logologo_small

Slovenskí plavci majú za sebou takmer dva mesiace prípravy v Šamoríne

nedeľa, 17.01.2021|Posledná aktualizácia 17.1.2021 21:57V „bubline“ zostanú, kým sa neotvoria bazény

Slovenskí „vodní športovci“ majú za sebou takmer dva mesiace prípravy v špeciálnych podmienkach – v izolovanom prostredí športového centra x-bionic sphere v Šamoríne.

Je veľmi pozitívne, že naši pretekári sa môžu pripravovať v tomto prostredí,“ hodnotí prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek život v šamorínskej „bubline“. „Sme špecifický šport, ktorý potrebuje bazén a dvojfázový tréning, pričom momentálne inú možnosť nemáme.“ Šéf SPF je rád, že športovci pod hlavičkou federácie majú k dispozícii dva bazény, päťdesiatku a dvadsaťpäťku, výbornú stravu, posilňovňu, regeneráciu, možnosti na oddych ako herňu a kino, a pre potreby študentov priestory na súčasnú dištančnú formu učenia sa. Samozrejme, pre federáciu šamorínsky projekt nie je lacný špás. Mesiac v komplexe vychádza na približne tristotisíc eur, čo SPF dlhodobo z vlastných prostriedkov pre všetkých záujemcov nemohla utiahnuť. Aj preto najnovšie umožnila aj klubom, že v prípade záujmu môžu pre svojich členov využívať túto možnosť. Momentálne majú reprezentanti tzv. najvyššieho rangu pobyt zadarmo na náklady SPF, „béčkarom“ a juniorským reprezentantom hradí federácia 50 percent, mladším ročníkom, ku ktorým patria kandidáti na štart na EYOF, 20 eur na deň, a jednotlivým klubom prispieva polovicou nákladov na bazén a trénera. Prezident SPF uznáva, že sú lacnejšie destinácie, ale „dnes, keď celá Európa horí a niekam ísť je veľmi nebezpečné, túto možnosť sme veľmi privítali“.

Ivan Šulek je presvedčený, že v súčasnej „bubline“ sa dá plnohodnotne pripravovať. „Ak by bola možnosť ísť v zime trénovať niekam do tepla, bolo by to určite lepšie. To však teraz nie je možné a aj špičkoví reprezentanti sa v týchto zimných mesiacoch cítili v Šamoríne výborne, čo ukázali aj kontrolné preteky v závere roka, kde padali aj slovenské rekordy.“ Dokonca aj tradičná Veľká cena Slovenska sa v tomto roku asi uskutoční práve v Šamoríne. Možnosť pripravovať sa vo vode je pre plavcov veľmi dôležitá, v tomto roku ich totiž čaká nabitý kalendár. Ako mnohí iní športovci ani oni nemohli vlani pre pandémiu absolvovať viacero vrcholných podujatí – tie sa presunuli na túto sezónu. Už v máji (10. – 23.) sú na programe ME v plaveckých športoch v Budapešti, v lete by sa mala konať olympiáda v Tokiu (23. 7. – 8. 8.) a v decembri (13. – 18.) svetový šampionát v krátkom 25 m bazéne v Abú Zabí. „V šamorínskom projekte chceme pokračovať minimálne do otvorenia bazénov na Slovensku. Pokiaľ sa tak nestane, tak to potiahneme trebárs až do Tokia,“ hovorí šéf SPF.

Kým na olympiádu sa ešte nekvalifikoval žiadny slovenský plavec, A-limit na ME splnili doposiaľ traja a na MS dve reprezentantky. Pravda, na rozdiel od OH, na obe podujatia môžu reálne pomýšľať aj pretekári s B-limitom. „Áčko“ na ME splnila Andrea Podmaníková (50 m a 100 m prsia), Nikoleta Trníková (200 m prsia a 400 m pol. pret.) a Richard Nagy (400 m pol. pret.), na MS Podmaníková (50 m, 100 m a 200 m prsia a 100 m pol. pret.) a Trníková (200 m prsia).

Autor: Roman Riša/denník Šport
Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Kontrolné preteky v šamorínskej bubline príjemne prekvapili, Trníková prekonala bradatý rekord Moravcovej

Včera

Volebná Konferencia SPF 2021

Včera

Nedeľa v Šamoríne LIVE

21.2.2021

V sobotu popoludní ONLINE s našimi juniormi a seniormi

20.2.2021

Juniori a seniori v sobotu dopoludnia LIVE zo Šamorína

20.2.2021

V Šamoríne v piatok popoludní sme ONLINE s juniormi a seniormi

19.2.2021

Čo bude s vodným pólom na Slovensku?

19.2.2021

Štvrtok popoludní ONLINE na poslednom poldni

18.2.2021

Aj vo štvrtok sme v Šamoríne ONLINE

18.2.2021

Reprezentačné družstvo Seniori v synchronizovanom plávaní 2021

18.2.2021

Reprezentačné družstvo Juniori v synchronizovanom plávaní 2021

18.2.2021

Reprezentačné družstvo Mladší juniori v synchronizovanom plávaní 2021

18.2.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK