Účasť slovenských vodných pólistov a pólistiek na ME je dôležitá aj pre motiváciu členov tímu a celého vodnopólového hnutia. Na margo postupu oboch reprezentácií na európsky šampionát do Izraela to uviedol Štefan Šmihuľa, ktorý je dočasne poverený výkonom funkcie viceprezidenta Slovenskej plaveckej federácie pre vodné pólo.
Slovenskí reprezentanti zvládli turnaj v Istanbule, na ktorom sa po dvoch víťazstvách a jednej prehre umiestnili na 2. priečke kvalifikačnej skupiny. Na ME sa prebojovali cez tabuľku druhých tímov, v ktorej obsadili posledné tretie postupové miesto, pričom boli o jeden gól lepší než nepostupujúci Portugalci. Pre slovenské mužstvo to bude piata účasť na ME za sebou a celkovo už dvanásta v ére samostatnosti. Zverenci Romana Polačika rozhodli o postupe v záverečnom treťom zápase, keď presne o potrebných 10 gólov zdolali Veľkú Britániu - 17:7.
"Hneď po zápase sme sa tešili, ale zároveň sme si aj hovorili: Dobre sme to prepočítali? Potvrdilo sa, že posledný krok býva najťažší. Kvalifikáciu sme začali výborne, zdolali sme domáce Turecko (11:6) a s olympijskými víťazmi Srbmi sme dosiahli prijateľnú prehru (8:15). V záverečnom zápase proti Britom nám išlo o postup a trochu nám to zväzovalo ruky. Náš tím ťahalo 8-9 hráčov, takže už bolo cítiť aj únavu, no napokon to bola dráma so šťastným koncom pre nás. Napokon aj náš posledný gól bol so šťastím. Myslím si však, že po tom, čo sme si prežili v nedávnych mesiacoch, to niekto tam hore videl a povedal si, že si zaslúžime kúsok šťastia," konštatoval asistent trénera SR Karol Bačo ml., ktorý narážal na nedávne turbulentné obdobie v slovenskom vodnom póle.
Jeho dôsledkom bol aj niekoľko týždňov odkladaný štart najvyššej súťaže mužov po predošlom bojkote deviatich klubov. Tie nesúhlasili s viacerými krokmi Výboru sekcie vodného póla SPF, vrátane obsadzovania postov reprezentačných trénerov bez ich dostatočných skúseností. Napokon sa trénerského kormidla mužskej reprezentácie ujal Roman Polačik a ženy viedla na kvalifikačnom turnaji v bulharskom Burgase Cinzia Ragusová. Aj jej zverenky splnili hlavný cieľ a potvrdili pozíciu favorita. Presvedčivo zdolali Maltu aj Bulharsko a na ME postúpili z prvého miesta v trojčlennej kvalifikačnej skupine.
Slovenské reprezentantky nastúpia na ME celkovo štvrtýkrát a tretíkrát za sebou. "Som veľmi spokojná, dievčatá môžem iba pochváliť. Atmosféra v tíme bola veľmi dobrá a myslím si, že aj výkony. Nemali sme síce takú dlhú prípravu, akú by sme chceli, ale dôležité je, že sme zvíťazili v oboch zápasoch. Postup predstavuje veľkú motiváciu do prípravy na ME v Izraeli. Bude to bolieť, ale treba to vydržať, aby sme sa potom mohli tešiť z ďalších dobrých výsledkov," poznamenala brankárka Emma Dvoranová.
V oboch kategóriách ME bude od 3. do 16. januára súperiť po 16 tímov. Účasť medzi európskou elitou je podľa Štefana Šmihuľu jeden z kľúčových faktorov pre motiváciu do ďalšej práce. "Dôležité je nevypadnúť z tej šestnástky, aby mali hráči, resp. hráčky aj celé vodnopólové hnutie naďalej chuť pracovať a pomáhať rozvoju tohto športu. Pre Slovensko je veľký úspech každý postup kolektívneho športu na ME. Vo vodnom póle sa podarilo kvalifikovať sa mužom i ženám, čo je výborné. Našimi cieľmi je však aj práca s mládežou a zameriavame sa aj na to, aby štart ligovej sezóny prebehol v riadnych termínoch bez nečakaných zmien," prezradil Šmihuľa pre RTVS.
Vývoj mladých hráčov je podľa neho mimoriadne dôležitý aj pre budúcnosť reprezentácií: "Už nám odchádza generácia, ktorú sme vychovali pred 20 rokmi. Nahradiť ju je ťažké. Príkladom je Juraj Zaťovič, ktorý reprezentoval už na OH 2000 v Sydney a dnes bol v kvalifikácii ME 2024 stále platný hráč."