logologo_small

S viceprezidentom SPF pre vodné pólo Štefanom Šmihuľom: ,,Úspech už je postup na ME!"

piatok, 19.01.2024|Posledná aktualizácia 19.1.2024 11:00
Dubrovnik, Croatia, 050124. European Water Polo Championship 2024. Preliminary Round Group D, Slovakia - Slovenia. On the photo: (SVK) Tomas Hoferica. Photo: European Aquatics / Bozo Radic / CROPIX - dubrovnik - croatia - water - polo - championship - aquatics - cropix - slovakia - slovenia - european

Španielski vodní pólisti oslavujú prvýkrát v histórii triumf na ME

Miestenka do Paríža ako bonus k vytúženému zlatu

Šťastena sa obrátila. V roku 2018 prehrali Španieli v Barcelone v domácom finále ME so Srbmi po rozstrele, o rok neskôr neuspeli vo finále MS v Gwandžu s Talianmi a aby toho nebolo málo, o ďalší rok znova vo finále ME a znova až po rozstrele nestačili na Maďarov. Trpké finálové prehry ale tím trénera Davida Martina nezlomili. V roku 2022 získali po 21 rokoch zlato na majstrovstvách sveta a tento rok sa stali premiérovo majstri Európy.

POKAZENÉ CHORVÁTSKE OSLAVY

Športový osud je často nepredvídateľný. Niekedy trpký, inokedy nádherný. Presvedčili sa o tom aj Španieli, ktorí dokráčali, respektíve v ich prípade skôr doplávali, za najlepším výsledkom na európskom šampionáte v histórii v Záhrebe po vzrušujúcom závere. Počas finále stále iba doťahovali náskok domácich. V druhej štvrtine prehrávali aj 3:6 a štyri minúty pred koncom zápasu ešte 8:10. Do posledného miesta zaplnená záhrebská aréna sa už chystala oslavovať po rokoch 2010 a 2022 tretí európsky triumf Chorvátov v domácom prostredí za sebou. Všetko tomu nasvedčovalo. Lenže, tri minúty a 52 sekúnd pred koncom znížil na 9:10 Sanahuja, minútu a 38 sekúnd pred koncom vyrovnal Granados a ten istý hráč potom 48 sekúnd pred klaksónom aj otočil efektnou strelou z otočky na 11:10. Chorváti prišli o zlato a smútili, Španieli naskákali do vody a oslavovali. „Nemyslím si, že to bol náš najlepší výkon, ale zostali sme silní až do konca a spoločne sme sa zapísali do histórie,“ povedal po zápase tréner Španielov David Martin a súhlasil s ním aj kapitán a najväčšia osobnosť tímu Felipe Perrone. „Myslím si, že Chorvátsko bolo lepším tímom, ale vyhrali sme my. Tak to býva, finále je vždy nepredvídateľné. Neprestali sme veriť, že môžeme vyhrať a podarilo sa. Víťazný gól Granadosa bol úžasný. Je to génius. Tešíme sa zo zlata a aj z miestenky na olympijské hry do Paríža.“ Chorváti svoje výkony počas celého šampionátu akoby stupňovali. Vo vyraďovacej fáze zdolali Grékov o päť gólov, Maďarov o tri a výborne rozohrané mali aj finále. Posledná štvorminútovka ale zmenila ich turnaj z úspešného na neúspešný. „Neviem, čo povedať… Tím hral dobre. Teda aspoň tri štvrtiny…,“ ťažko hľadal slová chorvátsky tréner Ivica Tučak. Brankár a kapitán Marko Bijač bol síce vyhlásený za najlepšieho gólmana turnaja, ale sklamanie z tímového neúspechu bolo pochopiteľne silnejšie. „Urobili sme, čo sme mohli. Španieli majú fantastický tím, neprestali bojovať ani na sekundu. Musíme si oddýchnuť, analyzovať naše chyby a pripraviť sa na MS v Dohe. Ak sa nemýlim, na kvalifikáciu do Paríža, by nám malo stačiť aj štvrťfinále,“ myslí Marko Bijač už dopredu na svetový šampionát, ktorý sa začne 5. februára.

ŠMIHUĽA: ÚSPECH JE UŽ POSTUP NA ME

Na ME 2024 vo vodnom póle sa tretíkrát za sebou zúčastnili aj oba slovenské výbery. Muži vylepšili o dve miesta výsledok z predošlého šampionátu a skončili na 13. priečke, ženy si naopak pohoršili a kým v Splite skončili dvanáste, tento rok pätnáste. „Globálne hodnotím pôsobenie našich tímov pozitívne. Aj vzhľadom na umiestnenia z predošlých šampionátov je pre mužov 13. miesto vyslovene úspech. Ženský tím zaznamenal ústup o tri priečky oproti ME 2022 a zaostal za očakávaniami. Každopádne, v našich podmienkach je potrebné považovať za úspech už samotný postup na majstrovstvá Európy a nemožno ho brať automaticky ako samozrejmosť,“ zhodnotil vystúpenia slovenských reprezentácií viceprezident Slovenskej plaveckej federácie pre vodné pólo Štefan Šmihuľa. Rovnako ako on, aj tréneri Roman Poláčik, Cinzia Ragusová a v nedávnej minulosti tiež aj ich predchodcovia, hovorili pred, počas a aj po šampionáte o nepostačujúcich podmienkach v porovnaní s konkurenciou. Je teda na mieste otázka: Čo s tým? „Je to tak, nie je to iba výhovorka. Vo veľa ukazovateľoch sa nemôžeme porovnávať ani s priemernými družstvami na šampionáte. Nieto ešte so špičkou. O tom nemá zmysel diskutovať. Napriek tomu si myslím, že sme všetci od hráčov, hráčok, trénerov, všetkých členov realizačných tímov až po manažérov a vedenie federácie urobili v rámci našich možností maximum. A ako do budúcna tie podmienky zlepšiť? Čiastočne zlepšenie môže priniesť aj proklamované navýšenie dotácií pre šport a celkové zlepšenie pozície športu v spoločnosti prostredníctvom nového ministerstva. Uvidíme,“ verí v zlepšenie podmienok a v tom prípade aj smelšie ambície súčasný šéf slovenského vodného póla. (Denník Šport/ Patrik Tkáč)

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Vyhodnotenie akcie - MS Doha 03.-09.02.2024

Včera

Ocenený plavec Samuel Košťál: ,, Rok 2023 bol zatiaľ môj najúspešnejší v kariére!"

29.2.2024

Ďalšie kolo pretekov v Zimnom plávaní v Dunajskej Strede

27.2.2024

Plán práce na RTC 2024 Reprezentačné družstvo SR žien vo vodnom póle

26.2.2024

Plán práce na RTC 2024 Reprezentačné družstvo SR mužov vo vodnom póle

26.2.2024

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie, 10. -17.03.2024, Šoproň, Maďarsko

25.2.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Majstrovstvá sveta v plaveckých športov + prípravný zraz

22.2.2024

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie 11.03. - 20.03.2024, Limassol, Cyprus

21.2.2024

Zmena termínu vyhlásenia najúspešnejších športovcov SPF za rok 2023!

26.2.2024

Vydarené MS v plaveckých športoch v Dohe z pohľadu našej výpravy, ktorá dokázala prepísať dejiny!

19.2.2024

Od nedele má na MS v plaveckých športoch Slovensko v hre 9 bazénových plavcov!

10.2.2024

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie, 11. -18.02.2024, Šoproň, Maďarsko

22.2.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK