logologo_small

Sústredenie našich diaľkoplavcov v Taliansku

streda, 04.05.2022|Posledná aktualizácia 4.5.2022 12:32

Včera v ranných hodinách z Bratislavy odcestovalo 22 diaľkoplavcov z reprezentácie SR aj z útvaru talentovanej mládeže v diaľkovom plávaní na sústredenie do talianskeho Lignana, zameraného na prípravu pred vrcholnými podujatiami. Príprava bude pod trénerskou taktovkou reprezentačného trénera Radoslava Suchánka a jeho asistenta a managera diaľkoplaveckej reprezentácie Tomáša Vachana. Trénersky tím dopĺňa Andrej Laho, ktorý bude všetkým našim športovcom k dispozícii aj pre regeneráciu vo forme masáží, bankovania, či masáží pištoľou. Členom výpravy plaveckej federácie je aj plavecká reprezentantka Nikoleta Trníková a osobný tréner Karel Procházka, tešíme sa zo spolupráce.

Po niekoľkohodinovej ceste všetci naši športovci hneď vyskúšali 50m bazén v areáli športového strediska Bella Italia Village a diaľkoplavci si z plánovanej kilometrovej nádielky celého sústedenia odkrojili 5,6 či 6,6km podľa skupín na zahriatie. 

Dnes v neskorších poobedňajších hodinách do strediska Bella Italia Village po takmer trojhodinovom čakaní v kolóne na diaľnici pre ťažkú autohaváriu pricestovala avizovaná vzácna návšteva. Nie na dovolenku, ale pracovne, na základe vopred dohodnutej spolupráce, ktorá sa sekcii diaľkového plávania SPF podarila vybaviť a bola schválená Talianskou národnou plaveckou federáciou FIN.

O spoluprácu s nami reflektovali regionálne komitáty FIN Regiónu Veneto a Regiónu Venezia Giulia. Nedali sme sa odradiť sťaženou situáciou pre pandémiu a následne vojnou na Ukrajine, keď nám plavecký klub v Lignano odstúpil zo spolupráce pre pomoc ukrajinským plavcom. Spolupráca nakoniec vyšla s HYDROS CLUB TREVISO /vzdialeného od Lignana 80 km/, keď v spolupráci s regionálnym komitátom FIN nám predstavili svoje možnosti.

Ich technický koordinátor a hlavná trénerka BARBARA BERTELLI, osobnosť talianskeho diaľkového plávania,  jej zverenkyňou je plavkyňa  BARBARA POZZOBON, ktorá vybojovala bronzovú medailu na 25km na otvorenej vode na Majstrovstvách Európy v Budapešti 2021, dnes spolu s ďalšími trénermi Loretta Menegin a Simone Fava a 10 plavcami, medzi ktorými rezonovalo meno Alessio Sartoretto medailista a úspešný taliansky diaľkoplavec, pricestovala za našou výpravou a hoci pôvodne bol plánovaný spoločný tréning na otvorenej vode pod vedením hlavnej trénerky p. Bertelli, nakoniec plavci odtrénovali s časovým posunom. Taliani priniesli so sebou základné pomôcky / bóje, značenie trate, paddleboard.... / aby tak mohli plavcom vytýčiť trať, ale aj priamo v tréningu simulovať podmienky pretekov. Všetci prítomní talianski diaľkoplavci sú v príprave na preteky 2.kola Európskeho pohára, ktoré sa budú konať 13.5.2022 v Piombino/ITA , čo bude ich kvalifikačným pretekom pred MS v DP Budapešť a MEJ v DP Setubal - tomu zodpovedalo ich tempo a nasadenie. Disciplína v tréningu bola neuveriteľná. Teplota vody 18stC, slnečno, bezvetrie a teplota vzduchu 23stC. Plávalo sa v neoprénoch. Reprezentácia Slovenska dnes prvý krát vyskúšala neoprény firmy MAKO, ktorá bola ochotná nám ihneď po oslovení vyjsť v ústrety a expresne dodať neoprény a zastrešiť tak plavcov v príprave aj pretekoch MEJ v DP, ktoré sa budú konať začiatkom júna v portugalskom Setubale. 

Po tréningu sa konal spoločný seminár pre talianskych aj slovenských plavcov i trénerov, ktorý viedla pani Barbara Bertelli a predstavila koncepciu prípravy talianskych diaľkoplavcov , ich ročný tréningový cyklus, špeciálne prípravy pred vrcholnými podujatiami a mnoho iného.... Venovala sa viacerým témam vopred spísaným, s ktorými sme ju oslovili, že by nás zaujímali. Bol priestor i pre dotazy plavcov oboch federácii, na diskusiu, ale aj na vzájomnú komunikáciu plavcov a spoznávanie. V závere seminára po spoločnom občerstvení naši tréneri p.Bertelli poďakovali za čas, ochotu a energiu venovanú nám, rovnako tak ostatným trénerov a plavcom, odovzdali im malé darčeky a dohodnutý je ďalší termín na stretnutie počas nášho sústredenia, aby sa mohlo pokračovať v tréningu i otvorených témach.

Za pomoc pri hľadaní a nadviazaní spolupráce s talianskym partnerom patrí veľká vďaka pani Majke Strakovej. Odviedla neskutočne mravenčiu prácu v tejto ťažkej dobe a našla možnosť naplniť našu prvotnú víziu. Nevzdala sa ani keď sa zdalo, že je to beznádejné. Bola ochotná prísť na sústredenie do Lignana a bude tam s našimi plavcami celý čas k dispozícii organizačne, aj ako tlmočníčka.

Dnešný deň, bol veľkou skúsenosťou a príjemným poznaním je, že tak ako my aj taliansky kolegovia sú pripravení pokračovať v spolupráci.  

Šéfka sekcie diaľkového plávania Miroslava Dubčáková


Spracoval Patrik Pavelka
Autor diaľkové plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

Včera

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

Včera

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

Včera

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Prípravný zraz pred Majstrovstvami Európy Juniorov, 24. - 29.06.2024, Šoproň, Maďarsko

10.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie CECJM, 10. - 12.07.2024, Belehrad/SRB

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

Záverečný deň na 50.ME v plávaní juniorov vo Vilniuse

7.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK