logologo_small

Obidva vodnopólové tímy idú do kvalifikácie s jasným cieľom!

štvrtok, 10.02.2022|Posledná aktualizácia 10.2.2022 13:24

Na naše vodné pólo čaká prvý vrchol tohto roka

V Košiciach sa uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej prítomným novinárom prezradili viac o svojich ambíciách predstavitelia oboch vodnopólových výberov, ako mužského, tak aj ženského. Oba naše výbery prišli osobne podporiť aj prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek a šéf sekcie vodného póla a prvý viceprezident SPF Pavol Borsig. Za mužov sa tlačovej konferencie zúčastnil asistent reprezentačného trénera Slovenska Petra Nižného Karol Bačo mladší, vedúci mužstva Slovenska Roman Poláčik a za hráčov Branislav Balogh. Ženskú zložku zastupoval hlavný tréner Szabolcs Eschwig-Hajts, vedúci družstva Ľubomír Tóth a kapitánka nášho výberu Janka Kurucová.

Oba slovenské reprezentačné výbery čaká na budúci týždeň kvalifikácia na ME 2022 vo vodnom póle. Cesta mužov na šampionát do Splitu vedie cez turnaj v gruzínskom Tbilisi, ktorého sa zúčastnia štyri tímy, ženy budú štartovať v 5-člennej skupine v Bukurešti. Postupujú prvé dve družstvá. Oba tímy nastúpia do kvalifikačných bojov s postupovými ambíciami.

"Obom tímom budem veľmi silno držať palce, aby sa im podarilo splniť tieto méty. Zároveň ma teší, že slovenskí reprezentanti aj reprezentantky sú medzi tímami, ktoré majú možnosť bojovať o účasť na ME," povedal prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek.

Prvý viceprezident SPF a šéf sekcie vodného póla Pavol Borsig nemyslí na neúspech: "Nič iné si nepripúšťam, iba postup. Verím všetkým reprezentantkám aj reprezentantom, že to dotiahnu do želaného konca. Tréneri sú veľmi komunikatívni, na dennej báze riešime rôzne veci. Verím, že všetko pôjde ako má. Postup by ma veľmi potešil."

Zverencov Petra Nižného čaká ešte pred kvalifikačnými zápasmi 15. februára v Terste od 20,00 hod. úvodný zápas Svetovej ligy proti domácim Talianom. "Som rád, že sme účastníci Svetovej ligy," uviedol Nižného asistent Karol Bačo. Zápas v Terste by pre Slovákov mohol byť prípravou na kvalifikačný turnaj, avšak k dispozícii budú mať dva odlišné tímy. "Veľa hráčov, ktorí tvoria základ reprezentácie, sú v zahraničí. Nevieme to poskladať tak, aby káder, ktorý sa zúčastní na SL, zároveň štartoval aj na kvalifikačnom turnaji. Na druhej strane sa tým otvára veľká príležitosť pre hráčov z domácej extraligy. Tí dostanú možnosť súperiť so silnými súpermi na medzinárodnej scéne. Nečakáme prelomový výsledok, skôr to bude slúžiť k tomu, aby hráči mali motiváciu ďalej trénovať a aby sa porovnali s európskou špičkou. Zostava do Terstu bude iná než do Tbilisi," pripomenul Bačo.

Prioritou slovenského výberu bude postup z kvalifikačného turnaja. "To je náš cieľ," netajil Bačo, ktorého v realizačnom tíme doplnil bývalý reprezentant Roman Poláčik. "Musíme byť obozretní. Vieme, aká bola na Slovensku situácia s bazénmi a vo svete sa zatiaľ normálne trénovalo. Aj z tohoto dôvodu budem považovať postup mužov aj žien za veľkú úspech. Zároveň je to však náš cieľ a všetci robíme všetko pre to, aby sme ho splnili." Ich zverenci absolvovali výcvikové tábory v Košiciach a kvalitnú prípravu priniesla konfrontácia s tímom z Miškovca. V Terste by nemal chýbať ani Bačov zverenec z ŠK Hornets Košice Branislav Balogh. "Pre úspech musíme hrať na sto percent a plniť pokyny trénerov. Taliani budú iná trieda než my, veľa ich hráčov hrá v popredných európskych kluboch. Pre nás sú to vzory a teraz budeme hrať proti nim. Najsilnejší súper z kvalifikačnej skupiny bude asi Gruzínsko. V nedávnych rokoch išli hore, majú aj tím, ktorý hral v Lige majstrov. Určitý progres je aj v Poľsku, v ktorom je však vodné pólo skôr amatérsky šport. My nesmieme nič podceniť a musíme ísť za víťazstvom v každom zápase," poznamenal Balogh.

Za vytúženým postupom mieria aj ženy, ktoré povedie v pozícii hlavného trénera kormidelník košickej Olympie Szabolcs Eschwig-Hajts. "V prvom rade sa chcem poďakovať Slovenskej plaveckej federácii (SPF) za to, že sme mohli realizovať bohatý program, ktorý zahŕňal viaceré výcvikové tábory. Boli sme v Poľsku, v Košiciach, v Novákoch aj v maďarskom Egri. Tam sa ešte na štyri dni vrátime a zahráme si s tamojším družstvom, ktoré je víťaz Maďarského pohára. My máme 28 dní na to, aby sme vyrovnali ročný tréningový deficit, ktorý máme voči našim súperkám. Klobúk dolu pred mojimi zverenkami za to, ako pracovali v príprave. Snažili sa vždy prísť v maximálnom počte, hoci to nie vždy bolo možné. Celkovo som však s doterajšou prípravou spokojný," poznamenal hlavný tréner SR.

Slovenky sa na kvalifikačnom turnaji v Bukurešti stretnú s Ukrajinou, Nemeckom a Írskom. "Cieľ, ktorý je pred nami, treba jasne pomenovať - iné ako postup je neprijateľné. Do Bukurešti pôjdeme takto nastavení. Počas uplynulého víkendu odštartovala ženská extraliga a už v zápase medzi Sláviou UK Bratislava a košickou Olympiou bolo cítiť silu reprezentantiek. Hrali tam viaceré hráčky, ktoré tvoria základ reprezentačného výberu a vo vyrovnanom zápase ukázali kvalitu. Olympia v nedávnej minulosti vyhrala nad Sláviou o 10 gólov, teraz však bolo vidieť progres," povedal vedúci slovenského reprezentačného družstva Ľubomír Tóth.

V jeho kádri bude aj Janka Kurucová z košickej Olympie, ktorá by mala patriť k líderkám družstva. "Tešíme sa, že sa po vyše roku predstavíme v reprezentačných čiapočkách. Do kvalifikačného turnaja ideme s cieľom postúpiť na ME. Naša skupina nie je najťažšia, takže všetko záleží iba od pripravenosti každého družstva v danom momente. Domáce hráčky budú silné, takisto aj Nemky, no ja verím, že my ukážeme najväčšiu túžbu po postupe a pôjdeme do Splitu," povedala Kurucová. ( Foto: TASR, František Ivan )

Kvalifikačný program oboch našich reprezentácií:

Rozpis zápasov našich žien vo vodnopólovej kvalifikácii o postup na ME do chorvátskeho Splitu, ktorá sa koná v rumunskej Bukurešti v plaveckom komplexe Ghencea ( uvádzaný je vždy miestny čas )


Štvrtok, 17.02.2022, 18,30 hod Ukrajina vs Slovensko

                  20,00 hod Rumunsko vs Írsko

                          Nemecko, voľno


Piatok, 18.02.2022, 09,30 hod Slovensko vs Nemecko

                  11,00 hod Írsko vs Ukrajina

                          Rumunsko, voľno


                 18,30 hod Nemecko vs Ukrajina

                  20,00 hod Slovensko vs Rumunsko

                          Írsko, voľno

                  


Sobota, 19.02.2022, 18,30 hod Írsko vs Nemecko 

                  20,00 hod Rumunsko vs Ukrajina

                           Slovensko, voľno


Nedeľa, 20.02.2022, 09,30 hod Slovensko vs Írsko 

                  11,00 hod Nemecko vs Rumunsko

                           Ukrajina, voľno   


-------------------------------------------------------------------------


Rozpis zápasov mužov vo vodnopólovej kvalifikácii v gruzínskom Tbilisi o postup na ME do Splitu ( uvádzaný je vždy miestny čas )


18.02.2022, 17,00 hod Poľsko vs SLOVENSKO

           19,00 hod Gruzínsko vs Bielorusko


19.02.2022, 17,00 hod Bielorusko vs SLOVENSKO

           19,00 hod Gruzínsko vs Poľsko


20.02.2022, 11,00 hod Poľsko vs Bielorusko

            13,00 hod Gruzínsko vs SLOVENSKO

Spracoval Patrik Pavelka
Autor vodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Úvodný deň na MS Mladších juniorov v americkom Charlotte

Dnes

Dnes ráno štart ME v plávaní v Ríme aj s našimi želiezkami v ohni

Dnes

LIVE! O slovo sa hlási americký Charlotte a MS Mladších juniorov aj s našou výpravou!

Včera

Naši vodní pólisti v Šamoríne prehrali v príprave na ME s Nemeckom o 5 gólov

Včera

Slovenskí reprezentanti v bazénovom a umeleckom plávaní odleteli na ME do Ríma

Včera

VT mužov SR Bratislava 3.-12.8.2022

9.8.2022

VT A-ženy Košice (SVK) 10.- 18.8.2022

9.8.2022

Pred nami sú ďalšie dve kolá Slovenského pohára v diaľkovom plávaní,sťahujeme sa na východ

9.8.2022

Médiá: Naša plavecká výprava dnes odcestovala na ME do Ríma

8.8.2022

Bohatá fotogaléria - piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v DP na 5km, Bátovce

8.8.2022

Piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v diaľkovom plávaní na 5km - Bátovce! Výsledky a bohatá fotogaléria!

9.8.2022

Slovenskí vodní pólisti v príprave na ME porazili doma Slovinsko, v utorok v Šamoríne hráme s Nemeckom

8.8.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK