logologo_small

Pondelkové stretnutie u splnomocnenca vlády pre šport

pondelok, 24.08.2020|Posledná aktualizácia 24.8.2020 15:24

AKTUÁLNE INFORMÁCIE KU COVID-19

V súvislosti s blížiacou sa druhou vlnou pandémie COVID-19, zvolal v pondelok 24.8.2020 Splnomocnenec vlády SR pre šport Karol Kučera na úrade vlády SR stretnutie zástupcov najväčších športových zväzov a športových organizácií, ktorí zastupujú 80% športovcov na Slovensku. Slovenskú plaveckú federáciu zastupoval na tomto stretnutí prezident SPF Ivan Šulek. Medzi dôležitých účastníkov patrili: štátny tajomník Ministerstva školstva, pre šport Ivan Husár, hlavný hygienik SR Ján Mikas a poslanec Národnej rady SR Richard Nemec.

Stretnutie malo za cieľ vzájomne sa informovať o pripravovaných opatreniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 a pomôcť nastaviť prípadné opatrenia zo strany športových zväzov v súvislosti s organizovaním podujatí a tréningov.


Prezident SPF požiadal prítomných zástupcov ministerstva školstva, vlády SR, národnej rady SR a hlavného hygienika o nasledovné:

1.   Aby sa neznižovala avizovaná kapacita plaveckých bazénov na 50%, nakoľko by to malo ekonomické následky pre kluby, ale aj pre prevádzkovateľov bazénov a tým pre plavecké športy celkovo s veľkými následkami.

2.   Aby boli po 1.9.2020 ponechané otvorené nielen školské telocvične ale aj školské bazény /ZŠ, SŠ, VŠ/, ktoré pri oddelenom vstupe budú izolované od žiakov školy, lebo v prípade ich uzavretia, veľká väčšina plaveckých klubov na Slovensku ostane naďalej uzavretá aj po 6 mesiacoch, čo je pre plavecké športy priam likvidačné, lebo kapacitne sa nevmestia športovci iba do mestských bazénov.

3.   Aby vláda SR nezabudla na odškodnenie veľkej skupiny ľudí, ktorí sa venujú výučbe plávania, lebo plavecké školy po celom Slovensku nevykonávajú už 6 mesiacov žiadnu činnosť a ich budúcnosť je pre pandémiu v nedohľadne. Toto sa dotkne následne aj členskej základne klubov.

4.   V prípade opätovného úplného uzavretia bazénov, vytvoriť karanténne stredisko v Šamoríne pre reprezentantov SR, ktorých čakajú už začiatkom roka dôležité medzinárodné podujatia, vrátane kvalifikácie na OH TOKIO.


Prítomní zástupcovia sa vyjadrili k vyššie uvedeným bodom nasledovne:


1.   Znížená kapacita na 50% sa týka iba Aquaparkov, plavecké bazény ostanú otvorené iba s obmedzením kapacity do 500 návštevníkov.

2.   Požiadajú konzílium a ministerstvo, aby prehodnotili sprístupnenie školských telocviční a školských bazénov pre tréningovú a športovú činnosť športových klubov, so zabezpečením oddelených vstupov od žiakov školy.

3.   Otázka odškodňovania za ušlý zisk organizáciám podieľajúcich sa na vykonávaní športovej činnosti nebola na programe stretnutia, aj keď zaznela od niekoľkých zväzov a športových organizácií, bude to predmetom samostatného jednania na ministerstve školstva.

4.   Vytvorenie karanténneho strediska Šamorín pre reprezentantov SR bude závislé od celkovej pandemickej situácie, ktorá sa mení každú chvíľu.Najdôležitejšie súčasne platné opatrenia pre všetky športy a organizované zhromaždenia :1.   Športové zápasy sa budú konať za prítomnosti 50% kapacity divákov na športovisku.

2.   Hromadné podujatia sa pre interiér môžu konať maximálne do kapacity 500 účastníkov.

3.   Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu vydať na základe zhoršených výsledkov mimoriadne opatrenia so zákazom akýchkoľvek športových podujatí, zatvorením športovísk a zákazom zhromažďovania až do zlepšenia situácie v danej oblasti.


Riešenia navrhované zástupcami športov:


1.   Vláda by mohla pomôcť pri testovaní – bezplatné, resp. 50% testovanie športovcov.

2.   Znížiť dni karantény u negatívne testovaných športovcov maximálne na 5 dní, aby mohli trénovať a súťažiť.

3.   Vyčleniť zdravotníkov UVRZ ktorí sa budú venovať výlučne športu, tak aby opatrenia boli schvaľované rýchlejšie.

4.   Pomôcť pri športovcoch z krajín ktoré sú v červenom pásme, aby boli s platným testom pustené na podujatia, prípadne na tréningy a zápasy v kluboch.

5.   Zaplatiť vládou kanál šport pri RTVS, ktorý bude bezplatne robiť prenos športových podujatí.


Dňa 25.8. zasadá vláda SR k pandemickej situácii a 27.8. 2020 zasadne konzílium odborníkov. Konečné rozhodnutie opatrení týkajúcich sa športu bude zverejnené najskôr 27.8.2020 vo večerných hodinách, resp. najneskôr v piatok 28.8.2020.


Ivan Šulek – prezident SPF

Spracoval Patrik Pavelka
Autor Covid-19diaľkové plávanieplávaniesynchrovodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

Včera

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

Včera

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

Včera

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

Záverečný deň na 50.ME v plávaní juniorov vo Vilniuse

7.7.2024

Jazerná desiatka na košickom Bukovci klope na dvere

7.7.2024

Vo večernom finále na 4x200 metrov voľný spôsob naša štafeta na 7.mieste v zlepšenom slovenskom rekorde!

6.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK