logologo_small

Slovenská plavecká federácia ocenila v Bratislave najúspešnejších športovcov za rok 2025!

sobota, 21.03.2026|Posledná aktualizácia 21.3.2026 12:45
FOTO2.jpg

Slovenská plavecká federácia vyhlásila výsledky ankety Najúspešnejší športovci SPF za rok 2025. Ocenenia získali športovci v športoch združených pod federáciou – plávanie, diaľkové plávanie, vodné pólo a synchronizované plávanie. Výsledky reflektujú výkony slovenských reprezentantov na domácich aj medzinárodných podujatiach počas celej sezóny.


Najväčšie úspechy v plaveckých disciplínach zaznamenali slovenskí reprezentanti na majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy a na podujatiach kategórie do 23 rokov. Významnú úlohu zohrali aj výsledky v Slovenskom pohári jednotlivcov a družstiev.

Plávanie – ženy

Víťazkou kategórie sa stala Tamara Potocká, ktorá počas sezóny potvrdila svoju pozíciu medzi najlepšími slovenskými plavkyňami. Na Majstrovstvách Európy do 23 rokov získala striebornú medailu na 50 m motýlik a bronz na 200 m polohové preteky. Okrem toho reprezentovala Slovensko aj na majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy v krátkom bazéne, pričom počas sezóny prekonala šesť slovenských rekordov. Na druhom mieste sa umiestnila Nikoleta Trníková, ktorá sa presadila najmä v disciplínach 400 m polohové preteky a 200 m prsia. Na európskom šampionáte do 23 rokov obsadila piate miesto na 400 m polohové preteky a siedme miesto na 200 m prsia. Tretie miesto patrí Lillian Slušnej, špecialistke na šprintérske disciplíny voľným spôsobom a motýlikom. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov obsadila štvrté miesto na 50 m voľný spôsob a šieste miesto na 50 m motýlik. Počas sezóny zároveň prekonala šesť slovenských rekordov.


1. miesto – Tamara Potocká (PK Azeta)

2. miesto – Nikoleta Trníková (Považskobystrický plavecký oddiel)

3. miesto – Lillian Slušná (Podtatranská akadémia plávania Svit)


Plávanie – muži

V kategórii mužov triumfoval Matej Duša, ktorý patrí medzi najrýchlejších slovenských šprintérov. Na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne obsadil 8. miesto na 50 m voľný spôsob a prispel aj k výsledku slovenskej štafety. Počas sezóny zároveň prekonal slovenský rekord na 50 m voľný spôsob. Druhé miesto obsadil Milan Vojtko, ktorý dosiahol výrazné výsledky najmä v disciplínach 200 m, 400 m a 800 m voľný spôsob. Na majstrovstvách Európy juniorov obsadil piate miesto na 400 m voľný spôsob a ôsme miesto na 200 m voľný spôsob. Tretie miesto patrí Samuelovi Košťálovi, ktorý počas sezóny štartoval vo viacerých disciplínach vrátane 200 m motýlik a polohových pretekov. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov obsadil 12. miesto a počas sezóny prekonal slovenské seniorské rekordy.


1. miesto – Matej Duša (XBS Šamorín / Queens University)

2. miesto – Milan Vojtko (PK Azeta)

3. miesto – Samuel Košťál (J&T Sport Team Bratislava)


Slovenský pohár jednotlivcov v plávaní 2025

V rámci Slovenského pohára jednotlivcov, ktorý pozostával zo štyroch kôl, sa víťazkou medzi ženami stala Nikoleta Trníková, ktorá nazbierala 4712 bodov. Druhé miesto obsadila Alexandra Hrnčárová so ziskom 4484 bodov a tretia skončila Tijana Feketeová s 4088 bodmi.


1. miesto – Nikoleta Trníková – 4712 bodov

2. miesto – Alexandra Hrnčárová – 4484 bodov

3. miesto – Tijana Feketeová – 4088 bodov


V mužskej kategórii triumfoval Samuel Košťál, ktorý získal 4639 bodov. Na druhom mieste skončil Jakub Poliačik so ziskom 4567 bodov a tretie miesto obsadil Jakub Gabriel s 4345 bodmi.

1. miesto – Samuel Košťál – 4639 bodov

2. miesto – Jakub Poliačik – 4567 bodov

3. miesto – Jakub Gabriel – 4345 bodov


Slovenský pohár družstiev v plávaní 2025

Víťazom súťaže družstiev sa stal Plavecký klub STU Trnava, ktorý počas štyroch kôl nazbieral celkovo 59 810 bodov. Na druhom mieste skončil klub XBS swimming so ziskom 56 230 bodov a tretie miesto obsadil Športový klub polície Košice s 55 698 bodmi. Do najlepšej pätice klubov sa dostali aj Plavecký klub ORCA Bratislava a VŠK FTVŠ UK Lafranconi.

1. miesto – Plavecký klub STU Trnava – 59810 bodov

2. miesto – XBS swimming – 56230 bodov

3. miesto – Športový klub polície Košice – 55698 bodov


Ďalšie poradie:


4. miesto – Plavecký klub ORCA Bratislava – 55650 bodov

5. miesto – VŠK FTVŠ UK Lafranconi – 53010 bodov


Diaľkové plávanie

Ocenenie pre najlepšieho seniora získal Richard Urban, ktorý reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta v Singapure a na majstrovstvách Európy. V domácej konkurencii dominoval na majstrovstvách Slovenska a zároveň prekonal dva slovenské rekordy v diaľkovom plávaní.V juniorskej kategórii bola ocenená Karolína Valko, ktorá dosiahla výrazný výsledok na majstrovstvách Európy juniorov v portugalskom Setúbale. Ocenenie Objav roka získala Lucia Slámová, ktorá reprezentovala Slovensko na majstrovstvách Európy v chorvátskom Stari Grade a zároveň získala striebornú medailu na majstrovstvách Slovenska v diaľkovom plávaní na 5 km.

Senior

Richard Urban (VŠK FTVŠ UK Lafranconi)

Junior

Karolína Valko (ŠPK Kúpele Piešťany)

Objav roka

Lucia Slámová (ŠPK Kúpele Piešťany)

Vodné pólo

Najlepšou seniorkou sa stala Monika Sedláková, kapitánka slovenskej reprezentácie, ktorá v roku 2025 pomohla národnému tímu k úspechu v kvalifikácii na majstrovstvá Európy 2026. Zároveň dosiahla úspechy aj v maďarskej najvyššej súťaži.Ocenenie pre najlepšieho seniora získal Lukáš Ďurík, ktorý pôsobí v talianskom klube Pro Recco. So svojím tímom získal víťazstvo v Euro Cupe, talianskom pohári aj v domácej lige. Najlepšou juniorkou sa stala Sandra Holičová, reprezentantka Slovenska v kategóriách seniorky aj U18. Najlepším juniorom bol vyhlásený Lukáš Cebo, ktorý pomohol svojmu klubu k víťazstvu v extralige mužov. Ocenenie Objav roka získali Simona Pakánová z PVK Vrútky v kategórii žien a Adam Leskovjanský v kategórii mužov z ŠK Hornets Košice.


Najlepšia seniorka

Monika Sedláková (GYVSE-UNI Györ)

Najlepší senior

Lukáš Ďurík (Pro Recco)


Najlepšia juniorka

Sandra Holičová (KVP Kúpele Piešťany)

Najlepší junior

Lukáš Cebo (KVP Nováky)

Objav roka – ženy

Simona Pakánová (PVK Vrútky)

Objav roka – muži

Adam Leskovjanský (ŠK Hornets Košice)

Synchronizované plávanie

V synchronizovanom plávaní získali ocenenie pre najlepšie seniorky Lea Anna Krajčovičová a Žofia Strapeková, ktoré reprezentovali Slovensko na majstrovstvách Európy aj majstrovstvách sveta.Rovnaká dvojica získala ocenenie aj v juniorskej kategórii za úspechy na majstrovstvách Európy juniorov v Aténach.Objavom roka sa stala Isabella Vilímová, ktorá reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta mladších juniorov.

Najlepšie seniorky

Lea Anna Krajčovičová / Žofia Strapeková

Najlepšie juniorky

Lea Anna Krajčovičová / Žofia Strapeková

Objav roka 

Isabella Vilímová

Plávanie – mládež

Najlepšia juniorka

Stela Megelová (Flipper Brezno)

Najlepší junior

Milan Vojtko (PK Azeta)

Objav roka

Filip Gero (PK Azeta)

Mládežnícke kategórie v plávaní


V kategórii junioriek bola za najlepšiu vyhlásená Stela Megelová, ktorá reprezentovala Slovensko na majstrovstvách Európy juniorov a prekonala slovenský juniorský rekord.


Najlepším juniorom sa stal Milan Vojtko, ktorý počas sezóny prekonal viacero slovenských rekordov a dosiahol finálové umiestnenia na európskych šampionátoch.


Ocenenie Objav roka získal Filip Gero, ktorý na Európskom olympijskom festivale mládeže vybojoval dve strieborné medaily.


Slovenská plavecká federácia každoročne oceňuje športovcov, ktorí svojimi výkonmi reprezentujú Slovensko na najvýznamnejších medzinárodných podujatiach a významne prispievajú k rozvoju vodných športov na Slovensku.

Najuspesnejsi_sportovci_SPF_2025 (1).pdf

Všetky fotografie z oceňovania nájdete na FB profile Slovenskej plaveckej federácie:

https://www.facebook.com/slovak.swimming/

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualitydiaľkové plávanieplávaniesynchrovodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Uznesenie a hlasovanie VSPL č.SPF/2026/VSPL/U9/P

19.3.2026

Nominačný list | Multistretnutie mladších juniorov, 27. - 29.03.2026 Graz, Rakúsko

18.3.2026

Nominačný list | Multistretnutie starších juniorov, 27. - 29.03.2026 Praha, ČR

18.3.2026

Výberové konanie na obsadenie pracovnej pozície - Ekonomicko-právny pracovník

17.3.2026

Zápis VSSP č. SPF/2026/VSSP/Z3

5.3.2026

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie seniorov, 22. - 28.03.2026 Pardubice, ČR

25.2.2026

Záverečné hodnotenie akcie |Sústredenie plaveckej reprezentácie RDS 08. - 20.02.2026, Poprad

25.2.2026

Poznáme aprílový žreb Svetového pohára vo vodnom póle u mužov ale aj u žien!

23.2.2026

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie starších a mladších juniorov, 02. - 12.03.2026 Šamorín

23.2.2026

Nominačný list | Svetový pohár v DP 25. - 27.03.2026 Somabay, Egypt

19.2.2026

Zápis VSSP č. SPF/2026/VSSP/Z2

19.2.2026

Nominačný list |Reprezentačné zrazy - Február 2026

19.2.2026

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK