logologo_small

Slovenskí plavci majú za sebou takmer dva mesiace prípravy v Šamoríne

nedeľa, 17.01.2021|Posledná aktualizácia 17.1.2021 21:57V „bubline“ zostanú, kým sa neotvoria bazény

Slovenskí „vodní športovci“ majú za sebou takmer dva mesiace prípravy v špeciálnych podmienkach – v izolovanom prostredí športového centra x-bionic sphere v Šamoríne.

Je veľmi pozitívne, že naši pretekári sa môžu pripravovať v tomto prostredí,“ hodnotí prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek život v šamorínskej „bubline“. „Sme špecifický šport, ktorý potrebuje bazén a dvojfázový tréning, pričom momentálne inú možnosť nemáme.“ Šéf SPF je rád, že športovci pod hlavičkou federácie majú k dispozícii dva bazény, päťdesiatku a dvadsaťpäťku, výbornú stravu, posilňovňu, regeneráciu, možnosti na oddych ako herňu a kino, a pre potreby študentov priestory na súčasnú dištančnú formu učenia sa. Samozrejme, pre federáciu šamorínsky projekt nie je lacný špás. Mesiac v komplexe vychádza na približne tristotisíc eur, čo SPF dlhodobo z vlastných prostriedkov pre všetkých záujemcov nemohla utiahnuť. Aj preto najnovšie umožnila aj klubom, že v prípade záujmu môžu pre svojich členov využívať túto možnosť. Momentálne majú reprezentanti tzv. najvyššieho rangu pobyt zadarmo na náklady SPF, „béčkarom“ a juniorským reprezentantom hradí federácia 50 percent, mladším ročníkom, ku ktorým patria kandidáti na štart na EYOF, 20 eur na deň, a jednotlivým klubom prispieva polovicou nákladov na bazén a trénera. Prezident SPF uznáva, že sú lacnejšie destinácie, ale „dnes, keď celá Európa horí a niekam ísť je veľmi nebezpečné, túto možnosť sme veľmi privítali“.

Ivan Šulek je presvedčený, že v súčasnej „bubline“ sa dá plnohodnotne pripravovať. „Ak by bola možnosť ísť v zime trénovať niekam do tepla, bolo by to určite lepšie. To však teraz nie je možné a aj špičkoví reprezentanti sa v týchto zimných mesiacoch cítili v Šamoríne výborne, čo ukázali aj kontrolné preteky v závere roka, kde padali aj slovenské rekordy.“ Dokonca aj tradičná Veľká cena Slovenska sa v tomto roku asi uskutoční práve v Šamoríne. Možnosť pripravovať sa vo vode je pre plavcov veľmi dôležitá, v tomto roku ich totiž čaká nabitý kalendár. Ako mnohí iní športovci ani oni nemohli vlani pre pandémiu absolvovať viacero vrcholných podujatí – tie sa presunuli na túto sezónu. Už v máji (10. – 23.) sú na programe ME v plaveckých športoch v Budapešti, v lete by sa mala konať olympiáda v Tokiu (23. 7. – 8. 8.) a v decembri (13. – 18.) svetový šampionát v krátkom 25 m bazéne v Abú Zabí. „V šamorínskom projekte chceme pokračovať minimálne do otvorenia bazénov na Slovensku. Pokiaľ sa tak nestane, tak to potiahneme trebárs až do Tokia,“ hovorí šéf SPF.

Kým na olympiádu sa ešte nekvalifikoval žiadny slovenský plavec, A-limit na ME splnili doposiaľ traja a na MS dve reprezentantky. Pravda, na rozdiel od OH, na obe podujatia môžu reálne pomýšľať aj pretekári s B-limitom. „Áčko“ na ME splnila Andrea Podmaníková (50 m a 100 m prsia), Nikoleta Trníková (200 m prsia a 400 m pol. pret.) a Richard Nagy (400 m pol. pret.), na MS Podmaníková (50 m, 100 m a 200 m prsia a 100 m pol. pret.) a Trníková (200 m prsia).

Autor: Roman Riša/denník Šport
Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

SPF hľadá technických usporiadateľov na rok 2023

Včera

Multistretnutie CECJM 2022 mladších juniorov v Prahe so šiestym miestom pre Slovensko!

Včera

Sledujte MULTISTRETNUTIE CECJM 2022 mladších juniorov z Prahy NAŽIVO!

3.12.2022

Majstrovstvá Slovenska v plávaní mladších žiakov v Šamoríne!

2.12.2022

Wylas Timing System- školenie

1.12.2022

Stretnutie časti našej výpravy s médiami pred odchodom na koncoročné MS v plávaní v krátkom bazéne v Melbourne!

1.12.2022

Multistretnutie CECJM mladších juniorov tento víkend v Prahe aj so slovenskou výpravou!

29.11.2022

Slovenský pohár vo vodnom póle žien po piaty raz v klubovej histórii pre hráčky ŠK Olympia Košice!

27.11.2022

Dnes na bratislavských Pasienkoch súboj v Slovenskom pohári vo vodnom póle žien - Slávia UK Bratislava vs ŠK Olympia Košice

26.11.2022

Ďalšie významné podujatie budúci rok v našich vodách, prezident SPF Ivan Šulek: ,,Som hrdý na tím ľudí v SPF!"

24.11.2022

Voľby do orgánov zabezpečenia spravodlivosti - aktualizácia k 24.11.2022!

24.11.2022

Nominačný list | Majstrovstvá sveta na krátkom bazéne, Melbourne, Austrália

22.11.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK