logologo_small

Rekord z plného behu!

piatok, 26.02.2021|Posledná aktualizácia 26.2.2021 11:58O prvý seniorský slovenský plavecký rekord v tomto roku sa postarala Nikoleta Trníková, ktorá na kontrolných pretekoch v 25 m bazéne v Šamoríne dohmatla v polohovke na 400 m za 4:40,09 min a po vyše štvrťstoročí vytlačila o 18 stotín z čela dlhodobých domácich tabuliek v tejto disciplíne Martinu Moravcovú. „Vzhľadom na súčasné možnosti na prípravu je to primeraný výkon,“ zhodnotila svoj rekordný zápis Trníková. „Teším sa, že som rekord prekonala, aj keď si myslím, že časom by som ho mohla posunúť ešte viac.“

Odchovankyňa považskobystrického plávania je špecialistka na prsiarske disciplíny, no polohovku pravidelne zaraďuje do súťažného programu. Tušila, že najlepší slovenský čas na tejto trati v krátkom bazéne patrí legendárnej piešťanskej rodáčke?
„Vedela som to. Už keď som bola vlani na pretekoch v Poľsku, som sa k jej rekordu priblížila, ale tesne mi ušiel. Vtedy ani teraz som sa však na jeho prekonanie veľmi nesústredila. Mám celkom dobre natrénované, v poslednom čase som plávala dosť veľa nielen prsia, ale aj kraul či znak. Hlavne som si chcela zlepšiť osobné maximum, čo sa mi podarilo aj z plného tréningu, a to ma teší.“

Nikoleta Trníková drží slovenský rekord v tejto disciplíne aj v dlhom bazéne časom 4:50,29 min, ktorý zaplávala, keď bola juniorka, na ME 2019 tejto kategórie. „Bola preto len otázka času, keď rekord padne aj v krátkom bazéne. Táto disciplína však nie je pre nás priorita, špeciálne sa na ňu nepripravujeme,“ podotýka tréner Karel Procházka. Po vypuknutí pandémie sa vlani na jar na Slovensku zatvorili bazény a plavci nemohli trénovať vo vode od marca do mája. „Výpadok sme dobiehali prakticky až do konca roka, kým sme sa vrátili do starej formy. Na začiatku novej sezóny sme sa konečne odrazili. V úvode roka sme sa ako vždy zamerali na veľký objem, všeobecnú prípravu – z tohto pohľadu je dobré, že rekord zaplávala, ako sa vraví, z plného behu. My sme hlavne chceli splniť v krátkom bazéne limity na majstrovstvá sveta aj Európy, ktoré budú tento rok v zime v Abu Zabí a Kazani, aby sme sa nimi už nemuseli zaoberať, čo sa podarilo na 200 m prsia, 200 i 400 m polohovku, a odteraz sa sústredíme už len na prípravu v 50 m bazéne smerom k olympiáde,“ vraví tréner plavkyne, ktorá si predvlani na juniorských vrcholoch vybojovala dve siedme miesta v individuálnych disciplínach – na 200 m prsia na MS v Budapešti a na 400 m polohové preteky na ME v Kazani.

Po úspešnom víkende sa Trníková presunula na sústredenie do tureckého Beleku, kde zostane do najbližšieho utorka. Potom sa vráti do šamorínskej „bubliny” a po povinnej karanténe sa predstaví na marcovej Veľkej cene Slovenska.

Autor: Roman Riša/ denník ŠportSpracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

Po Štokholme smerujeme na míting do Grazu, tréner Procházka: ,, Nepamätám si, žeby sme sa v taktom počte zúčastnili nejakých pretekov."

Dnes

Dnes naživo s prezidentom SPF Ivanom ŠULEKOM!

19.4.2021

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

18.4.2021

Multistretnutie starších juniorov v Kyjeve

17.4.2021

Dôležité info pred ORCA Cupom!

17.4.2021

Reportáž na TA3 a reakcia na aktuálne dianie s prezidentom SPF Ivanom Šulekom

17.4.2021

Víkendová súťaž ,, Bubble Open " v šamorínskej bubline!

16.4.2021

Priebežné plnenie limitov na majstrovstvá Európy

16.4.2021

Pre SPF je šesť ľudí málo, Ivan Šulek: ,,V pondelok sa bazény neotvoria."

15.4.2021

Starší juniori nabrali smer ukrajinský Kyjev!

15.4.2021

Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný

15.4.2021

Žiaľ, aj tento rok bez BB Cupu!

14.4.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK