazíme do Komárna za ďalšou našou nádejou, ktorou je Miriama Szászová. Členka klubu Delta klub Komárno a zverenka trénera Michala Knihára má 13 rokov a má na svojom konte vyše 50 titulov majsterky Slovenska v žiackych kategóriách. Vo Viedni dokonca na 100 metrov kraul prekonala rekord našej plaveckej legendy Martiny Moravcovej. Študuje na ZŠ J.A.Komenského v Komárne, z filmov má rada After a speváčku Cardy B. A čo sme sa o nej ešte dozvedeli ? Prečítajte si.

V rubrike ,, naše talenty " dnes spovedáme mladú plavkyňu Miriamu Szászovú a naše rozprávanie, ako to už býva dobrým zvykom, sme začali jej cestou smerom k plávaniu. Spomína si 178 cm vysoká a 58kg vážiaca plavkyňa na toto obdobie ? ,, Začala som plávať ako sedemročná v prvej triede. Doteraz si pamätám ten pocit, keď som prvý raz skočila do toho obrovského bazéna plného studenej vody a začala sa učiť plávať. Už ako malá som každý jeden deň premýšľala, aké by bolo byť úspešnou plavkyňou. Večer čo večer som si predstavovala ako stojím na prvom stupienku, či už na veľkých, alebo menších pretekoch. Bol to môj sen už odmalička a teraz si ho postupne môžem plniť, čo je pre mňa neuveriteľné. K plávaniu ma doviedol môj ocino, ktorý mi našiel toho najlepšieho trénera. Zo začiatku som sa venovala aj volejbalu, no po čase som zistila, že to nie je ono. Teraz sa možno pýtate prečo, no odpoveď je jednoznačná. Plávanie je moja radosť z dobre odmakaných tréningov, môj adrenalín, keď sa čoskoro budú konať dôležité preteky, moja únava keď sa už pomaly blíži ten piatok..... skrátka plávanie je súčasťou mňa a môjho života a pevne dúfam, že aj naďalej bude, " prezradila nám hneď v úvode Miriama. Kto ju pozná, veľmi dobre vie, že keď sa do niečoho zahryzne, nepustí sa toho. A ide si jednoznačne za svojim. To isto človeku odčerpá množstvo síl: ,, Čím ďalej, tým to je ťažšie, či už po fyzickej, alebo psychickej stránke. V škole toho máme viac a viac a tréningov tiež. Je to náročné niekedy až nezvládnuteľné, ale treba pokračovať ďalej, vytrvať aj v zlých ako aj dobrých chvíľach. Zo začiatku to bolo o niečo ľahšie ako teraz . Kvôli pandémii sa tento rok už druhýkrát začínam učiť plávať, naberať sily a cit pre vodu. Možno sa vám to zdá úplne normálne a v pohode, ale pre plavca je už týždeň veľký výpadok, nieto ešte mesiac a viac. Každopádne, nemôžeme sa vzdávať, svet sa v plávaní posúva ďalej, tak sa musíme aj my. "

Na svojom konte má naša rekordérka množstvo krásnych úspechov, ako sme spomenuli v úvode cez 50 titulov majsterky Slovenska v žiackych kategóriách. A to je už naozaj čo povedať. Na ktorý z titulov je najviac pyšná ? ,, Nedá sa konkrétne povedať na ktorý úspech som najviac pyšná. Každá jedna medaila ako aj dobrý čas má za sebou tak isto tvrdú prácu a odhodlanie na tréningoch. Najlepší pocit som mala vo Viedni na 100 metrov kraul kde som prekonala SR rekord Martiny Moravcovej. Išla som si od začiatku až do konca svoje preteky, dala som do toho všetko a mala som z toho dobrý pocit. " Za veľa vďačí náš talent rodičom, ktorí ju sprevádzajú na pretekoch a zabezpečujú podmienky, ale predovšetkým veľkému srdciarovi, trénerovi Michalovi Knihárovi : ,, Od začiatku až doteraz sa mi venuje iba jeden tréner a to Michal Knihár. Dáva do toho všetko, svoj čas, energiu, spánok, nádej a niekedy aj nervy, keď mám zlý deň. Neviem si predstaviť aké by to bolo trénovať s niekým iným. Predovšetkým vďaka nemu som dosiahla moje doterajšie úspechy!" Aj Miriama ale aj tréner vedia teda veľmi dobre na čom treba ešte riadne zapracovať, aby bolo všetko tip-top: ,, Chcela by som zapracovať z osobnostnej stránky na nervozite. Vždy pred pretekmi sa bojím a som nervózna, aby som to nepokazila a aby som nesklamala ostatných, ktorí vo mne celú tú dobu verili. Po plaveckej stránke by som som chcela vylepšiť prsia, lebo tento štýl nie je moja šálka kávy. V poslednej dobe sa najlepšie cítim pri motýlikovi, v ktorom som sa tento rok najviac zlepšila. "

U Miriamy to nie je len o plávaní, dôležitou súčasťou je nepochybne štúdium, veď má ešte len 13 rokov, ale ako sama vraví, v škole sa jej darí. Škola jej vychádza v ústrety, čo sa týka tréningového procesu, účasti na sústredeniach aj na pretekoch : ,, Chodím do ZŠ. J. A. Komenského v Komárne. Je to náročné hlavne z časového hľadiska, ale mám veľmi tolerantných učiteľov, ktorí mi vždy podajú pomocnú ruku, keď ju potrebujem. Učím sa celkom dobre, ale najlepšie mi ide matematika. "

Zosúladenie samotného štúdia, tréningov, pretekov je u takej mladej pretekárky veľmi dôležité, ale dôležitá je aj otázka relaxu a vypustenia pary. Ako to vyzerá u nej ? ,, Môj voľný čas väčšinou trávim na tréningoch, ale nie každý o mne vie, že veľmi rada kreslím. Či je to najjednoduchšie srdiečko, či detailný portrét, vždy si nájdem čas, aby som si niečo nakreslila. Mojím najväčším relaxom je pozeranie Netflixu. Najlepší pocit je, keď dokončím posledný tréning v týždni, prídem domov, ľahnem si a pozerám filmy, či seriály a nič nemusím riešiť. "

A čo by chcela plávaním dosiahnuť ? ,, Cieľom každého športovca je dostať sa na OH. Okrem toho by som sa chcela prebojovať na EYOF 2022 a tam dosiahnuť čo najlepšie výsledky. " Má Miriama svoj plavecký vzor ? ,, Môj plavecký vzor už od začiatku bol László Cseh a to pre jeho vytrvalosť a bojovnosť. Splneným snom bola možnosť štartovať s ním na niekoľkých pretekoch a vidieť ho naživo v akcii. V súčasnosti najviac obdivujem Caeleba Dressela a Sarah Sjöström."

Aj u nej sa s množstvom absolvovaných tréningov, či pretekov spája niekoľko zaujímavých príhod. Má takú po ruke ? ,, Na túto otázku mi v tomto momente napadla jedna príhoda. Pred troma rokmi sme boli na rakúskych pretekoch v Sant Johann v Tirolsku. Na konci prvého dňa sme plávali štafetu 4x50 metrov polohové preteky mix v kategórií dospelých. Na prvých dvoch úsekoch išli vytrvalí chalani Alex a Marián no a tu nastal problém. Náš najväčší súper mal vymenené poradie t.j.keď za nás plávali chalani, tak v ich time plávali ženy. Išla som na treťom úseku - 50 metrov motýlik. Obzriem sa pred odozdávkou a vedľa mňa na bloku vidím vyše dvojmetrového obra. Hovorím si, to dám, možno nebude tak dobre plávať, no realita bola iná. Po mne išla moja sestra s minimálnym náskokom. V cieli sme boli prví. Vyhrali sme o 8 stotín. Sami sme tomu neverili. No ako sa hovorí, na koniec to najlepšie. Stupne víťazov, tešíme sa, že sme vyhrali a tak nás vyhlásili, že máme ísť na stupeň, no speeker urobil chybičku. Miesto Delta klub Komárno prečítali Delta klub komando. V tej chvíli si hovorím v duchu, tak to sme museli veľmi dobre zaplávať, keď sme už komando. "

Nech je takýchto vydarených a veselých príhod čo najviac, držíme palce a prajeme spolu s trénerom Michalom Knihárom veľa zdravia a úspechov.


Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

V poslednom zápase v Terste rozhodoval 3x VAR, po prehre s Izraelom sme obsadili ôsme miesto

Včera

S výnimočnou osobnosťou nášho vodnopólového života Ing.Štefanom Bottlikom o živote, vodnom póle a všeličom inom

Včera

Po tesnej prehre s Kazachstanom hráme v Terste v nedeľu o konečné 7.miesto

23.1.2021

Tlačová správa VSPL

23.1.2021

Naše vodnopólové reprezentantky si na OH v Tokiu nezahrajú. Rozhodla o tom vysoká prehra s Gréckom!

22.1.2021

Príhovor prezidenta SPF Ivana Šuleka ku covidovej situácii a plánom v roku 2021

22.1.2021

Kluby, dôležitý oznam!

21.1.2021

Na koniec skupinových bojov vysoká prehra s domácim Talianskom

21.1.2021

Odveta za Budapešť v Terste našim vodným pólistkám proti Francúzsku nevyšla

20.1.2021

S Holandskom prehra v Terste navlas podobná tej z Budapešti

19.1.2021

Štart kvalifikácie o OH v Tokiu už dnes, pred odchodom nečakané problémy našich vodných pólistiek

19.1.2021

Uznesenie vlády zo 17.januára 2021

19.1.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK