logologo_small

Slovenský vodný pólista roka 2019 Tomáš Hoferica po roku v Reims naberá smer Miškolc

utorok, 12.05.2020|Posledná aktualizácia 12.5.2020 18:20

Presne tak, ako sme vás v pondelok večer informovali, slovenský vodnopólový reprezentant a opora v našej bráne, vodný pólista roka 2019 na Slovensku, Tomáš HOFERICA po ročnom pôsobení v krajine galského kohúta v Stade de Reims Natation, do ktorého prišiel po vydarenom pôsobení v mužstve 7-násobného majstra Slovenska ŠK Hornets Košice, naberá od konca júla smer Maďarsko. Na dve sezóny sa 26 - ročný Hofi upísal tamojšiemu MVLC Miskolci Vizilabda Club a od novej sezóny by si mal v čiapočke jedného z popredných maďarských tímov, ktorý čaká generačná výmena, zahrať aj s bývalým skvelým reprezentantom Slovenska, centrom, Lukášom Semanom. Maďarskú najvyššiu vodnopólovú súťaž a jej aktuálny ročník ukončili definitívne len včera kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Mužstvo viedol donedávna tréner Ladislav Vidumanský st., ktorý podľa aktuálnych informácií z dielne MVLC už v tíme pôsobiť ako hlavný tréner nebude. Prečítajte si čerstvé postrehy s brankárom Tomášom Hofericom.

Najnovšia informácia hovorí o tom, že po roku strávenom vo francúzskom Reims sa sťahuješ bližšie k domácim vodám a mal by si dva roky pôsobiť v maďarskom mužstve z Miškolca. Prezraď nám, ako sa táto ponuka pôsobiť v MVLC zrodila ?

,, V decembri na reprezentačnom sústredení v Miškolci mi Karol Bačo ml. pred jedným tréningom pošepkal, že nech chytám poriadne, lebo že má pre mňa novinku a hlavne nech mu neurobím hanbu. Karol sa o mne rozprával s riaditeľom klubu a tak sa naskytla možnosť prestúpiť z francuzskeho Reims. Následne už v januári sme sa dohodli aj na podmienkach a budúcej spolupráci na nasledujúce dve sezóny. Za toto som Karolovi velmi vdačný, že mi tak pomohol."

Po ME v Budapešti si v našom poslednom rozhovore okrem iného povedal, že tieto ME si budeš pamätať istým ,, hajlajtom." Zdôraznil si to tiež na galavečeri na vyhlásení o naj plavca SPF za rok 2019 kde si získal cenu pre najlepšieho vodného pólistu Slovenska za uplynulý rok. Bolo to teda presne to, čo si naznačil ? Bola tým rozhodujúcim krokom tvoja perfektná a stabilná forma počas týchto ME ?

,, Áno, bol to presne ten ,, highlight", o ktorom teraz hovoríme a určite mi pomohla aj forma a zápasy na ME v Budapešti . Pár týždňov po ME mi prišlo viacero zaujímavých ponúk, ktoré ma veľmi potešili, avšak v tom čase som už bol dohodnutý s Miskolcom."

Do Miškolca sa sťahuješ ako sme už načrtli po roku strávenom v Reims. Tam si nabral kurz po skvelej anabáze v ŠK Hornets Košice, prezraď, ako dnes vnímaš svoje účinkovanie v Reims, v mužstve, v ktorom okrem teba pôsobili aj ďalší Slováci ? Aká bola francúzska liga, jej úroveň ? Ako sa na to dívaš s odstupom času ? Stihol si aj Paríž a Eiffelovku ?

,, V Reims bolo super. Bolo to hlavne tým, že prvý krát som mohol hrať ako profesionál, kedže na Slovensku som vždy popri vodnom pole musel aj pracovať. Práve to som si užíval, že sa môžem sústrediť len na vodné polo. Chytalo sa mi veľmi dobre, myslím že v každom zápase som podal výborný výkon a vďaka tomu sme vedeli hrať aj s najlepšími tímami vyrovnané zápasy, pomáhalo mi aj to že sme boli v Reims štyria Slováci. Veľkým plusom bolo aj to, že som mal veľkú dôveru aj od chorvátskeho trénera, ktorý mal pre mňa pripravené vždy kvalitné tréningy. Tým, že otvorili ligu pre neobmedzený počet cudzincov v tíme, sa liga vyrovnala a bolo veľa dobrých a vyrovnaných zápasov, aj keď hrali posledné kluby s tými prvými. S odstupom času mi je ľúto, že sme nedohrali ligu, lebo nás čakali najťažšie zápasy, na ktoré som sa veľmi tešil a užíval som si ich. Každopádne, to ale bola super skúsenosť žiť vo Francúzsku a zažiť ich kultúru. V Paríži sme boli hneď tri krát na Katkine narodeniny septembri, o mesiac v októbri, keď prišli moji rodičia a o ďalší mesiac, keď boli u nás svokrovci. Dúfam že najskôr tam pôjdem až po niekoľkoročnej pauze.Tiež sme stihli Epernay- hlavné mesto Champagne oblasti, kde sme prešli skoro všetky svetoznáme šampanské aj s niektorými ochutnávkami. Každú nedeľu boli na vedľajšej ulici vždy trhy plné čerstvého ovocia a zeleniny a klasických francúzskych syrov, takže ochutnali sme toho nazaj veľa."

Úvodnú legionársku sezónu máš za sebou, aj keď nebola ani zďaleka dokončená, pretože do nej zasiahla celosvetová pandémia koronavírusu a preto pocity sú zmiešané. Teraz na teba čaká jedna z najlepších a najsledovanejších líg na svete a dvojročné pôsobenie v jednom z najlepších maďarských tímov. Posledná informácia hovorí o tom, že trénersky už mužstvo nepovedie Ladislav Vidumanský st., ale mal by si si v ňom zahrať s bývalým skvelým reprezentantom, centrom, Lukášom Semanom. Čo pre teba táto ponuka pôsobiť v Maďarsku znamená a čo vieš o tomto mužstve ? Prichádzate spolu šiesti noví hráči, odišlo až osem hráčov, novým trénerom bude István Kis, ktorý bol doteraz asistentom.

,, Veľmi sa teším na maďarskú ligu. S Lukim Semanom som hral pred niekoľkými rokmi za reprezentáciu, dúfam že sa od neho ešte veľa naučím. Mužstvo prešlo generačnou výmenou, aj počas decembra a januára na sústredeniach v Miškolci dostávali veľa priestoru mladí chlapci, ktorí v Miškolci vyrastali a hrali naozaj dobre. Uvidíme, čo prinesie nová sezóna."

Ako vnímaš kvalitu ligy v Maďarsku a čo myslíš, do akej miery to, čo sa deje vo svete môže ovplyvniť jej ďalšie týždne ?

,, Podľa mňa maďarská liga je najkvalitnejšia liga na svete, niečo také ako keď hokejisti môžu hrať v NHL. Nemám kryštálovú guľu, ale myslím si, že niektoré kluby budú mať finančné problémy, ak už aj nemajú a čo prinesie budúcnosť, uvidíme."

Povedz nám, ako si trávil čas s rodinkou po vyhlásení stavu pandémie v Reims, ako vyzerali tvoje dni až doteraz ?

,, V marci bola plánovaná pauza v lige kvôli olympijskej kvalifikácii. Tréner z Reims nám dal na týždeň voľno, tak sme si naplánovali cestu do Gdyne, kde hrá Katkina sestra Barbora basketbal. Počas toho týždňa čo sme tam boli sa situácia veľmi zhoršila v celej Európe, menilo sa to zo dňa na deň a všetko sa pomaly uzatváralo. Do Francúzska sme prilietavali v piatok a hneď na to v nedeľu Poliaci zatvorili všetky letiská, takže sme mali veľké šťastie. V Reims sme si nakúpili zásoby na čo najdlhšie obdobie , lebo sme nevedeli ako dlho to bude všetko trvať. Zatvorili sme sa doma do dobrovoľnej karantény a za 12 dní sme išli vyhodiť len smeti, nič viac. Našťastie sme mali byt s vlastným malým dvorom, kde sme mohli cvičiť a dcérka Tamia mala aspoň trochu výbeh na vzduchu. Po 12 - tich dňoch sme sa rozhodli, že ideme na Slovensko. Obvolali sme ambasády a pricestovali sme do Košíc, kde sme boli ďalšie dva týždne v domácej karanténe. Načasovanie však bolo dosť zlé, lebo v ten deň, keď nám skončila karanténa, tak prišla Veľká noc a zákaz ´´vychádzania" mimo okres a rodinu. Bolo to bláznivé obdobie, ale teraz si už užívame výlety do prírody, beh, bicykel a prechádzky po meste, ale samozrejme, všetko podľa aktuálnych opatrení."

Budeš od novej sezóny predsa len bližšie k domovu, čo na to hovorí rodinka a ako prijala fakt, že ideš do Miškolca ?

,, Tešia sa, hlavne rodičia a svokrovci, že budú bližšie pri vnučke, tak isto aj Katka môže jednoduchšie robiť mentálneho coacha aj na osobných stretnutiach, nie len online."

Tomáš Hoferica sa u svojho nového zamestnávateľa bude hlásiť koncom júla. Prajeme veľa šťastia v novom pôsobisku.

Tomáš HOFERICA :

Stav: ženatý, manželka Katarína, dcéra Tamia 

Typická vlastnosť: som večný pohoďák

Neznášam na ľuďoch: negatívny postoj k životu

Najobľúbenejšie jedlo: manželka robí skvelé polievky

Cestovateľský sen: máme v pláne ísť pozrieť celý svet, no rád by som najskôr ísť do Barcelony, aj keď som tam už viackrát bol.

Športový vzor: Peter Sagan, predsa je to Žilinčan

Športový sen: chcel by som si niekedy zahrať vodnopólovú Ligu majstrov.Spracoval Patrik Pavelka
Autor vodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Informácie pre členov SPF o víruse COVID 19 - Aktualizované o novinky!

19.8.2020

Aktualizovaný rozpis tréningov našich reprezentantov v Bratislave

22.5.2020

Ideme do vody!

7.5.2020

Mentálne nastavenie športovca v karanténe, seminár s Petrom Bielikom

21.4.2020

Reakcie našich predstaviteľov a športovcov na preloženie OH v Tokiu !

25.3.2020

Slovenskí plaveckí reprezentanti na Pasienkoch opäť trénovali

20.5.2020

Po 50-tich dňoch celkom fajn pocit

14.5.2020

Preloženie ME v plávaní na budúci rok, prezident Šulek: ,, Správny krok!"

6.5.2020

Prezident SPF Ivan Šulek: ,, Akvabely vo vzduchu a plavci na gume sú nezmysel"

4.5.2020

Plávanie: MS v japonskej Fukuoke budú v máji 2022

4.5.2020

Celý svet bude naraz polhodinu športovať online

20.4.2020

Viceprezident SPF pre plávanie Rastislav Bielik s iným pohľadom na ženy na materskej: ,,Manželku vyvážiť nemožným!"

16.4.2020

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK