logologo_small

Tomáš Klobučník po prekonaní Covidu si zapláve aj na ME v Budapešti!

piatok, 09.04.2021|Posledná aktualizácia 09.4.2021 09:27

Prvý deň plaveckých súťaží na kvalitne obsadenom medzinárodnom plaveckom mítingu vo švédskom Štokholme na Swim Open Stockholm 2021 priniesol radosť našej výprave. Slovenskí plavci vyplávali spolu 3x B finále a 6x C finále a v nich sa dokonca podarilo Tomášovi Klobučníkovi a Martine Cibulkovej zaplávať dva razy B limit na ME v Budapešti. Ako sme už skôr informovali, Tomášovi sa to podarilo na 200 metrov prsia časom 2:16,21 min s hodnotou 793 bodov a Martine Cibulkovej na 200 metrov voľný spôsob časom 2:02,99 min a ten mal hodnotu 775 bodov.

Priamo z dejiska podujatia hlásil o ,, klobúkovi " skvelé správy náš hlavný tréner Karel Procházka: ,, Tomáš Klobučník sa po dlhom zápase so zdravotnými problémami spôsobenými Covidom-19 vracia späť. Už v ranných rozplavbách v disciplíne 200 m prsia mu tesne uniklo „A“ finále, ale čas 2:16,66 min mu priniesol miestenku na májové ME v plávaní v Budapešti. Vo večernom finále „B“, ktoré suverénne ovládol si čas ešte vylepšil na 2:16,21 min. Sú to jeho najlepšie osobné výkony v danej disciplíne za posledný rok a pol a je prísľubom do ďalších pretekových dní v Štokholmu."

Na tieto preteky cestoval 30-ročný rodák z Topoľčian a člen Dukly Banská Bystrica plný očakávania, čo to celé prinesie, keďže samotných pretekov je veľmi málo. ,, Teším sa, že sa mi podarilo kvalifikovať sa na ME v Budapešti. Nevedel som, čo od toho presne čakať, keďže jednotlivé ukazovatele na tréningu boli podstatne lepšie oproti tomu ako to vyzeralo, keď som bol po Covide. To sa vôbec nedalo porovnať. Ráno sa mi plávalo dobre, tie rozplavby boli v poriadku a sám som veril, že popoludní môžem plávať rýchlejšie. Čakal som predsa len viac od popoludňajšieho finále, ale tým, že tých pretekov nie je veľa,najmä na takomto dlhom bazéne sa treba vypretekať, tak to chvíľu potrvá, pokiaľ sa dostaneme všetci do pretekovej pohody. Tak či onak, je to dobrý odrazový mostík smerom k ostaným pretekom, " zreferoval nám zo Štokholmu účastník OH v Londýne.

Čo je dôležité, treba zdôrazniť, že náš elitný plavec sa už cíti po Covide v poriadku a to sú skvelé správy: ,, Áno, nemám už bolesti a tlak na hrudi. Je to naozaj lepšie, už len dobehnúť výpadok a vyhnúť sa akémukoľvek narušeniu ďalšej prípravy, " mieni ,, klobúk."

Preteky v Štokholme si s našou reprezentáciou Tomáš dokáže poriadne vychutnať, prostredie je úžasné, počas štyroch dní sa na tomto podujatí uskutoční kompletný olympijský program. Preteká sa v 10-dráhovom olympijskom bazéne, pričom plavci majú k dispozícii, okrem wellness, víriviek a menších bazénov aj 13-dráhový vyplavovací 25-metrový bazén. Nie nadarmo toto podujatie patrí medzi jedno z najlepšie organizovaných a finančne dotovaných plaveckých podujatí v Európe. Ako vníma atmosféru pretekov Tomáš aj skrz jednotlivých opatrení, ktoré vládnu v tejto severskej krajine ? : ,, Je to tu naozaj úplne iné, dá sa povedať, oproti tomu čo sa deje u nás doma na Slovensku.Je to dosť veľký nezvyk, keď človek vidí ľudí na ulici bez rúšok, aspoň teda väčšina je bez rúšok, vyzerá to tak, že si tu z toho nerobia až takú ťažkú hlavu. Samozrejme, na bazéne a aj v hoteli sú pravidlá, ktoré treba dodržiavať, ako nosenie rúšok a podobne. Dokonca nie je na bazéne k dispozícii ani toľko šatní a spŕch a tiež toaliet otvorených. Isté obmedzenie sú, ale naozaj sú konečne všetci radi, že si môžu zapretekať a tak to aj celé na tom bazéne vyzerá a nik sa nejak netrápi, všetci si preteky plným dúškom užívajú," prezradil nám čerstvý účastník nadchádzajúcich ME v plávaní v metropole Maďarska.

Vo výbere trénerského triumvirátu Karel Procházka, Matej Kuchár a Michal Knihár je spolu 10 plavcov, ktorí si podujatie a atmosféru v Štokholme vedia vychutnať a podľa vyjadrení našej reprezentácie u nás vládne veľmi príjemná a pohodová atmosféra: ,, Je to tak, v tíme je dosť dobrá nálada, som milo prekvapený aká atmosféra je tu medzi nami. Navzájom sa dosť podporujeme a všetci spolu vychádzame absolútne bezproblémovo. Ja môžem len súhlasiť s tým, že sme súdržní. Nepochybne, v prvom rade sú tu individuálne štarty kde sa každý sústredí sám na seba, ale potom už sa následne prejaví aj tímový duch a snažíme sa podporovať jeden druhého. Je to mladý výber a ja verím, že v budúcnosti ešte mnoho z nich dokáže spraviť pekné výsledky na medzinárodných podujatiach, pokiaľ budeme mať otvorené bazény a budeme môcť normálne fungovať," doplnil na záver Tomáš.

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po prvých pretekoch na ME s Tomášom Peciarom

Včera

V stredu boli v hre na ME v Budapešti Tomáš Peciar a Nada Daabousová

Včera

Do hry na ME v Budapešti vstupuje reprezentant Slovenska Tomáš Peciar

11.5.2021

Fantázia na ME v Budapešti, akvabela Nada Daabousová dosiahla životný úspech, nadchla aj rozhodcov

11.5.2021

Historická premiéra slovenskej skokanky do vody na ME v Budapešti

11.5.2021

Od finále delili naše akvabely len tri desatiny!

11.5.2021

VIDEO! Zora Opalka pred premiérovým vystúpením na ME v Budapešti

11.5.2021

Utorok na ME v Budapešti v našich farbách

11.5.2021

Nada Daabousová do finále, súťaž dvojíc na ME v synchronizovanom plávaní s účasťou SR nedokončili

11.5.2021

V Budapešti sa v utorok z pohľadu Slovenska budú diať veľké veci!

10.5.2021

Nominácia Slovenska na ME v plaveckých športoch v Budapešti

10.5.2021

Mimoriadne dôležité!

9.5.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK