Slovenskí reprezentanti v plávaní, vodnom póle a synchronizovanom plávaní budú môcť na budúci týždeň po dlhom čase konečne skočiť do bazéna. V niektorých európskych krajinách si na takéto povolenie od vyšších orgánov ešte musia počkať, v iných už začali s tréningovým procesom aj kluby.
Pre vodných pólistov je najpriaznivejšia situácia v Chorvátsku, kde môžu trénovať v bazénoch už od minulého týždňa. Netýka sa to iba tamojších reprezentantov, ale aj seniorských klubov z najvyššej súťaže. Možnosť skočiť do bazéna tak dostal aj Slovák v službách VK Primorje Rijeka Maroš Tkáč. „Áno, od minulého týždňa nám konečne dovolili trénovať v bazéne. Sme rozdelení na päťčlenné skupiny, ktoré tvoria štyria hráči a jeden tréner. Od tohto týždňa by nám mali dovoliť trénovať v desaťčlenných skupinách. Musíme však dodržiavať päťmetrové rozstupy a zároveň nesmieme používať žiadne športové pomôcky, čiže ani lopty,“ začal opisovať, za akých podmienok môže opäť trénovať slovenský reprezentant pôsobiaci už štvrtú sezónu v chorvátskej Rijeke. Hoci vodnopólové tréningy pripomínajú v súčasnosti skôr tréningy plavcov, všetci si ich užívajú. „Vo vode sme asi hodinu. Za ten čas stihneme odplávať okolo tri a pol kilometra. Potom sa na tribúne hneď oblečieme, bočnými dverami odídeme a po nás príde ďalšia skupinka.“ Maroš Tkáč je v súčasnosti jediný slovenský pólista, ktorý má umožnené trénovať v bazéne. Pri otázke, aký to bol pocit skočiť po vyše sedemtýždňovej prestávke opäť do vody, sa najprv pousmial a potom dodal: „Bolo to presne päťdesiat dní. Taký dlhý čas som bez vody nebol, odkedy som začal hrať pólo. Na jednej strane teda fajn pocit byť opäť v bazéne, na druhej však telo takúto prestávku cíti. Aj keď sme sa pripravovali individuálne, vodu nám to nahradiť nedokázalo. Všetkým nám už chýbala, takže je teraz najdôležitejšie, že sme konečne späť.“ VK Primorje Rijeka hral túto sezónu okrem chorvátskej súťaže aj druhú najvyššiu Jadranskú ligu. Jej budúcnosť je ešte teraz otázna, keďže na jej pokračovanie je potrebné, aby mohli začať opäť trénovať aj kluby v Srbsku či Čiernej Hore. Najvyššia chorvátska liga však už termíny pokračovania pozná. „Zástupcovia klubov sa zhodli, že sezónu chcú dohrať. Podľa predbežného plánu, čo som videl, by sme mali začať hrať 24. júna v otvorených bazénoch a posledný zápas by sme odohrali koncom júla, čiže v termíne, keď sa už začíname pripravovať na nový ročník. Či sa teda ďalšia sezóna začne neskôr, zatiaľ netušíme,“ ozrejmil predbežný scenár dohratia sezóny chorvátskej ligy rodák z Bojníc, ktorý strávil celú päťdesiatdňovú prestávku v krajine pri Jadrane. „Mali sme individuálne tréningové plány. Každý deň sme si teda cez video odcvičili a potom sme mali osobné voľno. Keďže aj tak bolo všetko zavreté, väčšinu času som trávil doma alebo sme sa išli s priateľkou prejsť k moru. Keď vyšlo slnko, skúsil som aj vodu v mori. V apríli mala síce len asi trinásť stupňov, ale neodradilo ma to,“ prezradil 23-ročný vodný pólista žijúci v prímorskom meste Rijeka, kde si okrem angažmánu v kvalitnej súťaži našiel aj priateľku.
VERIA, ŽE LETNÁ SEZÓNA BUDE
Rijeka je od Bratislavy vzdialená vzdušnou čiarou necelých štyristo kilometrov. Autom sa tam dá dostať približne za šesť hodín. Aj preto je pre mnohých Slovákov obľúbená dovolenková destinácia. „Život v meste sa podobne ako aj vo všetkých ďalších na istý čas zastavil. Minulý týždeň však už uvoľnili niektoré opatrenia a ľudia začali vychádzať von. Všetci chcú, aby sa otvorili hranice a veria, že letná sezóna bude. Ľudia tu totiž žijú z turizmu, z reštaurácií, z hotelov a apartmánov,“ povedal Maroš Tkáč, ktorému by sa za bežných okolností sezóna skončila v polovici mája. Teraz sa mu pravdepodobne predĺži až do spomínaného konca júla, čo znamená, že dovolenkovať bude tréningmi a zápasmi.
Autor:Patrik Tkáč/denník Šport