logologo_small

Ocenený plavec Samuel Košťál: ,, Rok 2023 bol zatiaľ môj najúspešnejší v kariére!"

štvrtok, 29.02.2024|Posledná aktualizácia 29.2.2024 14:43

SAMM.jpg

Národné športové centrum ocenilo 18 športovcov a ich trénerov na slávnostnom vyhlásení Športovec Národného športového centra 2023, medzi ocenenými náš plavec Samuel Košťál

Dosiahnuť na najvyššie méty a dostať za to uznanie. To je najväčším zadosťučinením pre každého športovca. Ak si tieto úspechy niekto všimne a ocení ich, je to bonus navyše. Národné športové centrum (NŠC) na svojich športovcov nezabúda a každoročne organizuje slávnostné vyhlásenie Športovec Národného športového centra. Ocenenia za rok 2023 si športovci a ich tréneri prevzali v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea.

Ceny si športovci prebrali z rúk štátneho tajomníka Ministerstva cestovného ruchu a športu SR Jána Krišandu, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vývoja, výskumu a mládeže SR Jána Hrinku, riaditeľa Národného športového centra Vladimíra Balušku a ďalších významných osobností.

Ocenenie si za rok 2023 prevzalo 18 športovcov a ich trénerov v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea. Prvou kategóriou ocenených boli mladé športové talenty - tenistka Mia Pohánková, karatisti Alexandra Zeumerová s Lukášom Bohunickým. „Talentovaných športovcov je dôležité podporovať už v mladom veku. Ak to nezanedbáme, vrátia nám to neskôr v seniorských kategóriách. Za NŠC sme radi, že i naším najmladším športovcom sa v uplynulom roku darilo uspieť. Slávnostné oceňovanie je poďakovaním za ich odvedenú prácu,“ povedal na úvod Vladimír Baluška, riaditeľ NŠC.

Za športové výkony si ocenenie v jednotlivých kategóriách prebralo ďalších 13 športovcov. Medzi ocenenými nemohol chýbať náš úspešný cyklista Martin Svrček, ktorý na MS U23 v Glasgowe v cestnej cyklistike vybojoval pre Slovensko bronz. Jedno z najkrajších športových období prežíva určite Renáta Jamrichová, ktorá je čerstvou juniorskou grandslamovou šampiónkou v dvojhre z Australian Open. „Aktuálne prežívam najlepšie obdobie kariéry. Moja forma z roka na rok graduje a to aj vďaka podpore NŠC. Som rada, že si v NŠC všimli môj talent a ocenili moje úsilie byť najlepšou na svete,“ dodala naša úspešná tenistka Renáta Jamrichová.

Ocenenia si od NŠC zaslúžili aj boxerka Nicole Ďuríková, vesliar Peter Strečanský, karatistky Nina Kvasnicová, Lucia Mrázová a Sára Krivdová, lukostrelkyňa Denisa Baránková, plavec Samuel Košťál, športová lezkyňa Martina Buršíková, tenistka Nina Vargová, športová strelkyňa Kamila Novotná a zápasníčka Zsuzsanna Molnár.

Náš mladý plavec Samuel Košťál získal na júlových ME juniorov v srbskom Belehrade bronzovú medailu na 200 metrov motýlik a v semifinále tam po prvý raz v kariére pokoril dvojminútovú hranicu v dlhom bazéne. Časom 1:58,84 min.prekonal dovtedajší slovenský juniorský rekord Marcela Géryho z 28.augusta 1983 (2:00,02 min.) a aj slovenský rekord Richarda Nagya (1:59,29 min.): ,, Rok 2023 bola zatiaľ môj najúspešnejší v kariére. Okrem bronzu z ME juniorov sa mi podarilo obsadiť ôsme miesto vo finále na majstrovstvách sveta juniorov, kde bola obrovská konkurencia. Prekonať rekordy dvoch našich najlpeších plavcov je pre mňa veľká česť, " vyjadril sa zverenec trénera Tomáša Trešla, ktorý sa v tomto roku sústredí na svoje posledné juniorské ME a nevzdáva ani boj o OH v Paríži.

Za aktívnu propagáciu NŠC a športové výkony si dekrét prevzali gymnastka Barbora Mokošová a boxer Andrej Csemez, ktorí aktuálne bojujú o miestenku na letnú olympiádu do Paríža. „Momentálne smeruje celá moja príprava k účasti na OH v Paríži. Účasť na olympiáde je pre každého športovca najväčším úspechom. Som rada, že NŠC ma v tejto snahe podporuje a dôkazom toho je aj táto cena,“ povedala Barbora Mokošová.

Avšak, jedinečné okamihy zo stupňov víťazov a pocity zo skvelých výsledkov by títo športovci neprežívali bez kvalitnej prípravy, o ktorú sa starajú ich trénerky a tréneri. Za ich výnimočný prístup k práci sa im okrem ich zverencov odvďačilo aj NŠC oceneniami, ktoré si prebrali spolu so svojimi zverencami. „Na to, aby si ťa ľudia všimli a zapamätali, musíš byť najlepší. Za každým športom je neuveriteľné množstvo driny a odriekania. Ľudia vidia iba špičku ľadovca. Som rád, že NŠC nezabúda aj na tých, ktorí stoja v pozadí úspechu športovcov. A nie sme to len my tréneri. Sú to celé tímy ľudí, ktorí sa na tom podieľajú. Ďakujem NŠC v mene všetkých tréneriek a trénerov, že na nás nezabúdajú,“ povedal na záver Tomi KID Kovács.

Text: Národné športové centrum, SPF, denník Šport

Foto: Národné športové centrum

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityplávanie
Mohlo by vás zaujímať

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie pre kategóriu juniorov, 21. - 28.04.2024, Šamorín

Včera

V metropole Maďarska sa našim mladým reprezentantkám v synchronizovanom plávaní darilo!

Včera

Záverečné hodnotenie akcie | Swim Open Stockholm, 04. - 09.04.2024, Stockholm, Švédsko

12.4.2024

Nominačný list | XXXII. Hungarian Artistic Swimming Open Championships for Age Group Youth, Senior, Masters

11.4.2024

Nominačný list | World Aquatics Artistic Swimming World Cup 2024, Paris, France, 03 - 05 May 2024

11.4.2024

Letná univerziáda SR 2024

11.4.2024

Uznesenie VSDP č. SPF/2024/VSDP/U6

10.4.2024

Školenie rozhodcov diaľkového plávania

10.4.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie, 18. - 21.04.2024, Graz, Rakúsko

10.4.2024

ARTISTIC SWIMMING WORLD CUP Beijing, China, 2024

9.4.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Sústredenie plaveckej reprezentácie, 11. - 20.03.2024, Limassol, Cyprus

9.4.2024

Naši reprezentanti vo švédskom Štokholme na mítingu Swim Open Stockholm 2024

8.4.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK