Svoju históriu začal tento športový subjekt písať 4. augusta 1995 po preregistrovaní väčšiny plavcov z TJ Dukla Banská Bystrica
Už od svojich začiatkov sa zaoberá riešením a odstraňovaním plaveckej negramotnosti širokej verejnosti, šplhajúcej sa postupne až po úroveň štátnej reprezentácie cez nevyhnutný medzistupeň mládežníckych kategórií. Športovej verejnosti bol v minulosti tento oddiel známejší pod názvom Plavecký klub – Banská Bystrica. Prechodom pod univerzitnú značku od roku 2002 oddiel pokračuje v rozvoji plávania v meste Banská Bystrica. Plavecký oddiel UMB už 25 rokov buduje systém, ktorý by v dnešnej dobe obstál a umožnil tak realizáciu jeho členov v rozvoji plaveckých športov, predovšetkým v mládežníckych kategóriách.
Plavci UMB majú za sebou množstvo úspešných vystúpení doma aj v zahraničí
Na slovenských šampionátoch si vo všetkých vekových kategóriách (vrátane kategórie Masters) doteraz jeho členovia vyplávali spolu 155 majstrovských titulov, 174 strieborných a 190 bronzových medailí. Okrem ďalších domácich podujatí (aj s medzinárodnou účasťou) tento oddiel dobre obstál aj na mítingoch v zahraničí: v Nemecku, Rakúsku, Chorvátsku, Slovinsku, Poľsku, Maďarsku, Monaku, Belgicku, Českej republike, Taliansku, Bosne a Hercegovine, ale aj v Austrálii, keď eviduje spolu 312 zlatých, 341 strieborných a 319 bronzových medailí. Jeho športovci sú pravidelne oceňovaní na vyhlasovaní najúspešnejších športovcov mesta Banská Bystrica.
Nesporne najväčším úspechom bola účasť Natálie Kodajovej na Olympijských hrách 1996 v Atlante
Družstvo žien dva razy vyhralo plaveckú ligu. Petra Miškufová (semifinalistka Majstrovstiev Európy juniorov 2002 v Linzi) bola vyhlásená ako najlepšia plavkyňa Slovenska v kategórii juniorov za rok 2002, v roku 2005 splnila limit na Letnú svetovú Univerziádu v tureckom Izmire a od splnenia limitu na Majstrovstvá sveta 2006 v čínskom Šanghaji ju delilo len 33 stotín sekundy. Zuzana Karásková (účastníčka EYOF a MEJ), Michal Adamec (účastník MEJ v diaľkovom plávaní) a mnohí ďalší ako napr. sestry Pernišové, Dana Lovásová (účasť na MEJ jej ušla pre chorobu), Peter Slobodník, Marcel Lupták, Andrej Brozman, Michaela Majtánová, Andrej Siklenka, Veronika Kolníková... taktiež robili dobré meno slovenskému plávaniu. Pod týmito úspechmi je „rukopis“ trénerov Milana Záborského (dlhoročný funkcionár v Slovenskej plaveckej federácii, držiteľ Zlatej plakety SPF za celoživotnú prácu, ktorý v rokoch 1993 – 1997 pôsobil aj ako reprezentačný tréner juniorov Slovenska), ako aj Jany Glorikovej (držiteľka striebornej plakety SPF). Ich rukami prešli mnohí plavci, 21 reprezentantov Slovenska (prevažne v mládežníckych a juniorskych kategóriách).
Tento plavecký oddiel bol zakladateľom, organizátorom a usporiadateľom prvých šiestich ročníkov ešte aj dnes populárnej banskobystrickej „24 hodinovky“.
Plavecký oddiel vo svojich aktivitách podporoval aj telesne znevýhodnených športovcov
Ján Ruml na Majstrovstvách sveta v roku 2006 v Durbane, v Juhoafrickej republike skončil na výbornom 12. a 20. mieste. Jeho ďalší športový rast ho predurčil k účasti na Majstrovstvách sveta juniorov IWAS v New Jersey (USA) v roku 2008, kde zaznamenal prenikavý úspech ziskom 4 titulov Majstra sveta.
Jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku „BANSKÁ BYSTRICA CUP“ si upevňuje svoju pozíciu nielen v Európe, ale už aj v celom plaveckom svete
V histórii pretekov jeho organizátori zaznamenali prihlášky pretekárov už z 33 krajín celého sveta. V predchádzajúcich ročníkoch v Banskej Bystrici privítali takúto elitnú plaveckú spoločnosť: troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, siedmych Majstrov sveta, deviatich Majstrov Európy, Majstra Južnej Ameriky, Majstra strednej Ameriky a Karibiku, víťazov svetovej Univerziády, dvoch víťazov olympijských hier mládeže, svetových a európskych rekordérov, ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ako aj slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, Svetovú univerziádu, Majstrovstvá Európy – úspešne. Latka je postavená mimoriadne vysoko.
Ďalší, v poradí už 13. ročník sa aj napriek nevzdávajúcemu sa korona vírusu uskutoční (dúfajme) v náhradnom termíne 24. - 25. októbra 2020. Bude mať výnimočnú atmosféru v tom, že Medzinárodná svetová plavecká federácia schválila toto podujatie ako kvalifikačné pre účasť na Olympijské hry 2021, ktoré sa majú uskutočniť v Tokiu (Japonsko). Aj Európska plavecká federácia zaradila toto podujatie do svojho medzinárodného kalendára.
Mesto Banská Bystrica bude v roku 2022 dejiskom Európskeho olympijského festivalu mládeže. Podujatie „Banská Bystrica Cup 2020“ bude prvým významným testovaním celého technického zabezpečenia plaveckej časti EYOF 2022 (aj v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou). Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno mesta, regiónu ako aj celého Slovenska.
Aj súčasnosť ukazuje, že v tomto klube vyrastajú nádeje slovenského plávania.
Činnosť plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica v spolupráci s mestom, so Strednou športovou školou a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici je prísľubom aj do budúcnosti. Jeho dlhoročná systematická práca s mládežou ho aj naďalej predurčuje k šíreniu dobrého mena mesta, o tom niet pochýb.
Tréneri a funkcionári Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica ponúkajú svoj čas, skúsenosti, schopnosti pri rozvoji plávania našej mládeže. Niečo viac o klube aj na www.poumb.sk.
Foto z histórie v prílohe vo formáte PDF.