logologo_small

Šamorínom sa ozývala detská nefalšovaná radosť, viceprezident Rastislav Bielik :,, Šport je len formou ako sa z našich detí stanú slušní a vychovaní ľudia."

pondelok, 12.04.2021|Posledná aktualizácia 19.4.2021 10:28

Šamorínom sa znova po dlhom čase ozýval detský smiech, detská radosť. Chuť súťaženia bola enormná, chuť stretnúť sa a porozprávať sa a vymeniť si pár slov a úsmevov, neopakovateľná. Bola to atmosféra, akú môžete zažiť len a len v plávaní. Až človeku naskakovali zimomriavky. V šamorínskej bubline sa v dňoch 9. až 11. apríla 2021 konali preteky mladších aj starších žiakov a rovnako aj plaveckých nádejí. Vydarené preteky. Organizátorom tohto milého podujatia bola Slovenská plavecká federácia a technické usporiadanie zabezpečil Sport Club Senec. Počas týchto troch dní si preteky užívalo celkovo 289 mladých plavcov a plavkýň z 32 klubov. Čo sa týka zastúpenia, to najväčšie mal domáci XBS Swimming, jeho farby reprezentovalo spolu 23 plavcov.


Podujatie v šamorínskej bubline sledoval počas celých troch dní pozorne viceprezident pre plávanie SPF Rastislav Bielik. Ako tieto kontrolné preteky s tak bohatou účasťou hodnotil ? ,,Plavecké podujatie splnilo presne to, za akým zámerom bolo organizované. Snažili sme sa s kolegami zo sekcie a s p. Hofericovou spraviť zaujímavé podujatie, plné detských úsmevov, hrdinských výkonov a u starších žiakov bolo zaujímavé sledovať výkony, ktoré zaručujú prienik do talentovanej mládeže. O plavecký šport na Slovensku je stále záujem, a to je nesmierne pre mňa motivujúce vytvárať a pripravovať plavecké podujatia pre celú členskú základňu. Podmienky sú náročné, aj z hľadiska financií aj z hľadiska organizačného charakteru. Robíme to, čo máme nesmierne radi. Vďakou nám je úcta trénerov a radostné detské tváričky skryté pod rúškom. Na pretekoch sa podarilo zaplávať aj slovenský rekord, ktorý bol akousi čerešničkou na torte tohto podujatia."


Na mysli mal Stelu Megelovú z Brezna. Tá štartovala v Šamoríne v úctyhodných 11 - tich disciplínach, z ktorých získala 11 zlatých medailí a dokonca na 400 metrov voľný spôsob utvorila nový slovenský rekord v kategórii 12- ročných žiačok. Zároveň si v 10 - tich disciplínach utvorila nové osobné maximá a v 10 - tich disciplínach dosiahla lepšie časy ako o rok staršie plavkyne. Aspoň na chvíľu sme mali v Šamoríne pocit, že sa decký život a jej život vrátil do starých koľají. Ako vníma Rastislav Bielik tento náš talent ? ,, Je veľmi pekné sledovať napredovanie detí v čase, ktorý u nás panuje. Tu je jasný dôkaz toho ako vedia deti rýchlo dospievať a tým pádom naberajú na sile, získavajú svaly, mení sa im postupne konštrukcia tela z detského k dospelému. Aj keď máme obmedzené možnosti plávania, o to viac je radosť vidieť takéto výsledky. Stela vo svojej kategórii patrí medzi najlepších plavcov aj z radov chlapcov. Je vo svojich začiatkoch plaveckej kariéry a ja verím, že jej chuť a entuziazmus pri tomto športe vydrží čo najdlhšie. Vo veku 11 - tich rokov je ťažké hovoriť o talente, u Stely je vidieť, že má krásnu polohu tela vo vode, dobrý cit na vodu a perfektný záber. Tieto parametre sú jednou súčasťou, aby ten talent v nej ďalej rástol. Navyše je veľmi skromná, vie pomôcť svojim kamarátom, čoho dôkaz bola Cena fair play, ktorú získala.Na Slovensku sme mali množstvo plavcov, ktorých výkony v podobnom veku rezonovali, avšak neskôr, keď sa nahromadia povinnosti sa ukáže chuť v plavcovi stíhať všetky povinnosti, ktoré má na svojich ramenách. A ja Stelke držím palce, aby týmito povinnosťami vždy preplávala s ľahkosťou, ako na týchto, tak aj na iných pretekoch." 


V Šamoríne sa predstavilo množstvo mladých talentov, ktoré ak sa potvrdí trend zlepšovania, môžu byť pri otvorení plavární, budúcnosťou pre naše plávanie : ,, V prípade, ak sa otvoria plavárne, bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa daná príprava troška zmení a čo osobní tréneri vymyslia, keď deti budú musieť chodiť do školy prezenčne. Tu si budeme vedieť na základe dát zhodnotiť, čo deckám najviac vyhovuje a aký by mohol byť optimálny model prípravy plavcov v Slovenskej republike. Mňa fascinuje, že 14 roční chlapci majú pomaly moju výšku (195 cm). Tento fakt sa krásne premieta aj na výkonoch v bazéne. Tak isto aj niektoré dievčatá rastú do výšky ako keby ich polievali rastúcou vodou. Myslím si, že v budúcnosti budeme mať z čoho vyberať. Postupnou prácou, primeraným zaťažením v tréningu a citom sa určite niektorí z týchto mladých potenciálnych plavcov dostane na výslnie. Ja si želám, aby ich bolo čo najviac. Na týchto pretekoch som si vytipoval 5 osôb, ktoré budem sledovať, ktoré ma zaujali hlavne svojou plaveckou technikou, bojovnosťou a správaním sa. Toto je pre mňa v ich veku jedna z najdôležitejších vecí. Jedna vec je športová stránka, ale nezabúdajme, že šport je len formou ako sa z našich detí stanú slušní a vychovaní ľudia, " mieni Bielik. 


Decká si mohli v bazéne zaplávať po dlhom predlhom čase a aj z komentárov na našom FB profile vyplynulo, že rodičia našich nádejí vnímajú pozitívne skôr to, že sa naši mladí plavci spolu stretnú a zasúťažia si, ako samotné výsledky. Ako si vnímal ty pravú nefalšovanú deckú radosť ? ,, Kontrolné preteky vo svojom začiatku dostali charakter nie pretekov, kde sa ide súťažiť o rekordy, zbieranie medailí a pod. Dostali náboj a myšlienku tímovosti. Po dlhom čase sa deti stretli, povedali si svoje príbehy a zážitky, začali nové kamarátstva a my ako sekcia plávania sme chceli v nich udržať šport a dostať ich od počítača, za ktorým sedia v škole, pri robení si úloh zo školy a potom niektorí dokážu ešte chvíľku zotrvať pri hraní hier. Tomuto sme chceli pomôcť, či už finačne cez príspevky ako aj organizáciou podujatí, aby sme ich uskutočňovali pravidelne, aby bola atmosféra veľmi príjemná a deti si to maximálne užili. Na chodbe som párkrát započul detské telefonáty rodičom domov. Detičky s radosťou hovorili aké to tam je super, a že sa im odtiaľ nechce ísť domov. To sa bavíme o detičkách čo majú 9 rokov, ja v ich veku som nechcel ísť do školy v prírode, lebo som sa bál ísť od rodičov. Oni suverénne prišli, boli na sústredení, makali, študovali a pretekali. Za mňa majú obrovskú poklonu a tie telefonáty mi vyčarili úsmev a to je tým vyššie spomínaným poďakovaním pre nás." 


Nebolo to pre všetkých jednoduché, o to viac si to celé osadenstvo dokázalo vychutnať. Vyzerá to tak, že pandemická situácia u nás sa pomaly ale isto začína stabilizovať a to by mohlo pomôcť k tomu, že by sa bazény mohli pomaličky začať otvárať. Aký je na to názor nášho viceprezidenta pre plávanie? ,, Organizovanie takýchto podujatí spojených so sústredením je náročná koordinácia veľkého počtu ľudí. Sekcia plávania, technický usporiadateľ, rozhodcovia, koordinátor šamorínskeho centra a xy ďalších ľudí musí byť zapojených do tohto celého procesu. Samotné preteky je už vychutnávanie si zážitku detí, radosť rozhodcov, že konečne môžu stláčať stopky, burcovanie obecenstva komentátorom podujatia, aby povzbudzovali svojich kamarátov je priam úžasné. V jednom momente si uvedomí človek, že týždne vložené do prípravy boli využité maximálne efektívne a všetky ostré výmeny názorov počas ťažkých diskusii prosto patrili k tomu a všetci smerovali k jednému cieľu. Spokojnosti všetkých zúčastnených (aj nezúčastnených rodičov)." 


Chuť trénerov a detí bola enormná, deckým smiechom a džavotom sa to po bubline len tak rozliehalo. A to človeka dokáže chytiť za srdce. Aký najkrajší moment si odnáša zo Šamorína Rasťo ? ,, Decká energia z časti dobíjala aj nás, tých vekovo vyššie ako 25 rokov. Celý deň na nohách, starostlivosť o podujatie, rozhodcov, zabezpečovanie detailov je náročné, ale deti nás dobíjali ako nabíjačky telefónov. Tie dokázali aj po 400ke bežať po chodbe ako Usain Bolt a ja som sa ani nestihol za nimi otočiť. Momenty, ktoré ma chytili za srdce sú dva. Prvým, je vyššie spomenutý telefonát rodičovi domov, že dcéra chce ešte ostať v Šamoríne a že sa jej to tam neskutočne páčilo. Ako som spomenul ja v jej veku som chcel ujsť z Tatranskej Lomnice zo školy v prírode domov. Druhým momentom bola radosť detí a hrdosť trénerov (samozrejme sem tam bol aj plač) z výkonov, z lízatiek a diplomov, ktoré dostali za účasť. Je potrebné povedať, že tí najmenší nikdy nepretekali spolu so staršími žiakmi, pohľady na ich zručnosť a umenie ich podľa mňa inšpiruje a my sa môžeme tešiť na novonastupujúcu éru plavcov a plavkýň." 


Počas troch dní sa mal náš viceprezident pre plávanie možnosť porozprávať so zástupcami jednotlivých klubov, či trénermi. Ako to podľa jeho slov zvládali a zvládajú v samotnom fungovaní ?,, Po dlhom čase tu bola možnosť osobnej komunikácie so všetkými, ktorý o to stáli a mali chuť si prejsť poprípade sa spýtať a vysvetliť si nejaké nezrovnalosti. Ja od začiatku vidím veľmi úzke previazanie práce SPF a hlavne sekcie plávania, klubov a rodičov. Ide o tri vázy plné vody, ktoré sa medzi sebou prelievajú a dopĺňajú a navzájom sú previazané. Bez podpory rodičov by deti neplávali, bez pomoci a času vložených do detí, ktoré obetovali tréneri by deti neplávali a bez podpory či už finančnej alebo naturálnej zo strany SPF by to nebolo možné ťahať tak dlho ako sa nám darí. Ja veľmi pekne ďakujem všetkým, od rodičov, trénerov, delegátov, rozhodcov, organizátorov, ľudí v rámci SPF, ako aj zamestnancom karatnénneho strediska v Šamoríne, že sme dokázali držať za jeden povraz a snažili sme sa v najťažšej dobe udržať deti pri športe. Teraz nám ostáva dúfať, že sa život vráti aspoň z časti do normálu. " 


A čo dodať na záver ? ,, A na úplný záver by som iba dodal, že hľadajme v tejto ťažkej dobe viac pozitív ako negatív, nevytvárajme a nepodliehajme informáciám len zo sociálnych sietí, ale robme a berme veci reálne ako sú."

LINK na výsledky zo Šamorína : https://www.swimrankings.net/services/CalendarFile/29255/20210409_vysledky.pdf?fbclid=IwAR2jjhGZcSX4tELhspqeIBXyIxq-mDbBfPwFzMSYNqgS2djc-lWKFYyuk2U

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po prvých pretekoch na ME s Tomášom Peciarom

Včera

V stredu boli v hre na ME v Budapešti Tomáš Peciar a Nada Daabousová

Včera

Do hry na ME v Budapešti vstupuje reprezentant Slovenska Tomáš Peciar

11.5.2021

Fantázia na ME v Budapešti, akvabela Nada Daabousová dosiahla životný úspech, nadchla aj rozhodcov

11.5.2021

Historická premiéra slovenskej skokanky do vody na ME v Budapešti

11.5.2021

Od finále delili naše akvabely len tri desatiny!

11.5.2021

VIDEO! Zora Opalka pred premiérovým vystúpením na ME v Budapešti

11.5.2021

Utorok na ME v Budapešti v našich farbách

11.5.2021

Nada Daabousová do finále, súťaž dvojíc na ME v synchronizovanom plávaní s účasťou SR nedokončili

11.5.2021

V Budapešti sa v utorok z pohľadu Slovenska budú diať veľké veci!

10.5.2021

Nominácia Slovenska na ME v plaveckých športoch v Budapešti

10.5.2021

Mimoriadne dôležité!

9.5.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK