Španielski vodní pólisti oslavujú prvýkrát v histórii triumf na ME
Miestenka do Paríža ako bonus k vytúženému zlatu
Šťastena sa obrátila. V roku 2018 prehrali Španieli v Barcelone v domácom finále ME so Srbmi po rozstrele, o rok neskôr neuspeli vo finále MS v Gwandžu s Talianmi a aby toho nebolo málo, o ďalší rok znova vo finále ME a znova až po rozstrele nestačili na Maďarov. Trpké finálové prehry ale tím trénera Davida Martina nezlomili. V roku 2022 získali po 21 rokoch zlato na majstrovstvách sveta a tento rok sa stali premiérovo majstri Európy.
POKAZENÉ CHORVÁTSKE OSLAVY
Športový osud je často nepredvídateľný. Niekedy trpký, inokedy nádherný. Presvedčili sa o tom aj Španieli, ktorí dokráčali, respektíve v ich prípade skôr doplávali, za najlepším výsledkom na európskom šampionáte v histórii v Záhrebe po vzrušujúcom závere. Počas finále stále iba doťahovali náskok domácich. V druhej štvrtine prehrávali aj 3:6 a štyri minúty pred koncom zápasu ešte 8:10. Do posledného miesta zaplnená záhrebská aréna sa už chystala oslavovať po rokoch 2010 a 2022 tretí európsky triumf Chorvátov v domácom prostredí za sebou. Všetko tomu nasvedčovalo. Lenže, tri minúty a 52 sekúnd pred koncom znížil na 9:10 Sanahuja, minútu a 38 sekúnd pred koncom vyrovnal Granados a ten istý hráč potom 48 sekúnd pred klaksónom aj otočil efektnou strelou z otočky na 11:10. Chorváti prišli o zlato a smútili, Španieli naskákali do vody a oslavovali. „Nemyslím si, že to bol náš najlepší výkon, ale zostali sme silní až do konca a spoločne sme sa zapísali do histórie,“ povedal po zápase tréner Španielov David Martin a súhlasil s ním aj kapitán a najväčšia osobnosť tímu Felipe Perrone. „Myslím si, že Chorvátsko bolo lepším tímom, ale vyhrali sme my. Tak to býva, finále je vždy nepredvídateľné. Neprestali sme veriť, že môžeme vyhrať a podarilo sa. Víťazný gól Granadosa bol úžasný. Je to génius. Tešíme sa zo zlata a aj z miestenky na olympijské hry do Paríža.“ Chorváti svoje výkony počas celého šampionátu akoby stupňovali. Vo vyraďovacej fáze zdolali Grékov o päť gólov, Maďarov o tri a výborne rozohrané mali aj finále. Posledná štvorminútovka ale zmenila ich turnaj z úspešného na neúspešný. „Neviem, čo povedať… Tím hral dobre. Teda aspoň tri štvrtiny…,“ ťažko hľadal slová chorvátsky tréner Ivica Tučak. Brankár a kapitán Marko Bijač bol síce vyhlásený za najlepšieho gólmana turnaja, ale sklamanie z tímového neúspechu bolo pochopiteľne silnejšie. „Urobili sme, čo sme mohli. Španieli majú fantastický tím, neprestali bojovať ani na sekundu. Musíme si oddýchnuť, analyzovať naše chyby a pripraviť sa na MS v Dohe. Ak sa nemýlim, na kvalifikáciu do Paríža, by nám malo stačiť aj štvrťfinále,“ myslí Marko Bijač už dopredu na svetový šampionát, ktorý sa začne 5. februára.
ŠMIHUĽA: ÚSPECH JE UŽ POSTUP NA ME
Na ME 2024 vo vodnom póle sa tretíkrát za sebou zúčastnili aj oba slovenské výbery. Muži vylepšili o dve miesta výsledok z predošlého šampionátu a skončili na 13. priečke, ženy si naopak pohoršili a kým v Splite skončili dvanáste, tento rok pätnáste. „Globálne hodnotím pôsobenie našich tímov pozitívne. Aj vzhľadom na umiestnenia z predošlých šampionátov je pre mužov 13. miesto vyslovene úspech. Ženský tím zaznamenal ústup o tri priečky oproti ME 2022 a zaostal za očakávaniami. Každopádne, v našich podmienkach je potrebné považovať za úspech už samotný postup na majstrovstvá Európy a nemožno ho brať automaticky ako samozrejmosť,“ zhodnotil vystúpenia slovenských reprezentácií viceprezident Slovenskej plaveckej federácie pre vodné pólo Štefan Šmihuľa. Rovnako ako on, aj tréneri Roman Poláčik, Cinzia Ragusová a v nedávnej minulosti tiež aj ich predchodcovia, hovorili pred, počas a aj po šampionáte o nepostačujúcich podmienkach v porovnaní s konkurenciou. Je teda na mieste otázka: Čo s tým? „Je to tak, nie je to iba výhovorka. Vo veľa ukazovateľoch sa nemôžeme porovnávať ani s priemernými družstvami na šampionáte. Nieto ešte so špičkou. O tom nemá zmysel diskutovať. Napriek tomu si myslím, že sme všetci od hráčov, hráčok, trénerov, všetkých členov realizačných tímov až po manažérov a vedenie federácie urobili v rámci našich možností maximum. A ako do budúcna tie podmienky zlepšiť? Čiastočne zlepšenie môže priniesť aj proklamované navýšenie dotácií pre šport a celkové zlepšenie pozície športu v spoločnosti prostredníctvom nového ministerstva. Uvidíme,“ verí v zlepšenie podmienok a v tom prípade aj smelšie ambície súčasný šéf slovenského vodného póla. (Denník Šport/ Patrik Tkáč)