Aj po Veľkonočných sviatkoch pokračuje náš seriál v rubrike ,, Pod rúškom s..." tentoraz s prezidentom Slovenskej plaveckej federácie Ivanom Šulekom. Aj počas nepríjemných dní, ktoré spoločne prežívame je v jednom kolotoči a na roztrhanie. Telefón zvoní v jednom kuse, počítač od video hovorov bliká jedna radosť, nech je tak, alebo onak, federácia musí žiť naplno aj keď jej aktuálny status s množstvom pracovníkov je ,, home office." Ako Ivan Šulek vníma momentálnu situáciu ?
Čo vám izolácia vzala a čo vám dala?
,,Izolácia mi vzala každodennú osobnú komunikáciu s členmi sekretariátu, pravidelné porady, ale hlavne mi absentujú osobné komunikácie s členmi rôznych inštitúcií a hlavne s členmi športových klubov na bazénoch. Chystal som sa od marca robiť návštevy športových klubov všetkých športov SPF na Slovensku, aby som sa osobne presvedčil o ich podmienkach a zistil problémy, ktorých je všade dosť.Izolácia ma naučila novému štýlu práce, keď viac komunikujem telefonicky, elektronickou poštou, ale naučil som sa viesť aj porady cez Skype a celkom sa nám to všetkým členom Rady zapáčilo, nakoľko nemusíme cestovať a vieme si nájsť na seba čas aj niekoľkokrát v týždni a v súčasnosti už komunikujeme na pravidelnej týždennej báze, z obývačky každého z nás. Sem-tam nás milo vyruší dieťa kolegov, ktoré je takým osviežením, alebo iný rodinný príslušník. Je to nové, iné, pretože si kľudne môžeme vypiť kávu, či niečo malé zjesť, ale poviem vám pravdu, chýba mi už kancelária, jej čulý pracovný ruch a hlavne odprevádzanie našich športovcov na rôzne podujatia, resp. ich prijatia z úspešných návratov."
K čomu ste sa vďaka izolácii dostali, čo ste dlho odkladali, poprípade čo ste sa naučili?
,, Dostal som sa viac k práci na koncepčných materiáloch, príprave úprav Stanov SPF, prípravy novej organizačnej štruktúry SPF a dali sme do činnosti novú webovú stránku, ktorá je rýchlejšia, prehľadnejšia a hlavne moderná. Naučil som sa na "Home Office" a tu sa priznám, že doteraz som takto nemusel pracovať za 40 rokov ani jeden deň. Naučil som sa pracovať pri zapnutom televízore, kde celý deň nasávam informácie o súčasnom stave z televízie TA3. Tiež viac komunikujem s mojimi kolegami z Rakúska, Česka, Maďarska a cez sociálne siete sledujem aj stav v iných krajinách, na čo v bežnom režime nebol čas. "
Ak ste doma, ako si krátite čas?
,, Okrem dennej práce na počítači, chodím si pravidelne zabehať svoju obľúbenú 6 kilometrovú trať popri Hornáde, alebo sadnem na bicykel a zájdem si cez les na záhradu, kde aspoň na chvíľu vypnem a pozerám ako sa prebúdza príroda a ani sa mi tam nechce veriť, že tu straší nebezpečný vírus."
Chýba Vám niečo z bežných každodenných maličkostí?
,, Chýba mi môj každodenný bežný rytmus života, ráno o 6-tej si zájsť na striedačku do fitka v NTC, alebo sa previesť na cestnom bicykli po brehoch Dunaja.Chýba mi ranná káva s kolegami, kedy sa dozviem všetko z prvej ruky. Medzi maličkosti mi chýba aj moja kancelária, ktorú som si už celkom obľúbil a mal som predstavu, že si usporiadam a poukladám všetky šanóny tak, aby boli poukladané nielen účelne, ale aj pekne farebne."
Aké programy počúvate a sledujete v rádiu, televízii, akú knihu čítate?
,, Od rána sledujem televíziu TA3, v prestávkach medzi prácou čítam zaujímavé knihy, väčšinou motivačné a odborné."
Čo doma varíte?
,, Varím tradične rôzne kuracie a morčacie špeciality, ale aj cestovinové jedlá a so synom sa snažíme robiť aj nové zaujímavé jedlá zo zeleniny. Recepty vám neprezradím, lebo sú jedinečné a po dokončení si ich ani sám nepamätám, odmenou mi je iba to, ak mi ich manželka alebo syn pochvália. Stalo sa mi však aj to, keď som cestoviny s makom a cukrom omylom pri varení prisolil cesnakovou soľou a vtedy som pochvalu nedostal."
Ako riešite či predchádzate ponorkovej chorobe?
,, Ponorkovú chorobu nemám, lebo som väčšinou doma sám, čo ale viem už dnes povedať, že sa neteším na dôchodok, lebo si viem predstaviť ako sa títo ľudia cítia. Celý život som žil až mimoriadne rýchlym a rušným životom a koronavírus mi ho riadne a nepríjemne spomalil."
Kto, alebo čo je Vašou najväčšou oporou v týchto dňoch a ako to zvládate ?
,, Najväčšou oporou mi je dnes rodina, o ktorú mám samozrejme obavy aby sa nikomu nič nestalo, ale rád telefonujem s každým kto mi zavolá. Moje telefonáty sú neobvykle dlhé, lebo prejdeme všetko, vážne aj veselé, aby sme aspoň na chvíľu zabudli na neviditeľného nepriateľa. Rád si podebatujem s našim PR manažérom Patrikom Pavelkom, s ktorým sa snažíme informovať našich členov o aktuálnych témach, ktoré majú pomôcť našim športovcom aj trénerom. "
Čo vás rozosmialo v posledných dňoch?
,, Rozosmievajú ma rôzne vtipy, ktoré si šérujeme viacerí navzájom, veľa z nich je obrazových a takmer všetky sa viažu na koronavírus. Jeden vtip ktorý si pamätám - "Vie niekto či sa už môžeme sprchovať, alebo stále iba umývať ruky ?"
Z čoho máte najväčšie obavy?
,, Najväčšie obavy mám z toho, že nedokážem nikoho upokojiť tým, kedy bude koniec mimoriadnych opatrení a kedy skočíme všetci opäť do bazénov. Neistota je náš najväčší spoločný strašiak, lebo športovci sú zvyknutí na určené termíny viac ako bežní ľudia."
Chodíte von? Ak áno kam a aké pravidlá dodržiavate?
,, Chodím každé ráno behať, ešte kým je menej ľudí v uliciach, najradšej mám trasu popri Hornáde. Samozrejmosťou je šálové rúško a rukavice. Poobede chodím do obchodu, aby som nepresedel celý deň a víkendy sa teším na bicykel s manželkou."
Čo by ste odkázali fanúšikom plaveckých športov na Slovensku ?
,, Fanúšikom plaveckých športov chcem odkázať, aby nezabudli na našich športovcov, lebo oni sa na vás tešia. V lete nás uvidíte plávať v jazerách na Slovensku, čo bolo doteraz iba výnimočné, lebo sme mali sezónu práve počas letných dní. My športovci sa nevzdávame, dokážeme zabojovať aj o naoko prehratý súboj. Veríme v návrat už po letných mesiacoch. Rodičov a športovcov plaveckých športov chcem požiadať, aby nezanevreli na svoje kluby a svojich trénerov, pretože títo budú po ukončení mimoriadnych opatrení opäť radi slúžiť vám, tak ako keď ste sa s nimi rozlúčili. Verte mi, chýbate im rovnako, ako chýba každej mamke jej vlastné dieťa, keď je dlhšie v zahraničí."