logologo_small

Reakcie našich predstaviteľov a športovcov na preloženie OH v Tokiu !

streda, 25.03.2020|Posledná aktualizácia 25.3.2020 19:11

IVAN ŠULEK, prezident SPF

Milí športovci, tréneri, športoví odborníci, rodičia, fanúšikovia plaveckých športov, čas sa pre nás všetkých 9. marca 2020 zastavil rovnako, osireli bazény, posilňovne, haly, ale vytratili sa aj bežci z ulíc. Všetci sme sa poslušne stiahli z bežného života do svojich domovov a začali sa správať zodpovedne k sebe, svojej blízkej aj vzdialenej rodine, ku kamarátom, susedom, spolužiakom. My v športe sme naučení s pokorou zvládať všetky zadané pokyny, ale vždy potrebujeme mať pred sebou určené ciele. Čo je ale pre nás dôležité, aby sme sa dokázali k cieľu dopracovať a vyladiť, je hlavne zadané časové obdobie (tzv. deadline), za ktoré dokážeme veľakrát cez slzy, ale aj pot ísť stále za vytúženým cieľom niečo veľké dosiahnuť, prekonať a zvíťaziť. Celý svet však zaskočil súper, aký tu ešte nebol, nikto ho nevidí, nikto nevie akú má silu, kde udrie a ako dlho bude s nami ešte bojovať. Jedno je však isté, že na konci sa staneme víťazi my všetci a budeme ešte silnejší, s ešte väčšou túžbou po víťazstve a radosťou, že sa môžeme vrátiť späť do bazénov, ktorý nám zrazu tak veľmi chýba. S očakávaním, pokorou, ale aj s radosťou som prijal dnes správu, že sa najväčší sviatok športovcov akým je Olympiáda prekladá na rok 2021 . Mal som veľké obavy z toho, ako zabezpečíme v týchto život ohrozujúcich podmienkach prípravu a účasť našich najlepších športovcov na OH Tokio 2020. Myslím si a verím, že to bolo to najlepšie riešenie pre šport a všetkých športovcov, za čo sa chcem úprimne poďakovať. Zdravie je to, čo je pre nás najdôležitejšie. Dovoľte mi ale poďakovať sa za disciplinované správanie sa všetkým členom Slovenskej plaveckej federácie, plavcom, vodným pólistom, aquabelám, ale aj trénerom, rozhodcom a iným športovým odborníkom, ktorí pochopili situáciu v akej sme sa všetci ocitli. Dokážem sa vcítiť do kože mladého športovca, ktorý chcel zvíťaziť, pokoriť rekord, splniť limit a dostať sa na vrcholnú súťaž, lebo bol v kategórii, ktorá mu už tento rok končí. Je mi to rovnako ľúto, ale verím že si spolu nájdeme nové ciele, nad ktorými už dnes začneme spolu uvažovať a kresliť si ich na domácu nástenku. Verím že túto situáciu spoločne zvládneme a naštartujeme po porážke vírusu naše vnútorné motory na dvojitú rýchlosť. Už dnes pracujeme pre vás na nových projektoch, tak aby sme boli spolu silnejší, rýchlejší a odolnejší pred akýmkoľvek súperom.

Rastislav BIELIK, viceprezident SPF 

Presunutie OH 2020 v Tokiu je v momentálnej situácii najlepšie riešenie aké mohlo MOV s predstaviteľmi v Tokiu uskutočniť. Ak by sa Hry nepreložili došlo by k veľmi negatívnemu ohlasu na túto situáciu, nakoľko situácia v Európe sa zastavila pohľadu plávania. Vyspelé plavecké štáty (Taliansko, Maďarsko, Veľká Británia, USA a pod.) dokážu zabezpečiť pre svojich TOP plavcov aspoň čiastočne vodu čo pri tomto športe je jeden z najhlavnejších faktorov. Suchou prípravou nedokážeme zabezpečiť adekvátny tréningový proces, ktorý by prispel k zvýšeniu plaveckej výkonnosti. Preloženie na rok 2021 dá plavcom ako takú šancu sa nachystať na toto podujatie vo forme akú mali dosiahnuť v roku 2020. Z pohľadu FINA a SPF bude rok 2021 nabitý pretekmi. Z nášho pohľadu musíme docieliť čo najefektívnejšiu simbióziu medzi tréningami, sústredeniami a pretekmi, aby sme dokázali vyťažiť čo najviac a boli vo svete konkurencieschopní.

Miroslav NOWAK, športový riaditeľ 

V súčasnej situácii sa dal posun OH očakávať. Aj napriek tomu, že sú OH obrovským kolosom, v ktorom je zainteresované obrovské množstvo osôb, firiem, záujmu a hlavne financií, ide predovšetkým o športový sviatok. O absolútne úžasnú akciu pre športovcov, ktorá má byť pre nich a o nich. Je teda len dobré,že v súčasnej bezprecedentnej situácii zvíťazila myšlienka olympionizmu.Odklad je vyrovnaním poľa pre všetkých športovcov,ktorí v tejto ťažkej situácii nemôžu trénovať. Odkladom je tiež zaistená istota ochrany zdravia. A napriek tomu, že mnohí vnímajú nový koronavírus ako niečo kvôli čomu sa robí zbytočná panika, verím, že súčasné obmedzenie nás ochráni od prípadnej mutácie víru. Zároveň ale presun na rok 2021 prináša nášmu športu ďalšiu výzvu. Rok 2021 mal byť rokom, počas ktorého budú vrcholom MS, ktoré sa mali konať v japonskej Fukuoke.Teraz sa ale musia hľadať nové termíny tak, aby sa táto vrcholová súťaž nedostala do konfliktu s OH.A tým sa posunie znova celá termínová listina, v ktorej je naviac i EYOF. Súťaž, ktorú usporiada Slovensko v letných mesiacoch v Banskej Bystrici.

Vladimír ŽELEZNÍK, tréner reprezentácie Slovenska v plávaní

Nielen my , ale aj celý svet čakal na vyjadrenie MOV k letným OH v Tokiu. Konečne prišlo rozhodnutie, ktoré posunulo hry o rok a to na rok 2021. Moje pocity na túto situáciu sú zmiešané. Vznikla tu šanca pre viac športovcov ešte zabojovať o limit na OH, ale zároveň pre tých starších športovcov dilema pokračovať v príprave, keďže mali tendenciu po skončení OH ukončiť svoju kariéru. Z hľadiska prípravy sa musíme zamyslieť na prehodnotení všetkých pre a proti a podať maximálne úsilie na vytvorení najoptimálnejšieho programu resp. tréningového procesu na tohtoročné vrcholy. Aj keď situácia ohľadom ME v Budapešti je otázna, keďže nevieme ako sa to bude vyvíjať ďalej. Pevne dúfam, že tento problém COVID 19 pominie čoskoro a my sa budeme môcť venovať tomu čo nás baví a pre čo sme sa narodili. Čo sa týka MS vo Fukuoke, ktoré sa majú konať v tom istom roku si myslím, že už sa nám stalo, že boli v priebehu niekoľkých mesiacov dve vrcholné podujatia. Tu si však treba uvedomiť, čo je pre toho ktorého pretekára prioritou a podľa toho si upraviť tréningový plán.

Karel PROCHÁZKA, asistent reprezentácie Slovenska 

V súčasnej situácii sa rozhodnutie MOV dalo očakávať a ja si myslím, že je to dobré rozhodnutie pre väčšinu športovcov. Osobne by som bol radšej, keby sa termín posunul až o dva roky a stanovil sa presne. Takto stále ostávame v určitej neistote, kedy presne a či vôbec OH budú. Aj posledné rozhodnutie pod tlakom veľkých štátov (najmä Američanov) ukázalo, kto vlastne reálne rozhoduje o týchto veciach. Chápem, že ide o hlavne o peniaze. Dvojročný posun by pre nás plavcov bol určite spravodlivejší,najmä čo sa týka znovuvybudovania špeciálnej plaveckej výkonnosti po netrénovaní vo vode, ktoré momentálne odhadujem minimálne na 2-3 mesiace. A určite by bol lepší aj z hľadiska zdravotnej bezpečnosti pre všetkých zúčastnených športovcov, realizačných týmov i divákov.

Richard NAGY, reprezentant SR v plávaní

S rozhodnutim MOV súhlasím a som rád, že k nemu dospel tak rýchlo. Je to extrémne náročné rozhodnutie a nezávidím ľuďom čo sú zodpovední za organizáciu a presun celých OH na rok 2021. V momentálnej výnimočnej situácii je to však najlepšie možné riešenie. Ja len dúfam, že sa nás svet a aj náš šport čoskoro vrátia do normálu. Dovtedy vydržíme sedieť doma, trénovať doma a o rok, v Tokiu budeme, dúfam, silnejší a rýchlejší.

Tomáš KLOBUČNÍK, reprezentant SR v plávaní

Posledné dni sa ráno prebúdzame s rôznymi otázkami v hlavách. Kde budeme trénovať? Čo bude ďalej? Podarí sa nám zachrániť táto sezóna? No najmä, či sú všetci naši blízki v poriadku. Bazény sú zavreté, takže nám nezostáva nič iné, iba trénovať v bytových priestoroch, na záhrade, v pivnici - ale tréning na suchu nikdy nenahradí a ani sa nepriblíži tréningu vo vode. Je to len akési prežívanie. Na druhej strane si uvedomujeme vážnosť situácie a vzhľadom k tomu sa nechceme a ani nemôžeme správať povýšenecky a sme ochotní čakať na “vodu” do odvolania mimoriadneho stavu. Sme vrcholoví športovci, mali by sme ísť príkladom pre mladých a mali by sme sa správať zodpovedne. Nechceme ohroziť samých seba a ani našich blízkych. Zdravie sa hlavne v posledných dňoch stáva prioritou číslo jedna pre nás všetkých. Nemyslíme si, že situácia sa v najbližších dňoch upokojí a my sa vrátime do už aj tak podstatne naštrbenej prípravy na OH. Preto aj z nášho pohľadu nám prišlo vhod presunutie OH v Tokiu na rok 2021.

Andrea PODMANÍNOVÁ, reprezentantka SR v plávaní

Myslím si, že MOV učinil jedno z najlepších riešení, aké mohol učiniť v momentálne situácii. Zdravie a bezpečnosť nás všetkých je na prvom mieste a momentálne čelíme niečomu väčšiemu ako je šport. Ak by sa konali OH v tomto roku, bolo by to nefér voči množstvu športovcom, ktorí nemali adekvátne podmienky na prípravu a to hlavne z krajín ako je Taliansko, Španielsko a Čína. (Kto vie ako sa situácia bude vyvíjať ďalej?!)
Ten rok k “dobru” veľmi rada uvítam na prípravu a možnú kvalifikáciu.

Nikoleta TRNÍKOVÁ, reprezentantka SR v plávaní

Napriek tomu, že sa neviem vcítiť do kože veľa špičkových športovcov, máme každý na to iný názor.Kedže účasť na OH je a bude mojím snom, určite to beriem ako pozitívnu správu. Je to príležitosť nevzdávať sa v momentálnej situácii, ale práve naopak ísť si za svojim cieľom, na ktorý som sa pripravovala napriek tomu, že som sa stále nekvalifikovala A-limitom. Preto to je naozaj dobrá správa, že na sebe môžem tvrdo pracovať ďalší rok a dúfať, že sa kvalifikujem.

Nora SZAUDER, reprezentačná trénerka v synchronizovanom plávaní

Ja osobne som presvedčená, že z pohľadu momentálnej situácie vo svete, a to s veľmi nejasným koncom, odloženie OH, ako najväčšieho sviatku športu, je správne. Ak budem hovoriť konkrétne o synchronizovanom plávaní, je to aj určitou výhodou pre nás. Máme o približne rok viac času na prípravu a porazenie súperov v olympijskej kvalifikácii, ktorá sa v našom športe ešte nekonala. Verím, že Naďa, Dia a Chiara, ktoré splnili nominačné kritériá a vyhrali internú kvalifikáciu, budú mať zabezpečenú pokojnú a kvalitnú prípravu zo strany SPF tak, aby sa úspešne kvalifikovali do Tokia 2021. Všetkým našim športovcom prajem veľa veľa zdravia a hlavne vôle opäť sa vrátiť do bazénov, pretože to vôbec nebude jednoduché.

Synchronizované plavkyne, Naďa DAABOUSOVÁ, Diana MIŠKECHOVÁ

Odloženie OH 2020 sme už očakávali. Každý deň sme boli v napätí ako to nakoniec dopadne. Veríme, že to bolo náročné rozhodnutie, ale potrebné pre zdravie všetkých. Veľa športovcov ešte nemá miestenku a momentálne ani vhodné podmienky na trénovanie. My sme pripravené postaviť sa tejto situácii a zmeniť ju na výhodu. Myslíme pozitívne, získali sme ďalší rok na zdokonaľovanie.

Pavol MIHALKOVIČ, vedúci družstva reprezentácie žien Slovenska vo vodnom póle

Presunutie OH v Tokiu na budúci rok považujeme v súčasnej situácii za dobrý krok s ohľadom na zdravie a výkonnosť športovcov. Táto správa ma ale veľmi neprekvapila. Už predtým som očakával, že OH sa v pôvodnom termíne neuskutočnia. Prekvapilo ma skôr pôvodné potvrdenie termínu, ktoré som vôbec nechápal. Ak by mali byť OH v pôvodnom termíne, ak by sme aj nebrali do úvahy zdravotné riziká, určite by štartujúce družstvá neboli v optimálnej forme, keďže momentálne nie je možné sa plnohodnotne pripravovať a hrať prípravné resp. súťažné zápasy. Z tohto pohľadu presun OH považujeme za správne rozhodnutie. Očakávame, ako teraz FINA rozhodne v súvislosti s kvalifikačnými turnajmi žien aj mužov na OH, kde je naše ženské družstvo medzi účastníkmi. Osobne očakávam, že sa zmení už raz zmenený termín kvalifikačného turnaja a presunie sa na budúci rok, keďže hrať kvalifikačný turnaj v druhej polovici mája v Taliansku nepovažujem za reálne.Spracoval Patrik Pavelka
Autor diaľkové plávanieplávaniesynchrovodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

V mixe štafiet na 4x1500 metrov náš štvorlístok na ME na 7.mieste!

Včera

Od piatka do nedele sú v Štúrove pred nami MSR v plávaní mladších žiakov!

Včera

Kemp diaľkoplavcov 2024 v Piešťanoch!

Včera

Slovensko po prvý raz v histórii s rozhodcom v diaľkovom plávaní na ME!

14.6.2024

Na ME v Belehrade celkové 12.miesto vo finále voľného sóla pre Viktóriu Reichovú

13.6.2024

Štvrtok na ME v Belehrade s našimi diaľkolavcami v disciplíne na 5 km

13.6.2024

Na ME v srbskom Belehrade vstúpili v stredu do hry aj naši diaľkoplavci

12.6.2024

Viktória Reichová na ME v Belehrade vo finále technického sóla na 13.mieste

12.6.2024

Nominačný list | Majstrovstvá Európy Juniorov - Vilnius, Litva

12.6.2024

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2024/VSVP/U29/P

12.6.2024

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2024/VSVP/U28/P

12.6.2024

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2024/VSVP/U27/P

12.6.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK