logologo_small

S trénerom Karlom Procházkom pred odchodom na Malmsten Swim Open Stockholm 2021

sobota, 03.04.2021|Posledná aktualizácia 03.4.2021 14:42

Tradičný medzinárodný plavecký míting Swim Open Stockholm 2021 sa tento rok uskutoční vo Švédsku od 8. do 11.apríla 2021. V rebríčku krajín, ktoré sa tohoto podujatia zúčastnia by nemali chýbať domáci Švédi, ale aj plavci z Fínska, Česka, Rakúska, Belgicka, Estónska a ďalších. Na podujatí by sa mala predstaviť z hviezd maďarská plavkyňa Katinka Hoszu. Na Swim Open sa zúčastnia aj slovenskí plavci pod trénerským vedením triumvirátu Karel Procházka, Matej Kuchár a Michal Knihár. V menoslove našej reprezentácie je spolu desať plavcov a nimi sú Klobučník, Kušík, Dragúň, Peciar, Kalník, Cibulková, Marušáková, Ripková, Benková a Vadovičová. Naša zostava sa s pribúdajúcim časom teda dosť zmenila a aj o tom sme sa s hlavným trénerom Slovenska Karlom Procházkom porozprávali.


,, Vzhľadom na fakt, že prvé prihlášky išli do švédskeho Štokholmu v prvej polovici januára, tak som predpokladal, že pôvodná nominácia sa bude meniť. Našťastie bol organizátor veľmi ústretový a vzhľadom na „Covid- 19“ situáciu nám povolil vymeniť pretekárov, takpovediac kus za kus. Pôvodnú zostavu sme dopĺňali na základe aktuálnej formy pretekárov, ktorú preukázali na februárových kontrolných pretekoch a VC Slovenska v Šamoríne. Našťastie bolo z čoho vyberať, " odpovedal nám hneď v úvode hlavný tréner našich plavcov Karel Procházka na to, ako vnímal neustále meniacu sa situáciu v menoslove našich plavcov až do stavu v akom sa momentálne nachádza.

V utorok sa naša výprava presúva do Štokholmu na jeden z najlepšie organizovaných a finančne dotovaných plaveckých podujatí v Európe - Swim Open Stockholm 2021, ktorý bol založený v roku 2016 a voľne nadviazal na Svetový pohár, ktorý sa predtým v danom komplexe konal : ,, Mal som šťastie, že som bol hneď na úvodnom ročníku a odvtedy prakticky tri razy. Pláva sa na olympijskom 10 dráhovom bazéne s tribúnami na troch stranách, k dispozícii je okrem wellness víriviek a bazénikov aj vyplavávací 13- dráhový (!!!!) 25 m bazén, samozrejme, v iných častiach komplexu. Preteky sú atraktívne pre plavcov aj svojím rozpisom. Dopoludnia sa plávajú rozplavby, popoludní v dvoch blokoch najskôr B, C finále a nakoniec A finále najlepších osem z každej disciplíny dopoludňajšieho programu. Je teda veľká šanca vyskúšať si model ranného aj večerného pretekania. Nepcohybne, konkurencia je obrovská, okrem špičky zo severských krajín sa tam pravidelne zúčastňujú aj plavecké hviezdy z celej Európy. Vyhodnocuje sa jediná OPEN kategória, " vraví náš skúsený tréner. Sám si spomína, že záujem o toto podujatie medzi divákmi je obrovský, uvidíme aké to bude o pár dní : ,,Musím povedať, že návštevnosť podujatia je veľká, na popoludňajšie finále býva kapacita hľadiska úplne vypredaná (cca 800 miest v hľadisku). Súvisí to aj s tým, že stálou účastníčkou je Sarah Sjöström, ktorá je vo Švédsku megahviezdou. Na programe je v priebehu štyroch dní kompletný olympijsky program." 

S našim hlavným trénerom sme sa dostali aj k jeho očakávaniam aj vzhľadom k tomu, že za posledný mesiac bola viac ako polovica pretekárov v karanténe: ,, Veľmi si želám, aby si naši plavci zaplávali osobné rekordy. Prípadne, aby sa im podarilo splniť nejaký limit na blížiace sa májové ME v Budapešti. Ťažko sa mi objektívne hodnotí ich príprava. V podstate, väčšinu z nich podrobnejšie sledujem od decembra minulého roku, kedy nás pustili do bubliny v Šamoríne. Mnohí sa ešte nespamätali z minuloročnej niekoľkomesačnej „štátnej odstávky“. A keď sa zdalo, že už sa to pomaly zlepšuje, tak začali jeden po druhom chorieť na Covid - 19. Veľmi ma to hnevá, pretože sme sa od začiatku roku snažili vybaviť očkovanie, žiaľ priority v tomto štáte sú niekde inde. Už našťastie v tomto smere svitá na lepšie časy, ale odhadujem, že pre štvrtinu juniorskej a seniorskej reprezentácie je už neskoro. A tom som ešte optimista. V tíme máme ale veľkých bojovníkov a verím, že sa napriek uvedenému viacerí presadia." 

Verme aj my, ak už sme pri aktuálnej situácii, tá vôbec nie je ideálna. Ak sledujete dianie okolo seba, viete ako to vyzerá vo Švédsku. Aké opatrenia čakajú našu výpravu vo Švédsku ? ,, Za posledný polrok som absolvoval viaceré mítingy v zahraničí a všade to vyzerá veľmi podobne. Potrebujete byť zdraví, mať o tom doklad a dodržiavať pravidlá nastavené organizátorom (odstupy, rúška, dezinfekcia,...) a miestnymi úradmi. Všetko sa dá bez problémov zvládnuť. Naviac mám skúsenosť z Poľska, Čiech, Maďarska, Francúzska, Švajčiarska, Turecka, že naše média nie úplne objektívne informujú o tamojšej situácii, takže nemám obavu, "mieni tréner.

Neobáva sa, žeby táto situácia mohla narušiť prípravu na nadchádzajúce ME v Budapešti ?,, Príprava na ME a aj ďalšie podujatia je od marca 2020 úplne neštandardná a nechcem sa dopredu vyhovárať, ale kým takmer v celej Európe sa non stop trénovalo, u nás žiaľ nie. Vo väčšine štátov dokázali vytvoriť podmienky pre plavecké reprezentácie, u nás to prišlo veľmi neskoro." 

S čím by bol teda spokojný po absolvovaní pretekov Malmsten Swim Open Stockholm 2021 a čo bude nasledovať ďalej ?,, Okrem nejakých osobákov si želám, aby sme sa v zdraví všetci vrátili a mohli pokračovať v príprave na ďalšie preteky, ktoré nás čakajú 23.4 až 25.4. v rakúskom Grazi. Pripoja sa k nám ďalší seniorskí reprezentanti a na uvedené preteky by mala ísť výprava cca 30 - tich plavcov. Zároveň si želám, aby sa do plnej tréningovej záťaže bez postcovidového syndrómu mohli vrátiť Richard Nagy, Nikoleta Trníková a Sabína Kupčová a takisto ďalší, ktorí prekonali vírus. No a pre všetkých, aby sa situácia stále zlepšovala a vláda dodržala schválený postup uvoľňovania. Tým pádom verím, že v máji sa dostaneme do svojich domovských bazénov."

Info priamo z mítingu na : http://www.swimopenstockholm.se/?fbclid=IwAR3HR8UFteB1eA6uoejQTO3MGwYWcxJmekT1DTdZttmoahimUobQ9oDxztI

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po Štokholme smerujeme na míting do Grazu, tréner Procházka: ,, Nepamätám si, žeby sme sa v taktom počte zúčastnili nejakých pretekov."

Dnes

Dnes naživo s prezidentom SPF Ivanom ŠULEKOM!

19.4.2021

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

18.4.2021

Multistretnutie starších juniorov v Kyjeve

17.4.2021

Dôležité info pred ORCA Cupom!

17.4.2021

Reportáž na TA3 a reakcia na aktuálne dianie s prezidentom SPF Ivanom Šulekom

17.4.2021

Víkendová súťaž ,, Bubble Open " v šamorínskej bubline!

16.4.2021

Priebežné plnenie limitov na majstrovstvá Európy

16.4.2021

Pre SPF je šesť ľudí málo, Ivan Šulek: ,,V pondelok sa bazény neotvoria."

15.4.2021

Starší juniori nabrali smer ukrajinský Kyjev!

15.4.2021

Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný

15.4.2021

Žiaľ, aj tento rok bez BB Cupu!

14.4.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK