logologo_small

Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP sa neuskutoční ani v roku 2023

utorok, 07.02.2023|Posledná aktualizácia 7.2.2023 11:47

Plavecký BANSKÁ BYSTRICA CUP sa neuskutoční ani v roku 2023

Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku býval zaradený do kalendárov svetovej ako aj európskej strešnej plaveckej organizácie. Naposledy sa uskutočnil v roku 2019.

Organizátorom z Plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica sa podujatie v roku 2020 nepodarilo zorganizovať ani na tri pokusy. Všetko bolo zo strany organizátorov pripravené do detailov. Mali padať rekordy, avšak zasiahla „vyššia moc“ v podobe epidémie koronavírusu COVID-19. A neuskutočnilo sa ani v roku 2021 z rovnakých dôvodov. Neistá epidemická situácia, neustále sa meniace opatrenia obmedzujúce počet účastníkov nemali šancu na úspech ani v roku 2022.

Žiaľ, rovnaký osud čaká tento renomovaný plavecký festival aj v roku 2023. Po pandémii koronavírusu prišla ďalšia rana „pod pás“ v podobe enormných zvýšení cien energií a rekordnej inflácie prakticky vo všetkých odvetviach. „Rastúce ceny nielen energií, kolabujúce firmy, ktoré sa snažia vôbec prežiť, nedávajú záruky na naplnenie rozpočtu podujatia takéhoto významu a už získaného kreditu. Sponzori sa ani náhodou nehrnú. Dotácia zo Slovenskej plaveckej federácie by nám nepokryla náklady ani na prenájom bazéna. V dôsledku výpadku podielových daní bolo mesto Banská Bystrica nútené pristúpiť k pozastaveniu všetkých dotačných schém do kultúry, športu, sociálnych oblastí...“ povedal manažér a riaditeľ podujatia Milan Záborský.

Zvýšenie cien energií znova negatívne ovplyvňuje aj chod plaveckých klubov. Kluby sú nútené z dôvodu nárastu cien za prenájom obmedzovať svoju činnosť. Niektoré bazény na Slovensku už zastavili svoju prevádzku (napr. plaváreň vo Svite, ale aj bazén UMB v Banskej Bystrici), alebo ju obmedzili (napr. v Dolnom Kubíne). Pre vysoké účty za energie sa znižuje kvalita poskytovaných služieb. Znižuje sa teplota vody a ovzdušia, zvyšujú sa ceny vstupného. Nekoncepčná štátna politika, negatívne legislatívne dopady nepostačujú ani na zabezpečenie elementárnych funkcií miest a samospráv. Mestá a obce sú nútené pristupovať k radikálnym úsporným opatreniam ako aj k zvyšovaniu daní ale aj poplatkov.

„Filozofiou podujatia BANSKÁ BYSTRICA CUP je predstavovať na Slovensku európske ale aj svetové hviezdy plávania, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. V histórii pretekov sme evidovali prihlášky pretekárov už z 33 krajín celého sveta. Privítali sme takú elitnú plaveckú spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch bežne nestretávala. V Banskej Bystrici sme predstavili troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, majstrov sveta a Európy, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, svetovú Univerziádu, Majstrovstvá Európy – úspešne,“ pokračuje Záborský.

 „Banskobystrický plavecký míting dokázal svoju životaschopnosť a v tomto trende by sme chceli pokračovať aj v budúcnosti. Latka je postavená mimoriadne vysoko. Nechceme a nebudeme usporadúvať preteky len aby boli a dostať ich na úroveň tzv. púťových pretekov. Snáď sa nám ešte niekedy podarí reštart nášho podujatia, ktoré malo svoje miesto medzi poprednými podujatiami európskeho formátu,“ dodáva na záver Milan Záborský.

Zdroj: Tlačová správa Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica


Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

ME v plávaní v krátkom bazéne v rumunskom Otopeni už tento týždeň aj s 11-tkou našich reprezentantov!

Dnes

Majstrovstvá Slovenska žiakov v plávaní v krátkom bazéne v Dolnom Kubíne od piatka do nedele

1.12.2023

Vodnopólový EU Nations v Brne aj s našou ženskou reprezentáciou sledujte NAŽIVO!

30.11.2023

V prvom štvrťfinále LEN Challenger Cupu tesná výhra KVP Nováky nad SC Kreuzlingen

28.11.2023

Mladší juniori v sobotu a v nedeľu v slovinskom Kranji na plaveckom podujatí CECJM Slovenia 2023

24.11.2023

Januárové ME vo vodnom póle majú oficiálne nových organizátorov

28.11.2023

Vodní pólisti KVP Nováky si veria na postup do finále Challenger Cupu!

22.11.2023

Slovenský pohár v zimnom plávaní - 2. a 3.kolo!

22.11.2023

Výzva na doplnenie Termínovej listiny na rok 2024 !

20.11.2023

Naše synchronizované plavkyne v metropole Maďarska s množstvom pekných výsledkov

14.11.2023

Dôležité materiály a texty z dielne Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky!

13.11.2023

Slovenské reprezentantky vo vodnom póle do 17 rokov na medzinárodnom turnaji v Brne na druhom mieste

9.11.2023

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK