Už o pár dní sa Nemecko stane dejiskom jedného z najväčších multišportových podujatí tohto roka – 32. Svetových univerzitných hier FISU. Región Rýn-Ruhr a hlavné mesto Berlín privítajú od 16. do 27. júla 2025 viac ako 8 500 študentov zo150 krajín sveta. V elitnej spoločnosti zabojuje o cenné kovy slovenská výprava zložená zo 61 športovcov v 12-tich športových odvetviach.
V stredu 16. júla sa domáci štadión futbalového klubu MSV Duisburg, známy hlučnou podporou pre „Zebry“ zafarbí do pestrejších odtieňov než kedykoľvek predtým a prepojí športovú, kultúrnu a študentskú scénu do jedného celku. Impozantná Schauinsland-Reisen Arena v očarujúcom prostredí športového parku v Duisburgu poskytne dokonalú kulisu pre slávnostný otvárací ceremoniál. Na ploche moderného štadióna sa predstavia vlajky krajín z celého sveta, vrátane slovenskej trikolóry. Práve mesto Duisburg nesie aj osobitý historický odkaz – ako jediné nemecké mesto, ktoré sa doteraz zapísalo do dejín Svetových univerzitných hier ako ich hostiteľ, keď sa v roku 1989 stalo centrom akademického športu.
18 športov, 12 dní, 6 miest
Počas 12 súťažných dní sa rozhodne o univerzitných medailistoch v 18 športoch – 15 povinných a 3 voliteľné (3×3 basketbal, plážový volejbal, veslovanie). Športové súťaže budú prebiehať v šiestich mestách: Bochum, Duisburg, Essen, Mülheim an der Ruhr, Hagen a Berlín. Každé z týchto miest v sebe nesie nielen športový význam, ale aj jedinečný charakter a históriu.
Bochum sa stane centrom atletiky, ktorá má zo 16 športovcami najpočetnejšie zastúpenie v rámci slovenskej výpravy. Zrekonštruovaný Lohrheidestadion, pripravený na medzinárodné výzvy, poskytne profesionálne podmienky pre bežcov, skokanov i vrhačov do 21. do 27. júla. Atletické súťaže vyvrcholia pretekmi v chôdzi na 20 km okolo bochumského jazera Kamnader v posledný deň Hier. V priestoroch industriálnej kultúry Jahrhunderthalle sa odohrá dynamický 3×3 basketbal – vrátane kategórie na vozíkoch.
Športový park v Duisburgu bude hostiť vodné disciplíny. Na kanoistickom areáli Wedau sa rozbehnú veslárske súťaže a v areáli ASC Duisburg sa odohrá vodné pólo. Zároveň zabojujú športovci o medaily v plážovom volejbale, v ktorom bude mať Slovensko premiéru na Svetových univerzitných hrách.
Centrom hier sa symbolicky stane Essen. Výstavisko Messe Essen, otvorené ešte v roku 1913, ktoré hostí najväčšie svetové veľtrhy, sa premení na epicentrum univerzitného športu, kde sa uskutočnia súťaže v džude, šerme, športovej aj modernej gymnastike, taekwonde a stolnom tenise. V jeho blízkosti sa nachádza aj ikonická Grugahalle, kde vyvrcholia finálové zápasy v basketbale. Tenisové zápasy sa budú hrať v areáli ETUF Essen, lukostreľba bude prebiehať v športovom parku Hallo a v areáli industriálneho dedičstva UNESCO Zollverein.
Mülheim an der Ruhr ponúkne prostredie pre súťaže v bedmintone, ktoré sa uskutočnia vo Westenergie Sporthalle – známej svojimi výbornými podmienkami a organizáciou národných i medzinárodných podujatí. V neďalekom Hagene sa basketbalisti predstavia v Ischelandhalle počas skupinových zápasov.
Berlín, metropola s olympijskou minulosťou, privíta plavecké disciplíny a skoky do vody, ktoré sa uskutočnia v plaveckej hale Europa-Sportpark. Slovenská výprava s deviatimi plavcami odišla do dejiska hier už v pondelok 14. júla. Kto nás bude na tomto podujatí reprezentovať? Päť plavcov a štyri plavkyne - Zora Ripková (ORCAB), Laura Benková (PBPO), Sabína Kupčová (AQSLE), Nina Vadovičová (STUTT), Odrej Duša (XBSSM), Radoslav Polčič (XBSSM), Oliver Gray (XBSSM), Phillipe Osadský (PKMA) a Jakub Poliačik (ORCAB). V našej výprave je jej vedúcim Karel Procházka, trénerom Adam Halas a fyzioterapeutom je Dávid Kormúth. V hale Max-Schmeling, ako aj v ďalších ikonických priestoroch ako Horst-Korber-Sportzentrum a Große Sporthalle, sa odohrá volejbalový turnaj.
Slovenská výprava sa postupne presúva do dejiska
Slovenská výprava, ktorú vedie Mária Andrejkovičová, stavia na kombinácii skúsených reprezentantov a mladých talentoch. Hoci v nominácii došlo k niekoľkým zmenám – z atletickej výpravy napokon necestujú Matej Baluch a Martina Segečová, z realizačného tímu budú chýbať atletický tréner Edmund Kováč a v džudistický tréner Jozef Tománek – ambície zostávajú vysoké. „Svetové univerzitné hry sú unikátnou príležitosťou ukázať, že aj na Slovensku vieme spájať kvalitné štúdium so športovým výkonom na najvyššej úrovni. Verím, že naši športovci sa predstavia v čo najlepšom svetle,“ uviedla vedúca výpravy Mária Andrejkovičová.
Slovenský univerzitný tím sa do dejiska hier presúva postupne od 11. júla. Po plavcoch, ktorí letia priamo do Berlína sa do hlavného centra v meste Essen presunú tenisti, stolní tenisti, šermiari a plážoví volejbalisti spolu s prvou časťou atletickej výpravy. V piatok 19. júla naberú univerziádny smer gymnasti, bedmintonisti, lukostreľci a teakwondisti. Nasledujúci deň sa pridajú džudisti a druhá časť atletickej výpravy, ktorá priletí z Nórska z Majstrovstiev Európy do 23 rokov, ktoré sa konajú v Bergene. Ako poslední pricestujú do dejiska hier veslári, v pondelok 22. júla. Zo Svetových univerzitných hier v čínskom Čcheng-tu v roku 2023 priniesli reprezentanti Slovenského univerzitného tím jednu zlatú a dve strieborné medaily a v Nemecku budú mať rovnako vysoké medailové ambície. Otvárací ceremoniál a prenosy z jednotlivých športovísk môžete sledovať naživo na TV JOJ šport. (zdroj: www. svkuniteam.sk)